Recenze Sony Xperia 1 V – Jak je jiná, tak je skvělá
- Do rukou se nám dostala nejnovější vlajka z dílen japonského Sony
- Model Xperia 1 V je již pátou generací těchto vrcholných přístrojů
- Zaujme skvělou výbavou a velmi tradičním pojetím, které jde mimo současné trendy
- Jak se nám tento zajímavý telefon líbil a jak si vedl v porovnání s konkurencí?

Sony představilo svou vlajkovou Xperii s označením 1 V zhruba před dvěma měsíci a tento kousek je již dostupný i na našem trhu. Jak je dle tradic japonského výrobce zvykem, nechá si za svou novinku pořádně zaplatit, ale na oplátku vám dá prvky, které u žádného jiného telefonu nedostanete a velmi, velmi tradicionalistický přístup. Pojďme tedy na to.
Sony Xperia 1 V: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, 165 × 71 × 8,3 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP65/IP68 |
---|---|
Displej | 6,5″, OLED, 120 Hz, 3840 × 1644 px, poměr stran 21:9, jemnost 643 PPI |
Operační systém | Android 13 + Sony nadstavba |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 12 GB RAM, 256 GB úložiště, MicroSD slot |
Fotoaparát | tři snímače (48 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý + 12 Mpx teleobjektiv (ohnisková vzdálenost 85-125 mm), clona f/1.9 + f/2.3 – f/2.8 + f/2.2, LED blesk, OIS, Dual PDAF, Real-time Tracking, Real-time Eye AF, optika Zeiss, kontinuální optický zoom 3,5× – 5,2×, umělá inteligence; přední 12 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6e, GPS, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory, Dolby Atmos |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W, bezdrátové nabíjení Qi |
Cena a dostupnost | 33 990 Kč, červen 2023 |
Sony a ekologie
Japonský výrobce již nějakou tu dobu prodává své telefony bez nabíjecího adaptéru a poukazuje na to, že jde ruku v ruce s ekologií. Letos zašlo Sony ještě dál a jeho nová Xperia 1 V je zabalena v krabičce, která na kilometry křičí, že je vyrobena z recyklovaného papíru. Pocitově připomíná balení této novinky proložku k uložení vajec, což není ani kritika, ani pochvala a víceméně jen konstatování faktu.
Na někoho to může být až příliš, no krabička svůj účel splní, manipuluje se s ní dobře a to, že je tak obyčejná, jak jen to je možné, bude pro někoho možná i výhoda. Jinak kromě telefonu samotného a nezbytné literatury není v prodejním balení nic jiného.

Zpracování a design, to je panečku něco
Xperia pokračuje v podobném duchu i co se designu týče. Ten je velmi, velmi usedlý a jde úplně mimo trend, který se aktuálně napříč vlajkovou třídou razí. Na zádech není žádný obrovský, mnohdy až obludně velký fotomodul, který by poutal veškerou pozornost, ale jen víceméně obyčejný, vertikálně orientovaný fotoaparát umístěný v decentně vystouplém ostrůvku. Tento ostrůvek je hladký, avšak záda jsou ošetřena texturou s vroubky a texturu má i boční, hliníkový rám. Ten dostal do vínku podlouhlé vroubkování, to kvůli příjemnějšímu a jistějšímu úchytu.
Osobně hodnotím Xperii 1 V jako nejhezčí vlajku současnosti a její usedlost je zároveň její největší výhodou. Je to velmi elegantní telefon, který svůj vznešený původ nijak nekřičí do světa a jde si zkrátka svou cestou, což je jen a jen dobře. Zpracování je naprosto precizní, vsází na kombinaci skla vpředu i vzadu s hliníkovým rámečkem po stranách, přičemž v oblasti pocitu z telefonu a celkové kvality platí tato novinka za suverénně nejlepší telefon, jaký jsem měl letos v dlani. Zvýšená odolnost dle krytí IP65/IP68 je pak samozřejmostí.

Prvky, které nikdo jiný nenabídne
Telefony Sony si většinou jdou svou cestou a nepodléhají trendům doby, což platí i pro Xperii 1 V. Nabízí totiž vpravdě unikátní prvky, které u žádného jiného mobilu nenajdete a právě to z ní dělá tak nesmírně zajímavý počin. Má například fyzickou, dvoupolohovou spoušť fotoaparátu, což je naprosto neocenitelný pomocník a osobně cením i SIM slot, který je možné otevřít nehtem, bez nutnosti mít špendlík. Telefon má také 3,5mm audio jack a slot na paměťové karty MicroSD, tedy prvky, které byste ve vlajkové třídě napočítali na prstech jedné ruky velmi nešikovného tesaře.
Nejlepší je ale za mě displej, který nemá žádný výřez či průstřel a je tak krásné celistvý, bez jakéhokoliv rušivého elementu. V horní i spodní části se nachází klasický rámeček, který je krásně symetrický a selfie kamerka je umístěna v něm, takže žádným způsobem nehyzdí displej. Na závěr pak ještě zmíním naprosto dokonalý úchop, za což může jak úzké a tenké šasi, tak příjemný rámeček se zkosením po stranách a nízká hmotnost. V kombinaci se zády, které jsou zcela odolné vůči ulpívání nečistot, vidím Xperii 1 V jako telefon, který v oblasti zpracování nemá konkurenci.

Displej za kvalitou zpracování nezaostává
Sony osadilo svou novinku vskutku parádním OLED panelem s úhlopříčkou 6,5 palce, vysokým rozlišením 3840 × 1644 pixelů při poměru stran 21:9 a frekvencí 120 Hz. Kombinace použité úhlopříčky s takto vysokým rozlišením znamená, že jemnost obrazu dosahuje na špičkovou hodnotu 643 ppi, což žádný jiný telefon aktuálně nenabízí. Faktem ale je, že 4K rozlišení není aktivní po celou dobu a většinu obsahu na panelu je zobrazena ve FullHD+ rozlišení, přičemž takto vysokého rozlišení se dočkáte hlavně při zobrazení multimédií. To je pochopitelně kvůli úspoře baterie.
Displej umožňuje dvě možnosti nastavení kvality obrazu (Režim autora a Standardní režim), má funkci HDR v reálném čase a nabízí i zcela manuální možnost nastavení vyvážení bílé (nebo tři přednastavené režimy). Maximální jas není tak dobrý, jako u konkurence a pohybuje se lehce pod hranicí 1 000 bodů, ale čitelnost je naprosto bezproblémová i na přímém slunci. Adaptivní regulace jasu funguje dobře, ale občas jí chvilku trvalo než vyhodnotila okolní jas a sem tam se stalo, že jsem ve venkovním prostředí sekundu dvě zíral na úplně tmavý displej a čekal, až se rozjasní.

Obnovovací frekvence ohlodaná na kost
V oblasti nastavení obnovovací frekvence je na výběr jen jedna možnost, a sice aktivace frekvence 120 Hz. Pokud tuto možnost vypnete, poběží panel na frekvenci 60 Hz a co si budeme povídat, konkurence má v tomto směru rozsáhlejší možnosti nastavení. Při zapnutí vysoké frekvence ji displej používá u většiny obsahu, ale u nekompatibilních aplikacích přepne na nižších 60 Hz (typicky při přehrávání videí na YouTube). Podání barev odpovídá použité technologii, nicméně pokud by to na vás bylo moc, je možné si jejich podání manuálně přizpůsobit obrazu svému.
Displej pochopitelně nabízí tmavý režim a zmínit musím rozhodně i vibrace, tedy haptickou odezvu. Sony patří v tomto směru mezi nejlepší výrobce a Xperia 1 V do jen a jen dokazuje. Vibrace jsou velmi přesné, příjemně intenzivní a jedná se o jeden z mála telefonů, u kterých jsem vibrace při dotyku nevypínal.
Android 13 ve skoro čisté podobě
Sony u svých telefonů vsází na sice ne úplně čistý, ale jen velmi decentně upravený Android a nadstavba v podobě tohoto japonského výrobce je jedna z nejvíce decentních. Systém je prakticky prostý bloatwaru, což rozhodně chválím a pochopitelně je výborně odladěný (to ale beru jako samozřejmost). Takřka čistý Android znamená, že dostanete spíše skromnější možnosti co se personalizace týče, což ve většině případů nevadí, ale jeden aspekt mi nevyhovoval. Tím byl Always-on displej, zde pojmenovaný Ambientní displej, který je velmi upozaděn.

Ten má jen dvě možnosti nastavení, a to aby byl vždy aktivní, nebo aby se rozsvítil při příchodu nového oznámení. Nelze k němu přistoupit třeba klepnutím na displej nebo pohnutím telefonu, takže když se na ambientním displeji zobrazí notifikace a vy ji propásnete, zhasne a rychlá kontrola jeho opětovným rozsvícením, například již zmíněným klepnutím na displej, není možná. Displej musíte rozsvítit stiskem tlačítka nebo na něj dvakrát ťuknout, což vás dovede na zamykací obrazovku, tedy o úroveň dál. Ne ale na ambientní obrazovku.
Specialita Androidu od Sony je boční tlačítko
Je to škoda, protože možnost rozsvítit ambientní displej dle potřeby u loňské generace nechyběl a je to rozhodně prvek, jehož návrat bych uvítal. A ještě jedna věc mi chybí, ačkoliv ta nemá se systémem co dělat. Sony u nové Xperie 1 V odstranilo notifikační LED diodu v pravém horním rohu rámečku, což je obrovská škoda a jednalo se o další z prvků, které už prakticky nikdo jiný nenabízel. No nic, zatlačíme slzu a jdeme dál, k praktickým aspektům systému. Těch má totiž Android od Sony docela dost a hlavním prvkem je multifunkční boční snímač.
Jedná se o jakési virtuální tlačítko, které lze zobrazit na straně displeje a které slouží k rychlému spouštění aplikací. Mimo klasiku přes něj lze spouště také mini-aplikace nebo přistupovat k rozdělení obrazovky a provozu dvou aplikací zároveň. Výběr aplikací, které pod tímto tlačítkem najdete, si lze upravit a jeho fyzické vlastnosti, tedy délku i průhlednost, také. Je možné konfigurovat také citlivost gest a to, co jednotlivá gesta udělají (dvojité ťuknutí, přejetí nahoru, přejetí dolů). Jedná se o skvělý prvek, který si své využití rozhodně najde.
Praktická stránka věci je celkově v pořádku, systém nabízí spoustu různých gest (včetně ovládání systému) a příjemný prvek Chytré řízení podsvícení. To udrží obrazovku aktivní, když budete telefon držet v ruce a nestane se tak, že se vám displej vypne například při prohlížení videí nebo čtení delšího textu. Snímač otisků prstů je integrovaný v bočním tlačítku a je velmi přesný i rychlý, takže v tomto směru nejsou žádné problémy.
Co to zpropadené přehřívání?
Vlajkové Xperie vsází odjakživa na vrcholné procesory Snapdragon, no Sony v posledních letech docela flákalo chlazení. Enormní problémy v tomto směru měla hlavně předchozí Xperia 1 IV, u které nebylo výjimkou deaktivace vysoké obnovovací frekvence vlivem přehřátí přístroje nebo vypínání některých aplikací, včetně aplikace fotoaparátu. Což je u fotomobilu značně nežádoucí prvek. No tak v tomto ohledu pro vás máme dobrou zprávu – Sony konečně implementovalo do svého telefonu odpovídající chlazení a přehřívání se nekoná.
Xperia 1 V pochopitelně hřeje (aby taky ne, je to jeden z nejvýkonnějších telefonů dneška), ale hřeje víceméně tak, jako ostatní přístroje se Snapdragonem 8 Gen 2. Důležitější je, že se již nepřehřívá do takové míry, aby by docházelo k vypínání aplikací či funkcí systému vlivem přehřátí. Při pořádném herním maratonu umí hliníkový rámeček docela nepříjemně pálit do rukou, ale to není nic, co bychom neviděli prakticky u všech vlajek s tímto procesorem. Jinak co se týče onoho výkonu, tak toho budete mít možná až nadbytek.

Výkonu na rozdávání
V populárním benchmarku AnTuTu dosáhla Xperia 1 V na skóre přes 1,3 milionu bodů, což z ní dělá jeden z nejvýkonnějších telefonů dneška a výkonu tak bude dost i na ty nejnáročnější hry, které tato japonská vlajka rozjede na nejvyšší myslitelné detaily s prstem v nose. Zbytek hardwarové výbavy zahrnuje operační paměť 12 GB RAM typu LPDDR5X a rychlé UFS 4.0 úložiště o velikosti 256 GB, které je, jak jsem již zmínili, rozšiřitelné pomocí paměťové karty. To ve vlajkové třídě už nikdo jiný nenabízí a Xperia 1 V je v tomto směru vskutku unikátní.
Výdrž potěší, nabíjení naopak zklame
V útrobách Xperie 1 V se nachází baterie s kapacitou 5 000 mAh, což je, vzhledem k tenké a lehké konstrukci, výborný výsledek. A podobně je na tom i výdrž. Den a půl dáte skoro pokaždé, i když dostane telefon pořádně do těla a v méně náročném, například víkendovém režimu, se lze dostat i na dva dny. Vyždímat Xperii 1 V za jeden den je velmi náročný úkol a budete k tomu potřebovat opravdu pořádnou porci co možná nejnáročnějších aplikací, včetně hotspotu. Nabíjení ale na tom už tak dobře není a to mě naopak spíše zklamalo.
Maximální nabíjecí výkon je 30 W a jak už je u Sony špatným zvykem, nabíjecí adaptér není součástí balení. Rozhodně si kupte originální adaptér (přímo u Sony vyjde na 999 korun), protože telefon si s nabíječkami ostatních výrobců moc dobře nerozumí a nabíjení se tak může stát utrpením. Nejrychleji se mi povedlo telefon nabít s 60W adaptérem od notebooku Dell, se kterým si Xperia jakž takž rozuměla a dosáhl jsem časů, jaké víceméně slibuje výrobce. To znamená, že 50 % na displeji svítilo za solidní půlhodinku, no plné nabití zabere nekonečných 97 minut.

Naměřený čas
- 0 až 25 % – 14:06
- 0 až 50 % – 31:21
- 0 až 75 % – 52:37
- 0 až 100 % – 97:37
Sony dalo své vlajce do vínku i bezdrátové nabíjení, které nemá specifikovaný výkon, ale je tu a to platí také pro reverzní bezdrátové nabíjení. Zde se jmenuje Sdílení baterie, je nutné aktivovat ho v nastavení baterie a pro občasné nabití bezdrátových sluchátek se určitě bude hodit.
Fotoaparát posílil a je ve skvělé kondici
Vlajkové Xperie jsou zaměřeny primárně na fotografie a platí to i pro tento nejnovější počin. Ten nabízí opět trojnásobnou sestavu a Sony u primárního fotoaparátu navýšilo rozlišení z 12 Mpx na 48 Mpx. Jedná se o první snímač svého druhu (Exmor T IMX 888), který využívá dvouvrstvé tranzistory (jedna vrstva je pro fotodiodu a druhá pro fototranzistor) a to znamená méně šumu, lepší výsledky při slabším světle a více detailů. Zbytek sestavy se od minule nezměnil a zahrnuje 12Mpx ultra-širokoúhlý snímač a teleobjektiv se stejným rozlišením, jenž nabízí unikátní kontinuální zoom.
- Primární snímač: 48 Mpx, f/1.9, 24 mm, 1/1.35″, 1.12µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF
- Teleobjektiv: 12 Mpx, f/2.3 – f/2.8, 85 – 125 mm, 1/3.5″, 1.0µm pixely, OIS, Dual Pixel PDAF, 3,5 – 5,2× kontinuální optický zoom
- Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, 16 mm, záběr 123˚, 1/2.5″, 1.4µm pixely
- Povrchová úprava Zeiss T, objektivy Zeiss kalibrované přímo pro Xperii 1 V
- Selfie kamerka: 12 Mpx, f/2.0, 24 mm, 1/2.9″, 1.25µm pixely

V hlavní roli realita
Primární snímač, se kterým budete fotografovat nejčastěji, odvádí naprosto excelentní práci a produkuje vskutku skvělé fotografie. Ty se pyšní minimálním, takřka nulovým šumem, spoustou detailů a přirozeně působící hloubkou ostrosti, ačkoliv telefon již nemá ToF senzor a o tento aspekt se tedy stará software. Podání barev se velmi blíží realitě, telefon zbytečně nepřepaluje víceméně žádné odstíny a výsledky jsou tedy velmi věrné tomu, co se nacházelo před fotoaparátem. Fotografie netrpí ani na přeostření a je evidentní, že postprocessing není zbytečně agresivní.
Hlavní fotoaparát nabízí 2násobné přiblížení formou ořezu, které je na tom kvalitativně velmi dobře, ale vyloženě bezztrátové není a poslouží hlavně k pořizování makro snímků. Xperia 1 V totiž nemá dedikovaný makro režim a její ultra-širokoúhlý snímač nedisponuje automatickým ostřením, takže jedinou možností, jak udělat makro snímky, je přes toto dvojnásobné přiblížení. I tak ale počítejte s limitací vzdálenosti přiblížení a na to, že byste pořídili opravdu ostré snímky s přiblížením na nižší jednotky centimetrů, zapomeňte. Pokud vám jde jen o makro, poohlédněte se jinde.

Kontinuální zoom je velmi zajímavý prvek
Pokud vám jde ale o optický zoom, zde jste rozhodně na správné adrese a pouřitý 12Mpx teleobjektiv je opravdu výborný. Maximálně umí 5,2× optický zoom, no jeho specialitou je, že mezi hodnotami 3,5× a 5,2× se můžete plynule pohybovat a měnit přiblížení dle svých potřeb. Kontinuální optický zoom nikdo jiný nenabízí a jedná se o vskutku zajímavou technologii, která je rozhodně využitelná. Ano, rozsah 3,5× – 5,2× není nijak zázračný a asi se nedá označit za prvek, bez kterého se neobejdete, ale je to velmi příjemná věc, která si své využití bez debat najde. Kvalita snímků je výtečná, ačkoliv při nejvyšším přiblížení už je znát mírný úbytek detailů.
Veškeré přiblížení za hodnotou 5,2× je pak digitální a Xperia 1 V nabízí maximálně 15,6násobné přiblížení. Tyto snímky jsou na tom kvalitativně samozřejmě úplně jinde (níž), nicméně ve finále jsou vlastně jakž takž použitelné (když přivřete obě oči), nabízí solidní detaily a ne až tak vysokou míru šumu, jak by jeden čekal. Ultra-širokoúhlý objektiv má široký záběr čítající 123˚ a patří rozhodně mezi nejlepší v branži. Fotografie netrpí na rozostření po okrajích, nabízí vysokou míru detailů, příjemné barvy a minimum šumu. A jak si Xperia 1 V vedla při nočním fotografování?

Noční režim konečně dorazil, ale klidně ho vypněte
Předchozí vlajkové Xperie neobsahovaly dedikovaný noční režim, který se ale nyní již konečně dostavil, ačkoliv je pouze automatický. To znamená, že když telefon detekuje horší světelné podmínky, aktivuje noční režim s tím, že je možné tuto volbu úplně vypnout. To můžete klidně udělat, protože rozdíly mezi standardním fotografování a nočním režimem jsou velmi malé a výraznějšího rozdílu se dočkáte jen v případě, když bude v okolí opravdu jen minimum světla. To noční režim fotografie o něco více prosvětlí a získáte tak použitelnější snímek.
Kvalita fotografií v horších světelných podmínkách je výtečná a rozhodně jedna z nejlepších mezi telefony vůbec. Primární objektiv zvládne pojmout opravdu spoustu světla a noční fotografie působí velmi přirozeně, vykazují dostatek detailů a míra šumu je až překvapivě nízká. Ano, občasné saturaci do oranžového tónu se nevyhnete, ale ta je jen velmi decentní a víceméně ničemu nevadí. Ještě musím pochválit precizní automatické ostření, které funguje bez chyb a je ho například možné uzamknout na objekt, což se hodí pro momentky rychle se pohybujících objektů (= dětí).

Fotoaplikace jako stvořená pro hračičky
Pár slov si zaslouží i aplikace fotoaparátu, která nabízí pět samostatných režimů (Basic, Auto, Program auto, Priorita závěrky a Ruční expozice) a spoustu možností nastavení všech možných aspektů. Například ostření lze nastavit buď široké, nebo na střed a buď na jeden snímek, průběžně nebo lze ostřit zcela manuálně. Neschází ani ostření na oko nebo obličej či manuální úprava například rychlosti závěrky nebo nastavení expoziční hodnoty. Pokud těmto prvkům holdujete a vyznáte se v nich, Xperia 1 V pro vás bude jako stvořená.

V oblasti videí nabízí nejnovější japonská vlajka nesmírně obsáhlé možnosti nastavení, a to díky aplikaci Cinema Pro. Pokud jste znalí problému a nastavení různých parametrů, vymáčknete z fotoaparátu vskutku maximum a dočkáte se skvělé kvality záznamů, a to včetně dokonalé plynulosti. Stabilizace obrazu funguje při natáčení videí na jedničku a aplikaci Cinema Pro používejte v případě, že jste schopní také co se následné úpravy videí týče. Pokud moc ne a chcete hlavně natáčet, využívejte jednodušší aplikaci Video Pro nebo fotografickou aplikaci Camera Pro.
Jak fotí Sony Xperia 1 V?
Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)
Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky
Ukázka: kontinuální zoom (3,5× / 4,5× / 5,2×)
Ukázka: zoom 15,6×
Ukázka: makro snímky
Závěr recenze Sony Xperia 1 V
Jak vám asi došlo, vlajková Xperia 1 V je jiná než konkurenční přístroje v tomto segmentu, a nutno dodat, že je jiná v tom dobrém slova smyslu. Vymyká se hlavně odlišným, mnohem usedlejším pojetím designu a specialitami, které vám nikdo jiný nedá (fyzická spoušť fotoaparátu, displej bez výřezu, MicroSD slot apod.). Dle mého je to nejlépe vypadající vlajka současnosti, která si v ohledu designu a zpracování maže veškerou konkurenci a její obří, kruhové fotomoduly, jenž se již začínají pomalu přejídat, na chleba.
Chválím po všech směrech špičkový fotoaparát s unikátním, kontinuálním zoomem, který má jen málo nedostatků (například scházející makro), ultra-jemný displej i vysoký výkon, který konečně doplňuje solidní chlazení. Co se nevýhod týče, tak tou hlavní je rozhodně pomalé nabíjení a vyloženě odfláknutý Always-On displej. Počítejte s tím, že v prodejním balení chybí nabíjecí adaptér, takže si k už tak vysoké ceně rovnou připočítejte tisícovku za originální nabíječku. Na našem trhu vyjde Xperia 1 V na 33 990 korun, takže je evidentní, že cenou se Sony opravdu nepodbízí.
Na závěr si ještě trochu postěžuji na podporu – pouhé 2 roky systémových aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat jsou na takto drahý, vlajkový telefon rozhodně málo. Tady musí výrobce ještě pořádně zapracovat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.