Když jsem recenzoval Huawei Watch GT, končil jsem hodnocením, že chytré hodinky jsou fajn, ale lepší je mít víc funkcí, než baterku na týden. Galaxy Watch Active mi tento verdikt potvrdily. Tyhle hodinky vás sice nepřesvědčí, že smartphone nestačí, ale pokud k nositelné elektronice aspoň trochu inklinujete, přesvědčí vás, že to není nesmyslný kus elektroniky, který se vám snaží jen sehnat peníze z účtu a osobní data z paměti.
Samsung píše historii chytrých hodinek už dlouho. Nejdříve jsme slýchali, že chytré hodinky mobily nahradí, pak se několik roků opakovalo, že „už příští rok smartwatch zaplaví trh“ a přitom až loni či letos to vypadá, že lidi s chytrými náramky a hodinkami už nejsou za inovátory a exoty. Zkrátka by už Samsung mohl mít dost zkušeností na to, aby dokázal relativně nový typ zařízení vytěžit.
Není lehké zvolit správný kompromis mezi funkcemi a výdrží (nebo jinými omezeními technologií), ale myslím, že Samsung to tentokrát zvládl trefit. Abyste hodinky rádi používali, musí dobře vypadat a dobře se nosit. A musí pomáhat. První, čeho si všimnou majitelé předchozích modelů, je chybějící luneta. Hodinky se ovládají pouze dotykovým displejem a dvěma tlačítky na boku – díky tomu však mohou mít mnohem civilnější vzhled, ani na ruce drobné slečny tak nebudou vypadat, jako kdyby patřily jen na ruku atleta. Zvláštní, když se hodinky jmenují Active, nemyslíte?
V podstatě je tvoří jen kruh, ze kterého ční očka na pásek a jedno tlačítko pro krok zpět a druhé pro návrat na domovskou obrazovku. Bohatě to stačí, navíc se stává jen ojediněle, že by se hodinky zachytily třeba za rukáv nebo popruhy batohu. Obě tlačítka přitom mají jasný stisk, byť vypadá zvláštně, že jedno z nich je vystouplé víc – kdo ví, možná je to kvůli snazšímu odlišení hmatem.
Zároveň ale musíme varovat pány: asi jen o černé a variantě označované jako zelená (ve skutečnosti modrá) se dá říci, že je unisex, ve stříbrné nebo růžově zlaté už jsou hodinky dámské. Nevybírejte proto jen podle obrázků! Ostatně, ty klamou i v případě displeje, respektive jeho rámečků – nevyužité mezikruží má šíři cca tří milimetrů, takže pokud má kruhový displej úhlopříčku 28 mm (1,1″), asi je vám jasné, že se na něj moc nevejde. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Pouzdro hodinek vsadilo na minimalistické tvary, dokonce i mikrofon je schovaný v místě, kde se připojuje pásek. A zelené diody, svítící na vaše krevní řečiště při měření tepu, taky neuvidíte. Takže nosíte na ruce jen černé kolečko na gumovém pásku. Někomu obyčejný materiál nevadí, při sportu se ale pod ním ruka dost potí, což se ale dá čekat. Naopak nečekané je, že v krabičce najdete hned dvě délky řemínků. Inu, hodinky jsou unisex, tak je to třeba. Reproduktory hodinky nemají, k upozornění slouží jen vibrace.
Jak už bylo řečeno, Samsung Galaxy Watch Active používají dotykový displej typu AMOLED s rozlišením 360 x 360 pixelů. Jemnost je dostatečná, čitelnost na slunci rovněž i při nastavení jasu na úroveň 5 z deseti stupňů. Samozřejmě záleží i na zvoleném ciferníku. Pokud si stáhnete a nainstalujete nějaký, kde bude tmavě oranžová vteřinovka obíhat červený ciferník, nepomůže vám ani maximální podsvícení.
Rovněž citlivost je bezproblémová, neměl jsem problém ovládat hodinky ani v tenkých rukavicích, narážel jsem ale na problém s přesností. Pokud potřebujete jen změnit mód hodinek či zobrazit některá měřená data, není problém se gesty nebo dotyky dostat, kam potřebujete, ale napsat byť jen úsečnou odpověď na klávesnici 4 x 4 tlačítka, už je umění. Nicméně i na to mají Galaxy Watch Active částečné řešení.
Ve své poslední recenzi na hodinky jsem zmínil i Wear OS jako příklad operačního systému, který dovolí potenciál hodinek skutečně využít. Zpětně musím konstatovat, že na této platformě nejsme závislí. Použitý Tizen 4.0 totiž zvládl všechno, co jsem po něm požadoval. Po systému se pohybuje velmi intuitivně. Výchozím bodem je vždy ciferník s hodinami. Směrem doleva listujete notifikacemi z hodinek i telefonu, vpravo máte funkce a aplikace ve volitelném pořadí. Ze shora se stahuje roletka rychlých nastavení, potažení zdola nedělá nic. Jen zřídka se pak na boku displeje objeví tři tečky, které znamenají nápovědu.
Uvnitř hodinek je kromě procesoru Exynos 9110 a 768 MB RAM i paměť 4 GB, ze které je cca polovina volná. Dostanete se k ní sice jen přes telefon, ale díky Wi-Fi je posílání souborů dostatečně rychlé. Nejlepším způsobem, jak úložiště zaplnit, je hudba. Přehrávat ji můžete přímo z hodinek, ale klepnutím na ikonku se mód ovládání změní a přes hodinky můžete ovládat přehrávač v telefonu.
Dokonce ani není třeba hlídat kompatibilitu, prostě jen v aplikaci zaškrtnete, které aplikace mají hodinky podporovat. Stejně to funguje i u notifikací, není problém nastavit, aby vás některé programy vůbec neobtěžovaly. Největší bariérou k naprosté svobodě je absence slotu na SIM kartu nebo podpora eSIM. Ačkoli mají hodinky vlastní Wi-Fi, Bluetooth i GPS, na mobilní internet si samy od sebe nesáhnou, což je škoda – občas by bylo příjemné nechat telefon doma a vyrazit na lehko.
Možná právě díky absenci GSM modulu mají hodinky slušnou výdrž. Nezvládnou sice týden jako Watch GT, ale dva dny ustojí s rezervou. Baterie o kapacitě 230 mAh by méně náročným vystačila i na třetí den, ale není k tomu důvod. Nabíjení probíhá bezdrátově a je tedy jasné, že neproběhne za pár minut. Nabití z nuly na sto trvá přes dvě hodiny, mnohem víc se mi tedy osvědčilo hodinky nabíjet každý den ráno během snídaně. Je to zvláštní, ale stalo se to mechanickou záležitostí a výdrž přestala být komplikací, ač je tak často zmiňovaná jako překážka k většímu rozšíření wearables.
Jako první určitě budete hledat nějaký pěkný ciferník. Personalizace je skvělým lákadlem chytrých hodinek. Na trénink si zapnete jiný ciferník, než dopoledne na pracovní schůzku. A až se budete nudit, můžete si nainstalovat zase jiné grafické schéma. Zní to banálně, ale přesně tohle dokáže spoustu lidí (včetně mě, přiznávám) zabavit. Kdo by nechtěl, aby se mu hodinky neokoukaly? V případě Watch Active stačí podržet prst na ciferníku a pak listovat seznamem. Na konci najdete odkaz na Galaxy Store, kde můžete vybírat minimálně ze stovek alternativ. Pohodlnější je sice prohlížení na mobilu v aplikace Galaxy Wearable, ale i tak postrádám podrobnější členění, než na ciferníky analogové a digitální.
Druhým důvodem pro pořízení chytrých hodinek je záznam sportovních aktivit. Běháte? Hodinky vám to změří. Jezdíte na kole? Plavete? Děláte kliky? Nebo dřepy? Seznam aktivit, které hodinky automaticky rozpoznají, je hodně dlouhý. Abych vybral ty vtipnější aktivity, Watch Active měří hyperextenze, předpažování, planking nebo hvězdy. Tak schválně, kolik hvězd jste dneska udělali? Žerty stranou, hodinky jsou skvěle vybavené na většinu aktivit fitness, posilovny i outdoorových sportů, což podporuje i odolnost vůči vodě dle specifikace IP68. Za odolnost si výrobce vysloužil i certifikaci MIL-STD-810G, ale stejně byste na ně měli dávat pozor – sklíčko je sice tvrzené, ale nechráněné jakýmkoli okružím.
Hlavní výhodou však je, že hodinky vaši aktivitu detekují automaticky. Každý krok, každé popoběhnutí se proto měří a počítá. V podstatě stačí hodinky nosit na ruce a večer se podívat, co jste ten den dělali. Je to ještě motivující? Celkem ano, protože hodinky na sebe rády upozorňují, i když vás občas spíš pobaví, než pochválí. Třeba za to, že jste se zvedli ze židle poté, co jste hodinu strávili bušením do klávesnice u počítače. Nebo že jste došli z kanceláře do výtahu.
Upozornění ale nekončí se splněním nejjednoduššího cíle. Pokud pravidelně chodíte 5 000 kroků denně, hodinky nabídnou zvýšení cíle. Pokud ho překonáte, hodinky zavibrují a spustí ohňostroj (jen na displeji, bohužel). Pokud se hecnete a v pochodování pokračujete, zazní další fanfáry. Něco takového mi přijde lepší, než suché šlapání 2 000 kroků den co den. A nebo se můžete hecnout a překonat kámoše – i na to mají Active speciální ciferník. Organizace času se nakonec ukázala jako nejméně zábavná funkce. Budíky samozřejmě nechybí a základní pohled do kalendáře také účel splní.
Abych to zkrátil, funkcí mají hodinky Samsung Galaxy Watch Active spoustu už v základu, ale další můžete instalovat. Je libo ovladač prezentací? Kalkulačka? Navigace? Diktafon? Většina využití se točí okolo pohybu nebo funkcí, které na mobilu řešíte widgetem, ale postupem času jsem zjišťoval, že spoustu věcí jsem vyřizoval rovnou z hodinek. Důvod pro pořízení to není, ale chytré hodinky umožňují člověka držet tak nějak v klidu. Znáte to, když čekáte důležitý hovor, jsem k mobilu skoro přilepení, nehnete se od něj ani na krok. Když ale víte, že důležité zprávy můžou přijít každý den, díky hodinkám víte, že teď ještě nepřišly a nikdo vás neshání.
Po prvních dnech používání jsem se těšil, až v závěru napíšu, že chytré hodinky Watch Active umí to, co hloupý mobil. V průběhu testování, kdy se z neokoukaných hodinek stal denní asistent, jsem ale zjistil, že s výjimkou telefonování umí smartwatch mnohem víc.
Ne tolik, abyste si řekli, že tuhle věcičku musíte mít. Logických argumentů je pořád málo. Ale jakmile si jednou na vyšší level pohodlí zvyknete, krok zpátky už udělat nechcete. Nikdo vám nebrání řešit vše na mobilu, ale prostý pohled na zápěstí kolikrát stačí, abyste nic řešit ani nemuseli. Chytré hodinky tak spíš potvrzují svůj hlavní důvod existence – organizaci času. A že odpověď na SMS z nich napíšete jen diktováním, nebo vyťukáváním přes T9, jako kdysi na Nokii 3310? Pořád lepší, než psát slohovku na swipovací klávesnici.
Nebýt vzhledu, který se k chlapské hnátě moc nehodí, začal bych po očku sledovat, jestli Samsung na Watch Active neplánuje nějakou akci. Cena 6 500 korun je vzhledem k funkcím a datu uvedení na trh adekvátní, ale pokud by výrobce zlevnil jen o jeden tisíc, z hodinek by se mohla stát masová záležitost. Samsung totiž dokázal najít kompromis mezi otevřeností systému, intuitivním ovládáním a výdrží na baterii, čímž vydestiloval z mišmaše všech funkcí a technologií to, co skutečně dává smysl a nezní lákavě jen v reklamním videu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
intuitivní systém | cena, jde však o novinku, tak se to dá pochopit |
jednoduché ovládání | design (pro někoho) |
výdrž bez problémů | |
decentní design | |
obrovské množství fitness funkcí |
Když jsem recenzoval Huawei Watch GT, končil jsem hodnocením, že chytré hodinky jsou fajn, ale lepší je mít víc funkcí, než baterku na týden. Galaxy Watch Active mi tento verdikt potvrdily. Tyhle hodinky vás sice nepřesvědčí, že smartphone nestačí, ale pokud k nositelné elektronice aspoň trochu inklinujete, přesvědčí vás, že to není nesmyslný kus elektroniky, který se vám snaží jen sehnat peníze z účtu a osobní data z paměti.
Samsung píše historii chytrých hodinek už dlouho. Nejdříve jsme slýchali, že chytré hodinky mobily nahradí, pak se několik roků opakovalo, že „už příští rok smartwatch zaplaví trh“ a přitom až loni či letos to vypadá, že lidi s chytrými náramky a hodinkami už nejsou za inovátory a exoty. Zkrátka by už Samsung mohl mít dost zkušeností na to, aby dokázal relativně nový typ zařízení vytěžit.
Není lehké zvolit správný kompromis mezi funkcemi a výdrží (nebo jinými omezeními technologií), ale myslím, že Samsung to tentokrát zvládl trefit. Abyste hodinky rádi používali, musí dobře vypadat a dobře se nosit. A musí pomáhat. První, čeho si všimnou majitelé předchozích modelů, je chybějící luneta. Hodinky se ovládají pouze dotykovým displejem a dvěma tlačítky na boku – díky tomu však mohou mít mnohem civilnější vzhled, ani na ruce drobné slečny tak nebudou vypadat, jako kdyby patřily jen na ruku atleta. Zvláštní, když se hodinky jmenují Active, nemyslíte?
V podstatě je tvoří jen kruh, ze kterého ční očka na pásek a jedno tlačítko pro krok zpět a druhé pro návrat na domovskou obrazovku. Bohatě to stačí, navíc se stává jen ojediněle, že by se hodinky zachytily třeba za rukáv nebo popruhy batohu. Obě tlačítka přitom mají jasný stisk, byť vypadá zvláštně, že jedno z nich je vystouplé víc – kdo ví, možná je to kvůli snazšímu odlišení hmatem.
Zároveň ale musíme varovat pány: asi jen o černé a variantě označované jako zelená (ve skutečnosti modrá) se dá říci, že je unisex, ve stříbrné nebo růžově zlaté už jsou hodinky dámské. Nevybírejte proto jen podle obrázků! Ostatně, ty klamou i v případě displeje, respektive jeho rámečků – nevyužité mezikruží má šíři cca tří milimetrů, takže pokud má kruhový displej úhlopříčku 28 mm (1,1″), asi je vám jasné, že se na něj moc nevejde. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Pouzdro hodinek vsadilo na minimalistické tvary, dokonce i mikrofon je schovaný v místě, kde se připojuje pásek. A zelené diody, svítící na vaše krevní řečiště při měření tepu, taky neuvidíte. Takže nosíte na ruce jen černé kolečko na gumovém pásku. Někomu obyčejný materiál nevadí, při sportu se ale pod ním ruka dost potí, což se ale dá čekat. Naopak nečekané je, že v krabičce najdete hned dvě délky řemínků. Inu, hodinky jsou unisex, tak je to třeba. Reproduktory hodinky nemají, k upozornění slouží jen vibrace.
Jak už bylo řečeno, Samsung Galaxy Watch Active používají dotykový displej typu AMOLED s rozlišením 360 x 360 pixelů. Jemnost je dostatečná, čitelnost na slunci rovněž i při nastavení jasu na úroveň 5 z deseti stupňů. Samozřejmě záleží i na zvoleném ciferníku. Pokud si stáhnete a nainstalujete nějaký, kde bude tmavě oranžová vteřinovka obíhat červený ciferník, nepomůže vám ani maximální podsvícení.
Rovněž citlivost je bezproblémová, neměl jsem problém ovládat hodinky ani v tenkých rukavicích, narážel jsem ale na problém s přesností. Pokud potřebujete jen změnit mód hodinek či zobrazit některá měřená data, není problém se gesty nebo dotyky dostat, kam potřebujete, ale napsat byť jen úsečnou odpověď na klávesnici 4 x 4 tlačítka, už je umění. Nicméně i na to mají Galaxy Watch Active částečné řešení.
Ve své poslední recenzi na hodinky jsem zmínil i Wear OS jako příklad operačního systému, který dovolí potenciál hodinek skutečně využít. Zpětně musím konstatovat, že na této platformě nejsme závislí. Použitý Tizen 4.0 totiž zvládl všechno, co jsem po něm požadoval. Po systému se pohybuje velmi intuitivně. Výchozím bodem je vždy ciferník s hodinami. Směrem doleva listujete notifikacemi z hodinek i telefonu, vpravo máte funkce a aplikace ve volitelném pořadí. Ze shora se stahuje roletka rychlých nastavení, potažení zdola nedělá nic. Jen zřídka se pak na boku displeje objeví tři tečky, které znamenají nápovědu.
Uvnitř hodinek je kromě procesoru Exynos 9110 a 768 MB RAM i paměť 4 GB, ze které je cca polovina volná. Dostanete se k ní sice jen přes telefon, ale díky Wi-Fi je posílání souborů dostatečně rychlé. Nejlepším způsobem, jak úložiště zaplnit, je hudba. Přehrávat ji můžete přímo z hodinek, ale klepnutím na ikonku se mód ovládání změní a přes hodinky můžete ovládat přehrávač v telefonu.
Dokonce ani není třeba hlídat kompatibilitu, prostě jen v aplikaci zaškrtnete, které aplikace mají hodinky podporovat. Stejně to funguje i u notifikací, není problém nastavit, aby vás některé programy vůbec neobtěžovaly. Největší bariérou k naprosté svobodě je absence slotu na SIM kartu nebo podpora eSIM. Ačkoli mají hodinky vlastní Wi-Fi, Bluetooth i GPS, na mobilní internet si samy od sebe nesáhnou, což je škoda – občas by bylo příjemné nechat telefon doma a vyrazit na lehko.
Možná právě díky absenci GSM modulu mají hodinky slušnou výdrž. Nezvládnou sice týden jako Watch GT, ale dva dny ustojí s rezervou. Baterie o kapacitě 230 mAh by méně náročným vystačila i na třetí den, ale není k tomu důvod. Nabíjení probíhá bezdrátově a je tedy jasné, že neproběhne za pár minut. Nabití z nuly na sto trvá přes dvě hodiny, mnohem víc se mi tedy osvědčilo hodinky nabíjet každý den ráno během snídaně. Je to zvláštní, ale stalo se to mechanickou záležitostí a výdrž přestala být komplikací, ač je tak často zmiňovaná jako překážka k většímu rozšíření wearables.
Jako první určitě budete hledat nějaký pěkný ciferník. Personalizace je skvělým lákadlem chytrých hodinek. Na trénink si zapnete jiný ciferník, než dopoledne na pracovní schůzku. A až se budete nudit, můžete si nainstalovat zase jiné grafické schéma. Zní to banálně, ale přesně tohle dokáže spoustu lidí (včetně mě, přiznávám) zabavit. Kdo by nechtěl, aby se mu hodinky neokoukaly? V případě Watch Active stačí podržet prst na ciferníku a pak listovat seznamem. Na konci najdete odkaz na Galaxy Store, kde můžete vybírat minimálně ze stovek alternativ. Pohodlnější je sice prohlížení na mobilu v aplikace Galaxy Wearable, ale i tak postrádám podrobnější členění, než na ciferníky analogové a digitální.
Druhým důvodem pro pořízení chytrých hodinek je záznam sportovních aktivit. Běháte? Hodinky vám to změří. Jezdíte na kole? Plavete? Děláte kliky? Nebo dřepy? Seznam aktivit, které hodinky automaticky rozpoznají, je hodně dlouhý. Abych vybral ty vtipnější aktivity, Watch Active měří hyperextenze, předpažování, planking nebo hvězdy. Tak schválně, kolik hvězd jste dneska udělali? Žerty stranou, hodinky jsou skvěle vybavené na většinu aktivit fitness, posilovny i outdoorových sportů, což podporuje i odolnost vůči vodě dle specifikace IP68. Za odolnost si výrobce vysloužil i certifikaci MIL-STD-810G, ale stejně byste na ně měli dávat pozor – sklíčko je sice tvrzené, ale nechráněné jakýmkoli okružím.
Hlavní výhodou však je, že hodinky vaši aktivitu detekují automaticky. Každý krok, každé popoběhnutí se proto měří a počítá. V podstatě stačí hodinky nosit na ruce a večer se podívat, co jste ten den dělali. Je to ještě motivující? Celkem ano, protože hodinky na sebe rády upozorňují, i když vás občas spíš pobaví, než pochválí. Třeba za to, že jste se zvedli ze židle poté, co jste hodinu strávili bušením do klávesnice u počítače. Nebo že jste došli z kanceláře do výtahu.
Upozornění ale nekončí se splněním nejjednoduššího cíle. Pokud pravidelně chodíte 5 000 kroků denně, hodinky nabídnou zvýšení cíle. Pokud ho překonáte, hodinky zavibrují a spustí ohňostroj (jen na displeji, bohužel). Pokud se hecnete a v pochodování pokračujete, zazní další fanfáry. Něco takového mi přijde lepší, než suché šlapání 2 000 kroků den co den. A nebo se můžete hecnout a překonat kámoše – i na to mají Active speciální ciferník. Organizace času se nakonec ukázala jako nejméně zábavná funkce. Budíky samozřejmě nechybí a základní pohled do kalendáře také účel splní.
Abych to zkrátil, funkcí mají hodinky Samsung Galaxy Watch Active spoustu už v základu, ale další můžete instalovat. Je libo ovladač prezentací? Kalkulačka? Navigace? Diktafon? Většina využití se točí okolo pohybu nebo funkcí, které na mobilu řešíte widgetem, ale postupem času jsem zjišťoval, že spoustu věcí jsem vyřizoval rovnou z hodinek. Důvod pro pořízení to není, ale chytré hodinky umožňují člověka držet tak nějak v klidu. Znáte to, když čekáte důležitý hovor, jsem k mobilu skoro přilepení, nehnete se od něj ani na krok. Když ale víte, že důležité zprávy můžou přijít každý den, díky hodinkám víte, že teď ještě nepřišly a nikdo vás neshání.
Po prvních dnech používání jsem se těšil, až v závěru napíšu, že chytré hodinky Watch Active umí to, co hloupý mobil. V průběhu testování, kdy se z neokoukaných hodinek stal denní asistent, jsem ale zjistil, že s výjimkou telefonování umí smartwatch mnohem víc.
Ne tolik, abyste si řekli, že tuhle věcičku musíte mít. Logických argumentů je pořád málo. Ale jakmile si jednou na vyšší level pohodlí zvyknete, krok zpátky už udělat nechcete. Nikdo vám nebrání řešit vše na mobilu, ale prostý pohled na zápěstí kolikrát stačí, abyste nic řešit ani nemuseli. Chytré hodinky tak spíš potvrzují svůj hlavní důvod existence – organizaci času. A že odpověď na SMS z nich napíšete jen diktováním, nebo vyťukáváním přes T9, jako kdysi na Nokii 3310? Pořád lepší, než psát slohovku na swipovací klávesnici.
Nebýt vzhledu, který se k chlapské hnátě moc nehodí, začal bych po očku sledovat, jestli Samsung na Watch Active neplánuje nějakou akci. Cena 6 500 korun je vzhledem k funkcím a datu uvedení na trh adekvátní, ale pokud by výrobce zlevnil jen o jeden tisíc, z hodinek by se mohla stát masová záležitost. Samsung totiž dokázal najít kompromis mezi otevřeností systému, intuitivním ovládáním a výdrží na baterii, čímž vydestiloval z mišmaše všech funkcí a technologií to, co skutečně dává smysl a nezní lákavě jen v reklamním videu.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
intuitivní systém | cena, jde však o novinku, tak se to dá pochopit |
jednoduché ovládání | design (pro někoho) |
výdrž bez problémů | |
decentní design | |
obrovské množství fitness funkcí |