Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Nexus – recenze ztělesněného Androidu 4.0

  |  17 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung Galaxy Nexus jako první přináší nový Android 4.0 Ice Cream Sandwich se spoustou změn a vylepšení. Recenze prozradí, jak se v pořadí třetí telefon pod taktovkou Googlu disponující dvoujádrovým 1,2 GHz procesorem, Super AMOLED displejem s HD rozlišením, novým Androidem 4.0 ICS a další špičkovou výbavou, povedl a jak si stojí ve srovnání s konkurencí.

Užší spolupráce mezi společnostmi Google a Samsung začala zhruba před rokem, kdy korejský Samsung vyrobil pro amerického giganta jeho v pořadí druhý telefon, Nexus S (po Nexusu One, který vyrobilo HTC). Google Nexus S vycházel z populárního modelu Galaxy S. Stejně tak nyní pomalu vychází Samsung Galaxy Nexus z novějšího Samsungu Galaxy S II. Jaké jsou odlišnosti a zdali se vůbec vyplatí přejít z Galaxy S II na nový Galaxy Nexus, o tom se kromě jiného více dočtete v následujících odstavcích samotné recenze.


Oficiální představení nového Galaxy Nexusu společnostmi Google a Samsung

Samsung Galaxy Nexus je vyráběn v několika verzích, lehce odlišných konfigurací v závislosti na trhu, na kterém se prodává. V naší redakci jsme podrobili testu pochopitelně evropskou verzi i9250, která je pro Česko oficiálně určena. Oproti například americké verzi nemá podporu LTE sítí či má naopak baterii s nižší kapacitou. V praxi však rozdíly nejsou tak citelné.


Samsung Galaxy Nexus – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Nexus

Rozměry136 x 68 x 8,94 mm
(a tloušťka 11,5 mm v nejtlustším místě)
Hmotnost135 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED, rozlišení HD (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,65“
Procesor a paměť1,2 GHz procesor TI OMAP 4460
1 GB RAM, 16 / 32 GB vnitřní paměť
Operační systémAndroid 4.0 Ice Cream Sandwich
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost14 900 Kč, prosinec 2011 / leden 2012

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy Nexus:

Co se nám líbilo: takřka všechny změny nového Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich (tlačítka součástí displeje, vylepšený multitasking, a další), znatelně plynulejší kinetické skrolování oproti verzím 2.3.x i 3.x.x, očekávané rychlé aktualizace od samotného Googlu, efekt vypnutí displeje jako u staré obrazovky, lehce prohnutá konstrukce, zadní kryt s úpravou Hyper Skin, odolnější ochranné sklo displeje, po kterém lépe klouže prst, vysoké HD 720p rozlišení displeje, informační dioda upozorňující na zmeškané události, ekvalizér a efekty hudebního přehrávače, fotoaparát se zajímavými efekty, aplikace Movie Studio pro editaci videí

Co se nám nelíbilo: chybí slot pro microSD karty, nelze vypnout zvuk spouště fotoaparátu, pomalé automatické překlápění obsahu displeje pomocí akcelerometru, částečná nevyladěnost (neočekávané ukončení některých aplikací a hlášky o jejich pádu), aplikace v menu nelze přeuspořádat, v horní rozbalovací roletce schází ikonky rychlé volby pro aktivaci Wi-Fi, mobilních dat, GPS, atd., nemá FM rádio

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Samsung Galaxy Nexus navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: jen strohý základ

Do kartonové krabičky se zajímavě zbarvenými stěnami do čtveřice barev (červené, modré, zelené a žluté), které reflektují barvy v písmenu X ze slova Nexus, korejský výrobce vložil jen úplný základ. V přihrádkách krabičky najdeme malou uživatelskou příručku, baterii, adaptér k nabíječce, která spolu s datovým USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku, a stereo headset se špuntovými sluchátky, ovšem bez náhradních špuntů různé velikosti, jak bývá zvykem. Schází také paměťová microSD karta, jelikož Galaxy Nexus není vůbec microSD slotem pro paměťové karty vybaven.

Vzhled a konstrukce: lehce prohnuté a pevné tělo

Samsung si dal na konstrukci a celkovém dojmu z designu Galaxy Nexusu hodně záležet. Z oblíbených modelů Nexus S a Galaxy S II tak vzal jen to dobré, co se konstrukce a designu týče. Od Nexusu S lehce prohnuté tělo, od Galaxy S II zadní kryt s protiskluzovou úpravou. Od obou si pak ponechal poměrně tenké tělo s tloušťkou jen 8,94 mm v nejtenčím a 11,5 mm v nejtlustším místě.

Galaxy Nexus však celkově na rozměrech narostl, a to na 136 x 68 x 8,94 mm (tloušťka 11,5 mm v nejtlustším místě), a po stránce hmotnosti přibral, na 135 gramů. Nejde už o tak minimalistický smartphone, kterým je například Galaxy S II. Větší rozměry i hmotnost ale na jeho elegantnosti hlavně díky zajímavému lehkému prohnutí nikterak neubírají. Galaxy Nexus je svým způsobem zkrátka moderní a sexy.

Lehké prohnutí a hlavně zúžení tloušťky od spodní části směrem k horní, údajně pomáhá k tomu, že telefon lépe padne do ruky. Osobně se k tomuto názoru přikláním, Galaxy Nexus se mi v ruce skutečně drží lépe, než například plackovitý Galaxy S II. Ne každému to ale může vyhovovat tak, jako mě.

Konstrukce Samsungu Galaxy Nexus je převážně z lesklého plastu. Tělo jako takové je celkově pevné, k prohnutí po cílevědomém přičinění nedochází, respektive nedochází k dalšímu prohnutí, než které již má Galaxy Nexus z výroby. Unikátní je pak zadní kryt. Výrobce jej nazývá Hyper Skin. Výměnný zadní kryt má speciálně navržený povrch tak, aby díky němu telefon neklouzal v ruce. Navíc se na něm neuchycují ani žádné otisky prstů a další nečistoty. Oproti původnímu prakticky neustále zapatlanému Nexusu S je to velký kus vpřed.

Dostáváme se k popisu rozmístění jednotlivých prvků na telefonu. Přední straně jasně dominuje obří 4,65“ dotykový displej, nad ním najdeme zprava: 1,3 Mpx kamerku pro videohovory, sensor jasu pro automatické nastavování podsvícení displeje, dále sensor vzdálenosti, který vypíná displej během hovoru po přiložení telefonu k uchu, a reproduktor pro hovory. Pod displejem je v době nečinnosti dobře ukrytá informační trojbarevná LED dioda, která upozorňuje na zmeškané události poblikáváním v intervalu zhruba po 3 sekundách.

Na pravý bok výrobce šikovně umístil do horní části vypínací klávesu, kterou kromě vypnutí/zapnutí také probouzíme telefon. Jiným tlačítkem vzhledem k absenci mechanických kláves pod displejem není možné telefon probudit a začít s ním pracovat. Pravý bok Galaxy Nexusu dále přináší trojici kontaktů pro umístění telefonu v režimu na šířku do dokovací stanice a jejich spojení.

Na levém boku najdeme pouze klávesy pro regulaci hlasitosti, popřípadě po delším přidržení přepínání mezi profily hlasitý/tichý/vibrace. Na horní straně dokonce nenajdeme žádné prvky, výrobce je přemístil na spodní tlustší část. Konkrétně na spodní straně telefonu najdeme microUSB konektor (pro připojení nabíječky i AV kabelu pro propojení telefonu například s televizí), 3,5 mm konektor Jack pro sluchátka a primární mikrofon. Na zadní straně je k dispozici ještě druhý mikrofon, který zaznamenává okolní hluk, jenž se následně snaží během hovoru redukovat. Nechybí fotoaparát s LED bleskem a reproduktor.

Displej a ovládání: jen to nejlepší

Displej každým dnem u smartphonů a další elektroniky hraje povětšinou stále větší a větší roli. Samsung s Googlem nenechaly nic náhodě a obdařily Galaxy Nexus tím nejlepším, co je dnes k mání. Rozměrný a lehce prohnutý Super AMOLED displej s úhlopříčkou 4,65“ zabírá téměř celou přední stranu telefonu, disponuje 16 miliony barev a vysokým rozlišením HD (1280 x 720 px), které na dané úhlopříčce děla prvotřídní jemnost 316 ppi. Pro srovnání jemnost displeje největšího vyzyvatele – iPhonu, je 326 ppi. Ostatní smartphony mají většinou jemnost pod 300 ppi.

Podle tabulek tedy displej Samsungu Galaxy Nexus patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes v telefonu mít. Lehce mu ubírá jen použití PenTitle RGBG matrice, která je charakteristická pouze dvěma subpixely oproti klasickým třem u RGB matrice. Displej pak může díky tomu v praxi působit trochu hruběji. U testovaného Galaxy Nexusu jsem však nic podobného nezpozoroval. Na co jsem ale naopak narazil, je nepříjemný efekt zobrazení po ztmavení displeje. Displej totiž neumí čistě zobrazit plochy stejné barvy a v praxi to dopadá tak, že například bílé pozadí webové stránky vypadá jako list papíru. Je to údajně vlastnost dnešních Super AMOLED displejů s HD rozlišením. Naštěstí k tomu dochází jen při ztmavení displeje po nastaveném časovém intervalu, takže to tolik nevadí a určitě se s tím dá žít.

Vedle vysokého rozlišení a jemnosti, je další výhodou telefonu použití speciálního odolného skla, jiného než známý Gorilla Glass, které ještě Samsung vylepšil o jakousi speciální úpravu. Ta pomáhá k nižší viditelnosti otisků prstu a také k jednoduššímu „klouzání“ prstu po displeji. Displej je jak jinak, než kapacitní, nechybí mu multi-touch ovládání pro například zoomování fotek, stránek, apod. Na přímém slunci je při maximálním jasu displeje relativně dobře čitelný.

Baterie a výdrž: lehký nárůst hodnot

Evropský Galaxy Nexus je vybaven baterií Li-Ion s kapacitou 1750 mAh, americký má ještě o 100 mAh více. Podle oficiálních hodnot bychom mohli telefon využívat do aleluja, skutečnost je však jiná a oficiálně uvedené hodnoty jsou jako vždy nesměrodatné, nestojí za to je ani uvádět.

Pokud jsem telefon využíval s maximální zátěží, tj. denně hovory o celkové délce kolem 10 – 15 minut, poslání kolem 10 zpráv, půl hodiny poslechu hudby, půl hodiny až hodinu brouzdání na internetu přes mobilní data, občasné využití GPS, pořízení několika málo fotografií, tak telefon vydržel celý pracovní den. Pokud jsem ubral na využívání GPS a brouzdání na internetu, nebylo problémem dostat se na 2 dny i ještě trochu více.

U každého se ale bude skutečná výdrž pohybovat podle mnoha dalších aspektů, jako je úroveň podsvícení, režim synchronizace dat a další. K tomu stačí navštívit správce využití baterie v nastavení a optimalizovat veškeré procesy k dosažení vytyčeného cíle.

Operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Stejně, jako je každoročně lákavá nová generace mobilního telefonu od Googlu řady Nexus, je i velmi očekávaná nová verze operačního systému Android. Letos se čekalo na převratný Android 4.0 Ice Cream Sandwich, o kterém už dlouhou dobu předem bylo známo, jaké budou jeho hlavní přednosti. Mnoho se jich objevilo až při samotném představení.

Mezi největší změny a vylepšení patří v bodech:

 • sjednocení vývojové větve Androidu pro smartphony a tablety
 • ovládací trojice kláves součástí prostředí a kontextové menu přesunuto do aplikací
 • nová odemykací obrazovka a možnost odemykání obličejem
 • vylepšený multitasking
 • vylepšená práce s událostmi v indikační rozbalovací horní roletce
 • vylepšená práce se spuštěnými okny v prohlížeči
 • jednoduché vytváření složek na domovských obrazovkách
 • změněné menu a práce s widgety
 • přepracovaná složka s nastavením
 • správce přenesených dat
 • sociální integrace do aplikace s kontakty
 • .. a mnoho dalšího

Sjednocení vývojových větví Androidu pro tabletu a smartphony od verze 4.0 je jedna z klíčových změn. Platforma tak bude jednotná podobně jako iOS od Applu. Vývojáři od Googlu ale mají rozhodně se spojením verzí Androidu zatím plné ruce práce, jak ukazuje například hláška při zastavení některých aplikací, která zní „ .. funkce „tabletu“ nebudou fungovat správně, dokud „telefon“ nevypnete a opět nezapnete“.

Ačkoliv sjednocení vývojových větví Androidu si asi ne každý uživatel na první pohled všimne a uvědomí, druhou výraznou změnu už zcela jistě každý pocítí. Ovládací trojice kláves je nově součástí prostředí a kontextové menu je přesunuto přímo do aplikací nebo ke spodním třem klávesám, pokud nejsou pro nejnovější Android 4.0 zatím dané aplikace optimalizovány. Změna kláves je podle mého dobrým krokem, který se opět vztahuje ke sjednocení vývojových větví Androidu pro tablety a smartphony. Klávesy se mohou otáčet podle aktuální orientace displeje a například během přehrávání videa se chytře schovají, čímž je prostor pro video (a nejen pro tento obsah) větší, než v případě na pevno umístěných mechanických kláves pod displejem.

Další významnou změnou je nová odemykací obrazovka. Funguje podobně jako u telefonů HTC, kdy je potřeba přetáhnout kolečko doprava na ikonku pro odemčení, či doleva na ikonku fotoaparátu pro jeho rychlé spuštění. Odemykání obličejem je pak úplnou premiérou u telefonů. Stačí nejprve telefon nechat, aby si váš obličej zapamatoval, a následně už jej po probuzení během vteřiny rozpozná. Bohužel však rozpozná i fotografii vašeho obličeje a telefon odemkne, takže z tohoto důvodu tento způsob odemykání trochu trpí. Navíc tento způsob odemykání ne vždy funguje, například při horším osvětlení to telefonu déle trvá a někdy ani nedospěje k požadovanému výsledku. Z praktických zkušeností není tento způsob odemykání moc využitelný a jde tak spíše jen o marketingový nástroj k získání zákazníka.

Vylepšený multitasking, vylepšenou práci s událostmi v indikační rozbalovací horní roletce a vylepšený prohlížeč spojuje jedno podstatné vylepšení – dotykový gesta. Posunutím náhledu spuštěné aplikace, okna v prohlížeči či události v horní roletce ukončíte ala webOS dané činnosti. Je to jednoduché, velmi pohodlné a návykové. V případě multitaskingu pak ještě nutno dodat, že nejde o plnohodnotný multitasking, neboť jsou aplikace po opuštění jen uspány a neběží v pravém slova smyslu na pozadí. To ale vůbec pro práci s telefonem nevadí. Znovuspuštění aplikací z režimu uspání je totiž poměrně rychlé.

U horní rozbalovací roletky došlo kromě podpory gest ještě na další drobná vylepšení. Roletku lze nově rozbalit a k jednotlivým událostem tak přistoupit přímo z odemykací obrazovky, bez nutnosti nejprve telefon odemykat. V roletce pak přibyla ikonka pro vstup do nastavení. Stále však v horní rozbalovací roletce schází ikonky rychlé volby pro aktivaci Wi-Fi, mobilních dat, GPS, atd. Škoda, že se ještě Google neinspiroval u řady nadstaveb řady výrobců telefonů s Androidem. Snad tedy příště.

Další změnou jsou předělané úvodní plochy s widgety. Celkově prostředí působí jednodušším a čistším dojmem. Novinkou je jednoduché vytváření složek na domovských obrazovkách, kdy stačí jednoho zástupce aplikace přetáhnout do druhého a ihned se automaticky vytvoří složka podobně jako u iOS. Widgetů je k dispozici jen několik, výrobce počítá, že si další uživatel stáhne z Android Marketu podle své chuti. Některé widgety se dají jednoduše zvětšovat a zmenšovat, například kalendář, box s emaily a pár dalších. Vytknout u widgetů mohu jen jedinou věc, a to nemožnost odstranit vyhledávací widget Googlu, který je napevno na všech obrazovkách ukotven a zbytečně tak ubírá místo pro jiné widgety.

Další předělávky najdeme v menu. To se nově skládá z ikonek aplikací a zástupců widgetů s horizontálním procházení mezi obrazovkami jako na iOS, ovšem s efektem prolnutí jednotlivých obrazovek v různých vrstvách. Mezi aplikacemi a widgety se dá rychle přepínat na liště nad menu, ovšem v případě 10 a více obrazovek už rozhodně nebude pohodlné mezi nimi po jedné posouvat. Jednotlivé aplikace navíc v menu nelze ručně přesunout ani schovat, jsou vždy seřazeny podle abecedy. Nemožnost jakkoliv aplikace v menu spravovat přispívá k nepřehlednosti. Původní myšlenka přidání widgetů do menu, které mají dokonce náhled, jak budou vypadat na úvodní ploše po přidání, byla dobrá. Bohužel (zatím) na úkor praktičnosti celého menu. Pokud se nebojíte rootnout telefon a nahrát do něj neoficiální ROM, nejen tento neduh již dokáže vyřešit Cyanogen 9 Trebuchet launcher.

Novinkou je také správce přenesených dat, kterého najdeme v nabídce nastavení. Nabízí jednoduchý přehled, kolik dat která aplikace v našem telefonu přenesla dat, a to odděleně přes mobilní připojení, tak přes Wi-Fi. Pomocí limitů na grafu můžeme nastavit upozornění na překročení různých datových stropů. Celkem jednoduše si tak můžete ohlídat, abyste neprodatovali, zejména v českých končinách, nesmyslné částky za mobilní připojení.

Hlavní změny, které přináší Android 4.0, jsou tedy probrány. A jaké jsou praktické postřehy celkově k operačnímu systému? Nejprve ještě musím uvést, jakým hardwarem je Samsung Galaxy Nexus vybaven. V telefonu tepe 1,2 GHz procesor TI OMAP 4460 s dnes již starší a méně výkonnou grafikou PowerVR SGX540. Důvod je jednoduchý. Google, který se o telefon v první řadě stará, má s touto grafikou delší zkušenosti a dokáže pro ni systém lépe optimalizovat, neboť předchozí Nexus S ji má také. Operační paměť pak činí zcela dostatečných 1 GB RAM.

V praxi je znát na Galaxy Nexusu vylepšení nového Androidu 4.0 spolu s dobrou optimalizací systému Googlem. Kinetické skrolování v menu je oproti verzím 2.3.x i 3.x.x znatelně plynulejší, nikdy se ani náznakem nezadrhává. Celkově je systém svižnější.

U testovaného finálního kusu zatím s verzí 4.0.1 jsem však zaznamenal pomalé automatické překlápění obsahu displeje pomocí akcelerometru (v porovnání s Nexusem S je to i 3x pomalejší), dále částečnou nevyladěnost (neočekávané ukončení některých aplikací a hlášky o jejich pádu). Vzhledem k tomu, že jde o tzv. „Pure Android“, tedy čistý Android bez jakýchkoliv grafických nadstaveb, a navíc o telefon přímo od Googlu, určitě výrobce vydá v nejbližší době aktualizaci, která zmíněné neduhy odstraní. Také následné aktualizace bude Galaxy Nexus dostávat mezi prvními, ne-li jako úplně první. Aktualizace probíhají bezdrátově přes OTA (Over the Air), tedy přes Wi-Fi.

Telefonování a zprávy: preference Google+ před Facebookem

Telefonní seznam patří mezi oblasti, které Google u čtyřkové verze Androidu předělal. Celkem se skládá ze tří karet: skupiny, kontakty a často používané kontakty. Kontakty se dají přidávat pouze na váš účet u Googlu, popř. jiného účtu, ale už se nedají přidávat jen do telefonu či na SIM kartu. Uložit si tak díky tomu můžete do Galaxy Nexusu prakticky neomezené množství kontaktů. Ke každému kontaktu se dá přidat název organizace, e-mail, adresa, událost (narozeniny, výročí, ostatní, vlastní), přezdívka, vztah a další údaje. Přidat naopak nejde libovolné vyzvánění ani upozornění na zprávu pro jednotlivé kontakty.

V telefonním seznamu se objevují také kontakty ze sítě Google+ včetně statusů a různých informací. Konkurenční Facebook pak naopak Google blokuje a nezobrazí vám v telefonním seznamu vaše přátele z Facebooku. K nim se dostanete jen skrze aplikaci Facebooku. Vyzváněcí profily zůstaly nezměněny, takže je k dispozici jen stará známá trojice: hlasitý, tichý a režim vibrace.

Editor zpráv nabízí přehledně tříděné zprávy v podobě konverzací s jednotlivými kontakty. Pro psaní textu je připravena plnohodnotná QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku, popřípadě se dá využít i hlasové zadávání textu, což funguje dobře i v případě Češtiny. S textem lze dále pracovat, neboť nechybí funkce copy and paste, tedy kopírovat a vložit. Během psaní zprávy začne telefon odpočítávat posledních 10 znaků do první psané zprávy, poté již počítá neustále. Galaxy Nexus je také vybaven kvalitním e-mailovým klientem, který zvládá více účtů současně, přičemž u každého si můžete nastavit rozdílnou četnost kontroly doručené pošty a další nastavení.

Galerie, hudba, video: bez kompromisů

Galaxy Nexus se prodává ve dvou verzích – s 16 GB a 32 GB vnitřní pamětí. Obě verze mají sjednocené úložiště pro aplikace, multimediální soubory a další, takže si už uživatel nemusí dělat starost, kam nahraje soubory a zdali vůbec bude místo pro instalaci aplikací. Překvapením ale je, že telefon nemá Mass Storage. To proto, že by blokovalo díky sjednocenému úložišti přístup k veškerým datům během připojení k počítači. Místo toho je využito protokolů MTP a PTP. Prakticky je pak po připojení telefonu k počítači k dispozici uživatelská paměť, na kterou se dají normálně kopírovat data a během toho telefon využívat.

Obrázky, fotografie a videa jsou umístěny v jednoduché a přehledné galerii. Hudební soubory pak najdeme v hudebním přehrávači. Samsung Galaxy Nexus podporuje audio formáty: AAC, eAAC, eAAC+, MP2, MP3 a WMA. Skladby jsou pak tříděny do několika záložek, mezi kterými lze horizontálně posuvným gestem procházet, a to: nejnovější, interpreti, alba, skladby, seznamy stop a žánry. U alb se zobrazuje obrázek, pokud je k dispozici. V případě překlopení displeje do režimu na šířku jen u záložky nejnovější můžete obsah pohodlně procházet s pěkným 3D efektem.

Z nastavení hudebního přehrávače takřka nic nechybí. V první řadě je k dispozici kvalitní ekvalizér s několika přednastavených režimů, dále možnost zvýraznění basů a 3D efekt. Skladby lze přehrávat náhodně nebo zapnout jejich opakování. Kvalita reprodukce je na vysoké úrovni, nebojím se telefon zařadit mezi hudební telefony. Dopomáhá k tomu také kvalitní dodávaný stereo headset se špuntovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack. Video přehrávač podporuje video formáty H.263, MPEG4-SP & ASP a H.264. Dokáže přehrát prakticky cokoliv.

NFC funkce: zatím bez větší propagace

Samsung Galaxy Nexus je vybaven, stejně jako jeho předchůdce Nexus S, čipem NFC. Výrobce jej však tolik nepropaguje a navíc ani nestihl připravit aplikaci Google Wallet, se kterou se již dá v Americe platit mobilem. Během roku 2012 se ale určitě dočkáme. Zatím se dá NFC u Galaxy Nexusu využít jen pro sdílení některých informací pomocí funkce Android Beam. Například pokud dáte k sobě dvě zařízení s funkcí Android Beam a zapnutým NFC a na jednom z telefonů budete mít určitý obsah (kontakt, webovou stránku, hru apod.), tak jej jeden telefon přes NFC pošle do druhého. Pro posílání větších souborů je pak připraveno Wi-Fi Direct.

Fotoaparát a kamera: rozumných 5 mega a Full HD

Samsung s Googlem se rozhodly nehnat se za megapixely u fotoaparátu. Galaxy Nexus obdařily 5 Mpx fotoaparátem (2592 x 1952 px) s autofocusem a jedním LED bleskem. Po stránce nastavení už toho není tolik. Nastavit se dají jen scény, vyvážení bílé, expozice, režim blesku, novinkou je kontinuální panoramatický režim focení. Kvalita fotografií se pohybuje někde v dnešním průměru.

Zajímavější je kamera. Natáčí video ve vysokém Full HD rozlišení (1920 x 1080 px) s 30 snímky za sekundu a přináší řadu nových zajímavých funkcí. Můžete si vybrat z několika efektů, které různě zdeformují během natáčení videa obličej, například velká ústa, malé oči, velký nos, malá ústa a zmáčknout. O zábavu je pak postaráno. Další funkcí je pozadí. Vyberete si některé z přednastavených pozadí, popřípadě vložíte své vlastní, umístíte telefon na pevno a pokud pak někdo vejde do záběru, telefon to pozná a vklíčuje jej před pozadí.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Nexus:

Organizační funkce, Office, GPS navigace

Organizační výbava zaznamenala u Galaxy Nexusu oproti dřívějším Androidům celkem slušný pokrok. Lehkých vylepšení doznal kalendář, který přehledně zobrazuje jednotlivé naplánované události v denním, týdenním a měsíčním režimu, popřípadě ještě v režimu agendy. U každé události se dá nastavit klasicky časové rozpětí, místo konání, účastníci, váš stav během události pro ostatní členy, opakování, připomenutí a další. Šikovný pak je widget, který si můžete umístit na některou z úvodních ploch a vidět tak nadcházející události pěkně pohromadě.

V telefonu dále nechybí budík s možností opakování v určitých dnech, kalkulačka (jednoduchá i s pokročilejšími funkcemi) a v samotném systému integrovaný prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF. Z používaných aplikací chybí jen stopky, časovač, diktafon a FM rádio, ale zde pomůže Android Market s nepřeberným množstvím obsahu. GPS navigací je v telefonu aplikace Google Mapy, se kterou můžete v Česku využít bezplatnou plnohodnotnou navigaci včetně hlasových povelů, platí se jen za přenesená data podle tarifu u vašeho operátora. Mapy se dají do telefonu stáhnout i předem, například přes Wi-Fi síť, ovšem pak není možné využít Google Mapy v režimu navigace, ale jen jako klasické mapy.

Datové funkce, internetový prohlížeč

Mobilní data mají plné zastoupení: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s). U americké verze je dokonce i podpora LTE sítí. Vzhledem k současné situaci mobilních dat v Česku však uživatele absence LTE u evropské verze Samsungu Galaxy Nexus mrzet nemusí, alespoň prozatím. Smartphone je dále vybaven Wi-Fi (standardy b/g/n) a dvojicí funkcí: Wi-Fi tethering (pro sdílení mobilního připojení na internet na další zařízení přes Wi-Fi) a Wi-Fi Direct (pro přenos souborů přes Wi-Fi). Nechybí Bluetooth 3.0 a USB 2.0. Sdílení internetu se dá sdílet také přes Bluetooth a USB kabel.

Internetový prohlížeč WebKit2 doznal v případě nového Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich řady významných vylepšení. Nově umí synchronizovat záložky z desktopového prohlížeče Chrome, dále dokáže nuceně načíst stránky v desktopové podobě bez jakékoliv optimalizace pro mobil a novinkou je také offline režim pro stažení stránek a jejich pozdějšímu přečtení. Stejně jako u multitaskingu pak lze nově pohodlně posunutím do strany ukončovat otevřené záložky. Nechybí podpora multi-touch gest pro zoomování, které je oproti předchozím Androidům viditelně plynulejší. Po několika týdnech od zahájení prodeje pak Adobe dodalo potřebný Flash Player pro zobrazení Flash obsahu na webových stránkách.

Závěr recenze smartphonu Samsung Galaxy Nexus

Samsung Galaxy Nexus zahájil novou éru mobilních zařízení s Androidem, a to bezesporu hlavně díky novému operačnímu systému. Očekávaný Android 4.0 Ice Cream Sandwich spojil vývojové větve Androidu pro tablety a smartphony do jedné, z čehož profitují jak vývojáři, pro které bude nyní jednodušší psát aplikace pro jeden systém, tak pro samotné uživatele, kteří si nebudou muset zvykat na odlišnosti mezi verzemi. Nový Android 4.0 přináší spoustu změn, zjednodušení a vylepšení, které každý uživatel příjemně pocítí.

Samsung Galaxy Nexus si můžete zakoupit na značkovém eShopu Samsung.

Na Androidu 4.0 už zbývá vyladit jen některé drobnosti, zapracovat na stabilitě a přidat některé celkem potřebné funkce jako například přesouvání ikonek v menu. V případě Galaxy Nexusu bychom se nápravy uvedených požadavků mohli dočkat začátkem ledna 2012, jelikož Google pro svůj telefon vydává aktualizace vždy jako první. Kdo nehodlá čekat, může už nyní na své vlastní riziko vyzkoušet Cyanogen 9 Trebuchet launcher, který řadu věcí úspěšně řeší. Na co si ale naopak bude muset každý počkat, je nabídka aplikací optimalizovaných přímo pro Android 4.0. Většina dosavadních aplikací sice na Androidu 4.0 funguje, ale ve spodní části se objevuje čtvrté tlačítko kontextové menu, které v novém Androidu převážně nenajdeme, pouze občas přímo v rámci dané aplikace.

Galaxy Nexus ale není zajímavý čistě jen díky novému Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Pozornosti by nemělo uniknout ani lehce prohnuté tělo s HD Super AMOLED displejem, který kryje vylepšené odolné sklo se speciální úpravou pro lehčí klouzání prstu po displeji, dále zadní kryt s protiskluzovou úpravou Hyper Skin či rozrůstající se funkcionalita NFC.

Sečteno a podtrženo, oproti Nexusu S jde o pořádný krok kupředu. Rozhodně o větší, než jaký jsme letos zaznamenali v případě konkurenčního iPhonu z verze 4 na 4S. Naopak majitele velmi oblíbeného Samsungu Galaxy S II, vlajkové lodi korejského výrobce roku 2011, pravděpodobně zatím nemají větší důvod ke změně. Nového Androidu 4.0 se časem také dočkají a po hardwarové stránce je rozdíl jen skutečně minimální. Jejich zájem by měl v tuto chvíli směřovat spíše na nadcházející ročník kongresu MWC 2012, na kterém se očekává představení nástupce, Samsungu Galaxy S III. Pro nemajitele Galaxy S II a zájemce o špičkový smartphone by naopak měl být Galaxy Nexus jedním z nejžhavějších kandidátů.

Aktuální cena Samsung Galaxy Nexus v českých e-shopech: .
(Zdroj: Heureka.cz, .)

 Android 4.0 Ice Cream Sandwich málo aplikací přímo pro Android 4
 kvalitní lehce prohnutá konstrukce
 HD Super AMOLED displej
 dvoujádrový 1,2 GHz procesor
 NFC funkcionalita
 posuvná gesta z webOS

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Nexus, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
9 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
FilippatrikAnna KralovaxsarahdiRáďa Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
maxximus
maxximus

Sem zvedav jak se povede Androidu a nebo Win.Phone do budoucna, uvidim kam se tyhle operacni systemy za pul roku dostanou a jaka bude podpora atd….

franck
franck

Nedostatecna recenze omezena amaterstvim autora a nakonec celeho tohohle blogu

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, jediný skutečný amatér, jak se zdá, jste tu vy. Pokud na svém blogu neuvádíte recenze včas a tak si tímto způsobem vyléváte zlost jinde, chápu, že vás to musí neskutečně naplňovat blahem.

Sten
Sten

Taky, to nejsou stránky a recenze pro omezené lidi jako jste Vy.

ondraschoffka
ondraschoffka

Nemůžu si pomoct, ale pobavila mě tahle větička: ´Pokud jsem telefon využíval s maximální zátěží, tj. denně hovory o celkové délce kolem 10 – 15 minut, …´ – to je opravdu neskutečně brutální používání, co je na provolané čtvrthodině denně tak neskutečného? To bych řekl, že je dost klidový režim… ;)

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, také je to uvedeno, „Pokud jsem“ (já) nikoliv nějaký byznysmen, který volá pomalu každou minutu. Tak ale hlavně, že pobavilo ;-)

Ráďa
Ráďa

Proc neni v recenzi zadny screen displeje? Taky test fotoaparátu je nedostatečný, aspoň video jste mohli přidat.

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Screeny displeje Androidu 4.0 jsme uvedli už v mnoha článcích, naposledy třeba zde http://mobilizujeme.cz/clanky/vyzkouseli-jsme-android-4-0-na-google-telefonu-samsung-nexus-s/ Na videu je vidět daleko lépe, jak se telefon chová, než když každou recenzi zahltíme zbytečně desítkami screenů s nulovou vypovídající hodnotou.

Ráďa
Ráďa

na nekvalitním videu je toho videt mnohem min, nez kdyz se podívám na screeny, ktery si můžu pustit za sebou. Takze o dted budou recenze tady bez screenů, kdyz jsou tak zbytečne? To by byla fakt skoda a urcite to stejně vnímá vetsina lidí.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, videa jsou nahrazeny lépe vypovídajícími videi, na kterých vidíte, jak se telefon chová, nikoliv jen statické obrázky té či jiné aplikace.

xanthor
xanthor

To, že se prodává 32 GB verze je sice pravda, ale (aspoň zatím) ne u nás – 16 GB verze je ve srovnání s 64 GB iPhonem 4S (nebo jak se jmenuje) docela bída.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení