Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Ace – recenze zmenšeného Galaxy S s esem v názvu

  |  260 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Samsung Galaxy Ace je nepatrně ochuzený Galaxy S. Recenze telefonu Samsung Galaxy Ace přináší postřehy, zkušební fotografie, zdůrazňuje pozitiva a negativa telefonu. Jak si vede Galaxy Ace, model s OS Android 2.2, 800 MHz procesorem, 5 Mpx fotoaparátem a dotykovým displejem, se dozvíte v recenzi.

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Ace do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft.

Samsung Galaxy Ace působí naoko jako kompletně okopírovaný Samsung Galaxy S, což nesou s nelibostí příznivci Apple iPhone 4. Inspiraci prostě nelze zapřít. Odlehčený model Galaxy S to nicméně je, a to procesorem, rozlišením a úhlopříčkou displeje, pamětí RAM atd. Telefon je zbarven do černa s možností výměny zadního krytu za bílý.


Samsung Galaxy Ace – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Ace

Rozměry112 x 60 x 11,5 mm
Hmotnost113 g
DisplejTFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
proximity senzor
Paměť181 MB + paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémAndroid 2.2.1 Froyo, nadstavba TouchWiz 3.0
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk
nahrávání QVGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, 2GB microSD karta s SD adaptérem, náhradní zadní kryt, záruční list
Cena a dostupnost , od března 2011

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy Ace:

Co se nám líbilo: kvalitní pevné zpracování, zadní zvrásněný kryt, kvalitní 5 Mpx fotoaparát, sdílení obsahu v domácí síti, konektivita, výběr aplikací a her na dvou obchodech, odlišná nadstavba prostředí TouchWiz, standardní konektory

Co se nám nelíbilo: nahrávání pouze QVGA videa, velká úhlopříčka displeje s nižším rozlišením, menší hodnota RAM paměti, chybějící sluchátka v balení

TIP: Pro podrobné informace telefonu Samsung Galaxy Ace navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: bez nezbytných sluchátek

Samsung S5830 Galaxy Ace je prodáván v opravdu malé krabičce, která obsahuje baterii, nabíječku, USB kabel, náhradní zadní kryt, paměťovou kartu microSD 2GB s SD adaptérem, uživatelskou příručku a záruční list. Pokud jste vy výčtu nezaznamenali sluchátka, nedivte se. Sluchátka výrobce jednoduše vynechal.

Vzhled a konstrukce: inspirace iPhonem 4

Do rukou se nám dostal zbrusu nový Samsung Galaxy Ace, zástupce tzv. Samsung Galaxy Family. Výrobce si od něj sleduje prodej ve střední třídě telefonů, kam telefon spadá s cenou na hranici osmi tisíc korun. Kdyby ovšem neučinil několik klíčových přehmatů, mohl s telefonem pomýšlet daleko výš. Pojďme se ale nejprve podívat na konstrukci telefonu, která vychází s modelu Galaxy S.

Podle přední strany jsou modely Galaxy Ace a Galaxy S takřka shodné, zato zadní strana modelu Galaxy Ace je o poznání kvalitnější, co se materiálu týče. Zadní kryt je zajímavě zvrásněn a lépe se tak drží v ruce. Komu by kryt nevyhovoval, může jej vyměnit za bílý, lesklý, přibalený v krabici. Kryt má otvory pro fotoaparát, LED diodu a reproduktor. Plastový kryt je měkký, ohybatelný.

Přední strana nese 3,5“ dotykový displej, reproduktor a senzory nad ním, hardwarové tlačítko a dvě doteková pod ním. Na pravém boku je vypínací/zapínací tlačítko displeje (telefonu) a slot na microSD kartu (pod plastovou krytkou). Na levé straně telefonu je patrný otvor pro poutko a dvojtlačítko hlasitosti.

Připojení sluchátek a USB kabelu je skrze porty (3,5 mm konektor Jack, microUSB) na vrchní hraně telefonu. MicroUSB port je chráněn přesuvnou krytkou. Na spodní hraně je propíchnut otvor pro mikrofon a ořez pro snadné odejmutí zadního krytu. Vše na sebe lícuje, nevrzá. Zpracování je příkladné.

Baterie a výdrž: Li-Ion s 1350 mAh

Baterie v telefonu má udávanou kapacitu 1350 mAh, typ Li-Ion. Výrobce uvádí hodnoty výdrže v pohotovostním režimu až 620 hodin (sítě 2G), 420 hodin (sítě 3G), při volání 11 hodin (2G) resp. 6,5 hodin (3G). Opět u telefonu s operačním systémem platí, že výdrž je úměrná zátěži, tj. době a počtu spuštěných aplikací, náročnosti vytížení procesoru atd. Tak dva dny vám telefon vydrží při důkladnějším používání, běžné užívání s občasným povypínáním procesů zaručí tři dny. Samozřejmě není problém telefon vybít během odpoledne, pokud spustíte třeba populární hru Angry Birds.

Displej a ovládání: výrobci nás šidí

Snaha o uvedení odlehčené varianty modelu Galaxy S dala za své už v oblasti displeje, který utrpěl menší životní tragédii a ponížil na HVGA rozlišení (320 x 480 px, 160 DPI), TFT, 16 milionů barev. Na úhlopříčce 3,5“ už je takové rozlišení znatelné. Pro srovnání jsme si vedle sebe položili Samsung Galaxy Ace a Orange San Francisco (WVGA rozlišení, stejná úhlopříčka 3,5“). Rozdíl je evidentní. Výrobce proto za tento krok kárám, jelikož u telefonu za osm tisíc korun bych čekal větší úctu k uživateli, než mi nabízí např. ZTE s modelem Orange San Francisco, s cenou téměř třetinovou oproti modelu Galaxy Ace. Výmluvy na čínskou výrobu apod. neberu.

Displej má akcelerometr pro automatické přetáčení displeje do obou boků dle polohy telefonu, proximity senzor pro zámek displeje při přiložení k uchu, naopak senzor jasu zde schází. Nezbývá, než si jas nastavovat manuálně dle potřeby. Ovládání více prsty (multi-touch) lze využít třeba pro přibližování/oddalování fotografií, ve webovém prohlížeči či Google mapách.

Ovládání telefonu je možné přes dotykový displej, hardwarovou klávesou pod displejem, dvěma dotekovými klávesami a pak i vypínacím tlačítkem a tlačítky hlasitosti. Smysl tlačítek je shodný s modelem Galaxy S, tedy zleva volba menu, prostřední k návratu domů a pravé k posunu zpět.

Prostředí telefonu: Android s proměnou prostředí TouchWiz

Operační systém Android 2.2.1 (Froyo) naplno využívá 800 MHz procesor (ARM11), grafiku Adreno 200 a 278 MB RAM paměti. Nemůžu si pomoci, ale při několika spuštěných aplikacích je telefon zpomalený a větší hodnota operační paměti mu schází (volných je při povypínání všeho možného zhruba 140 MB RAM). To i levnější LG Optimus One má přes 400 MB RAM paměti! Nenechte se tedy oklamat, že telefon s cenou vyšší bude automaticky ve všem lepší. Hodnota měření Quadrant Standard je kolem 587.

Prostředí je od Samsungu doplněno nadstavbou TouchWiz 3.0, což poznáte čtveřicí ikonek ve spodním okraji na domovské obrazovce i v menu, atypickou podobou menu (ikony, obrazovky po sobě) nebo horní výsuvnou lištou, na které jsou vybrané rychlé volby. Přechod mezi obrazovkami je vesměs plynulý. Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi (multi-tasking) vyvoláme středovou klávesou. Nabídka má kromě spuštěných aplikací ještě vstup do správce aplikací, kde lze postupně či naráz všechny povypínat. Není tedy potřeba instalovat Task Manager.

Vnitřní paměť telefonu 181 MB rozšiřuje výrobcem dodávaná 2GB microSD karta v balení, přičemž telefon zvládá až 32GB kartu typu microSD. Slot je dostupný zvenčí telefonu. Pro rychlejší způsob přenesení dat z/na kartu je v balení obsažen i adaptér na SD (lze zasunout do slotu na notebooku).

Telefonování a zprávy: vychytávky a propojení se sítěmi

Kontakty už zdaleka nejsou jen otázkou vložené SIM karty, na které je většina z nás uchovává. Dnešní telefony umí shlukovat kontakty z řady sociálních sítí, emailů atp. Výsledkem je směs kontaktů, u kterých je v některých případech vyplněn email, u jiných i telefon (lze filtrovat). Samozřejmě si můžete ponechat zobrazení jen vybraných účtů s kontakty. Majitel telefonů může vytvářet skupiny kontaktů, sledovat historii a nedávné aktivity. Nechybí ani vlastní profil, který pak lehce odešlete např. přes Bluetooth další osobě jako vizitku.

Před hovorem stiskneme levou spodní ikonku na displeji, se kterou se ocitneme na numerické klávesnici. Číslo můžeme zadat ručně, případně prozkoumat protokoly, oblíbené položky a celé kontakty, odkud požadovaný kontakt vybereme. Jedním tlačítkem na displeji napíšeme také SMS zprávu zvolenému číslu. Po přiblížení telefonu k uchu se displej automaticky zamkne, aby nedošlo k přerušení hovoru nechtěným zavaděním o ucho.

Do zpráv vede jediná cesta přes spodní ikonku s obálkou. Ta vás zavede do menu zpráv, tvořící volbu nové zprávy a konverzace s jednotlivými kontakty (příchozí SMS). Vzhled příchozích zpráv může být změněn (nabízí se několik variant). Tradičně je dovoleno si nastavit limit počtu zpráv na jednotlivé konverzace, po kterém telefon odstraní staré zprávy. Stejně tak lze stanovit limit MMS zpráv na konverzaci. U odchozích zpráv telefon zobrazí doručení a přečtení. V nastavení jsou také nabízená vyzvánění pro příchozí SMS.

Mám pocit, že při představení telefonu výrobce uváděl podporu vkládání znaků metodou Swype, která se však v telefonu nenachází (vyřešíme stažením podobné aplikace na Android Marketu). Psaní je možné na klasické QWERTZ klávesnici, a to v režimu na výšku či oba boky. Nastavení klávesnice Samsung umožňuje používat XT9 (prediktivní zadávání textu), automatické psaní velkých písmen, tečky, nebo nadefinovat psaní rukou. SMS pošleme jednomu či více kontaktům, případně celé skupině. Stejné je to i v případě MMS zpráv, u nichž platí omezení velikosti 300 kB. Vkládat lze obrázky, videa, zvuky a další multimediální obsah.

Multimédia, zábava a sociální sítě: zpestří náš den

Od novějších Samsungů už víme, že součástí telefonů s OS Android bývá kromě tradičního obchodu Android Marketu i výrobcův Samsung Apps. Ten však nemůže zdaleka pokrýt požadavky uživatelů, proto je spíše doplňkem v případě, že na Marketu něco neobjevíme. Navíc nefunguje bez vložené SIM karty.

Telefon má standardní hudební přehrávač s náhodným výběrem či opakováním, řazením dle interpretů, názvů či alb, vytvářením seznamů skladeb. Pouze ekvalizér je chybějícím elementem všech telefonů s OS Android do verze 2.3. Stáhněte si proto dle libosti jiný přehrávač v obchodě Android Market, který ekvalizér má. Budete z hudby rozhodně více nadšeni. Pro poslech je určeno i FM rádio s funkcemi RDS a AF, které spustíme po připojení sluchátek. To může hrát do reproduktoru hlasitě, ukládat oblíbené stanice a vypnout se za po zvolené době.

Galerii fotografií strukturně řadí fotografie podle času pořízení a umí položky sdílet přes AllShare, Bluetooth, Facebook, Gmail, Picasa a zprávy. Videa z portálu YouTube přehrajeme ve stejnojmenném přehrávači, filmy s titulky nejlépe v některém doporučeném přehrávači z Marketu, jako třeba yxplayer. Hry se v telefonu nenachází, Samsung nechává volbu přímo na vás (stažení z Android Marketu či Samsung Apps).
Svou roli hrají v telefonu i sociální sítě, uskupené pod souhrnný název Social hub. Integrovány mohou být účty Facebook, Twitter a MySpace. Samostatně pak najdeme službu Google Talk.

Fotoaparát: spolehlivých 5 Mpx s LED bleskem

Samsung určil pro model Galaxy Ace 5 Mpx fotoaparát (2560 x 1920 px), který má jak autofocus, tak LED blesk a další funkce jako geotagging, zachycení úsměvu, panorama, scény, efekty a samospoušť. Tuhle část chválím. V režimu videa nicméně Samsung předvedl důkladné ošizení uživatele, jelikož nejvyšším rozlišením videa je QVGA (320 x 240 px, 19 snímků/s). Posun o dva roky zpátky, kterému, přiznám se, nerozumím. Co tedy vedlo výrobce k tomuto kroku?

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Ace

GPS, organizační funkce: pod taktovkou Google

Začněme s GPS (včetně digitálního kompasu). Ta si dobře rozumí s mapovými podklady Google. Do telefonu jsme krátce po obdržení instalovali na doporučení nejnovější verzi Google map 5.2.1. Zobrazuje městkou zástavbu ve 3D, dovoluje mapu sklopit dvěma prsty a libovolně otáčet. Nalezení pozice trvalo vždy velmi krátce (bez A-GPS). Součástí jsou i funkce Latitude, místa atd. Navigace Google stále není pro Česko dostupná, a tak se lze spokojit pouze s alternativami jako Sygic Aura či NDrive. Výhodou je funkčnost v offline režimu, kdy se telefon nepotřebuje připojovat k internetu, aby stahoval podklady a informace o pozici.

Organizační funkce nebudou žádným překvapením. V telefonu je diktafon, funkce vyhledávání Google, hodiny s možností nastavení budíků (odložení, hlasitost) a funkcí bočního tlačítka, kterým lze budík vypnout nebo odložit. Kalendář s připomínáním umí zobrazit připomínku na stavovém řádku nebo celé upozornění, používat vyzvánění i vibrace. Pak je v telefonu také kalkulačka, poznámky a balík Office, tzv. ThinkFree Office (verze 2.0.1115.01). Soubory Office mohou být spravovány skrze server ThinkFree online, na který máte přístup nejen ze svého telefonu. PDF soubory mohou být vzhledem k licenci v této aplikaci stále pouze čteny, nikoliv upravovány.

Datová výbava: sdílení v domácí síti

Samsung Galaxy Ace má všechna potřebná datová připojení. Data přes operátora zastupují pomalejší GPRS/EDGE a sítě 3G (HSDPA, stahování až 7,2 Mb/s). Bezdrátový přenos Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Blutooth 2.1. Po předešlých modelech Samsung s Bluetooth verze 3.0 nevím, co výrobce vedlo k navrácení zpět (nejspíše nepovažuje model Ace za vyšší model). USB kabel, který je zároveň i částí nabíječky, připojíme k telefonu přes klasický microUSB port (2.0). V domácí síti se jistě hodí funkce DLNA, spjatá s Wi-Fi. Ta umožňuje sdílet multimediální obsah s dalšími zařízeními (TV, Hi-Fi, PC, ad.). Spuštění a nastavení obstará v menu aplikace AllShare.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Ace

Samsung Galaxy Ace je nabízen jako alternativa k prodávanému Samsungu Galaxy S. Kromě podoby vzhledové u něj najdeme mnoho společného především díky operačnímu systému Android. Kladně hodnotím zpracování a zvrásněný zadní kryt, navíc vyměnitelný, někomu vyhovující grafickou nadstavbu prostředí TouchWiz 3.0 a fotoaparát.

Aktuální cena SAMSUNG S5830 Galaxy Ace v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Po kliknutí na název telefonu můžete rovnou vybrat eShop, kde telefon požadujete zakoupit a zkontrolovat jeho dostupnost.

Mínus by výrobce obdržel za nahrávání QVGA videa, 3,5“ HVGA displej (body jsou velké) či nižší hodnotu RAM paměti. Pokud je prodejní cena nastavena na hranici osmi tisíc (v 1. polovině března), tak si telefon podobné přehmaty nemůže dovolit. Samsung Galaxy Ace nepřináší převratné novinky, avšak uživatele přesto nezklame. Alternativ v cenové kategorii je však více, a tak to bude mít s prodejností těžší, než další členové Galaxy Family – Fit, Gio a již prodávaný Mini.

kompaktní konstrukce nahrávání QVGA videa
Android 2.2 Froyo rozlišení displeje
5 Mpx fotoaparát s autofocusem málo RAM paměti
Wi-Fi, HSDPA, GPS
800 MHz procesor
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
141 Comment threads
119 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
166 Comment authors
dzodzoHonzík 23ŠárkafilipMichaela Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Valki
Valki

Dobry den,chcem sa spytat kedy budu dostupne ostatne
cleny rodiny galaxy(Fit,Gio)a za aku cenu sa budu predavat v €,dakujem.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, Samsung Galaxy Fit se v ČR nebude prodávat, jelikož by konkuroval jiným modelům výrobce, a ostatní nové modely z Galaxy Family se již prodávají, kromě Galaxy Gio, který dorazí v nejbližších týdnech. Ceny jednotlivých telefonů najdete v našem katalogu mobilů.

Kamila
Kamila

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, když nechci internet v mobilu a budu si kupovat Galaxy ace..jestli to není zbytečné a atké jestli mi bude všechno fungovat :-)Děkuju!

Dominiška
Dominiška

V zadnem pridade to neni zbytecne take se muzete pripojit na vifi.Pokud ji mate.Jinak tento mobil je bezva doporucila bych ho.

Zed
Zed

Bez internetu android nedoporučuji ;)

Ganimoth
Ganimoth

Uprimne za 8k bych si predstavoval neco lepsiho. Tomuhle by slusela cena tak 6-6,5k

Jana
Jana

Ja sem ho koupila za 4 500kč! :D

Veronika Geislerová
Veronika Geislerová

Můžu se zeptat, kde?

Stana
Stana

ahojky, já za 500kč od t-mobile teda s paušálem za 500 na měsíc.. z toho 300 kredit a 200 internet

tunak
tunak

máš tu květen, zajdi do Vodafonu. Základní cena bez tarifů – 6700kč :)

Ardor
Ardor

Dobrý den, chci se zeptat, když má Galaxy Ace takhle malou RAM tak Galaxy Gio na tom asi o nic líp nebude co?

magdeburg
magdeburg

Má sejně RAM jako Ace

der Fuhrer
der Fuhrer

Proč do telefonů stále instalujete ty Task killery. Nechutný zlozvyk.

Honza
Honza

Dobrý den, nemuze mit „ACE“ RAM pamet 512 MB…U Galaxy S jsem videl v nastaveni vyuzitelnou ram „nejake cislo“/304 MB…Takze asi neco vyuziva grafika a neco je uvolneno na aplikace. Tak jestli to neni u ACE podobne…? diky

Netas
Netas

Teoreticky by určitě mohl, ale bohužel tomu tak není. Paměť je pouze 278 MB. Je to jedna z věcí, která mě odrazuje od koupi. Před rokem jsem vlastnil Samsung Omnii II a po měsíci musela jít pryč. Největším problémem byla 256 MB RAM, poté WM, rezistivní displej, měkký plast a váha. Otázka k pánům z redakce: Myslíte, že bych mohl očekávat podobné problémy s RAM jako u Omnie II? Faktem je, že v jejím případě bylo po startu pouze 55 MB volných, ale v době, kdy spustíte jednu aplikaci se 40 MB, to není takový rozdíl. Po těchto zkušenosti jsem… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  4 komentáře

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení