Recenze Redmi Note 12 Pro+ – Nejdostupnější 200Mpx fotoaparát na trhu

  • Redmi Note 12 Pro+ je jeden z nejzajímavějších telefonů dneška
  • Spadá do střední třídy, kterou svými parametry opanuje
  • Nabízí jeden z nejlepších poměrů cena / výkon vůbec
  • Bude vábnička na 200Mpx fotoaparát stačit?
Vyzkoušeli jsme Redmi Note 12 Pro+

Vyzkoušeli jsme Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Telefony v rámci řady Note od Redmi se těší prakticky vždy vysoké popularitě a není se čemu divit. Nabízí opravdu bezkonkurenční poměr cena / výkon a jedná se o dlouholeté bestsellery, jejichž nová generace je vždy vyhlížena s očekáváním. Nejinak tomu bylo i u aktuální řady Note 12, která dorazila před pár měsíci a nám se dostala pod ruce nejvýše postavená specifikace Pro+, která umí, minimálně na papíře, zaujmout už na první pohled. Jaká je ale realita?

Redmi Note 12 Pro+: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 162,9 × 76 × 8,9 mm, 208 g, zvýšená odolnost IP53
Displej 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systém Android 12 + MIUI 14
Čipset 8jádrový, 2,6 GHz, MediaTek Dimensity 1080
Paměť 8 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 2.2), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (200 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 120˚ + 2 Mpx makro), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, duální LED blesk, PDAF, umělá inteligence; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 120 W
Cena a dostupnost 11 990 Kč, duben 2023

Balení dle našeho gusta

Prodejní krabička Redmi Note 12 Pro+ je vyvedena v tradičním a nijak zvlášť zajímavém stylu, nicméně mnohem důležitější je, že v ní nic podstatného nechybí. Kromě telefonu samotného dostanete nezbytnou literaturu, jehlu na otevření SIM slotu a kompletní nabíječku, tedy robustní adaptér s výkonem 120 W a kabel USB-A / USB-C. Výrobce do balení přihodil i jednoduchý, silikonový kryt, což je rozhodně chvályhodné.

Obsah balení

  • telefon Redmi Note 12 Pro+
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 120W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce
Redmi Note 12 Pro+ má jednoduchý, ale hezký design

Redmi Note 12 Pro+ má jednoduchý, ale hezký design | foto: vlastní

Lesklý elegán, který se snadno zašpiní

Redmi Note 12 Pro+ je, minimálně v černém provedení, které jsme měli na test, poměrně nenápadný telefon. Má obdélníkový modul fotoaparátu s trojicí snímačů a díky usedlejšímu stylu působí poměrně elegantním dojmem, což podtrhuje lesklé provedení zad. Ta jsou ošetřena sklem, takže v ruce působí telefon příjemně, avšak kombinace skla a vysoce lesklé úpravy s sebou nese i určité nevýhody. Tento povrch se velmi rychle špiní a je náchylný na ulpívání otisků prstů, stejně tak jako na vlasové škrábance.

Pokud budete chtít telefon udržovat lesklý, budete ho muset zkrátka čas od času očistit a kvůli náchylnosti ke škrábancům doporučujeme aplikovat silikonové pouzdro, které je, jak jsme již uvedli, součástí balení. Rámeček je plastový a telefon padne do ruky dobře, nicméně lesklá záda jsou poměrně klouzavá, takže dejte si proto pozor na ne úplně rovné povrchy, po kterých Redmi Note 12 Pro+ velmi ochotně nabere směr podlaha. Plná odolnost proti vodě či prachu se nedostavila, nicméně konstrukce má alespoň krytí IP53, takže nenadálý déšť a podobné nehody by měl telefon zvládnout.

Hezounek už od prvního pohledu

Hezounek už od prvního pohledu | foto: vlastní

Ergonomie v pořádku, se čtečkou v zapínacím tlačítku

Co se ergonomie týče, tak v tomto směru je vše v nejlepším pořádku a hlavní ovládací prvky, tedy tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje a regulátor hlasitosti, jsou dobře po ruce. Nachází se na pravém boku šasi a v zapínacím tlačítku je integrovaná čtečka otisků prstů, která je poměrně rychlá a přesná.

Tohoto umístění je ale škoda, protože telefon má AMOLED displej, který umožňuje zástavbu čtečky přímo do panelu, nicméně někde se zkrátka musely udělat určité kompromisy, aby bylo dosaženo příznivé ceny.

V ruce se drží dobře

V ruce se drží dobře | foto: vlastní

Displej bez připomínek

Jednou z hlavních předností tohoto modelu střední třídy je určitě displej, který má (skoro) vlajkové parametry. Jediné, co mu chybí k dokonalosti, je ona integrovaná čtečka otisků prstů a vyšší rozlišení, nicméně FullHD+ je pochopitelně zcela legitimní a plně použitelné rozlišení, které je v této třídě běžné a vyšší najdeme jen opravdu u vrcholných vlajek. Osazený displej má úhlopříčku 6,67 palce a kombinace s rozlišením 2400 × 1080 pixelů vyústilo v jemnost velmi slušných 395 ppi. Jeho hlavními přednostmi jsou pak frekvence 120 Hz a velmi vysoký jas.

Displeji nemůžeme cokoliv vytknout

Displeji nemůžeme cokoliv vytknout | foto: vlastní

Perfektní čitelnost

Maximální jas se může vyšplhat až na hodnotu 900 nitů, díky čemuž je čitelnost perfektní i na přímém slunci a v tomto ohledu opravdu není důvod ke stížnostem. Za zmínku pak stojí 10-bitové barvy, podpora HDR10+ a certifikace Dolby Vision. Co se obnovovací frekvence týče, tak k dispozici je nastavení na pevnou hodnotu (60 či 120 Hz) nebo můžete tento prvek nechat na telefonu, aby ho přizpůsobil zobrazovanému obsahu. Při tomto nastavení upravuje telefon frekvenci v úrovních 30, 60, 90 a 120 Hz.

Barvy jsou hezky syté

Barvy jsou hezky syté | foto: vlastní

Panel produkuje syté a líbivé barvy, nicméně ne každému to bude po chuti a právě pro tyto uživatele je k dispozici možnost nastavit si je dle sebe. Telefon nabízí tři přednastavené režimy zobrazení barev (Živé, Syté a Přirozené), nicméně k dispozici je i manuální korekce teploty a rozšířené nastavení, které umožní pohrát si s možnostmi barevné škály. Je možní zvolit si P3 nebo sRGB škálu, u které lze navíc upravit barevný prostor v rámci červené, zelené i modré barvy, stejně jako odstín nebo kontrast. Možností nastavení je zkrátka hodně a hraví uživatelé budou spokojeni.

Android 12 + MIUI 14 nesedne každému

Co rozhodně zamrzí je fakt, že telefon běží z krabice na starém Androidu 12. Novější Android 13 sice dorazí, ale až někdy v červnu a problém tohoto přístupu je v tom, že uživatelé budou ochuzeni o jednu velkou systémovou aktualizaci. Redmi má, stejně jako ostatní výrobci, nastavený určitý počet velkých aktualizací systému, které tento telefon dostane a přechod na Android 13, jenž dle mého měl být v telefonu již od prvopočátku, zkrátka jednu tuto aktualizaci vyčerpá. Samotný systém MIUI 14 je pak jedna z největších nadstaveb a to má jak své výhody, tak nevýhody.

Z krabice běží na Androidu 12

Z krabice běží na Androidu 12 | foto: vlastní

Komplexní systém

Systém je to opravdu komplexní, se spoustou různých vymožeností a spokojeni budou hlavně uživatelé, kteří pořád něco nastavují a přizpůsobují si vše obrazu svému. Ti z něj budou určitě nadšeni, protože možností personalizace je snad nekonečné množství.

Pro začátečníky bude každopádně asi problém se v systému lépe zorientovat, protože ty hromady možností jsou různě rozesety pod hromadou všemožných menu a ne vždy najdete všechno tam, kde byste to očekávali. Kontextové vyhledávání naštěstí funguje dobře a rozhodně bude při toulkách systémem vašim nejlepším kamarádem.

Praktický i plný zbytečností

MIUI jinak nabízí opravdu spousty věcí, včetně ovládání přes tlačítka nebo gesta, umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce či spouštět miniaplikace. Má i různá usnadnění, jako postranní lištu, umí skrýt průstřel se selfie kamerkou, nabízí pochopitelně Always-on režim i tmavý režim, dá vybrat styl Centra ovládání i stahovací lišty a potěší také praktickou možností stáhnout tuto lištu potažením kdekoliv na displeji. Neschází ani gesta pro zkratky, například v podobě zapnutí svítilny dvojitým stiskem zapínacího tlačítka a na toto tlačítko je možné namapovat i dvojité poklepání, které vyvolá další, vámi zvolenou akci (třeba spustí fotoaparát).

Redmi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

MIUI dále umí duplikovat aplikace, ale bohužel obsahuje také spoustu bloatwaru, tedy nevyžádaných aplikací. Z telefonu na vás po prvním spuštění vykouknou aplikace jako Amazon, Booking, AliExpress, LinkedIn či TikTok, stejně tak jako nějaké hry a systémové aplikace Xiaomi. Je toho zkrátka dost, a pokud tyto (většinou) zbytečné aplikace navíc nechcete, budete je muset ručně odinstalovat.

O výkon je postaráno

O pohon Redmi Note 12 Pro+ se stará osmijádrový procesor Dimensity 1080, který je postavený na 6nm litografii a disponuje grafikou Mali-G68 MC4. Jedná se o dostatečně výkonnou čipovou sadu, která si poradí se všemi současnými hrami a ve většině případů je zvládne pohodově rozhýbat na nejvyšší možné detaily. V populárním benchmarku AnTuTu získal telefon mírně přes 460 tisíc bodů, což sice není úplně nejlepší výsledek v rámci třídy, ale rozhodně je to nadprůměr. Velkou výhodou osazeného čipsetu je také velmi decentní produkce tepla, v čemž vskutku vyniká.

Při běžném používání procesor hřeje jen opravdu minimálně a více tepla začne produkovat až při delším hraní. A ani v tomto případě není zahřívání nijak extrémní, což dokazuje i zátěžový test 3DMark, který čipset, respektive telefon, dokončil s výbornou stabilitou 99,2 %. Co se dalšího hardwaru týče, tak Redmi Note 12 Pro+ má 8 GB RAM (+ 3 GB formou virtuálního rozšíření), vnitřní úložiště o velikosti 256 GB (UFS 2.2) bez možnosti rozšíření a komplexní konektivitu – 5G, WiFi 6, USB-C, Bluetooth 5.2, 3,5mm jack, infračervený port i NFC.

Redmi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Výdrž a nabíjení

V tomto směru si není u Redmi Note 12 Pro+ na co stěžovat a telefon vyniká jak co se výdrže týče, tak v oblasti nabíjení. Když se trochu omezíte a telefon nebude ždímat, lze se dostat i na dva dny na jedno nabití (typicky ve víkendovém provozu), přičemž den a půl je víceméně jistotou i při výraznější zátěži. Baterie s kapacitou 5 000 mAh si vede na výbornou a to ostatně platí i pro nabíjení. To má výkon 120 W, což rozhodně spadá do vlajkové kategorie a o rychlosti nabíjení můžeme s klidem prohlásit to samé. Ostatně, posuďte sami.

Nabíjecí časy

  • 0 až 25 % – 03:21
  • 0 až 50 % – 08:12
  • 0 až 75 % – 13:48
  • 0 až 100 % – 20:26
Baterie

Baterie | foto: vlastní

Nejlevnějších 200 Mpx na trhu

Redmi Note 12 Pro+ vábí, mimo 120W nabíjení, také na fotoaparát s rozlišením 200 Mpx a jedná se o nejlevnější telefon s takto vysokým rozlišením na trhu. Výrobce vsadil, vzhledem k nízké ceně telefonu zcela logicky, na fotočip Samsung HPX, který je ze všech čipů s tímto rozlišením nejmenší. Faktem je, že ve vlajkových telefonech s rozlišením 200 Mpx najdete vždy větší a schopnější fotočipy, typicky Samsung HP1 nebo HP2. Nicméně i typ HPX s plochou 1/1.4″, 0.56µm pixely a technologií Tetra2Pixel toho umí nabídnout poměrně dost.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.7, 24 mm, 1/1.4″, 0.56µm pixely, OIS, PDAF
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, f/2.2, 1/4″, záběr 120˚, 1.12µm pixely
  • Makro objektiv: 2 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.5, 1/3.06″, 1.0µm pixely
200Mpx fotoaparát

200Mpx fotoaparát | foto: vlastní

Hlavní objektiv je doplněný o PDAF ostření a optickou stabilizaci obrazu, díky které se dočkáte velmi ostrých a obecně povedených fotografií. Fotoaparát pořizuje v základním nastavení 12,5Mpx fotografie, jenž se můžou pyšnit spoustou detailů, dobrou ostrostí i velmi nízkou produkcí šumu. V dobrých světelných podmínkách jsou fotografie z hlavního, 200Mpx snímače opravdu výborné a v rámci třídy určitě patří na špičku. Barvy jsou lehce saturované, ale ne nijak dramaticky a jen tak, aby byly fotografie líbivější.

Takto vysoké rozlišení vyloženě vybízí k tomu, aby výrobce dopřál telefonu nějaký kvalitní zoom, nicméně použitelné je vlastně jen dvojnásobné přiblížení. To má sice o něco méně detailů a produkuje více šumu než standardní fotografie, ale není to nic hrozného a výsledky jsou v pohodě použitelné. Dál za tuto hranici ale nemá moc cenu chodit, kvalita fotografií jde rázně dole a maximální, 10násobné přiblížené je již prakticky nepoužitelné. Zde je jasně vidět limitace v podobě menšího fotočipu.

Ovládání fotoaparátu

Ovládání fotoaparátu | foto: vlastní

Fotografovat v plném rozlišení se moc nevyplatí

Kromě rozlišení 12,5 Mpx je možné pořizovat snímky také v rozlišení 50 a 200 Mpx, nicméně to má smysl jen za určitých podmínek. Pokud fotografujete v opravdu dobrém světle, tak 200Mpx fotografie nabídnou víc detailů než standardní fotografie a v případě ořezu je tento rozdíl docela dobře patrný. Chce to ale mít opravdu ideální světelné podmínky, protože stačí trochu méně světla a detaily budou podobně slité, jako u nižšího rozlišení. Za dobrých podmínek je pak možné nahradit 200Mpx rozlišením 10× zoom, a to s nepatrně lepšími výsledky.

Pokud si v tomto směru s fotografiemi rádi hrajete a nevadí vám, že telefonu trvá pořízení a zpracování 200Mpx snímků poměrně dlouho, nehledě na to, že jsou datově náročné, budou pro vás mít smysl, ale vyložený deal-breaker to není. Daleko důležitější je fakt, že telefon fotí ve standardním rozlišením velmi dobře a v tomto směru umí potěšit. Ultra-širokoúhlý snímač se pyšní docela širokým záběrem a za dobrého světla umí produkovat obstojně vypadající snímky se solidní úrovní detailů i nízkým šumem. Míra rozostření po stranách není nijak tragická.

Focení s Redmi Note 12 Pro+

Focení s Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Makro jen do počtu

Makro objektiv umí ostřit od 4 centimetrů a fotografie jím pořízené jsou přesně takové, jaké od 2Mpx snímače čekáte. Barvy jsou spíše nevýrazné, detailů moc není a ostrost je také nic moc. Je to zkrátka objektiv víceméně jen do počtu. Telefon má dva noční režimy, a sice jeden, který se aktivuje automaticky, při detekci horšího světla a druhý, dedikovaný, který je nutné aktivovat manuálně. Rozdíly mezi nimi jsou víceméně minimální a oba produkují vcelku povedené snímky s obstojnými detaily i dobrým barevným podáním, jen to chce pevnou ruku, aby byly dostatečně ostré.

Co se videí týče, tak maximem, co z telefonu dostanete, jsou 4K záznamy při 30 fps, a pokud budete chtít natáčet s dvojnásobným snímkováním, budete se muset spokojit s 1080p záznamem. Kvalita videí je pak velmi dobrá a 4K záznamy patří v rámci třídy k tomu nejlepšímu. Při dobrém světle se můžete těšit z minimálního šumu, hezkých detailů a příjemného podání barev. Kvalitní záznamy umí také ultra-širokoúhlý snímač, a pokud rádi natáčíte, s Redmi Note 12 Pro+ budete určitě spokojeni.

Jak fotí Redmi Note 12 Pro+?

Ukázka: noční snímky (noční režim manuální / automatický)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Redmi Note 12 Pro+

Pokud při koupi nového telefonu vybíráte hlavně dle poměru cena / výkon, Redmi Note 12 Pro+ pro vás bude jako stvořené. Za 11 999 korun nabídne fotoaparát s rozlišením 200 Mpx (levněji ho nikde nekoupíte), 120W nabíjení, úložiště o velikosti 256 GB či parádní AMOLED displej s frekvencí 120 Hz. Pochvalu si pak zaslouží i kvalita fotografií (platí pro primární snímač), solidní výkon s minimální produkcí tepla a konektivita, které opravdu nic neschází, včetně dnes už moc nevídaného 3,5mm audio konektoru a infraportu.

Bez chyb se to ale pochopitelně neobešlo, a pokud nemáte rádi telefony, které se lesknou a jsou náchylné na ulpívání otisků prstů, na Redmi Note 12 Pro+ raději zapomeňte. Lesklý povrch bude časem také trpět na vlasové škrábance, nehledě na to, že opravdu dost klouže. Zklamáním je také starý Android 12 a obecně MIUI rozhraní, které mi úplně ideálně nesedlo. Design je pak spíše nevýrazný (mimo ta lesklá záda), nicméně to je silně subjektivní záležitost a je klidně možné, že zrovna vám vyhovovat bude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný 120Hz AMOLED displej lesklá, klouzavá záda náchylná na zašpinění
kvalitní fotografie z hlavního fotoaparátu z krabice běží na starém Androidu 12
brutálně rychlé nabíjení + nadprůměrná výdrž systém MIUI 14 nesedne každému
dostatečný výkon a minimální zahřívání mizerné schopnosti přiblížení
opravdu rozsáhlá konektivní výbava

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Redmi Note 12 Pro+ – Nejdostupnější 200Mpx fotoaparát na trhu

  • Redmi Note 12 Pro+ je jeden z nejzajímavějších telefonů dneška
  • Spadá do střední třídy, kterou svými parametry opanuje
  • Nabízí jeden z nejlepších poměrů cena / výkon vůbec
  • Bude vábnička na 200Mpx fotoaparát stačit?
Vyzkoušeli jsme Redmi Note 12 Pro+

Vyzkoušeli jsme Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Telefony v rámci řady Note od Redmi se těší prakticky vždy vysoké popularitě a není se čemu divit. Nabízí opravdu bezkonkurenční poměr cena / výkon a jedná se o dlouholeté bestsellery, jejichž nová generace je vždy vyhlížena s očekáváním. Nejinak tomu bylo i u aktuální řady Note 12, která dorazila před pár měsíci a nám se dostala pod ruce nejvýše postavená specifikace Pro+, která umí, minimálně na papíře, zaujmout už na první pohled. Jaká je ale realita?

Redmi Note 12 Pro+: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 162,9 × 76 × 8,9 mm, 208 g, zvýšená odolnost IP53
Displej 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systém Android 12 + MIUI 14
Čipset 8jádrový, 2,6 GHz, MediaTek Dimensity 1080
Paměť 8 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 2.2), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (200 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 120˚ + 2 Mpx makro), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, duální LED blesk, PDAF, umělá inteligence; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, infraport, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 120 W
Cena a dostupnost 11 990 Kč, duben 2023

Balení dle našeho gusta

Prodejní krabička Redmi Note 12 Pro+ je vyvedena v tradičním a nijak zvlášť zajímavém stylu, nicméně mnohem důležitější je, že v ní nic podstatného nechybí. Kromě telefonu samotného dostanete nezbytnou literaturu, jehlu na otevření SIM slotu a kompletní nabíječku, tedy robustní adaptér s výkonem 120 W a kabel USB-A / USB-C. Výrobce do balení přihodil i jednoduchý, silikonový kryt, což je rozhodně chvályhodné.

Obsah balení

  • telefon Redmi Note 12 Pro+
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 120W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce
Redmi Note 12 Pro+ má jednoduchý, ale hezký design

Redmi Note 12 Pro+ má jednoduchý, ale hezký design | foto: vlastní

Lesklý elegán, který se snadno zašpiní

Redmi Note 12 Pro+ je, minimálně v černém provedení, které jsme měli na test, poměrně nenápadný telefon. Má obdélníkový modul fotoaparátu s trojicí snímačů a díky usedlejšímu stylu působí poměrně elegantním dojmem, což podtrhuje lesklé provedení zad. Ta jsou ošetřena sklem, takže v ruce působí telefon příjemně, avšak kombinace skla a vysoce lesklé úpravy s sebou nese i určité nevýhody. Tento povrch se velmi rychle špiní a je náchylný na ulpívání otisků prstů, stejně tak jako na vlasové škrábance.

Pokud budete chtít telefon udržovat lesklý, budete ho muset zkrátka čas od času očistit a kvůli náchylnosti ke škrábancům doporučujeme aplikovat silikonové pouzdro, které je, jak jsme již uvedli, součástí balení. Rámeček je plastový a telefon padne do ruky dobře, nicméně lesklá záda jsou poměrně klouzavá, takže dejte si proto pozor na ne úplně rovné povrchy, po kterých Redmi Note 12 Pro+ velmi ochotně nabere směr podlaha. Plná odolnost proti vodě či prachu se nedostavila, nicméně konstrukce má alespoň krytí IP53, takže nenadálý déšť a podobné nehody by měl telefon zvládnout.

Hezounek už od prvního pohledu

Hezounek už od prvního pohledu | foto: vlastní

Ergonomie v pořádku, se čtečkou v zapínacím tlačítku

Co se ergonomie týče, tak v tomto směru je vše v nejlepším pořádku a hlavní ovládací prvky, tedy tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje a regulátor hlasitosti, jsou dobře po ruce. Nachází se na pravém boku šasi a v zapínacím tlačítku je integrovaná čtečka otisků prstů, která je poměrně rychlá a přesná.

Tohoto umístění je ale škoda, protože telefon má AMOLED displej, který umožňuje zástavbu čtečky přímo do panelu, nicméně někde se zkrátka musely udělat určité kompromisy, aby bylo dosaženo příznivé ceny.

V ruce se drží dobře

V ruce se drží dobře | foto: vlastní

Displej bez připomínek

Jednou z hlavních předností tohoto modelu střední třídy je určitě displej, který má (skoro) vlajkové parametry. Jediné, co mu chybí k dokonalosti, je ona integrovaná čtečka otisků prstů a vyšší rozlišení, nicméně FullHD+ je pochopitelně zcela legitimní a plně použitelné rozlišení, které je v této třídě běžné a vyšší najdeme jen opravdu u vrcholných vlajek. Osazený displej má úhlopříčku 6,67 palce a kombinace s rozlišením 2400 × 1080 pixelů vyústilo v jemnost velmi slušných 395 ppi. Jeho hlavními přednostmi jsou pak frekvence 120 Hz a velmi vysoký jas.

Displeji nemůžeme cokoliv vytknout

Displeji nemůžeme cokoliv vytknout | foto: vlastní

Perfektní čitelnost

Maximální jas se může vyšplhat až na hodnotu 900 nitů, díky čemuž je čitelnost perfektní i na přímém slunci a v tomto ohledu opravdu není důvod ke stížnostem. Za zmínku pak stojí 10-bitové barvy, podpora HDR10+ a certifikace Dolby Vision. Co se obnovovací frekvence týče, tak k dispozici je nastavení na pevnou hodnotu (60 či 120 Hz) nebo můžete tento prvek nechat na telefonu, aby ho přizpůsobil zobrazovanému obsahu. Při tomto nastavení upravuje telefon frekvenci v úrovních 30, 60, 90 a 120 Hz.

Barvy jsou hezky syté

Barvy jsou hezky syté | foto: vlastní

Panel produkuje syté a líbivé barvy, nicméně ne každému to bude po chuti a právě pro tyto uživatele je k dispozici možnost nastavit si je dle sebe. Telefon nabízí tři přednastavené režimy zobrazení barev (Živé, Syté a Přirozené), nicméně k dispozici je i manuální korekce teploty a rozšířené nastavení, které umožní pohrát si s možnostmi barevné škály. Je možní zvolit si P3 nebo sRGB škálu, u které lze navíc upravit barevný prostor v rámci červené, zelené i modré barvy, stejně jako odstín nebo kontrast. Možností nastavení je zkrátka hodně a hraví uživatelé budou spokojeni.

Android 12 + MIUI 14 nesedne každému

Co rozhodně zamrzí je fakt, že telefon běží z krabice na starém Androidu 12. Novější Android 13 sice dorazí, ale až někdy v červnu a problém tohoto přístupu je v tom, že uživatelé budou ochuzeni o jednu velkou systémovou aktualizaci. Redmi má, stejně jako ostatní výrobci, nastavený určitý počet velkých aktualizací systému, které tento telefon dostane a přechod na Android 13, jenž dle mého měl být v telefonu již od prvopočátku, zkrátka jednu tuto aktualizaci vyčerpá. Samotný systém MIUI 14 je pak jedna z největších nadstaveb a to má jak své výhody, tak nevýhody.

Z krabice běží na Androidu 12

Z krabice běží na Androidu 12 | foto: vlastní

Komplexní systém

Systém je to opravdu komplexní, se spoustou různých vymožeností a spokojeni budou hlavně uživatelé, kteří pořád něco nastavují a přizpůsobují si vše obrazu svému. Ti z něj budou určitě nadšeni, protože možností personalizace je snad nekonečné množství.

Pro začátečníky bude každopádně asi problém se v systému lépe zorientovat, protože ty hromady možností jsou různě rozesety pod hromadou všemožných menu a ne vždy najdete všechno tam, kde byste to očekávali. Kontextové vyhledávání naštěstí funguje dobře a rozhodně bude při toulkách systémem vašim nejlepším kamarádem.

Praktický i plný zbytečností

MIUI jinak nabízí opravdu spousty věcí, včetně ovládání přes tlačítka nebo gesta, umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce či spouštět miniaplikace. Má i různá usnadnění, jako postranní lištu, umí skrýt průstřel se selfie kamerkou, nabízí pochopitelně Always-on režim i tmavý režim, dá vybrat styl Centra ovládání i stahovací lišty a potěší také praktickou možností stáhnout tuto lištu potažením kdekoliv na displeji. Neschází ani gesta pro zkratky, například v podobě zapnutí svítilny dvojitým stiskem zapínacího tlačítka a na toto tlačítko je možné namapovat i dvojité poklepání, které vyvolá další, vámi zvolenou akci (třeba spustí fotoaparát).

Redmi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

MIUI dále umí duplikovat aplikace, ale bohužel obsahuje také spoustu bloatwaru, tedy nevyžádaných aplikací. Z telefonu na vás po prvním spuštění vykouknou aplikace jako Amazon, Booking, AliExpress, LinkedIn či TikTok, stejně tak jako nějaké hry a systémové aplikace Xiaomi. Je toho zkrátka dost, a pokud tyto (většinou) zbytečné aplikace navíc nechcete, budete je muset ručně odinstalovat.

O výkon je postaráno

O pohon Redmi Note 12 Pro+ se stará osmijádrový procesor Dimensity 1080, který je postavený na 6nm litografii a disponuje grafikou Mali-G68 MC4. Jedná se o dostatečně výkonnou čipovou sadu, která si poradí se všemi současnými hrami a ve většině případů je zvládne pohodově rozhýbat na nejvyšší možné detaily. V populárním benchmarku AnTuTu získal telefon mírně přes 460 tisíc bodů, což sice není úplně nejlepší výsledek v rámci třídy, ale rozhodně je to nadprůměr. Velkou výhodou osazeného čipsetu je také velmi decentní produkce tepla, v čemž vskutku vyniká.

Při běžném používání procesor hřeje jen opravdu minimálně a více tepla začne produkovat až při delším hraní. A ani v tomto případě není zahřívání nijak extrémní, což dokazuje i zátěžový test 3DMark, který čipset, respektive telefon, dokončil s výbornou stabilitou 99,2 %. Co se dalšího hardwaru týče, tak Redmi Note 12 Pro+ má 8 GB RAM (+ 3 GB formou virtuálního rozšíření), vnitřní úložiště o velikosti 256 GB (UFS 2.2) bez možnosti rozšíření a komplexní konektivitu – 5G, WiFi 6, USB-C, Bluetooth 5.2, 3,5mm jack, infračervený port i NFC.

Redmi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Výdrž a nabíjení

V tomto směru si není u Redmi Note 12 Pro+ na co stěžovat a telefon vyniká jak co se výdrže týče, tak v oblasti nabíjení. Když se trochu omezíte a telefon nebude ždímat, lze se dostat i na dva dny na jedno nabití (typicky ve víkendovém provozu), přičemž den a půl je víceméně jistotou i při výraznější zátěži. Baterie s kapacitou 5 000 mAh si vede na výbornou a to ostatně platí i pro nabíjení. To má výkon 120 W, což rozhodně spadá do vlajkové kategorie a o rychlosti nabíjení můžeme s klidem prohlásit to samé. Ostatně, posuďte sami.

Nabíjecí časy

  • 0 až 25 % – 03:21
  • 0 až 50 % – 08:12
  • 0 až 75 % – 13:48
  • 0 až 100 % – 20:26
Baterie

Baterie | foto: vlastní

Nejlevnějších 200 Mpx na trhu

Redmi Note 12 Pro+ vábí, mimo 120W nabíjení, také na fotoaparát s rozlišením 200 Mpx a jedná se o nejlevnější telefon s takto vysokým rozlišením na trhu. Výrobce vsadil, vzhledem k nízké ceně telefonu zcela logicky, na fotočip Samsung HPX, který je ze všech čipů s tímto rozlišením nejmenší. Faktem je, že ve vlajkových telefonech s rozlišením 200 Mpx najdete vždy větší a schopnější fotočipy, typicky Samsung HP1 nebo HP2. Nicméně i typ HPX s plochou 1/1.4″, 0.56µm pixely a technologií Tetra2Pixel toho umí nabídnout poměrně dost.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.7, 24 mm, 1/1.4″, 0.56µm pixely, OIS, PDAF
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, f/2.2, 1/4″, záběr 120˚, 1.12µm pixely
  • Makro objektiv: 2 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.5, 1/3.06″, 1.0µm pixely
200Mpx fotoaparát

200Mpx fotoaparát | foto: vlastní

Hlavní objektiv je doplněný o PDAF ostření a optickou stabilizaci obrazu, díky které se dočkáte velmi ostrých a obecně povedených fotografií. Fotoaparát pořizuje v základním nastavení 12,5Mpx fotografie, jenž se můžou pyšnit spoustou detailů, dobrou ostrostí i velmi nízkou produkcí šumu. V dobrých světelných podmínkách jsou fotografie z hlavního, 200Mpx snímače opravdu výborné a v rámci třídy určitě patří na špičku. Barvy jsou lehce saturované, ale ne nijak dramaticky a jen tak, aby byly fotografie líbivější.

Takto vysoké rozlišení vyloženě vybízí k tomu, aby výrobce dopřál telefonu nějaký kvalitní zoom, nicméně použitelné je vlastně jen dvojnásobné přiblížení. To má sice o něco méně detailů a produkuje více šumu než standardní fotografie, ale není to nic hrozného a výsledky jsou v pohodě použitelné. Dál za tuto hranici ale nemá moc cenu chodit, kvalita fotografií jde rázně dole a maximální, 10násobné přiblížené je již prakticky nepoužitelné. Zde je jasně vidět limitace v podobě menšího fotočipu.

Ovládání fotoaparátu

Ovládání fotoaparátu | foto: vlastní

Fotografovat v plném rozlišení se moc nevyplatí

Kromě rozlišení 12,5 Mpx je možné pořizovat snímky také v rozlišení 50 a 200 Mpx, nicméně to má smysl jen za určitých podmínek. Pokud fotografujete v opravdu dobrém světle, tak 200Mpx fotografie nabídnou víc detailů než standardní fotografie a v případě ořezu je tento rozdíl docela dobře patrný. Chce to ale mít opravdu ideální světelné podmínky, protože stačí trochu méně světla a detaily budou podobně slité, jako u nižšího rozlišení. Za dobrých podmínek je pak možné nahradit 200Mpx rozlišením 10× zoom, a to s nepatrně lepšími výsledky.

Pokud si v tomto směru s fotografiemi rádi hrajete a nevadí vám, že telefonu trvá pořízení a zpracování 200Mpx snímků poměrně dlouho, nehledě na to, že jsou datově náročné, budou pro vás mít smysl, ale vyložený deal-breaker to není. Daleko důležitější je fakt, že telefon fotí ve standardním rozlišením velmi dobře a v tomto směru umí potěšit. Ultra-širokoúhlý snímač se pyšní docela širokým záběrem a za dobrého světla umí produkovat obstojně vypadající snímky se solidní úrovní detailů i nízkým šumem. Míra rozostření po stranách není nijak tragická.

Focení s Redmi Note 12 Pro+

Focení s Redmi Note 12 Pro+ | foto: vlastní

Makro jen do počtu

Makro objektiv umí ostřit od 4 centimetrů a fotografie jím pořízené jsou přesně takové, jaké od 2Mpx snímače čekáte. Barvy jsou spíše nevýrazné, detailů moc není a ostrost je také nic moc. Je to zkrátka objektiv víceméně jen do počtu. Telefon má dva noční režimy, a sice jeden, který se aktivuje automaticky, při detekci horšího světla a druhý, dedikovaný, který je nutné aktivovat manuálně. Rozdíly mezi nimi jsou víceméně minimální a oba produkují vcelku povedené snímky s obstojnými detaily i dobrým barevným podáním, jen to chce pevnou ruku, aby byly dostatečně ostré.

Co se videí týče, tak maximem, co z telefonu dostanete, jsou 4K záznamy při 30 fps, a pokud budete chtít natáčet s dvojnásobným snímkováním, budete se muset spokojit s 1080p záznamem. Kvalita videí je pak velmi dobrá a 4K záznamy patří v rámci třídy k tomu nejlepšímu. Při dobrém světle se můžete těšit z minimálního šumu, hezkých detailů a příjemného podání barev. Kvalitní záznamy umí také ultra-širokoúhlý snímač, a pokud rádi natáčíte, s Redmi Note 12 Pro+ budete určitě spokojeni.

Jak fotí Redmi Note 12 Pro+?

Ukázka: noční snímky (noční režim manuální / automatický)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Redmi Note 12 Pro+

Pokud při koupi nového telefonu vybíráte hlavně dle poměru cena / výkon, Redmi Note 12 Pro+ pro vás bude jako stvořené. Za 11 999 korun nabídne fotoaparát s rozlišením 200 Mpx (levněji ho nikde nekoupíte), 120W nabíjení, úložiště o velikosti 256 GB či parádní AMOLED displej s frekvencí 120 Hz. Pochvalu si pak zaslouží i kvalita fotografií (platí pro primární snímač), solidní výkon s minimální produkcí tepla a konektivita, které opravdu nic neschází, včetně dnes už moc nevídaného 3,5mm audio konektoru a infraportu.

Bez chyb se to ale pochopitelně neobešlo, a pokud nemáte rádi telefony, které se lesknou a jsou náchylné na ulpívání otisků prstů, na Redmi Note 12 Pro+ raději zapomeňte. Lesklý povrch bude časem také trpět na vlasové škrábance, nehledě na to, že opravdu dost klouže. Zklamáním je také starý Android 12 a obecně MIUI rozhraní, které mi úplně ideálně nesedlo. Design je pak spíše nevýrazný (mimo ta lesklá záda), nicméně to je silně subjektivní záležitost a je klidně možné, že zrovna vám vyhovovat bude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný 120Hz AMOLED displej lesklá, klouzavá záda náchylná na zašpinění
kvalitní fotografie z hlavního fotoaparátu z krabice běží na starém Androidu 12
brutálně rychlé nabíjení + nadprůměrná výdrž systém MIUI 14 nesedne každému
dostatečný výkon a minimální zahřívání mizerné schopnosti přiblížení
opravdu rozsáhlá konektivní výbava

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."