Recenze Sony Xperia M5: opožděná, ale výjimečná

Luboš Srb

U Sony není zvykem, aby výrobce uvedl novinku na český trh až půl roku po světovém představení. Xperia M5 je ovšem výjimkou, podle zákulisních informací by totiž konkurovala vyšším modelům z vlastní stáje a mohla tak mít neblahý vliv na celkové prodeje. Jenže já si myslím přesný opak. Tenhle povedený obojživelník se nesnaží vlajkové lodě nahradit, ale naopak získat další nové uživatele a navnadit je na to nejlepší, co výrobce přináší až u vyšších modelů. Více prozradí naše dnešní recenze.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Řada M zastává u Sony důležitou střední třídu, která v posledních letech tvoří u většiny výrobců nejsilnější část prodejů. U posledních generací jsme se proto mohli dočkat zatraktivnění v podobě inspirace designu OmniBalance od vlajkových lodí řady Z nebo také například přidání zvýšené voděodolnosti, kterou přímá konkurence ve stejných cenových vodách nepřináší.

A nejnovější model Xperia M5 jde ještě dál, míří do vyšší střední třídy a přináší tak nezvykle silnější parametry, například výkonný čipset MediaTek Helio X10, vylepšený 21,5 Mpx fotoaparát s hybridním autofocusem a natáčením 4K videí či elegantní tělo vyrobené z kombinace skla, kovu a plastu. Na papíře vypadá telefon v každém ohledu výtečně, povedl se ale také v praxi?

Sony Xperia M5: specifikace

Konstrukceplast + kovové rohy, 145 x 72 x 7,6 mm, 143 g, voděodolnost
Displej5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop + nadstavba Sony
Procesor8 jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio X10
Paměť3 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty (až 200 GB)
Fotoaparát21,5 Mpx, blesk, hybridní autofocus, 4K video + přední 13 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS
Baterie2 600 mAh
Cena a dostupnost?, leden 2016

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia M5 děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.

Design a zpracování: sklo, kov a plast

Xperia M5 je dalším japonským počinem, který zastává tzv. OmniBalance design. Charakteristickými křivkami se telefon asi nejvíce podobá rok a půl staré atraktivní vlajkové lodi Xperia Z3, se kterou je právem porovnáván i po funkční stránce. Levnější novinka ovšem není vyrobena jen z kombinace kovu a skla, ale také přidává plast. Konkrétně má „empětka“ sklo na čelní a zadní straně, kovové jsou čtyři rohy (které mají telefon ochránit při pádu) a zbytek „pouze“ plast – ten však stále působí elegantně a při držení telefonu v ruce i příjemně. Za to Sony zaslouží pochvalu.

Konstrukční zpracování je taktéž na vysoké úrovni, zkrátka nikde nic nevrže ani nepůsobí nijak rušivě. Vypínací tlačítko je na pravém boku umístěno naprosto ideálně, aby na něj přesně dopadl palec, a pod ním nechybí ani tlačítka pro regulaci hlasitosti a pro Sony typická klávesa se spouští fotoaparátu. Na protějším boku, tedy levém, najdeme společnou krytku pro SIM kartu a také paměťovou microSD kartu. Vzhledem k voděodolnosti telefonu si však musíte dávat pozor, abyste nezapomněli tuto krytku důkladně zacvaknout, jinak by mohlo být zle. To v případě microUSB konektoru na spodní straně a 3,5 mm Jack konektoru na horní hraně naštěstí nehrozí.

Zvýšená voděodolnost dle certifikace IP68 zaručuje přežití telefonu až 1,5 metru pod vodou po dobu až 30 minut, v praxi nejspíše i déle, ovšem na to už se záruční podmínky nevztahují. Xperii M5 ale každopádně můžete používat klidně na dešti, ve sprše nebo na koupališti (při dodržení všech podmínek výrobce), což ve střední třídě telefonů může být celkem zásadní konkurenční výhoda. I když u Sony si to opět nemyslí, nejnovější modely pro rok 2016 (X, X Performance a XA) již jakoukoliv voděodolnost bohužel nebudou zaručovat a ani na ni nebudou lákat (leč voděodolné alespoň částečně údajně stále budou).

Displej, prostředí a baterie: obehraná písnička

Pětipalcovému IPS LCD displeji s rozlišením Full HD a výslednou jemností 441 ppi se nedá snad téměř nic upřít. Tedy co se jeho kvalit týče – obraz je ostrý, barvy celkem přirozené a syté. Jen rozpětí jasu by mohlo být vyšší, respektive pokud nastavíte nejnižší hodnotu a budete číst text na bílém podkladu v absolutní tmě, stejně si vypálíte oči. Naopak maximální jas je dostatečný pro dobrou čitelnost i za přímého světla. Zlé jazyky si tedy asi nejvíce smlsou až na tragickém využití čelní plochy obrazovkou. Doslova obrovské rámečky nejen nad a pod displejem, ale bohužel také po stranách odkazují spíše na minulé století.

Pokud jde o uživatelské prostředí, nejnovější Android 6.0 Marshmallow mají uživatelé Xperií M5 oficiálně slíbený a měl by dorazit snad někdy během léta, zatím je tak k dispozici Android 5.1 Lollipop. Díky nadstavbě od Sony se však zřejmě moc po upgradu nezmění, takže není třeba truchlit. Systém je už teď výborně odladěný, svižný a spolehlivý. Ruku k dílu totiž přidal výkonný osmijádrový procesor MediaTek Helio X10 s operační pamětí 3 GB RAM.

 

Prostředí nepřináší žádné novinky ani výraznější změny. V oblasti softwarových vychytávek to tak stále není žádná sláva, i někteří čínští výrobci (zejména Lenovo) jsou mnohem více inovativní a nebojí se experimentovat s novými funkcemi. U Xperie M5 můžu zmínit snad jen chytré řízení podsvícení (obrazovka se nevypne, dokud budete telefon držet v ruce, aniž byste se museli dotýkat dotykového displeje). Osobně se mi tento konzervativní přístup moc nelíbí. Možná si u Sony říkají, kdo nic nedělá, nic nezkazí, ovšem k mému překvapení jsem se potýkal s celkem zásadní chybou u Wi-Fi – po odpojení (když jsem odešel z dosahu) se mi už následně zpátky automaticky nepřipojila a nepomohlo ani dostupné nastavení (s jinými telefony tento problém nebyl).

 

Sony se ovšem jako snad vždy povedlo dosáhnout dlouhé výdrže. Baterie s kapacitou 2600 mAh totiž vydrží na jedno nabití i dvoudenní provoz při běžném využívání. Řešení se však jmenuje Stamina a kdo neví, o čem je řeč, jedná se o chytrý režim, který dokáže značně uspořit každé procento vynaložené energie. Například si můžete nechat odesílat data na pozadí v určitých intervalech, omezit spuštění některých aplikací na pozadí (samozřejmě lze nechat výjimky třeba pro komunikační aplikace) apod. Pokud jsem Stamina režim nepoužíval, dosáhl jsem výdrže většinou maximálně 1,5 dne. A dobrou zprávou také je, že telefon pravděpodobně od rána do večera nevybijete ani při náročnějším využití (pochopitelně pokud nebudete celý den používat GPS navigaci nebo pouštět streamované video). K dokonalosti už chybí jen podpora rychlonabíjení.

Fotoaparát: hodně megapixelů, méně kvality

Zdá se to už jako obehraná písnička, Sony vyrábí nejlepší snímače do fotomobilů, přesto samo neumí vyrobit telefony, které by kvalitou konkurenci porazily. Jak je to možné, bohužel nechápeme. Každopádně Xperia M5 v této neblahé tradici pokračuje. Na papíře zní její 21,5 megapixelový fotoaparát s hybridním autofocusem, až 5x bezztrátovým zoomem či natáčením 4K videí naprosto úžasně, skutečnost je ale diametrálně odlišná.

Aplikaci pro focení můžete rychle spustit delším podržením mechanické spouště fotoaparátu, ovšem první snímek zpravidla nevyfotíte dříve než za 4-5 vteřin. Horší je však občasné zpomalení celé aplikace fotoaparátu, kdy si prohlížíte pořízený snímek a chcete jít na další, tedy vrátit se k focení. Řekli byste si, že to bude otázka jedné vteřiny, ale není. Zřejmě za to může už příliš nabobtnalá aplikace od Sony, která kromě automatického režimu (který neustále rozpoznává scénu, aby zvolil co nejlepší nastavení, a většinou to funguje) přináší milion dalších prakticky nepoužitelných režimů – příkladem je třeba manuální režim, u kterého nelze upravovat clonu ani čas (jen ISO) nebo slow-motion video se 120fps při HD rozlišení, které ve výsledku připomíná spíše olejomalbu.

Snímky pořízené s telefonem

Pokud jde o výsledné fotky, které s telefonem můžete pořídit, řadí se jen lehce nad úroveň předchůdce, Xperie M4 Aqua. K dokonalosti tak mají stále na míle daleko. Například kvůli zatím neosvědčenému hybridnímu autofocusu a také zbytečně vysokému rozlišení na poměrně malém snímači se Sony Xperia M5 potýká se ztrátou detailů, snímky nejsou dostatečně ostré a vykazují již viditelnou dávku šumu, a to i za dobrého osvětlení. Občas se také objevují přepaly, všimněte si třeba bílých „duchů“ kolem foceného květu sedmikrásky.

Zhodnocení

Na telefony od Sony se v posledních letech díváme raději ze dvou pohledů. Pokud jde o zařízení jako takové, je Xperia M5 téměř dokonalý stroj, u kterého zklame jen horší fotoaparát. Vyniká naopak elegantním a praktickým tělem s voděodolností, dobře optimalizovaným prostředím či dvoudenní výdrží díky Stamina režimu. To vše se počítá.

Když se ale na telefon podíváme s ohledem na cenu, asi každému se protočí panenky. Proč by měl někdo zaplatit za nový model střední třídy 11 tisíc korun, když si může za paradoxně nižších 10 tisíc koupit jen asi rok a něco starou vlajkovou loď Xperia Z3 či její menší variantu Z3 Compact se srovnatelnou výbavou, leč možná dokonce lepší? Nad tím můžeme jen kroutit hlavou. A výrobce se pak nemůže divit, že se mu v poslední době moc nedaří.

Pokud bych měl doporučit ještě jiné alternativy, konkurencí pro Xperii M5 bude hlavně Samsung Galaxy S5, též voděodolný a s velmi kvalitní výbavou, která čítá například 5,1″ Super AMOLED displej, čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 či výrazně lepší 16 Mpx fotoaparát. Navíc je také o tisícovku levnější než Sony. V neposlední řadě můžu coby kvalitní smartphony do 10 000 korun zmínit například LG G3 nebo Honor 7, ačkoliv jejich zaměření už je trochu jiné a mají také větší displeje.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus elegantní a praktické těloPlus vyšší cena
Plus voděodolnostPlus stále nepřesvědčivý fotoaparát
Plus výkonný procesor
Plus dvoudenní výdrž
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články