Recenze Sony SmartWatch 2: prodloužená ruka mobilu
Výrobci stále přemýšlejí, jak nám zpříjemnit používání mobilních telefonů (čtěte „dokáží vydělat na dalším příslušenství“). Na jednu stranu nám nabízejí spoustu zbytečností, na druhou stranu dokáží vyprodukovat i zajímavé kousky. V dnešní recenzi Sony SmartWatch 2 si povíme, kam do jaké kategorie patří chytré hodinky od Sony.
První generace chytrých hodinek od Sony se objevila na trhu v době, kdy konkurence o ničem takovém ani neuvažovala. Při druhém vydání v rámci konkurenčního boje přispěchal se svojí troškou do mlýna i Samsung, spekuluje se o Googlu a Applu. A samozřejmě na trhu najdeme spousty dalších více či méně podobných zařízení, které se mnohdy liší výdrží, způsobem notifikací či schopností zobrazovat čas. Nás pro dnešek budou ale zajímat hlavně hodinky od Sony, podíváme se na rozdíly oproti předchozí generaci, řekneme si něco z praktického použití a popíšeme si jejich schopnosti.
Za zapůjčení hodinek se silikonovým páskem děkujeme českému zastoupení Sony a za zapůjčení hodinek s kovovým páskem děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete SmartWatch 2 zakoupit.
Balení s hodinkami a jeho strohý, ale plně dostatečný obsah
Vzhled, design, používání: Překvapivě dobré
Sony SmartWatch 2 osobně považuji po designové stránce za hezčí než jsou Galaxy Gear od Samsungu. Výrobce se nesnažil u hodinek jít cestou výstřednosti a tak je druhá generace SmartWatch podobná té první. Možná až moc. SmartWatch 2 (dále jen SW2) mají čtvercový tvar, který ve mě evokuje zašlou slávu digitálek od vietnamských trhovců, přeci jenom ale doba pokročila a tak design nepůsobí tak levně. Předně za to může skutečnost, že SW2 jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku v černé povrchové úpravě, respektive celý obvodový rám je z tohoto materiálu vyroben. Pouze horní hrana, která je mírně seseknutá, je stříbrná. Hodinky jako takové jsou do tohoto rámu vsazené, díky tomu na horní hraně nenajdeme nic jiného než krycí sklíčko.
Za sebe musím říct, že se mi tento design líbí a každý, kdo během testování tyto hodinky na mé ruce viděl, se začal okamžitě zajímat, co to vlastně mám na ruce. Znalejší se okamžitě začali ptát co ty SmartWatch, jak moc jsou dobré. Design se Sony tedy povedl. Je výrazný, přitom není přehnaně vyzývavý a naopak svojí barevnou kombinací a použitými materiály ukazuje svojí elegantní tvář. Díky tomu, že jsou hodinky téměř přísně čtvercové, se asi nebudou zamlouvat všem, nicméně hezky působí jak na mužském zápěstí, tak na ženském. Navíc, velká výhoda SW2 je možnost výměny pásku za jiný, jelikož SmartWatch 2 mají klasický úchyt řemínku a výměna pásku je tedy hračkou.
Oproti předchozí generaci se Sony u hodinek zbavilo velkého množství plastu a taktéž nevzhledné spony. Hodinky jsou díky tomu nejenom hezčí, na pohled hodnotnější, ale taktéž nejsou tak silné a na první pohled pro neznalého jsou to prostě hodinky. A tak to má být.
Vyzkoušeli jsme SW2 i s kovovým páskem, který hodinkám přidává nejen na luxusu, ale také na hmotnosti
Docela jsem se na SmartWatch2 bál pryžového pásku z důvodu, že by se mi pod ním mohla potit ruka. Nicméně, nestalo se tak. Hodinky jsou na nošení velmi příjemné, velice lehké a po chvíli jsem je přestal vnímat. Tedy do té doby, kdy mi vibracemi oznámily nějakou událost. Aby SW2 mohly události oznamovat, je nutné je spárovat pomocí programu SmartConnect přímo od Sony. Pokud máte Xperii, tedy smartphone od Sony, aplikaci máte již připravenou v telefonu, jinak je nutné ji stáhnout. Výhodou SmartWatch 2 je taktéž technologie NFC, pokud tedy máte mobilní telefon stejně vybavený, lze hodinky spárovat pouhým dotekem. Párování je nicméně nutné pouze jednou, poté se již hodinky s mobilem navzájem „hlídají“.
Jakmile se dostanete mimo dosah, SmartWatch 2 na ruce silně zavibrují, dávajíc vám tak najevo, že ztratily spojení. Jakmile se ale s mobilem přes Bluetooth „uvidí“, dvakrát krátce zavibrují a okamžitě se s mobilem spárují. To je velmi příjemné pro běžné používání, byť deklarovaná vzdálenost 10 metrů, kterou slibuje výrobce, není v bytě či jinak zastavěných prostorách reálně dosažitelná a hodinky ztratí spojení již po cca 5 metrech. Venku těch 10 metrů zhruba souhlasí. Kromě jednoduchosti párování díky NFC vynikají SmartWatch též solidní výdrž a není problém překonat 3 dny. V případě slabšího používání notifikací se dá dosáhnout i na 4 dny reálného používání bez nočního vypínání. Navíc, nabíjení hodinek je realizováno přes klasický microUSB konektor, který je umístěn pod krytkou.
Sony navíc hodinky obdařilo certifikací IP57, tedy plnou vodotěsností. Sice, kde jsem si četl recenzi na tyto hodinky, tam jsem narazil na opatrné konstatování, že v dešti, nebo ve sprše by měly vodě odolat, ani dál jsem se nedočetl nic. Skutečnost je taková, že přímo Sony deklaruje hodinkám vodotěsnost dle normy krytí IP57, tedy úplné ponoření do vody po dobu 30 vteřin do maximální hloubky 1 metr. Co je každopádně zvláštní, je skutečnost, že Sony na svých stránkách jedním dechem uvádí tento dodatek, cituji: „Odolné proti postříkání vodou/dešti. NEVHODNÉ pro sprchování, koupání, plavání, potápění, šnorchlování, práci s vodou a rybaření“. A teď, co si má nebohý kupující myslet? Certifikace mluví jasně. Hodinky nemají problém ležet na dně vany, ale Sony říká, že maximum je pouhé postříkání vodou, či nošení v dešti. A protože recenzent má vyzkoušet vše, řídil jsem se jasně napsanou normou. IP57. Výsledek? Plavání není problém. Plně napuštěná vana není problém. Potápění v bazénu není problém. Věřím, že kdybych hodinky utopil, asi by mě pár lidí nemělo rádo, ale Sony svým vyjádřením jde přímo proti napsané normě a jelikož, jak jsem uvedl výše, všechny recenze byly stejně opatrné v tomto směru jako Sony ve svém vyjádření, vyzkoušet jsem to prostě musel… Neberte mé výsledky ale jako bernou minci. Sony asi moc dobře ví, proč onen dodatek za napsanou normou uvádí. Ono přeci jenom mít hodinky na dně bazénu, anebo s nimi skákat do vody šipku, bude rozdíl.
Displej a čitelnost: Za mě dobré
Sony u svých aktuálních SmartWatch 2 použilo obyčejný LCD displej o úhlopříčce 1,6″, který je vyrobený technologií TFT o rozlišení 220 x 176 pixelů. Rozlišení je tedy horší jak u konkurenčních Galaxy Gear hodinek od Samsungu, tak jako použitá technologie (Super AMOLED vs TFT LCD). Sony si ale u svých chytrých hodinek uvědomovalo jednu velmi, velmi důležitou věc. Pokud si někdo SmartWatch koupí, bude kromě notifikací chtít určitě taktéž vědět, kolik je hodin. A toto je samozřejmě u barevného displeje problém. Nemůže svítit nonstop, to by baterie nic nevydržela. V zásadě se nabízí dvě řešení. Buď hodinky na základě pohybu ruky směrem k obličeji rozsvítí displej vždy, když takovýto pohyb detekují, nebo se výrobce popere jinak s neustálou možností vidět čas. Samsung šel první cestou a z mé osobní zkušenosti je to ta horší volba. Ne vždy totiž hodinky zaregistrují onen pohyb správně (osobně vyzkoušeno), někdy pohyb nezaregistrují dokonce vůbec a tím pádem je jistota zobrazení času při zvednutí ruky diskutabilní. Sony zvolilo druhou možnost a své hodinky vybavilo tzv. transreflexní vrstvou, která, velmi zjednodušeně řečeno, odráží dopadající světlo zpět a tím supluje podsvícení. Standardní podsvícení dnešních displejů je totiž proti intenzitě světla na přímém slunečním světle nedostačující, pokud ono světlo ale vezmete a pošlete ho zpět k uživateli, postará se v daný okamžik o podsvícení právě ono okolní světlo.
Ve výsledku to má pro uživatele dva dopady. Na displeji v momentě, kdy je podsvícen pouze dopadajícím okolním světlem, nejsou téměř vidět žádné barvy, vypadá jakoby černobíle. Takže na prohlížení fotografií to rozhodně nebude. Na druhou stranu, kontrastní prvky, jako je černá a bílá, jsou naopak vidět fantasticky. Díky tomu si v Sony mohli dovolit nechat na displeji zobrazovat čas neustále a tím pádem dokáží suplovat klasické hodinky bez jediného problému. Pokud se na SW2 podíváte v ostrém slunečním světle, uvidíte zcela jasně čas. Pokud se na ně podíváte pod umělým osvětlením, taktéž bez problémů uvidíte na displeji zobrazený čas. Toto považuji za zcela zásadní výhodu oproti Galaxy Gear, kde se musí uživatel spolehnout buď na senzory, aby rozsvítil displej, nebo musí podsvícení vyvolat ručně. U SmartWatch 2 pouze zvednete ruku do zorného pole a za jakýchkoli světelných podmínek vidíte kolik je hodin. Detail, ale za mě velmi důležitý a SmartWatch 2 posouvá hodně dopředu.
Samotná kvalita rozsvíceného displeje již není na takové úrovni jako u Galaxy Gear. Rozlišení displeje je nižší a jak jsem předeslal výše, i technologie zobrazení je jednodušší. Barevností a jemností tedy SW2 zaostávají. Pokud se budete snažit, lze na hodinkách okem rozeznat jednotlivé pixely. Stále jsem si kladl otázku, jak moc mi toto vadí. A zjistil jsem, že vlastně nevadí. Hodinky nemám na prohlížení fotografií (byť to SW2 taktéž umí), ani je nemám na kochání se kvalitou displeje. Chytré hodinky my zobrazí kdo volá, kdo psal, co mám za zmeškanou událost na Google+ apod. A i když je rozlišení spíše hrubé, toto dokáží dělat na jedničku. Při čtení SMS, aniž bych musel mobil vyndavat z kapsy, nižší rozlišení ničemu nevadí. Pokud je toto daň za transreflexní vrstvu, rád jí „zaplatím“.
Prostředí Sony SmartWatch 2: Jako v mobilu
Sony narozdíl od loňských SmartWatch 1 více zapracovalo na ovládání hodinek a již při letmém pohledu je všem jasné, která bije. Pod displejem totiž najdeme piktogramy kláves zpět, domů a kontextového menu. Tedy identické rozložení, jako na každém Android telefonu. Díky tomu se uživatel nemusí učit složitá gesta, ale hodinky ovládá klasicky jako svůj mobilní telefon. Tomu napomáhá i prostředí samotných SmartWatch 2, které je ve své podstatě extrémně osekaný Android. Lze mít na displeji tedy několik ploch, které obsahují zástupce aplikací, lze stáhnout horní lištu, kde vidíte veškeré notifikace. Lišta v momentě, kdy není stažená, zobrazuje aktuální čas, ikonku Bluetooth spojení se smartphonem, indikátor počtu ploch, upozornění na zmeškanou událost a samozřejmě stav baterie v hodinkách. Mezi plochami se uživatel pohybuje jednoduchým tažením prstu zleva doprava. Senzory pod displejem dělají přesně to, co se od nich očekává. Pokud jste na hodinkách v nějaké „aplikaci“, šipka zpět vás vrátí o kro zpět, ikona domečku na „domovskou“ obrazovku s aplikacemi a tři tečky vyvolají kontextové menu, pokud je přítomné. Není třeba číst návody, není třeba nad ovládáním přemýšlet. Z tohoto pohledu je to malý mobil na zápěstí.
Než se dostaneme ke klasickým aplikacím, podívejme se ještě na to, co budou hodinky plnit asi nejčastěji. Zobrazení času. Stylů, jak si nechat zobrazit čas máte na výběr 5. Buď SmartWatch 2 zobrazují digitální čas ve formě hodin a minut, nebo zobrazují 4 formy ručičkových hodinek. Černou případně bílou verzi, kdy vidíte i datumovku, nebo to samé, ale bez data. Další zobrazení nejsou oficiálně dostupná.
Standardní aplikace: Nic překvapivého
V základu dostanete několik aplikací, které jsou již na hodinkách předinstalovány. Pojďme se na ně podívat.
Jako první je dostupný budík, který je zcela nezávislý na mobilu, se kterým jsou hodinky spárované. Lze ho tedy využít i v momentě, kdy máte hodinky tzv. „offline“. Budíků můžete mít nastavených několik a lze si u nich volit, v jaké dny budou budit. Jestli pouze pracovní, pouze víkendy, nebo dle přání uživatele. Jelikož Sony SmartWatch 2 neobsahují reproduktor, buzení v tomto případě probíhá formou vibrací. Hodinky vás prostě v daný čas začnou na ruce „otravovat“ tím, že vibrují, vibrují a vibrují. Nápad hezký, během testování mě ale takto vzbudily pouze několikrát. Síla vibrací není sice příliš slabá, ale silná taktéž ne. A pokud jste zrovna v hluboké části spánku, šance, že vás toto vzbudí, je relativně malá. Po celou dobu testování, tedy zhruba 14 dní, jsem si úmyslně nastavoval SmartWatch 2 vždy o pár minut dříve, než svůj smartphone a těšil se, že bude buzení příjemnější, než když spustí mobil naplno, abych vstával. Jak jsem ale uvedl výše, bohužel. Pokud má někdo ale obecně velmi lehké spaní, tomu může budík u SmartWatch 2 vyhovovat. Osobně jsem se na něj ale spolehnout nemohl.
Jako další aplikace je svítilna, která se, i když to tak nevypadá, může nejednou hodit. Po aktivaci ikonky ve tvaru svítilny se rozzáří displej hodinek po celé ploše bílou barvou a jak vidíte na obrázku níže, třeba při odemykání, nebo hledání drobností se může hodit. Za dobu testování jsem tuto funkci k mému překvapení využil několikrát.
Jako další aplikaci v hodinkách najdeme Gmail, který logicky zobrazuje notifikace z Gmailu v rámci propojení s mobilním telefonem. Aplikace zobrazí na displeji najednou maximálně 3 emaily, rozeznává přečtené, nepřečtené a po otevření emailu zobrazí prvních několik vět z těla Gmailu, včetně jména toho, kdo vám daný email poslal. Pokud stisknete piktogram tří teček pod displejem, zobrazí se možnost číst daný email na mobilu. Pokud toto uděláte, tak jakmile vyndáte mobil z kapsy, již máte na displeji zobrazený konkrétní email.
Další aplikace se jmenuje Nové události a dle svého názvu zobrazuje formou textu nové události, které uživatel ještě nepřečetl. Respektive, ikona této aplikace se mění na číslo nepřečtených událostí. Tím, že jí Sony umístilo na první možnou obrazovku, letmý pohled stačí, aby každý věděl, kolik nepřečtených událostí má. Po tapnutí na tuto ikonu se zobrazí všechny události za sebou tak jak se časově objevily a lze je tak přehledně procházet. Pokud danou událost potvrdíte, otevře se v jí přiřazené aplikaci.
Počasí zobrazuje buď aktuální stav včetně teploty a rychlosti větru, včetně nejnižších a nejvyšších teplot v rámci předpovědi na daný den, případně předpověď na následující tři dny. Jednoduché a bez problémů použitelné.
Prohlížeč obrázků jako další aplikace načítá obrázky z vaší galerie na smartphonu. Prohlížení je použitelné, nicméně na malém displeji poměrně nekomfortní. Nelze si zobrazit mřížku několika obrázků, ale vždy mobil začíná na posledním a dovolí vám pohybovat se sem a tam. Než se dostanete na obrázek několik dní zpět, raději vyndáte mobil z kapsy a najdete ho na něm. Prohlížeč na hodinkách ale umí slideshow, nechat daný obrázek zobrazit na propojeném smartphonu a samozřejmě sdílet. Sdílení ale funguje pouze při doinstalovaných pluginech v rámci Smart Connect na smartphonu.
Následující miniaplikace, plugin, jak chcete, se jmenuje Připomenutí kalendáře a zobrazuje zmeškané události z kalendáře. V případě nutnosti vidět detail dané události, je nutné vzít do ruky mobil. Jako rychlé upozornění ale plně dostačující.
Funkce se jménem Časovač umí odpočítávat, kdy na konci odpočtu rozsvítí displej a začne vibrovat, dávající tak najevo, že předem nastavený čas uplynul. Jinou funkci aplikace nemá, určitě se ale najdou situace, kdy se může hodit.
Následuje aplikace Zmeškané hovory která přehledně zobrazuje veškeré zmeškané hovory. Žádné jiné. Pouze zmeškané. Jde zde především o to informovat uživatele o tom, že nějaký hovor byl. Jiné nemá smysl ukazovat, neboť SmartWatch 2 neumožňují telefonovat tak jako to zvládají Galaxy Gear od Samsungu. Za sebe toto ale nevnímám jako chybu, neboť telefonování s Galaxy Gear je vše, jenom ne přirozené a pohodlné.
Další aplikace, tedy Telefonní seznam, v sobě integruje 4 funkce najednou. Můžete si nechat zobrazit své oblíbené kontakty na displeji hodinek. Najednou lze vidět 6 kontaktů, zbytek se zobrazí až po rolování dále. Případně zde lze vidět veškerou historii volání, tedy kompletní zmeškané, přijaté i volané čísla či kontakty. Telefonní seznam je vidět trochu nezvykle oproti tomu co jsme zvyklí na mobilním telefonu. V první řadě si musíte vybrat rozsah písmen mezi kterými budou hodinky zobrazovat. Tedy volby typu „AB“ případně „MOP“ apod. Poté hodinky zobrazí kontakty v daném rozsahu. Poslední volbou je číselník, pro vytočení hovoru. Když vynechám téměř zbytečnost této „aplikace“, jelikož Sony SmartWatch 2 neumí vytočit telefonní hovor, projevuje se zde dýchavičnost procesoru v hodinkách. Odezvy se někdy počítají na vteřiny a jsou vyloženě nepříjemné. Na druhou stranu, aniž bych chtěl SmartWatch 2 jakkoli obhajovat, nedokážu si představit, že by někdo na malém displeji na hodinkách zkoušel cokoli vyhledat v seznamu kontaktů, mnohdy čítající stovky lidí.
Poslední aplikace vestavěná v hodinkách přímo od výrobce jsou SMS zprávy. Zde zcela dle očekávání máte zobrazené veškeré zprávy. Zapomenout musíte na procházení zpráv v rámci konverzací, hodinky je zobrazují klasicky za sebou, jak to bylo standardem dříve. To nicméně neubírá této funkci na funkčnosti. Z hodinek stejně odepsat nemůžete, kromě předdefinovaných zpráv typu „jsem na poradě“ a tak se informace kdo psal hodí tak jak jí umí SmartWatch 2 zobrazit. Pokud budete chtít odpovídat, stejně do ruky vezmete mobil. Zde se může hodit funkce přímého zobrazení zprávy na displeji mobilu. Na hodinkách takto zprávu označíte a jak vezmete mobil do ruky, již tam zprávu vidítě. Příjemné.
Další aplikace: Velký výběr a jedna nutnost
Mobil v sobě sice obsahuje pouze tyto aplikace, nicméně další si lze doinstalovat z Google Play. Sony dokáže tyto aplikace různě třídit již přímo z mobilu z aplikace SmartConnect, nicméně stále vás odkazuje na Google Play. A rozhodně neukazuje pouze aplikace od Sony, což je v pořádku, je tak větší výběr. Spousta aplikací je ale placených a velké množství z nich je určené pro původní SmartWatch. Díky tomu nepůsobí na displeji nového modelu moc hezky. Nicméně, jedna aplikace, která by měla být povinností pro každého majitele SmartWatch 2, tu je. Její autor jí dává navíc k dispozici zdarma a jmenuje se WatchIt! Až tato aplikace vytvoří z vašich hodinek ultimátní zařízení na veškeré notifikace. Sony totiž trestuhodně ignoruje některé aplikace, které jsou pro uživatele dnes velmi důležité. Je sice hezké, že mám oficiální možnost sledovat statusy na Facebooku, ale jelikož mě osobně Facebook nezajímá, mám smůlu, jelikož Sony se s aplikací na Google+ či Hangouts ani neobtěžovalo. A toto a další podobné situace řeší právě WatchIt!
I když to není zvykem, zde je ukázka WatchIt! Přesně můžete povolit chování aplikací v SmartWatch 2
WatchIt! dokáže jednu podstatnou věc, díky které si můžete notifikace přizpůsobit k obrazu svému. Umí na hodinky totiž poslat notifikaci zcela libovolnou. WatchIt! po instalaci vezme veškeré události, které se zobrazují na stavovém řádku notifikačního centra a přeposílá vám je na hodinky. Pokud nechcete na hodinkách číst hlášku o tom, jak byste měli vypojit ze zdi i nabíječku, když jste přestaly nabíjet mobil, což je specialita Sony telefonů, jednoduše si tuto notifikaci vyhledáte ve WatchIt! a zařadíte jí mezi ignorované. Takto si postupně zakážete notifikace, které vás na hodinkách nezajímají, a zbytek ponecháte. A to je vše. SMS. Google+. Hangouty. Twitter. Slabá baterie. Počasí… Cokoli vás napadne. Jakmile libovolná aplikace dokáže poslat upozornění do notifikačního centra, můžete mít stejný obsah na hodinkách. Tato aplikace se stala zcela zásadní pro mé používání SmartWatch 2, původně jsem chtěl o hodinkách mluvit sice pozitivně, ale s velkými výhradami. Po nainstalování WatchIt! ale umí SmartWatch 2 od Sony přesně to, co od chytrých hodinek očekávám. Upozorní mě na to, co já chci a jak já chci, bez ohledu na nesmyslná omezení výrobcem. Mít podobnou funkci jako umí WatchIt! hodinky od Sony v základu, byla by to jejich obrovská konkurenční výhoda oproti Galaxy Gear. Takto se Sony po ramenou moc plácat nemůže, uživatel si musí totiž na aplikace přijít sám a to je škoda.
Závěr recenze Sony SmartWatch 2
Jak hodinky zhodnotit? Za mě je výsledné resumé jednoduché. Samotné SmartWatch 2 jsou elegantní kus chytrého doplňku, který díky Unisex designu může nosit jak žena, tak muž. Slabý výkon a tím pádem občasná pomalost některých úkonů a nízké rozlišení displeje je zde bohatě vykoupeno zcela špičkovou čitelností displeje za libovolných světelných podmínek a možností si doinstalovat spousty aplikací z Google Play, v čele s nepostradatelným WatchIt!, který ze SmartWatch 2 udělá to, čím měly být přímo od výrobce. Hodinky jsou příjemné na ruku, jsou velmi lehké a při běžném používání vydrží na jedno nabití i 3 dny. Při větším záběru počítejte maximálně 2 dny, nicméně se vám nikdy nestane, že když hodinky sundáte ráno z nabíječky, že by večer již neměly energii.
Pokud bych měl zodpovědět přímo, jestli si koupit SmartWatch 2 od Sony nebo Galaxy Gear od Samsungu, za mě je rozhodnutí zcela jasné. Kupte si levnější SmartWatch 2. Neumí sice fotit, neumí sice telefonovat, ale notifikace umí na výbornou a také velmi důležitou čitelnost hodin kdykoli a kdekoli zvládají lépe jak konkurenční hodinky. A z mého pohledu přesně o tyhle dvě věci u chytrých hodinek jde.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |