Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Sony SmartWatch 2: prodloužená ruka mobilu

  |  18 komentářů  |  autor: David Šantora

Výrobci stále přemýšlejí, jak nám zpříjemnit používání mobilních telefonů (čtěte „dokáží vydělat na dalším příslušenství“). Na jednu stranu nám nabízejí spoustu zbytečností, na druhou stranu dokáží vyprodukovat i zajímavé kousky. V dnešní recenzi Sony SmartWatch 2 si povíme, kam do jaké kategorie patří chytré hodinky od Sony.

Kapitoly článku:

» Úvod, vzhled, design, používání
» Displej a čitelnost, prostředí
» Standardní a další aplikace, závěr

První generace chytrých hodinek od Sony se objevila na trhu v době, kdy konkurence o ničem takovém ani neuvažovala. Při druhém vydání v rámci konkurenčního boje přispěchal se svojí troškou do mlýna i Samsung, spekuluje se o Googlu a Applu. A samozřejmě na trhu najdeme spousty dalších více či méně podobných zařízení, které se mnohdy liší výdrží, způsobem notifikací či schopností zobrazovat čas. Nás pro dnešek budou ale zajímat hlavně hodinky od Sony, podíváme se na rozdíly oproti předchozí generaci, řekneme si něco z praktického použití a popíšeme si jejich schopnosti.

 


Za zapůjčení hodinek se silikonovým páskem děkujeme českému zastoupení Sony a za zapůjčení hodinek s kovovým páskem děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete SmartWatch 2 zakoupit.


 
Balení s hodinkami a jeho strohý, ale plně dostatečný obsah

Vzhled, design, používání: Překvapivě dobré

Sony SmartWatch 2 osobně považuji po designové stránce za hezčí než jsou Galaxy Gear od Samsungu. Výrobce se nesnažil u hodinek jít cestou výstřednosti a tak je druhá generace SmartWatch podobná té první. Možná až moc. SmartWatch 2 (dále jen SW2) mají čtvercový tvar, který ve mě evokuje zašlou slávu digitálek od vietnamských trhovců, přeci jenom ale doba pokročila a tak design nepůsobí tak levně. Předně za to může skutečnost, že SW2 jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku v černé povrchové úpravě, respektive celý obvodový rám je z tohoto materiálu vyroben. Pouze horní hrana, která je mírně seseknutá, je stříbrná. Hodinky jako takové jsou do tohoto rámu vsazené, díky tomu na horní hraně nenajdeme nic jiného než krycí sklíčko.

Za sebe musím říct, že se mi tento design líbí a každý, kdo během testování tyto hodinky na mé ruce viděl, se začal okamžitě zajímat, co to vlastně mám na ruce. Znalejší se okamžitě začali ptát co ty SmartWatch, jak moc jsou dobré. Design se Sony tedy povedl. Je výrazný, přitom není přehnaně vyzývavý a naopak svojí barevnou kombinací a použitými materiály ukazuje svojí elegantní tvář. Díky tomu, že jsou hodinky téměř přísně čtvercové, se asi nebudou zamlouvat všem, nicméně hezky působí jak na mužském zápěstí, tak na ženském. Navíc, velká výhoda SW2 je možnost výměny pásku za jiný, jelikož SmartWatch 2 mají klasický úchyt řemínku a výměna pásku je tedy hračkou.

Oproti předchozí generaci se Sony u hodinek zbavilo velkého množství plastu a taktéž nevzhledné spony. Hodinky jsou díky tomu nejenom hezčí, na pohled hodnotnější, ale taktéž nejsou tak silné a na první pohled pro neznalého jsou to prostě hodinky. A tak to má být.

 
Vyzkoušeli jsme SW2 i s kovovým páskem, který hodinkám přidává nejen na luxusu, ale také na hmotnosti

Docela jsem se na SmartWatch2 bál pryžového pásku z důvodu, že by se mi pod ním mohla potit ruka. Nicméně, nestalo se tak. Hodinky jsou na nošení velmi příjemné, velice lehké a po chvíli jsem je přestal vnímat. Tedy do té doby, kdy mi vibracemi oznámily nějakou událost. Aby SW2 mohly události oznamovat, je nutné je spárovat pomocí programu SmartConnect přímo od Sony. Pokud máte Xperii, tedy smartphone od Sony, aplikaci máte již připravenou v telefonu, jinak je nutné ji stáhnout. Výhodou SmartWatch 2 je taktéž technologie NFC, pokud tedy máte mobilní telefon stejně vybavený, lze hodinky spárovat pouhým dotekem. Párování je nicméně nutné pouze jednou, poté se již hodinky s mobilem navzájem „hlídají“.

 

Jakmile se dostanete mimo dosah, SmartWatch 2 na ruce silně zavibrují, dávajíc vám tak najevo, že ztratily spojení. Jakmile se ale s mobilem přes Bluetooth „uvidí“, dvakrát krátce zavibrují a okamžitě se s mobilem spárují. To je velmi příjemné pro běžné používání, byť deklarovaná vzdálenost 10 metrů, kterou slibuje výrobce, není v bytě či jinak zastavěných prostorách reálně dosažitelná a hodinky ztratí spojení již po cca 5 metrech. Venku těch 10 metrů zhruba souhlasí. Kromě jednoduchosti párování díky NFC vynikají SmartWatch též solidní výdrž a není problém překonat 3 dny. V případě slabšího používání notifikací se dá dosáhnout i na 4 dny reálného používání bez nočního vypínání. Navíc, nabíjení hodinek je realizováno přes klasický microUSB konektor, který je umístěn pod krytkou.

 

Sony navíc hodinky obdařilo certifikací IP57, tedy plnou vodotěsností. Sice, kde jsem si četl recenzi na tyto hodinky, tam jsem narazil na opatrné konstatování, že v dešti, nebo ve sprše by měly vodě odolat, ani dál jsem se nedočetl nic. Skutečnost je taková, že přímo Sony deklaruje hodinkám vodotěsnost dle normy krytí IP57, tedy úplné ponoření do vody po dobu 30 vteřin do maximální hloubky 1 metr. Co je každopádně zvláštní, je skutečnost, že Sony na svých stránkách jedním dechem uvádí tento dodatek, cituji: „Odolné proti postříkání vodou/dešti. NEVHODNÉ pro sprchování, koupání, plavání, potápění, šnorchlování, práci s vodou a rybaření“. A teď, co si má nebohý kupující myslet? Certifikace mluví jasně. Hodinky nemají problém ležet na dně vany, ale Sony říká, že maximum je pouhé postříkání vodou, či nošení v dešti. A protože recenzent má vyzkoušet vše, řídil jsem se jasně napsanou normou. IP57. Výsledek? Plavání není problém. Plně napuštěná vana není problém. Potápění v bazénu není problém. Věřím, že kdybych hodinky utopil, asi by mě pár lidí nemělo rádo, ale Sony svým vyjádřením jde přímo proti napsané normě a jelikož, jak jsem uvedl výše, všechny recenze byly stejně opatrné v tomto směru jako Sony ve svém vyjádření, vyzkoušet jsem to prostě musel… Neberte mé výsledky ale jako bernou minci. Sony asi moc dobře ví, proč onen dodatek za napsanou normou uvádí. Ono přeci jenom mít hodinky na dně bazénu, anebo s nimi skákat do vody šipku, bude rozdíl.

Kapitoly článku:

» Úvod, vzhled, design, používání
» Displej a čitelnost, prostředí
» Standardní a další aplikace, závěr

..

Testovaný produkt: Sony SmartWatch 2, autor recenze: David Šantora, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
8 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
PimpinDavid ŠantoraIvanLacohDavid Šantora Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
jl ml
jl ml

V recenzi jsem se nedocetl o jedné pro me podstatné věci. Jak je to s ovládáním hudebního přehrávače? Fungují hodinky s PowerAmpem? A dokáží hodinky komunikovat s telefonem ke kterému je připojené jiné BT zařízeni? Používám BT sluchátka a BT handsfree v autě. Hodinky mi přijdou ideální k přepínaní písniček bez vytahování mobilu nebo schazovani navigace. Jinak pěkná recenze.

jenx
jenx

S telefonem mi komunikují i když jsem připojen v autě k handsfree i k OBD konektoru. S powerampem nevím jestli komunikují, ale s walkmanem od sony ano.

Milan
Milan

pro poweramp jsou dva doplňky. Zadarmo umí hlasitost, pauzu a přeskok mezi skladbami https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yuberion.powerampcontrol
v placené verzi umí ještě spoustu dalších věcí https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yuberion.powerampcontrolpro

jl ml
jl ml

Díky za info. Budu o nich přemýšlet :)

pepa
pepa

Nemely by byt hodinky i elegantni?

Marek
Marek

Ved aj su……

pepa
pepa

Tak fajn ;)

Pitrs
Pitrs

Lze hodinky střídavě párovat s více telefony? Např. v práci služební, poté soukromý. Vím, že fakticky to jde – stačí spárovat, ale co data – standardně v hodinkách zůstávají, nebo se vše vždy znovu načítá online?

MIK
MIK

Spárovat s více telefony jdou.

Iko
Iko

Nevíte odkud stáhnout aplikaci Watchlt! ?

drak203
drak203
IKO
IKO

Díky draku a nevíš proč tu aplikaci googleplay ani google v telefonu Samsung galaxy s III nevidí ani s povolením stahování z neznámých zdrojů?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení