Recenze Priv by BlackBerry: kříženec s rodokmenem
Nové BlackBerry má potenciál změnit na trhu s androidovými smartphony pravidla hry. Pokud jste někdy sháněli pracovní smartphone, který zároveň splní všechny požadavky dneška, vyhledejte pro jistotu už teď nejbližší prodejnu BlackBerry. Návštěvu v ní si ovšem raději naplánujte až na dobu, kdy pro Priv vyjde nějaká větší stabilizační softwarová záplata.
Jak vlastně Priv vznikl? O problémech BlackBerry byly popsány tuny papíru. Proto jen ve stručnosti: Poté, co se společnosti, která představuje kanadské rodinné stříbro, nepodařil přechod na dotykový systém OS 10, potácí se na hranici ekonomické udržitelnosti. V tuto chvíli jí po drastických škrtech a několika akvizicích vydělává jen softwarová divize. Telefony od BlackBerry se totiž uživatelé rozhodli ignorovat, a to zejména kvůli nedostatku aplikací. Na prázdnotu, která se rozprostírá v obchodu BlackBerry World, nemá ani tolikrát proklínaný Windows Store.
BlackBerry to ovšem dle mého názoru odneslo velmi nezaslouženě. Operační systém OS 10 patří k těm nejodladěnějším na trhu a na řadu jeho vymožeností a dotažené ovládání gesty stále ještě konkurenční platformy nenalezly odpověď. Už teď je však jasné, že odpověď ani hledat nemusejí. BlackBerry totiž přechází na Android a dá se čekat, že vývoj vlastního operačního systému už nebude patřit mezi priority společnosti a bůh ví, jestli neskončí úplně.
Priv by BlackBerry má představovat něco jako poslední nádech pro hardwarovou divizi, která musí splnit požadavek generálního ředitele kanadské firmy Johna Chena prodat 5 milionů zařízení do roka. A nádech je to opravdu mohutný. Priv si bere z ostružinového světa to nejlepší a implementuje to do ekosystému Androidu. Tento telefon může skutečně kompletně změnit vaše zažité návyky ovládání telefonu a udělat z Androidu primárně určeného pro zábavu opravdový pracovní nástroj. Pokud samozřejmě budete chtít. Několikatýdenní zkušenosti ovšem ukázaly, že měnit se nechce především Androidu samotnému.
BlackBerry Priv: specifikace
Konstrukce | kov a plast, 147-184 x 77 x 9,4 mm, 192 g |
---|---|
Displej | zahnutý, 5,4″, AMOLED, 2560 x 1440 px, 540 ppi |
Operační systém | Android 5.1 s nadstavbou výrobce |
Procesor | 6 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 808 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32 GB, není microSD slot |
Fotoaparát | 18 Mpx, OIS, blesk + přední 2 Mpx |
LTE připojení | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | nanoSIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 410 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, prosinec 2015 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.
Design a konstrukce: klenot z rozvrzané truhly
Priv vypadá úchvatně. Nespletete si jej s žádným jiným telefonem a to se dnes cení. Zaujal každého, kdo ho vzal do ruky, a to dotyčný ani nemusel vědět o jeho největší vychytávce – výsuvné hardwarové klávesnici. O té však až později. I bez ní je totiž Priv povedený kousek. Z přední strany vítá majitele zahnutý displej lemovaný luxusně působícím kovovým rámečkem. Ve spodní části zase mírně zapuštěná „brada“ skrývá hlasitý reproduktor, který užijete například při videokonferencích. Konečně telefon, který jej neskrývá vzadu. Škoda jen, že jeho kvalita patří ve světě BlackBerry v průměru, třeba takový BlackBerry Passport jí snadno překoná. Pokud ale přecházíte z jiného Androidu, budete nadšeni. Stejně jako z rozměrné notifikační diody v pravém horním rohu.
Zadní strana majitele starších ostružin s OS 10 nepřekvapí. Karbonový motiv na zádech dokonale upravených proti skluzu patří nedílně k poznávacím znakům novodobých ostružin, stejně jako velkoryse pojaté logo uprostřed zad přístroje. Nad ním zaujal své místo mírně vystouplý objektiv taktéž s kovovým rámečkem doplněným o dvoutónovou LED diodu.
Takhle by měla vypadat správná vlajková loď za dvacet tisíc – chtělo by se říci. Hodnotné materiály snoubící se s originálním designem tvoří dohromady působivý koktejl. Stoprocentně to však bohužel říci nelze. Nejprve věci, které jsou jen otravné – za všechny nutno zmínit například umístění zamykacího tlačítka na levém boku. Do konce testu se mi nepodařilo si na nestandardní polohu zvyknout a ve snaze zamknout telefon jsem vytrvale mačkal protilehlé ovladače hlasitosti. Mezi nimi se navíc nachází další knoflík, jenž disponuje jedinou funkcí – zobrazit na displeji zvolenou hodnotu hlasitosti společně s volbami ztlumení všech notifikací.
Tu nejhorší vlastnost těla BlackBerry Priv však nejspíš objevíte hned po vybalení z krabice – Priv vrže. A to tak, že to u telefonu za 20 tisíc považuji až za nestydaté. Během testu se to navíc rozhodně nezlepšovalo – ba naopak. Vůle, která zeje v místě styku plastového zadního krytu a zbytku telefonu se navíc drze zvětšovala a pazvuky nabývaly na intenzitě. Osobně jen doufám, že to není problém všech vyrobených kusů. Po několikadenním sledování diskusních fór ostružinových nadšenců jsem však možná objevil řešení – zajeďte si pro Priv do USA. Získáte tím vyšší šanci na dobře zpracovaný kus. Jak je to možné? Evropské přístroje totiž na rozdíl od těch amerických postrádají pod svým zadním krytem cívku pro bezdrátové nabíjení. Zda další součástka pod krytem problém zcela vyřeší, samozřejmě nemůžu garantovat. Jisté však je, že Američané si na internetu stěžují na vrzání rozhodně méně než Evropané.
Díl, od něhož byste to čekali nejvíce, paradoxně vůle nevykazuje žádné. Výsuvná displejová část drží v obou polohách naprosto pevně, což mě coby někdejšího majitele ne zrovna skvěle zpracovaných Nokií N80 a N95 mile překvapilo. Příjemné je i samotné vysouvání. Není potřeba žádná velká síla. K tomu navíc žádné pazvuky, jen hodnotně působící zacvaknutí na konci pohybu. A po něm už pouze kvalitní psací zážitek s hardwarovou klávesnicí.
Nebo je to jinak? Pravda leží samozřejmě někde mezi tím. Na klávesnicích starších ostružin vyhrajete jakýkoli smskový battle. U Privu to tak úplně neplatí. Dokonce jsem se přistihl, že občas raději píšu na velmi povedené softwarové klávesnici, která tradičně dovede napovídat následující slovo hned nad písmenem, které se právě chystáte napsat. Hardwarová klávesnice u Priv má totiž nejen o fous menší rozměry než její softwarová sestra, ale i než řada starších ostružin. Některé klávesy na mnou testovaném kusu navíc nedisponovaly úplně jistým stiskem – mezerník měl pak vysloveně gumový charakter bez jasného rozlišení toho, zda jste klávesu pouze namáčkli, nebo stiskli úplně.
Velmi jsem však ocenil možnost přeměnit klávesnici v dotykový trackpad. Často jsem tak vysouval spodní část telefonu jen kvůli tomu, abych mohl scrollovat po webové stránce bez nutnosti stínit text palcem. Vyhovovala mi i možnost pohybem prstu po klávesnici přesouvat v rámci textu kurzor. V tomto ohledu funguje Priv dokonce lépe než BlackBerry Passport, kde dotykové schopnosti mizely spolu s klesající teplotou prostředí. Ani to však v mých očích nedokázalo smazat jeden zásadní nedostatek: Priv neumožňuje vybrat si, zda budete na hardwarové klávesnici psát v režimu QWERTZ nebo QWERTY. Na rozdíl od starších přístrojů BlackBerry se u nejnovějšího typu musíte spokojit s tím, co telefon natvrdo nabízí. A protože BlackBerry počítá Českou republiku mezi „QWERTY trhy“, bude řada Čechů podobně jako já psát v jednom režimu na softwarové a v druhém na hardwarové klávesnici. Když uvážíme, že tato volba nikdy nedělala ostružinám problémy, jedná se o nepochopitelný krok zpět.
Velmi šikovně však dokázali v BlackBerry zakomponovat zasouvací klávesnici do ovládání telefonu. Pokud například klávesnici vysunete v okamžiku, když vám někdo volá, můžete rovnou začít psát omluvnou SMS s důvodem, proč nemůžete hovor přijmout. Není to tak efektní po způsobu hrdinů Matrixu vysunutím přijímat hovory, praktičnost však tomuto řešení upřít nelze.
Displej, ovládání, baterie – to jste ještě neviděli!
Dobrá, podobný displej už jste možná viděli, a to na Samsungu Galaxy S6 Edge. BlackBerry Priv je druhý sériový smartphone v pořadí, který používá oboustranně zahnutý displej. Stejně jako u Samsungu se jedná o AMOLED zobrazovač s rozlišením, který v Priv disponuje úhlopříčkou 5,4 palce. Hustota 544 ppi je v mobilním světě stále cosi výjimečného a asi jen málokdo čekal, že podobně kvalitní displej nalezneme právě v BlackBerry. Jasné barvy a špičková jemnost budily pozornost každého, kdo si jen na chvilku Priv osahal. Většina z přihlížejících pak hodnotila zobrazení slovy, že je to „jako na papíře“. A není divu: na čistě bílém pozadí je totiž vidět, jak displej zobrazuje jemnou proměnlivou strukturu podobnou právě klasickému papíru. Ani teď nejsem schopen říct, zda se jedná o záměrnou vlastnost displeje nebo vadu technologie, efekt tomu však upřít nelze.
O nic méně efektní avšak o to více užitečná je pak možnost nechat displej aktivovat při příchozích oznámeních. Na rozdíl například od iPhonu se však zobrazovač nerozsvítí celý. AMOLED technologie umožňuje aktivovat jen ty body, které je potřeba a zbytek ponechat vypnutí. Na displeji se proto zobrazí jen seznam notifikací v černobílé podobě, což by teoreticky nemělo spotřebovat tolik energie. Pro představu: je to něco podobného jako mód Glance Screen na starších Lumiích.
V útrobách telefonu nalezneme čipset Qualcomm Snapdragon 808 společně se 3 GB operační paměti a 32 GB paměti uživatelské, jež je možné ještě rozšířit microSD paměťovou kartou. Šestijádrový procesor údajně před špičkovým modelem 810 Kanaďané upřednostnili kvůli pověstem o jeho přílišném zahřívání. Pokud mohu soudit podle praxe, mohli po něm klidně sáhnout a asi by se nic nestalo. Priv totiž dokáže topit opravdu slušně a to téměř při jakékoli činnosti včetně telefonování. Upřímně doufám, že to vyřeší některá z budoucích aktualizací. Je to totiž jeden z mála projevů nadupaného hardwaru pod pomyslnou kapotou přístroje. Například v benchmarku AnTuTu Priv svým skóre mírně nad 60 000 bodů mezi rekordmany rozhodně nepatří. Naštěstí se to na plynulosti Androidu 5.1.1 nijak neprojevuje. Vše běží naprosto plynule, jen při aktivaci úsporného režimu baterie, který omezí výkon procesoru, můžeme pozorovat jemné zpomalení a občasné záškuby.
Podobně se to má u Privu bohužel téměř se vším. Na papíře vypadá vše skvěle, v praxi se ale objevují drobné zádrhely, které práci s přístrojem otravují a to, jak se k nim postavíte, závisí jen na vaší toleranci. Priv však nabízí tolik lákavých možností, že je docela dobře možné, že mu drobné nedostatky odpustíte i vy. Uživatele Androidu, kteří neznají práci s OS10, ihned zaujmou zkratky kontaktů a aplikací, které lze přiřadit jednotlivým tlačítkům hardwarové klávesnice. Příznivce značky BlackBerry nepřekvapí ani psané povely, kterými lze výrazně zefektivnit práci s telefonem. Stačí jen na klávesnici vyťukat třeba „SMS jméno“ a už píšete zprávu danému kontaktu.
Stejně tak Priv z OS10 přejímá ultimátní komunikační nástroj BlackBerry Hub, tedy prostor pro všechny zprávy z jakéhokoli zdroje. To aspoň platilo v OS10. Prostředí Androidu je bohužel Hub o některé své schopnosti ochuzen. Nespolupracuje například s Facebook Messengerem, s Google Hangouts nebo zkrátka s jakoukoli aplikací, kterou vývojáři pro použití v Hubu neupraví. Ta tam jsou také chytrá gesta, kterými se v OS10 daly zobrazit jen nepřečtené zprávy. Jiné šikovné funkce ovšem přibyly – například další barvy pro snadné odlišeníubu neupraví. jednotlivých komunikačních zdrojů nebo funkce odložené notifikace. Stačí zkrátka po zprávě v seznamu přejet prstem a za pár minut se vám ohlásí znovu. S Hubem spolupracuje také kalendář z dílny BlackBerry. Přímo v Hubu vidíte celou svou denní agendu, zároveň v něm ale lze odpovídat na pozvánky a samotný kalendář dovede automaticky ztišit telefon, když máte důležitou schůzku.
Pokud si dáte chvilku práce s nastavením, možná nebudete díky Hubu vůbec používat výchozí komunikační aplikace. Osobně jsem u nich ztlumil všechny notifikace, oproti svému zvyku jsem i smazal jejich zástupce z úvodní obrazovky, a kromě několika vybraných komunikátorů jsem si vystačil pouze s Hubem. Ostatně, i gesto spuštění Hubu – tedy z BlackBerry OS 10 převzaté přejetí prstem od spodního okraje vpravo vzhůru – je praktičtější než stahování horní notifikační lišty. Většina oznámení se v Hubu totiž stejně nachází a lišta jeho funkci jen dubluje. Její zpracování ostatně není zrovna dvakrát šťastné. V BlackBerry do ní nejspíš v dobré vůli přidali i sérii tlačítek, která filtrují notifikace z jednotlivých aplikací. Osobně jsem však tuto možnost ani jednou nepoužil – pás složený z ikon aplikací opatřených typickou ostružinovou červenou hvězdičkou, která signalizuje nově příchozí zprávu, je totiž jen další zbytečný notifikační prostor, kterých je v Priv už tak dost. Nelze totiž nezmínit i takzvanou „Kartu produktivita“. V zásadě se jedná o poměrně praktickou záležitost, kde lze tahem ze strany displeje zobrazit v jakékoli aplikaci náhledu Hubu, kalendáře, kontaktů a úkolů. Někdo ji možná využije, osobně jsem si na další možnost zobrazení těchto apliakcí nezvykl.
Snadno jsem se však naučil využívat další specialitu BlackBerry Launcheru – vyskakující widgety. Stačí jen přejen nahoru nebo dolů po zástupci aplikace na pohotovostní obrazovce a objeví se předem zvolený widget. V zásadě to připomíná 3D Touch u iPhone 6s, jen tak nějak bez 3D Touch. Konečně se mi všechno potřebné softwarové vybavení vešlo na dvě pohotovostní obrazovky: většinu widgetů jsem totiž ukryl a vystačil si jen se dvěma trvale viditelnými.
A teď ta nepříjemná zpráva: tolik vychvalované aplikace z dílny BlackBerry mají nepříjemnou tendenci padat v ten nejméně vhodný okamžik. Čestnou výjimku tvoří snad jen Hub. Obzvlášť nevhodné je selhávání ovladače hardwarové klávesnice. Ta zkrátka občas přestane psát a na displeji se objeví chybové hlášení. Podobně se chovala také aplikace fotoaparátu, jejíž chod se pravidelně zastavoval poté, co telefon usoudil, že pořizuji příliš fotek v rychlém sledu za sebou. Doufejme, že na svých produktech pro Android BlackBerry rychle zapracuje. A pokud mohu připojit ještě jedno přání: Hub by se mohl spouštět o něco rychleji. Jeho inicializace trvá někdy i jednu vteřinu – to se sice nezdá mnoho, oproti okamžité dostupnosti v OS10 se to však poučenému uživateli zdá jako věčnost.
Kritika musí nutně směřovat také k akumulátoru. Na papíře opět vše vyhlíží růžově. Nadprůměrná kapacita 3410 mAh by měla teoreticky stačit každému. Ne tak Priv by BlackBerry. 2K displej je zkrátka extrémně žravý, ať už děláte cokoli. Několik dní po rozbalení mě přístroj ohromoval pouhou desetihodinovou výdrží, a ani po zaběhnutí se výsledky moc nezlepšily. Nakonec jsem se dopracoval k patnácti hodinám na jedno nabití po čtyřhodinové práci s rozsvíceným displejem. Zatímco vybíjet se mi telefon dařilo velmi rychle, o nabíjení se to říct nedá – akumulátor se přiloženou nabíječkou nabije za dvě hodiny. Teoreticky lze tuto dobu zkrátit přikoupením rychlonabíječky Priv podporuje Qualcomm Quickcharge 2.0.
S baterií také souvisí asi jediné relativně smysluplné využití zahnutého displeje, který Priv nabízí. Během nabíjení se zde graficky zobrazuje doba, jež zbývá ke kompletnímu nabití akumulátoru, a vy tak tuto informaci vidíte, i když právě ležíte v posteli.
Fotoaparát a multimédia: nejlepší BlackBerry na světě
Priv fotí skutečně lépe než jakékoli BlackBerry v historii. 18 Mpix snímač s optikou Schneider-Kreuznach pořizuje za plného světla skvěle prokreslené a detailní fotky, i když barvy jdou trochu do studeného spektra. Třeba zachycování rychlého pohybu nejde Priv tak dobře, jak bychom od telefonu v cenové kategorii kolem 20 tisíc očekávali, nicméně pořád jde o celkový nadprůměr. Problém ovšem nastává při nedostatku světla. Na displeji se velmi rychle objevuje digitální, linie objektů se rozostřují a příliš nepomůže ani dvoutónový blesk. Právě na fotkách v tmavším prostředí by měli v Kanadě ještě zapracovat. Sráží totiž Priv do hlubin podprůměru, což si zbytek fotografického vybavení rozhodně nezaslouží.
Ostatně posuďte sami: jako jeden z mála na trhu nabízí Priv optickou stabilizaci, která se projeví nejen při natáčení videí, ale i focení v dopravních prostředcích. Když už mluvíme o videích, je potřeba zmínit schopnost natáčet i kvalitní 4K videa. Pochvalu také vyžaduje neagresivní automatické HDR nebo možnost pracovat upravovat expozici snímku tažením prstu doleva a doprava po obrazovce přímo během pořizování fotografie. I když samotná fotoaplikace nepatří k nejvybavenějším, právě tyto detaily dokážou potěšit.
Snímky pořízené s telefonem
Na zbytku multimediálního vybavení si ovšem v BlackBerry příliš záležet nedali. Uživatel se musí spokojit s tím vybavením, které systému poskytl Google. Priv dokonce nenabízí ani aplikaci Galerie – náhled fotografií poskytují pouze Google Fotky, nepraktický a zmatený program, který deaktivuji na každém Androidu hned po zapnutí. Po této zkušenosti asi nepřekvapí, že obsluhu hudebních souborů má na starosti Google Music. Tento software sice pro základní přehrání sice postačí a nabízí třeba i elementární ekvalizér, je na něm ovšem vidět, že jej primárně vytvořili pro streamování hudby ze serverů Google a nikoli k přehrávání lokálních souborů. Schází třeba také FM rádio.
Závěr a zhodnocení
Vyplatí se pořídit si BlackBerry Priv? Tento netradiční hybrid mezi BlackBerry a Androidem, mezi starým a novým světem? Za sebe musím říci jednoznačné ano. Miloval jsem původní OS10 a i když Android nenabízí takovou obratnost a bezproblémové ovládání, bohatě mi to vynahradí množstvím aplikací v Google Play. I když některé funkce Priv oproti svým předchůdcům postrádá, fakt, že nemusím pátrat po aplikaci, která bude fungovat tak, jak potřebuji, mě přiměl na drobné nedostatky rychle zapomenout.
Uživatelé Androidu se ovšem na Priv budou nejspíš dívat jinou optikou. Nejspíš nebudou rozumět zdvojeným notifikacím, nebudou chápat, k čemu je dobrý Hub a budou přemýšlet, proč telefon obsahuje nějaký podivný BlackBerry Assistent, když se dá vyhledávat v přístroji přímo z Google. Pokud se nenaučí používat Priv jako BlackBerry, odpověď na extrémní cenovku zůstane skryta. Stačí ale jen trochu změnit své staré zvyky a vše rázem začne dávat smysl. Také já jsem po prvotním rozčarování začal mít Priv rád a teď když ho opouštím, mám za to, že nic tak převratného v říši Androidu už dlouho nikdo nepředstavil.
Priv tak v podstatě žádnou konkurenci nemá. Za podobnou cenu sice můžete sehnat vlajkové lodi všech možných značek, ale kombinaci softwarového vybavení od BlackBerry a hardwarové klávesnice nikdo jiný nenabídne. Úspěch Priv by BlackBerry bude záviset mimo jiné i na tom, kolik lidí, kteří v diskusních fórech tolik tesknili za odchod klávesnic na odpočinek, myslelo své stesky opravdu vážně. Také pro ně by však zásadní překážku mohlo představovat odfláknuté dílenské zpracování. Zlepšit by to možná mohl hypotetický Priv 2. Uvidíme, zda prodeje prvního ostružinového Androidu vůbec poskytnou nástupci naději na zrození.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |