Recenze Nokia 100: retro pro menší i starší
I když se většinou nejvíce mluví o mobilech s cenovkou 10 tisíc a vyšší, v nezanedbatelném množství se prodávají i ty úplně nejlevnější. V dnešní recenzi na Nokii 100 si ukážeme, jak může být mobil doslova za pár stovek užitečný pro kohokoli, kdo jej udrží v ruce a naučí se ovládat.
Když ještě finská Nokia byla nejzářivější hvězda mobilního nebe, vděčila za to především jednoduchosti obsluhy svých mobilů, snadnému pochopení logiky menu přístroje a pestrostí nabídky, od základních modelů, až po futuristické kreace. A i když můžeme o úspěchu spousty mobilů z vyšších cenových hladin úspěšně pochybovat, levné přístroje Nokia prodávat uměla vždy.
Za zapůjčení mobilního telefonu Nokia 100 do redakce děkujeme společnosti Datart, kde si telefon můžete zakoupit.
Nokia 100 patří přesně mezi tyto levné, ba co, mezi úplně nejlevnější přístroje na našem trhu bez jakýchkoli ambicí být čímkoli jiným než tím jednoduchým telefonem, který umí telefonovat, poslat zprávu a disponuje několika “pokročilými” funkcemi jako je jednoduchý kalendář, budík, datum a čas, ale třeba taky velmi praktickou svítilnou či FM rádiem. A přesně tohle může být pro spousty uživatelů to, co od mobilního telefonu, tedy zařízení, které je primárně určené k telefonování, vlastně chtějí. Pojďme se tedy na tu jednoduchou Nokii podívat, možná je to telefon přesně i pro vás…
Základní parametry – Nokia 100
Rozměry | 110 x 46 x 14,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 70 g |
Displej | TFT, rozlišení 128 x 160 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 1,8“ |
Paměť | až 500 kontaktů |
Operační systém | – |
Fotoaparát | ne |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, pecková sluchátka |
Cena a dostupnost | 600 Kč, 2011 |
Obsah balení: Překvapení
Nikdo v této kapitole asi nebude čekat zázraky a také se žádné nedostavují. V jednoduché a malé krabičce najdeme kromě samotného telefonu taktéž baterii, nabíječku s klasickým Nokia 2,5 mm konektorem a pecková sluchátka, která svojí kvalitou přesvědčí spíše jako anténa k integrovanému FM tuneru, než jako sluchátka. Hrají totiž dost mizerně. Dále záruční list Nokia a velmi jednoduchý návod v českém a slovenském jazyce. A musím uznat, že jeden z nejvíce trefných návodů vůbec. Výrobce si evidentně uvědomuje, pro koho bude mobil většinou určený, a tak je celý návod vybaven opravdu neskutečným množstvím obrázků, které velmi přehlednou formou vysvětlují různé funkce přístroje. A tím nemyslím obrázky menu jako takového, ale i obrázky situací typu co dělá svítilna, jak se má člověk chovat, když chce zapnout hlasitý reproduktor atd. Návod je napsán tak, aby jej mohli právě pochopit jak starší lidé, tak menší děti, bez složitého přemýšlení a tápání. Za tohle Nokii opravdu chválím.
První dojmy: komentovaný videopohled
Design a konstrukce telefonu: Plast a guma, jeden celek tvoříme
Nikdo určitě u telefonu za pár stovek nečeká jiný materiál než levné plasty, případně gumu. Mobil je přesto na omak příjemný a hlavně je pevný, což se kolikrát nevidí u modelů za podstatně vyšší peníz. Čím telefon rozhodně překvapí, jakmile jej vezmete do ruky, je jeho váha, která se zastavila těsně pod 70 gramů, přesněji na hodnotě 69,6 gramů. V kapse o něm nebudete vědět, v ruce téměř také ne. Pokud navíc před tím položíte svůj 155 gramů těžký smartphone a vezmete do ruky Nokii 100, je rozdíl propastný.
Po stránce designu Nokia 100 rozhodně neaspiruje na modelku roku, mobil klasičtější a nudnější vzhled už mít nemůže, což může být ale pro cílovou skupinu výhoda. Jemně zaoblené rohy chytře ve spodní části přechází do zad, čímž tvoří příjemný přechod a mobil tak neřeže do ruky. Nad displejem o úhlopříčce 1,8” se nachází kromě výdechu sluchátka nápis Nokia.
Pod displejem najdeme blok kláves, rozdělený na klasický alfanumerický, sloužící pro psaní SMS či vytáčení čísel a ovládací část, kde je směrový kříž prezentovaný velkým čtvercem pod displejem a ten je obklopen z obou stran sdruženými klávesami pro příjem hovoru či jeho zamítnutí a pro použití nabídek ve spodní části displeje. Klávesy jsou bohužel z gumy, škoda že nebyl použit plast. Na druhou stranu, při použití pod prsty nekloužou a jejich podsvícení je výborné. Pod klávesami najdeme už pouze mikrofon.
Levý bok telefonu nese otvor pro provlečení poutka, pravý bok je prázdný. Spodní hrana mobilu je prázdná, horní nese zdířku pro 2,5 mm nabíječku, zdířku pro 3,5 mm Jack od sluchátek a slabou diodu fungující jako slabá svítilna. Zadní strana telefonu nese kromě výdechu hlasitého reproduktoru ještě logo Nokia a malou mírně zdrsněnou část usnadňující sundání zadního krytu. Ten pokud sundáme, najdeme v mobilu kromě baterie, samozřejmě místo pro SIM kartu. Nic jiného zde nehledejte.
Baterie: Stejnou výdrž chci ve svém smartphonu
Baterie dodávaná společně s Nokií 100 disponuje kapacitou 800 mAh a je vyrobená technologií Li-On. Kapacita se tváří všelijak, jenom ne dostatečně. Musíme vzít ale v potaz, že Nokia 100 vlastně kromě volání a psaní SMS nic jiného neumí, což se na výdrži podepisuje neskutečným způsobem. Žádná data na pozadí, žádný Facebook či Google+, emaily, animované tapety, hraní 3D her. Nic takového, tohle je přístroj na volání a v tu chvíli je daná kapacita zcela dostačující, ba co, z pohledu výdrže dnešních telefonů až předimenzovaná. Od nabití Nokie 100 do vyčerpání kapacity akumulátoru jste schopni nabíječku ztratit. Mobil totiž vydrží týden zcela bez problémů. Tohle vydržet můj smartphone…
Displej a ovládání: Návrat do minulosti
Jak jsem již zmínil v kapitole o designu, displej má úhlopříčku 1,8 palce, je tedy opravdu velmi malý. Jeho rozlišení je 160 x 128 pixelů, čímž dosahuje hustoty zobrazení 114 PPI. Displej je tedy opravdu hrubý. Jelikož na displeji ale téměř nikdy neuvidíte více jak 3 řádky najednou, či 9 ikon v menu, měl tak výrobce i v tomto rozlišení dostatek prostoru pro vykreslení jednotlivých položek, které sice po hranách vykazují jistou kostrbatost, vše je ale dobře rozeznatelné. Displej je vyrobený samozřejmě technologií TFT a nabídce velmi dobré vertikální pozorovací úhly a spíše špatné horizontální, kdy se při pohledu zleva displej utopí v přesvícení a při pohledu zprava pro změnu ve tmě.
Klávesy jsou podsvícené bílou barvou, podsvícení je příkladné a velmi dobře viditelné. Samotné klávesy jsou tmavé s bílým potiskem, tedy vše je dobře viditelné i přes den a taktéž i pro lidi, kteří již mají slabší zrak.
Samotná hlavní pohotovostní obrazovka se nese v duchu nemožnosti cokoli měnit. Kromě obrázku na pozadí samozřejmě. V horní liště je kromě síly signálu a stavu baterie prázdno a pouze při hovoru zde vidíte sluchátko, případně ikonu zvonečku, pokud máte nastavený budík. Je škoda, že výrobce do horní lišty neumístil ikony profilů, takto se zbytečně název profilu vypisuje na hlavní obrazovce uprostřed. Pokud na této hlavní obrazovce využijete některý ze čtyřech směrů hlavní ovládací klávesy, tak stisk doleva okamžitě otevře editor SMS, stisk doprava měsíční náhled do kalendáře, stisk dolů aktivuje telefonní seznam a dlouhé podržení směru nahoru aktivuje svítilnu, dokud nepovolíte stisk, pokud ale směr nahoru zmáčknete dvakrát rychle za sebou, svítilna se aktivuje na stálo, dokud opět stiskem nahoru světlo nevypnete.
Pro vstup do menu slouží levá klávesa pod displejem a zobrazí menu v standardně v mřížce 3×3, tedy 9 ikon. Poslední, desátá, je skrytá a musíte k ní “odrolovat”. V nastavení telefonu si lze zvolit jednu ze dvou podob menu a to buď již zmíněnou mřížku, případně formou rolovacího seznamu, kdy na obrazovce máte vždy 3 položky, ale oproti mřížce s textovým popisem. Tato forma bude asi nejvíce vyhovovat starším uživatelům Nokií. Menu nelze nijak dál měnit, nelze vytvářet zkratky, adresáře apod. Prostě tak jak je výrobcem nastavené, tak je dáno.
Telefonování a zprávy: Jednoduchost především
Telefonní seznam v Nokii 100 by rozhodně měl pokrýt potřebu všem uživatelům, kteří nad tímto telefonem budou uvažovat. Umožňuje samozřejmě kromě ukládání čísel na SIM kartu používat i interní paměť, kam se vejde maximálně 500 kontaktů. Ke každému kontaktu si můžete přiřadit jeden z předdefinovaných obrázků a uložit si k němu několik čísel, které následně můžete dělit mezi pracovní, soukromé apod. Mobil poté u každého čísla zobrazí malou ikonu, která toto řazení prezentuje. Pokud budete mít u jednoho kontaktu čísel více, lze si nastavit, které je standardní a které se tím pádem automaticky začne vytáčet po stisku zelené klávesy. Zbylá čísla je poté nutno ručně vybrat z detailu kontaktu. Lze si též k jednotlivým kontaktům vybrat vyzváněcí tón z velké nabídky, kterou mobil disponuje. Přímo z telefonního seznamu lze vybranému kontaktu odeslat SMS zprávu.
Editor SMS zpráv je z dnešního pohledu notně zastaralý, protože nezobrazuje komunikaci formou chatu, jak jsme dnes zvyklý, ale přijaté zprávy jsou od odeslaných oddělené a mobil tak každou SMS zobrazuje jako jednu položku. Na libovolnou zprávu lze rovnou odpovědět hovorem, či si jí uložit do kalendáře formou poznámky, případně můžete danou zprávu přeposlat dalším uživatelům. Při vytváření SMS můžete využít integrovaný slovník T9, případně jej lze rovnou vypnout. Co potěší, je možnost odeslat jednu SMS více příjemcům, které si můžete jednoduše vybrat z telefonního seznamu. Lze si také nastavit, aby se SMS neodesílala rovnou, ale aby byla odeslána až v určitý den, hodinu a minutu. Při psaní SMS zpráv je písmo buď černé na bílém pozadí, nebo bílé na černém, dle aktuálně zvoleného barevného tématu. Navíc je písmo dobře čitelné. Editor SMS zpráv odpočítává znaky od celkové kapacity (918 znaků), nevíte tedy bohužel kolik zbývá do konce první SMS zprávy. Klávesnice je bohužel příliš gumová a tudíž se občas pod prsty nepříjemně propadá. Navíc mám pochybnosti, jak bude vypadat po delším používání, kdy se do ní budou dnes a denně zarývat nehty.
Ten zbytek okolo: Svůj účel splní
Veškerým předchozím textem bychom mohli výčet funkcí u Nokie 100 vlastně ukončit. Telefon navíc ale nabízí samozřejmě třeba budík, který navíc umí budit mluveným slovem, kdy řekne, cituji: “Je čas vstávat, právě je XX:XX hodin” což je sympatické. Samozřejmě jde nastavit aby budík zvonil standardním způsobem, tedy pouze zvukem dle výběru uživatele. V telefonu najdete taktéž velmi jednoduchou kalkulačku, převodník různých veličin, stopky, odpočet času, počítání výdajů či praktickou svítilnu. Ta je sice velmi slabá, nicméně umožňuje ve tmě najít potřebné věci. Někam s ní jít a svítit si na cestu ale bude chtít notnou dávku odvahy. Světlo je velmi měkké a spíše osvětluje prostor všude okolo, než aby bodově ukázalo do určitého místa. Navíc v mobilu najdete velmi jednoduchý kalendář, který umožňuje vložit jednoduchou textovou poznámku a nastavit u ní den a hodinu upozornění. Příjemné pro někoho může být možnost zvolit si jedno z dvaceti barevných témat, kdy mobil může být laděný do růžové, modré, zelené apod., vždy s jednoduchým motivem na pozadí. FM rádio s možností ukládat stanice do paměti či 3 velmi jednoduché hry uzavírají výčet možností Nokie 100.
Závěr recenze Nokie 100
Nokia 100 se může buď pouze zalíbit, nebo naopak, a to navíc velmi úzké cílové skupině. Mobil je jak stvořený pro starší uživatele, kteří nechtějí dotykový telefon, ale zároveň potřebují náhradu za vysloužilou Nokii 3310 či jiný podobně starý mobil. Taktéž se Nokia 100 může velmi dobře hodit pro malé ratolesti, pokud již chodí do školy a rodiče chtějí mít kontrolu a možnost s nimi kdykoli mluvit. Pokud v tento moment nepodlehnou někdy až bolestivé skutečnosti, že Anička z 1. třídy již má svůj iPhone a tak pro jistotu vybaví své dítko též mobilem za xx tisíc, udělá Nokia 100 v rukou malého uživatele dobrou službu. Hlavně ale rodiče nebude bolet případná ztráta či zničení telefonu, jelikož, jak jsem již předeslal, hodnota Nokie 100 je opravdu téměř zanedbatelná. Dobře si Nokii 100 dokážu taktéž představit jako ideální mobil pro lidi, kteří cestují často mimo civilizaci a kteří by spíše ocenili být na příjmu po dobu i jednoho týdne, než mít v mobilu nejnovější Android s výdrží 24 hodin.
Ať se pro Nokii 100 rozhodne kdokoli, mobil pro něj bude rozhodně splňovat to, co od něj bude požadovat. Zavolá si, napíše SMS, mobil jej vzbudí a kromě aktuálního času a data dokáže i posvítit ve tmě, či zpříjemnit čekání poslechem FM rádia. Pro ostatní zůstane Nokia 100 ukázkou toho, jak mobilní telefony kdysi vypadaly a jak už nikdy rozhodně vypadat nebudou.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |