Proč něco měnit, když všechno funguje. Společnost takových rozměrů si jednoduše nemůže dovolit velké, při nejlepším žádné, přešlapy, čemuž napovídá klesající tendence počtu inovací v každém novém modelu. Otázkou je, zda se postupem času nestává největší závadou právě konzervatismus, který značce s nakousnutým jablkem škodí v dlouhodobém časovém úseku.
V podstatě jsme věděli, co se chystá, přesto jsme v koutku duše věřili, že nám Apple přeci jen dá výraznější důvod obměnit své zařízení. Na druhou stranu, většina zákazníků je v ekosystému zakořeněná již tak hluboko, že se ke koupi dříve či později odhodlají bez ohledu na nicotný pokrok oproti předchozí generaci. Ti, kteří se v modelové nabídce vyznají lépe, pak pravděpodobně sáhnou po předchůdcích (např. iPhone 13 nebo 12) a týdny si budou mnout ruce v přesvědčení, že svou prohnaností vyzráli na jednu z největších technologických společností světa. Jenže Applu je to víceméně jedno. Své inženýrské umění každoročně odráží na variantách Pro, které jim zároveň nesou nejvyšší zisky, mezitím co standardní modely jsou tak nějak udržovány při životě pro méně náročné, respektive znalé zákazníky.
Nebuďme však hned negativní. Ačkoliv kamarádům budete vlastnictví nejnovějšího iPhonu 14 dokazovat jen stěží, určitých změn se novinka přeci jen dočkala. Myslíte, že to bude stačit? To prozradí naše podrobná recenze!
Konstrukce | hliník + sklo, 146,7 × 71,5 × 7,8 mm, 172 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 1-120 Hz, 2532 × 1170 px, 460 ppi |
Operační systém | iOS 16 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,23 GHz + 4×1,82 GHz), Apple A15 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512/1 024 GB úložiště |
Fotoaparát | dvojitý (12 Mpx hlavní 26 mm + 12 Mpx ultraširoký 120° 13 mm), clona f/1.5 + f/2.4, EIS, 2x LED dioda; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi (802.11 a/b/g/n/ac/6), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID |
Baterie | 3 279 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 26 490 Kč, 16. září 2022 |
Nové produkty bychom mohli rozbalovat poslepu a přesto budeme bez zaváhání vědět, kam sáhnout. S odkazem na ekologii Apple čerstvým majitelům nového iPhonu opět odepřel nabíjecí adaptér a sluchátka. Budeme věřit, že dodatečnou koupí těchto doplňků zachráníme alespoň jednoho nebo dva tučňáky. Dáme se do rozbalování. Po odstranění samolepek ze spodní části obalu se nám v hubené krabičce představí jako první samotný telefon. Pod ním nalezneme standardní kabel USB-C na Lightning o délce jednoho metru a balíček s krátkým návodem, samolepkou a nástrojem pro vysunutí slotu na kartu SIM. Toť vše.
O designu nové „čtrnáctky“ se toho povídá mnoho. Nebo spíš naopak. Pokud lpíte na detailech, prozradíme vám, že oproti předchůdci je novinka o 0,15 milimetrů tlustší a 2 gramy lehčí. Pokud máte vnitřní potřebu dokazovat svému okolí vlastnictví letošního modelu, pořiďte si telefon ve zbrusu nové fialové barvě. Ta přichází na úkor loňské růžové a zelené. Tato filosofie vlastně nápadně připomíná dřívější verze „S“ (zkratka pro „speed“ – pozn. redakce), problémem je, že letos už to je v podstatě „S na třetí“.
Nechápejte mě špatně, design je u nového iPhonu 14 stále stejně líbivý a kvalita konstrukce opět dosahuje špičkové úrovně. Jen je nesmírná škoda, že výrobce nesáhl alespoň po nějaké čistě povrchní změně. Matná záda? Jiný materiál rámečku? Odlišné rozpoložení fotosoustavy? Cokoliv! Cokoliv, co by mi dalo pocit, že v ruce skutečně držím letošní model když už jsme se nedočkali žádných výraznějších rozdílů „pod kapotou“.
Uživatelská přívětivost systému iOS se vám připomene ihned po prvním zapnutí nového zařízení. Nastavení telefonu je skutečně otázkou několika minut a vcelku nezáleží na tom, zda přecházíte ze staršího iPhonu nebo zařízení s operačním systémem Android (v takovém případě je však potřeba aplikace s názvem Přechod na iOS) . V řádech minut do „čtrnáctky“ implementujete veškeré soubory, fotografie, kontakty, nastavení a vy můžete začít s prozkoumáváním novinky.
V tomto okamžiku si začnete všímat obrazovky. Nerad se opakuji, ale ani zde se nekoná byť sebemenší změna. Navzdory „důvěryhodným“ únikům zůstal výřez na svém místě v původní velikosti. Pokud po letech zatoužíte po změně, budete se muset poohlédnout po verzi Pro, která integraci předních kamer a senzorů posunula na zcela novou úroveň. My se však pro tuto chvíli spokojíme s důvěrně známým „notchem“. Co nám také zbývá.
Opět se koukáme na nádherný 6,1palcový OLED panel s označením Super Retina XDR s rozlišením 2532 × 1170 pixelů a podporou HDR10. To vychází přibližně na 460 ppi, takže s jemností obrazu rozhodně nebudete mít iPhone 14 problém. Jeho maximální svítivost dosahuje hodnoty až 1200 nitů, což oceníte především na sluníčku. S čitelností ve venkovním prostředí jsem za celou dobu používání neměl jediný problém. Velkolepá podívaná je pro všechny případy chráněna odolným sklem Gorilla Glass, které najdete rovněž na zadní straně. Zvláštností této technologie je poměrně nečekaná náchylnost na mikroškrábance. Ve výsledku je větší pravděpodobnost poničení displeje v kapse kalhot z hrubé látky, než jeho prasknutí při pádu na beton. V každém případě bychom to raději pojistili aplikováním ochranného skla.
Bohužel, celkový požitek opět sráží obvyklý kámen úrazu, který na nás inženýři nastražili také u letošní novinky – obnovovací frekvence 60 Hz. Můžeme doufat, že tentokrát už je to skutečně naposled, jenže v to doufáme již minimálně 4 roky a stále beze změny.
Nejnovější verze iOS s pořadovým číslem 16 je na letošních modelech nainstalována již z výroby. Není náhodou, že cupertinská společnost vypouští tyto zásadní aktualizace vždy ruku v ruce s představením nových telefonů. Dodává to jakýsi pocit svěžesti a novosti – obzvlášť pro ty, kteří si nový operační systém nestihnuli nainstalovat do předchozího zařízení, případně přecházejí z již nepodporovaného modelu. Je to vesměs geniální strategie, která dlouhodobě funguje.
O samotném iOS 16 jste již bezesporu slyšeli. S trochou štěstí jste si o něm přečetli právě na webu Mobilizujeme.cz. Mezi nové funkce patří možnost přizpůsobení zamknuté obrazovky, odstraňování a editování zpráv v iMessages nebo chytrý výřez objektu na fotografii. To jsou však jen třešničky na dortu, jehož základní patra jsou tvořena z bezkonkurenční optimalizace, bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. Jako polevu přidejte geniální integraci do celého ekosystému a budete se olizovat až za ušima.
Nedostatek čipů? Snaha minimalizace nákladů? Marketingový tah? O příčině můžeme diskutovat dlouhé hodiny, nicméně výsledek je takový, že v letošních modelech iPhone 14 a 14 Plus zůstal loňský čip s označením A15. Přesto jsme se několika mezigeneračních změn dočkali. Výrobce totiž novinku osadil procesorem shodným s iPhonem 13 Pro, který minulý rok disponoval oproti levnější alternativě několika výhodami.
Operační paměť byla navýšena ze 4 na 6 gigabytů, což není zanedbatelný posun. Zároveň ruku k dílu přiloží o jedno grafické jádro navíc, celkem jich tedy bude pět. Může se zdát, že změny už nemohou být zanedbatelnější, ale nenechte se zmást. Konkrétně u grafického výkonu se jedná o téměř trojnásobně větší posun, než mezi modely 12 a 13 (vycházíme z aplikace 3DMark Wild Life Unlimited score)!
Upřímně řečeno, kdo z nás někdy narazil na pomyslný výkonnostní „strop“ Apple čipů, které v té chvíli nebyly starší než dva roky. Jde především o jistotu softwarové podpory, jejíž délka se určuje podle stáří procesorů. Bylo by tedy přinejmenším fér, kdyby výrobce umožnil stahování aktualizací pro „čtrnáctku“ o rok déle než jeho předchůdce. V opačném případě by se vytratil další zásadní argument pro koupi letošního modelu.
Nový iPhone 14 nezaostává ani v otázce konektivity. Samozřejmostí je možnost 5G připojení a potěšující je rovněž implementace Bluetooth ve verzi 5.3, kterou disponují rovněž nové Apple AirPods Pro 2. generace. Mezi hlavní výhody této technologie se řadí lepší kvalita zvuku, rychlejší synchronizace a zase o trochu nižší spotřeba. Tento fakt umožňuje u nových „PROček“ rovněž použití LE Audia a kodeku LC3, který zajistí vyšší kvalitu audia, a to i při využití menšího datového toku.
Ta vůbec největší změna se nás, minimálně prozatím, nedotkne. Velká část prezentace byla totiž věnována funkci satelitního připojení, které má sloužit pro komunikaci s tísňovou linkou v případě, že nejste připojeni k signálu. Z této novinky se mohou radovat obyvatelé Spojených států a Kanady, kde bude 2 roky zdarma k dispozici. O evropském trhu se toho prozatím mnoho neví.
Stejně jako Apple Watch Series 8, také iPhone 14 dostane sadu nových senzorů pro detekci autonehody. Pokud se nedejbože v takové situaci ocitnete, telefon zahájí odpočet (podobně jako při detekci pádu). Pokud do 10 vteřin nepotvrdíte, že jste v pořádku, zařízení samo informuje tísňovou linku a předá vaší polohu.
Apple nezklamal ani tentokrát a prezentaci nových modelů znovu provázel termín „největší baterie v historii iPhonu“. A skutečně, kapacita baterie u základní verze iPhone 14 narostla o závratných 52 mAh na celkových 3279 mAh. V postatě se tedy nic nemění a s telefonem opět bez problému vydržíte jeden celý den. Při sporadičtějším využívání i den a půl.
Polovinu vyčerpané energie (z 0 %) doplníte svému miláčkovi již za 30 minut. Využít můžete pochopitelně rovněž bezdrátového nabíjení MagSafe s maximálním příkonem 15W, případně u standardu Qi dosáhnete až 7,5W.
Schválně. Víte, co bývá vedle baterie rovněž „nejlepší v historii Applu“? Správně – fotoaparáty. Právě tento faktor má hlavní podíl na nabyté tloušťce. Hlavní kamera u iPhonu 14 má nyní větší senzor a jeho světelnost si polepšila z f/1.6 na f/1.5. Zároveň se zvětší pixely, konkrétně z 1,7 na 1,9 mikronu. Upřímně, tento posun poznáte jen ve velmi specifických situacích. Na denním světle v podstatě nemáte oproti „třináctce“ šanci poznat rozdíl, větší štěstí můžete mít v temnějším prostředí. V tomto ohledu pomáhá implementace Photonic enginu, který má pomocí strojového učení zajistit lepší výsledky fotografií. Především těch, které jsou pořízeny v šeru.
Hlavní soustava fotoaparátů doznala ještě dvou zásadních změn. Rovněž softwarových. První z nich nese označení Action mode a nutno říct, že tato funkce se Applu skutečně povedla. Jak název napovídá, jeho hlavním úkolem je maximální stabilizace obrazu při natáčení videa. Po jeho aktivaci v levém horním rohu systém aktivuje širokoúhlou kameru, ze které ořízne odpovídající část obrazu. Výřez se poté v reálném čase přizpůsobuje vašemu pohybu a nutno říct, že velmi efektivně. Pokud byste chtěli mít obraz o chlup kvalitnější, lze přepnout na hlavní senzor. Musíte však počítat se značným přiblížením obrazu ve snaze vytvoření prostoru na případné vyrovnávání otřesů. Všiml jsem si občasného problému s častým přeostřováním, který se týká výhradně širokoúhlého senzoru.
Fajnšmekři ocení rozlišení 4K v Cinematic módu, a to při 30 nebo 24 fps. Oproti loňskému 1080p se jedná o příjemnou změnu, ale pozor na úložiště!
Nemá vás na dovolené kdo vyfotit? Nezoufejte a vyfoťte si selfie. Přední kamera se totiž paradoxně dočkala ze všech senzorů asi nejvýraznějšího vylepšení. Kromě toho, že nyní přijme více světla – světelnost stoupla z f/2.2 na f/1.9 – dostala funkci autofocus a zde musím poprvé přiznat, že jsem si rozdílu všiml i já. Na první pohled. Hrany jsou výrazně ostřejší a při troše snahy si možná spočítáte i vlasy.
Možná největším překvapením letošních modelů iPhonu 14 je věc, o které Apple vlastně ani moc nemluví. Zákazník tuto změnu zaregistruje až při první návštěvě servisu. Tedy měl by. Společnost se totiž rozhodla zjednodušit opravu jejích produktů a první vlaštovkou je možnost samostatného oddělení zadního skla. Ačkoliv se to může zdát jak hloupost, výrobce tímto jde zcela proti svému dosavadnímu přesvědčení.
Pohnutka k tomuto kroku není přitom zcela zřejmá. Spekuluje se o další snaze minimalizace odpadu a dopadu na životní prostředí, ovšem skutečnou pravdu se zatím nejspíše nedozvíme.
Nemohu si pomoct, ale mám dojem, že se Apple trochu přepočítal. Jednoduše si nedokážu vybavit scénář, ve kterém by se mi vyplatila koupě iPhonu 14 oproti jeho předchůdci za výrazně lepší cenu. Koneckonců, pokud si připlatíte přibližně 1 500 korun (berme v potaz základní 128GB verzi), můžete si pořídit dokonce loňskou verzi Pro, ve které najdete totožný čip, neporovnatelně lepší soustavu fotoaparátů, 120 Hz displej a spoustu dalších plusů! V našich končinách není argumentem ani satelitní připojení, kterého se v blízké době rozhodně nedočkáme.
Jedinou možnou výhodou oproti zmiňovanému „PROčku“ se tak stávají senzory na detekci autonehody, Bluetooth 5.3 a možnost levnější opravy. To je poněkud málo, nemyslíte? Pokud si na majitele „čtrnáctky“ Apple za pár let vzpomene a dopřeje jim o rok delší podporu, budiž. Ani to však není jisté.
Nechápejte mě špatně, iPhone 14 je opravdu skvělý stroj vyladěný do posledního detailu, jenže to byl už loňský model; a také ten rok předtím; a ten rok před ním vlastně také. Méně znalý zákazník nepozná, jestli v ruce drží telefon několik let starý, nebo žhavou novinku představenou před několika týdny a s největší pravděpodobností to nepozná ani o několik let později. To je prostě problém, na který dle mého názoru Apple doplatí.
Jako pozitivum mnozí vnímají představení verze Plus, jejíž obrazovka narostla o 0,6 palců a baterie dokonce o 30 %. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o perfektní alternativu pro méně náročné zákazníky, kteří mají rádi velký displej, ale verze Pro Max je na ně jednoduše moc drahá. Inu, to si říkáte do té doby, než se podíváte na částku 30 tisíc korun. To je pouze o 7 tisíc korun méně, než kolik zaplatíte za prémiovou vlajkovou loď a vrchol inženýrství cupertinské společnosti. Přemýšlím, jestli by pro společnost nebylo výhodnější zachování varianty Mini, která se sice neprodávala tak dobře, ale v modelové nabídce měla své opodstatnění.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | cena |
parádní OLED displej | minimum inovací |
skvělý 12Mpx fotoaparát | v balení není adaptér |
brutální výkon | |
dlouhá výdrž baterie | |
výhody plynoucí z ekosystému Applu |
Proč něco měnit, když všechno funguje. Společnost takových rozměrů si jednoduše nemůže dovolit velké, při nejlepším žádné, přešlapy, čemuž napovídá klesající tendence počtu inovací v každém novém modelu. Otázkou je, zda se postupem času nestává největší závadou právě konzervatismus, který značce s nakousnutým jablkem škodí v dlouhodobém časovém úseku.
V podstatě jsme věděli, co se chystá, přesto jsme v koutku duše věřili, že nám Apple přeci jen dá výraznější důvod obměnit své zařízení. Na druhou stranu, většina zákazníků je v ekosystému zakořeněná již tak hluboko, že se ke koupi dříve či později odhodlají bez ohledu na nicotný pokrok oproti předchozí generaci. Ti, kteří se v modelové nabídce vyznají lépe, pak pravděpodobně sáhnou po předchůdcích (např. iPhone 13 nebo 12) a týdny si budou mnout ruce v přesvědčení, že svou prohnaností vyzráli na jednu z největších technologických společností světa. Jenže Applu je to víceméně jedno. Své inženýrské umění každoročně odráží na variantách Pro, které jim zároveň nesou nejvyšší zisky, mezitím co standardní modely jsou tak nějak udržovány při životě pro méně náročné, respektive znalé zákazníky.
Nebuďme však hned negativní. Ačkoliv kamarádům budete vlastnictví nejnovějšího iPhonu 14 dokazovat jen stěží, určitých změn se novinka přeci jen dočkala. Myslíte, že to bude stačit? To prozradí naše podrobná recenze!
Konstrukce | hliník + sklo, 146,7 × 71,5 × 7,8 mm, 172 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 1-120 Hz, 2532 × 1170 px, 460 ppi |
Operační systém | iOS 16 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,23 GHz + 4×1,82 GHz), Apple A15 Bionic |
Paměť | 6 GB RAM, 128/256/512/1 024 GB úložiště |
Fotoaparát | dvojitý (12 Mpx hlavní 26 mm + 12 Mpx ultraširoký 120° 13 mm), clona f/1.5 + f/2.4, EIS, 2x LED dioda; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, MagSafe, Wi‑Fi (802.11 a/b/g/n/ac/6), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID |
Baterie | 3 279 mAh, nabíjení až 20 W, bezdrátové nabíjení až 7,5 W / MagSafe až 15 W |
Cena a dostupnost | od 26 490 Kč, 16. září 2022 |
Nové produkty bychom mohli rozbalovat poslepu a přesto budeme bez zaváhání vědět, kam sáhnout. S odkazem na ekologii Apple čerstvým majitelům nového iPhonu opět odepřel nabíjecí adaptér a sluchátka. Budeme věřit, že dodatečnou koupí těchto doplňků zachráníme alespoň jednoho nebo dva tučňáky. Dáme se do rozbalování. Po odstranění samolepek ze spodní části obalu se nám v hubené krabičce představí jako první samotný telefon. Pod ním nalezneme standardní kabel USB-C na Lightning o délce jednoho metru a balíček s krátkým návodem, samolepkou a nástrojem pro vysunutí slotu na kartu SIM. Toť vše.
O designu nové „čtrnáctky“ se toho povídá mnoho. Nebo spíš naopak. Pokud lpíte na detailech, prozradíme vám, že oproti předchůdci je novinka o 0,15 milimetrů tlustší a 2 gramy lehčí. Pokud máte vnitřní potřebu dokazovat svému okolí vlastnictví letošního modelu, pořiďte si telefon ve zbrusu nové fialové barvě. Ta přichází na úkor loňské růžové a zelené. Tato filosofie vlastně nápadně připomíná dřívější verze „S“ (zkratka pro „speed“ – pozn. redakce), problémem je, že letos už to je v podstatě „S na třetí“.
Nechápejte mě špatně, design je u nového iPhonu 14 stále stejně líbivý a kvalita konstrukce opět dosahuje špičkové úrovně. Jen je nesmírná škoda, že výrobce nesáhl alespoň po nějaké čistě povrchní změně. Matná záda? Jiný materiál rámečku? Odlišné rozpoložení fotosoustavy? Cokoliv! Cokoliv, co by mi dalo pocit, že v ruce skutečně držím letošní model když už jsme se nedočkali žádných výraznějších rozdílů „pod kapotou“.
Uživatelská přívětivost systému iOS se vám připomene ihned po prvním zapnutí nového zařízení. Nastavení telefonu je skutečně otázkou několika minut a vcelku nezáleží na tom, zda přecházíte ze staršího iPhonu nebo zařízení s operačním systémem Android (v takovém případě je však potřeba aplikace s názvem Přechod na iOS) . V řádech minut do „čtrnáctky“ implementujete veškeré soubory, fotografie, kontakty, nastavení a vy můžete začít s prozkoumáváním novinky.
V tomto okamžiku si začnete všímat obrazovky. Nerad se opakuji, ale ani zde se nekoná byť sebemenší změna. Navzdory „důvěryhodným“ únikům zůstal výřez na svém místě v původní velikosti. Pokud po letech zatoužíte po změně, budete se muset poohlédnout po verzi Pro, která integraci předních kamer a senzorů posunula na zcela novou úroveň. My se však pro tuto chvíli spokojíme s důvěrně známým „notchem“. Co nám také zbývá.
Opět se koukáme na nádherný 6,1palcový OLED panel s označením Super Retina XDR s rozlišením 2532 × 1170 pixelů a podporou HDR10. To vychází přibližně na 460 ppi, takže s jemností obrazu rozhodně nebudete mít iPhone 14 problém. Jeho maximální svítivost dosahuje hodnoty až 1200 nitů, což oceníte především na sluníčku. S čitelností ve venkovním prostředí jsem za celou dobu používání neměl jediný problém. Velkolepá podívaná je pro všechny případy chráněna odolným sklem Gorilla Glass, které najdete rovněž na zadní straně. Zvláštností této technologie je poměrně nečekaná náchylnost na mikroškrábance. Ve výsledku je větší pravděpodobnost poničení displeje v kapse kalhot z hrubé látky, než jeho prasknutí při pádu na beton. V každém případě bychom to raději pojistili aplikováním ochranného skla.
Bohužel, celkový požitek opět sráží obvyklý kámen úrazu, který na nás inženýři nastražili také u letošní novinky – obnovovací frekvence 60 Hz. Můžeme doufat, že tentokrát už je to skutečně naposled, jenže v to doufáme již minimálně 4 roky a stále beze změny.
Nejnovější verze iOS s pořadovým číslem 16 je na letošních modelech nainstalována již z výroby. Není náhodou, že cupertinská společnost vypouští tyto zásadní aktualizace vždy ruku v ruce s představením nových telefonů. Dodává to jakýsi pocit svěžesti a novosti – obzvlášť pro ty, kteří si nový operační systém nestihnuli nainstalovat do předchozího zařízení, případně přecházejí z již nepodporovaného modelu. Je to vesměs geniální strategie, která dlouhodobě funguje.
O samotném iOS 16 jste již bezesporu slyšeli. S trochou štěstí jste si o něm přečetli právě na webu Mobilizujeme.cz. Mezi nové funkce patří možnost přizpůsobení zamknuté obrazovky, odstraňování a editování zpráv v iMessages nebo chytrý výřez objektu na fotografii. To jsou však jen třešničky na dortu, jehož základní patra jsou tvořena z bezkonkurenční optimalizace, bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. Jako polevu přidejte geniální integraci do celého ekosystému a budete se olizovat až za ušima.
Nedostatek čipů? Snaha minimalizace nákladů? Marketingový tah? O příčině můžeme diskutovat dlouhé hodiny, nicméně výsledek je takový, že v letošních modelech iPhone 14 a 14 Plus zůstal loňský čip s označením A15. Přesto jsme se několika mezigeneračních změn dočkali. Výrobce totiž novinku osadil procesorem shodným s iPhonem 13 Pro, který minulý rok disponoval oproti levnější alternativě několika výhodami.
Operační paměť byla navýšena ze 4 na 6 gigabytů, což není zanedbatelný posun. Zároveň ruku k dílu přiloží o jedno grafické jádro navíc, celkem jich tedy bude pět. Může se zdát, že změny už nemohou být zanedbatelnější, ale nenechte se zmást. Konkrétně u grafického výkonu se jedná o téměř trojnásobně větší posun, než mezi modely 12 a 13 (vycházíme z aplikace 3DMark Wild Life Unlimited score)!
Upřímně řečeno, kdo z nás někdy narazil na pomyslný výkonnostní „strop“ Apple čipů, které v té chvíli nebyly starší než dva roky. Jde především o jistotu softwarové podpory, jejíž délka se určuje podle stáří procesorů. Bylo by tedy přinejmenším fér, kdyby výrobce umožnil stahování aktualizací pro „čtrnáctku“ o rok déle než jeho předchůdce. V opačném případě by se vytratil další zásadní argument pro koupi letošního modelu.
Nový iPhone 14 nezaostává ani v otázce konektivity. Samozřejmostí je možnost 5G připojení a potěšující je rovněž implementace Bluetooth ve verzi 5.3, kterou disponují rovněž nové Apple AirPods Pro 2. generace. Mezi hlavní výhody této technologie se řadí lepší kvalita zvuku, rychlejší synchronizace a zase o trochu nižší spotřeba. Tento fakt umožňuje u nových „PROček“ rovněž použití LE Audia a kodeku LC3, který zajistí vyšší kvalitu audia, a to i při využití menšího datového toku.
Ta vůbec největší změna se nás, minimálně prozatím, nedotkne. Velká část prezentace byla totiž věnována funkci satelitního připojení, které má sloužit pro komunikaci s tísňovou linkou v případě, že nejste připojeni k signálu. Z této novinky se mohou radovat obyvatelé Spojených států a Kanady, kde bude 2 roky zdarma k dispozici. O evropském trhu se toho prozatím mnoho neví.
Stejně jako Apple Watch Series 8, také iPhone 14 dostane sadu nových senzorů pro detekci autonehody. Pokud se nedejbože v takové situaci ocitnete, telefon zahájí odpočet (podobně jako při detekci pádu). Pokud do 10 vteřin nepotvrdíte, že jste v pořádku, zařízení samo informuje tísňovou linku a předá vaší polohu.
Apple nezklamal ani tentokrát a prezentaci nových modelů znovu provázel termín „největší baterie v historii iPhonu“. A skutečně, kapacita baterie u základní verze iPhone 14 narostla o závratných 52 mAh na celkových 3279 mAh. V postatě se tedy nic nemění a s telefonem opět bez problému vydržíte jeden celý den. Při sporadičtějším využívání i den a půl.
Polovinu vyčerpané energie (z 0 %) doplníte svému miláčkovi již za 30 minut. Využít můžete pochopitelně rovněž bezdrátového nabíjení MagSafe s maximálním příkonem 15W, případně u standardu Qi dosáhnete až 7,5W.
Schválně. Víte, co bývá vedle baterie rovněž „nejlepší v historii Applu“? Správně – fotoaparáty. Právě tento faktor má hlavní podíl na nabyté tloušťce. Hlavní kamera u iPhonu 14 má nyní větší senzor a jeho světelnost si polepšila z f/1.6 na f/1.5. Zároveň se zvětší pixely, konkrétně z 1,7 na 1,9 mikronu. Upřímně, tento posun poznáte jen ve velmi specifických situacích. Na denním světle v podstatě nemáte oproti „třináctce“ šanci poznat rozdíl, větší štěstí můžete mít v temnějším prostředí. V tomto ohledu pomáhá implementace Photonic enginu, který má pomocí strojového učení zajistit lepší výsledky fotografií. Především těch, které jsou pořízeny v šeru.
Hlavní soustava fotoaparátů doznala ještě dvou zásadních změn. Rovněž softwarových. První z nich nese označení Action mode a nutno říct, že tato funkce se Applu skutečně povedla. Jak název napovídá, jeho hlavním úkolem je maximální stabilizace obrazu při natáčení videa. Po jeho aktivaci v levém horním rohu systém aktivuje širokoúhlou kameru, ze které ořízne odpovídající část obrazu. Výřez se poté v reálném čase přizpůsobuje vašemu pohybu a nutno říct, že velmi efektivně. Pokud byste chtěli mít obraz o chlup kvalitnější, lze přepnout na hlavní senzor. Musíte však počítat se značným přiblížením obrazu ve snaze vytvoření prostoru na případné vyrovnávání otřesů. Všiml jsem si občasného problému s častým přeostřováním, který se týká výhradně širokoúhlého senzoru.
Fajnšmekři ocení rozlišení 4K v Cinematic módu, a to při 30 nebo 24 fps. Oproti loňskému 1080p se jedná o příjemnou změnu, ale pozor na úložiště!
Nemá vás na dovolené kdo vyfotit? Nezoufejte a vyfoťte si selfie. Přední kamera se totiž paradoxně dočkala ze všech senzorů asi nejvýraznějšího vylepšení. Kromě toho, že nyní přijme více světla – světelnost stoupla z f/2.2 na f/1.9 – dostala funkci autofocus a zde musím poprvé přiznat, že jsem si rozdílu všiml i já. Na první pohled. Hrany jsou výrazně ostřejší a při troše snahy si možná spočítáte i vlasy.
Možná největším překvapením letošních modelů iPhonu 14 je věc, o které Apple vlastně ani moc nemluví. Zákazník tuto změnu zaregistruje až při první návštěvě servisu. Tedy měl by. Společnost se totiž rozhodla zjednodušit opravu jejích produktů a první vlaštovkou je možnost samostatného oddělení zadního skla. Ačkoliv se to může zdát jak hloupost, výrobce tímto jde zcela proti svému dosavadnímu přesvědčení.
Pohnutka k tomuto kroku není přitom zcela zřejmá. Spekuluje se o další snaze minimalizace odpadu a dopadu na životní prostředí, ovšem skutečnou pravdu se zatím nejspíše nedozvíme.
Nemohu si pomoct, ale mám dojem, že se Apple trochu přepočítal. Jednoduše si nedokážu vybavit scénář, ve kterém by se mi vyplatila koupě iPhonu 14 oproti jeho předchůdci za výrazně lepší cenu. Koneckonců, pokud si připlatíte přibližně 1 500 korun (berme v potaz základní 128GB verzi), můžete si pořídit dokonce loňskou verzi Pro, ve které najdete totožný čip, neporovnatelně lepší soustavu fotoaparátů, 120 Hz displej a spoustu dalších plusů! V našich končinách není argumentem ani satelitní připojení, kterého se v blízké době rozhodně nedočkáme.
Jedinou možnou výhodou oproti zmiňovanému „PROčku“ se tak stávají senzory na detekci autonehody, Bluetooth 5.3 a možnost levnější opravy. To je poněkud málo, nemyslíte? Pokud si na majitele „čtrnáctky“ Apple za pár let vzpomene a dopřeje jim o rok delší podporu, budiž. Ani to však není jisté.
Nechápejte mě špatně, iPhone 14 je opravdu skvělý stroj vyladěný do posledního detailu, jenže to byl už loňský model; a také ten rok předtím; a ten rok před ním vlastně také. Méně znalý zákazník nepozná, jestli v ruce drží telefon několik let starý, nebo žhavou novinku představenou před několika týdny a s největší pravděpodobností to nepozná ani o několik let později. To je prostě problém, na který dle mého názoru Apple doplatí.
Jako pozitivum mnozí vnímají představení verze Plus, jejíž obrazovka narostla o 0,6 palců a baterie dokonce o 30 %. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o perfektní alternativu pro méně náročné zákazníky, kteří mají rádi velký displej, ale verze Pro Max je na ně jednoduše moc drahá. Inu, to si říkáte do té doby, než se podíváte na částku 30 tisíc korun. To je pouze o 7 tisíc korun méně, než kolik zaplatíte za prémiovou vlajkovou loď a vrchol inženýrství cupertinské společnosti. Přemýšlím, jestli by pro společnost nebylo výhodnější zachování varianty Mini, která se sice neprodávala tak dobře, ale v modelové nabídce měla své opodstatnění.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní zpracování | cena |
parádní OLED displej | minimum inovací |
skvělý 12Mpx fotoaparát | v balení není adaptér |
brutální výkon | |
dlouhá výdrž baterie | |
výhody plynoucí z ekosystému Applu |