Recenze HTC U11 Life: nablýskaný elegán s podporou Googlu

Tchajwanskému HTC se nedaří tak, jak by si představoval. Před pár měsíci dokonce část jeho mobilní divize odkoupil Google. Mnozí příznivci značky tak doufají, že se konečně začne blýskat na lepší časy. Zábleskem lepších zítřků by se pak mohl stát model U11 Life. Telefon, o který se postará samotný Google, a to díky projektu Android One, do kterého je telefon zapojen. Má ale takový model místo na trhu?

Snahy vymanit se ze špatných prodejů se HTC snaží již pěkně dlouhou dobu. Jeho dosavadní pokusy však ještě žádnému razantnímu zlepšení nepřispěly. Přitom třeba vlajkový model U11 (recenze) není vůbec špatný. Bohužel i tak se zkrátka nedaří, proto musel přijít rázný krok. Část mobilní divize HTC byla prodána Googlu. Jestli to ale lepším prodejním výsledkům pomůže, se dozvíme zřejmě až s odstupem času.

Aktuálně však tchajwanský výrobce vysílá do světa nový model. Jedná se o takovou lite verzi již zmíněného telefonu U11. A jak to u těchto “oslabených” modelů bývá, setkáme se s celkově slabšími specifikacemi, menším displejem nebo okleštěnými funkcemi. Zde to samozřejmě není jiné. Nicméně HTC U11 Life navrch získává díky Androidu One, o který se stará přímo Google, rychlejší aktualizace a zřejmě také na delší dobu do budoucna.

HTC U11 Life: specifikace

Konstrukce skleněno-kovové tělo, 149 x 73 x 8,1 mm, 142 g, odolnost (IP67)
Displej 5,2″, Super LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 3/4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 2 TB)
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, PDAF, f/2.0 + přední 16 Mpx, f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, GPS, čtečka otisků
Baterie 2600 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost  od cca 8 600 Kč, listopad 2017

Design a zpracování: lesklý elegán

Už na první pohled vzbuzuje smartphone pocit, že bude v ruce zatraceně klouzat. A pocit je to oprávněný, jelikož při každém uchopení telefonu se zdálo, že HTC U11 Life každou chvíli vyklouzne a spadne na zem. Bohužel je to daň za design, kde HTC získává plusové body. Záda jsou z akrylového skla. Pod honosným názvem se však ukrývá jen plast. V naší recenzované variantě pak dostala záda a rám telefonu zelenou barvu. Pokud ale telefon dostáváte pod různé úhly, barva se jakoby proměňuje. V jednu chvíli držíte smartphone se šedou barvou a podruhé opět se zelenou. Někomu se to může líbit, někomu ne. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. Za mě to ale vypadá opravdu zajímavě.

A ačkoliv se tedy nejedná o akrylové sklo nýbrž plast, jsou i tak záda neskutečným lapačem otisku prstů. Výrobce si je toho určitě vědom, jelikož v balení najdete čistící hadřík. Udržet však zadní stranu čistou je téměř nemožné.

Po přesunu na přední stranu zjistíme, že HTC zřejmě tak trošku pozapomnělo na aktuální trend zeštíhlování rámečků. Ba naopak, zde jsou ještě větší, než u konkurence. Především ten spodní je opravdu obrovský, a to nepřeháním. Jasně, dalo by se namítat, že jsou zde umístěna dvě senzorová podsvícená tlačítka a čtečka otisku prstů, ale i tak. Kdyby se výrobce trošku snažil, mohl být spodní rámeček klidně jednou tak menší. To samé se pak dá říci i o horní straně. Zde to ale již tak nebije do očí, a rámeček je přijatelný.

Pokud se ještě zastavím u ovládacích tlačítek, pochvalu si HTC zaslouží za jejich podsvícení. A na rozdíl třeba od starších Samsungů tlačítka svítí stále. Zkrátka se neřídí okolním světlem. A svítí jak přes den, tak v noci. Co se týče čtečky otisků prstů, nemám jedinou výhradu. Funguje rychle a spolehlivě.

Zaměříme se-li na hrany telefonu, na pravém boku narazíme na tlačítko na zamykání ovládání hlasitosti. Jejich umístění není zlé, ale ani příliš dobré. Kdyby byla jen o kousek výše, nikoho by neurazila. Pozitivem je také fakt, že zamykací klávesa má na sobě “zarážky” tak, abyste ji poznali pouze po hmatu.

Po stránce konstrukce se tak HTC podařilo vyvarovat větším problémům. Což je vzhledem k ceně okolo 10 000 korun rozhodně potěšující. Nicméně jeden větší problém by se zde našel. Tím je 3,5 mm jack. Výrobce se jej rozhodl vynechat, což je určitě škoda. Trošku to však HTC kompenzuje tím, že v balení nalezneme sluchátka s USB-C konektorem a nadprůměrnou kvalitou. Přibalit také nezapomnělo redukci na 3,5 mm jack.

Displej, prostředí a baterie: s příchutí Orea

O podívanou se zde stará povedený 5,2palcový Super LCD displej s Full HD rozlišením. Barvy zobrazovače jsou naprosto dostačující. Navíc se k tomu přidává i poměrně velké rozlišení, což nám dává skvělou výslednou jemnost 424 ppi. Krycí sklíčko displeje je pak příjemně zahnuté. Krásně tak zapadá do celkového oblého designu smartphonu.

Postěžovat si nelze ani na automatickou regulaci jasu, funguje totiž tak jak má. Rozhodně potěší i přítomnost notifikační diody, menším nedostatkem je ale její nemožnost přizpůsobení. Co se týče rozsahu jasu, mám pouze jednu malou výtku, nejnižší úroveň je v noci vcelku silná. Tento nedostatek však záhy dokáže vyřešit filtr modrého světla. V telefonu si navíc můžete nastavit, od kdy do kdy budete mít tento filtr zapnutý.

 

To, čím se U11 Life ale snaží zaujmout nejvíce, je čistý Android. Fakt, že pokud nemáte smartphone přímo od Googlu, tak musíte mít v telefonu automaticky grafickou nadstavbu, je pryč. Projekt Android One přináší do telefonů jiných značek právě čistý Android a společně s ním také slib, že na modely bude pravidelně posílat jak bezpečnostní, tak aktualizace na nejnovější systém. A tento slib plní, za dobu testování telefon dostal prosincovou bezpečnostní záplatu.

 

Pozitivem je rozhodně také fakt, že model U11 Life sebou přináší nejnovější Android 8 Oreo. Tím pádem se zde setkáváme s různými vylepšeními. Jako jsou například notifikační tečky. Pokud užíváte třeba Facebook a máte upozornění, u ikonky aplikace se objeví již zmíněná tečka. Po stisknutí a podržení ikonky se vám “vyroluje” nabídka, ve které vidíte i to, čeho se upozornění týká. Podržení ikonky navíc funguje i u ostatních aplikací, například u fotoaparátu nebo Gmailu. Při jejich podržení se objeví několik možností. Celkově bych to přirovnal k 3D Touch, které ve svých smartphonech nabízí Apple. Zde je akorát rozdíl v tom, že displej nereaguje na sílu stlačení, ale na dobu “podržení” ikony.

 

Ačkoliv je zde sice čistý systém, HTC si neodpustilo menší úpravy. Telefon U11 Life totiž nezapomíná na vlajkový model, a nabízí “mačkací” hrany, neboli Edge Sense. Pokud tedy smartphone určitou silou “zmáčknete”, můžete například spustit fotoaparát, následným stlačením pak rovnou vyfotíte. Pokud smartphone jenom na chvíli zmáčknete, vyvoláte Google Asistenta. Tuto funkci si pak můžete v nastavení jednoduše přizpůsobit a vše si nastavit tak, aby vám to vyhovovalo. Celkově tuto technologii hodnotím jako velice zajímavou, a i když pro tuto technologii nevidím až tak velké využití, rozhodně se jedná o velice zajímavý nápad.

Co je ale nejdůležitější, je fakt, že systém jede téměř bez chybiček. Telefon vás potěší naprosto plynulým systémem. A to třeba i pokud máte v multitaskingu otevřeno hned několik aplikací. Přepínání mezi nimi není problémem.

Ostatně plynulý chod závisí i na vnitřnostech smartphonu. HTC U11 Life se může pochlubit procesorem Qualcome Snapdragon 630, kterému sekunduje 3 GB paměti RAM. Trhač asfaltu to tedy rozhodně není, což dokazuje i Antutu benchmark test, ve kterém dosáhl téměř 74 000 bodů, nicméně na občasné hraní i náročnějších her to plně dostačuje.

 

Největší nedostatkem je ale baterie. Její kapacita je lehce podprůměrná, konkrétně 2 600 mAh. Tato kapacita se pak přímo odrazuje na výdrži. Telefon je zkrátka jednodenní, musíte se však lehce uskromnit. Pokud telefon budete více zatěžovat, již k večeru budete hledat nabíječku. Vzhledem k nízké kapacitě baterie a přítomnosti rychlonabíjení alespoň dobijete smartphone za dobrý čas, a to za cca 1 hod 20 min. A jak už naznačují sluchátka v balení, nabíjení probíhá skrze USB-C konektor.

Fotoaparát: jednoduchý, rychlý, spolehlivý

Fotoaparát je vždy jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o tom, zda-li si telefon zákazník zakoupí či nezakoupí. HTC si je toho samozřejmě vědomo. Proto model U11 Life dostal do vínku 16 Mpx fotoaparát se světelností objektivu f/2.0. V téhle cenové hladině se tak jedná o mírný nadprůměr. Což víceméně dokazují i výsledné snímky.

Jakmile se dostanete do dobře osvětlených prostor, budete mile překvapeni. HTC zvládá povedené fotografie, které nabízí i kvalitní detaily. Venku za sluníčka jsou pak fotky ještě lepší. S přibývající tmou samozřejmě klesá ostrost a roste šum. Ostatně jako u každého mobilního fotoaparátu. Není to ale nijak markantní a snímky mají stále přijatelnou kvalitu. Velice dobře zvládá telefon makro. Na zhruba 15 cm dokáže snímač velice rychle zaostřit a zachytit velice kvalitní fotografii. Pochvalu si zaslouží i HDR, při jeho použití sice trvá déle než něco vyfotíte, výsledek ale stojí za to. Barvy dostanou ještě živější nádech.

Jak fotí HTC U11 Life?

Opomenout samozřejmě nesním ani foto aplikaci. Zde již software přebírá HTC. Na řešení od Googlu tak rovnou zapomeňte. Neznamená to ale, že je to špatně. Aplikace od HTC je velice intuitivní. Na dosah jedné ruky máte vše, co potřebujete. Přímo po zapnutí můžete ovládat režim HDR, blesk nebo vyvolat nabídku. Tato trojice se pak nachází na horní straně. Přesně na dosah palce je přepnutí na video nebo přední kameru. Pokud jsem již nakousl režimy, nebudete zklamání, je jich tu poměrně dost, patří mezi ně například panorama nebo oblíbené slow motion.

Zhodnocení

Závěrem bych telefon zhodnotil jako povedený. Pár vad na kráse se sice najde, převažují však ty dobré vlastnosti. Mezi ně se dá zahrnout například fotoaparát, který uspokojí většinu uživatelů. Pochvalu si také zaslouží smartphone za čisté a odladěné prostředí. Projekt Android One navíc zaručuje, že po další dva roky se zde setkáme s nejaktuálnějším systémem. Vlastnící se tak mohou těšit i na Android P, případně další pod označením Q? Což je rozhodně super, přeci jenom, který telefon se může chlubit takovouto podporou? Moc jich nenalezneme.

Dobrá je i konstrukce smartphonu. I když bych si dokázal představit, že vzhledem k ceně, která se pohybuje na částce okolo 9 000 korun, by mohlo HTC použít hodnotnější materiály. Nicméně plast je dobře zpracován a vše lícuje tak, jak má. Jako největší slabinu telefonu ale shledávám baterii, její výdrž je na dnešní dobu lehce podprůměrná. Zamrzel mě i chybějící 3,5 mm jack konektor. Bohužel s tím se nejspíše budeme muset rozloučit ve stále větším počtu modelů.

A co konkurence? V této cenové hladině je více než obstojná. Za cenu okolo 10 000 korun se dá najít opravdu mnoho kvalitních smartphonů. Skvělým příkladem je LG G6 (recenze), to je sice o zhruba tisíc korun dražší, získáte ale povedený duální fotoaparát, kvalitní vnitřní výbavu nebo design s minimálními rámečky.

Pokud se ale chcete poohlédnout po konkurenci s čistým Androidem, výběr se rapidně sníží. Samozřejmě se nabízí modely od Googlu, ty jsou ale o několik tisíc dražší. Pak jsou tu ale i modely od Nokie nebo Motoroly. Přímým konkurentem však shledávám model Xiaomi Mi A1 (recenze). Stejně jako U11 Life, i telefon od Xiaomi spadá do projektu Androide One. Zaujme tedy čistým systémem s podporou přímo od Googlu nebo zadním duálním fotoaparátem. Povedená je ale i kovová konstrukce či dostačující vnitřní výbava. Největším trumfem je však cena, ta se pohybuje okolo 6 000 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý Android 8 Oreo  chybějící 3,5 mm jack
 fotoaparát  výdrž baterie
 konstrukce + design

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze HTC U11 Life: nablýskaný elegán s podporou Googlu

Tchajwanskému HTC se nedaří tak, jak by si představoval. Před pár měsíci dokonce část jeho mobilní divize odkoupil Google. Mnozí příznivci značky tak doufají, že se konečně začne blýskat na lepší časy. Zábleskem lepších zítřků by se pak mohl stát model U11 Life. Telefon, o který se postará samotný Google, a to díky projektu Android One, do kterého je telefon zapojen. Má ale takový model místo na trhu?

Snahy vymanit se ze špatných prodejů se HTC snaží již pěkně dlouhou dobu. Jeho dosavadní pokusy však ještě žádnému razantnímu zlepšení nepřispěly. Přitom třeba vlajkový model U11 (recenze) není vůbec špatný. Bohužel i tak se zkrátka nedaří, proto musel přijít rázný krok. Část mobilní divize HTC byla prodána Googlu. Jestli to ale lepším prodejním výsledkům pomůže, se dozvíme zřejmě až s odstupem času.

Aktuálně však tchajwanský výrobce vysílá do světa nový model. Jedná se o takovou lite verzi již zmíněného telefonu U11. A jak to u těchto “oslabených” modelů bývá, setkáme se s celkově slabšími specifikacemi, menším displejem nebo okleštěnými funkcemi. Zde to samozřejmě není jiné. Nicméně HTC U11 Life navrch získává díky Androidu One, o který se stará přímo Google, rychlejší aktualizace a zřejmě také na delší dobu do budoucna.

HTC U11 Life: specifikace

Konstrukce skleněno-kovové tělo, 149 x 73 x 8,1 mm, 142 g, odolnost (IP67)
Displej 5,2″, Super LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systém Android 8.0 Oreo
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 630
Paměť 3/4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD slot (až 2 TB)
Fotoaparát 16 Mpx, blesk, PDAF, f/2.0 + přední 16 Mpx, f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, GPS, čtečka otisků
Baterie 2600 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost  od cca 8 600 Kč, listopad 2017

Design a zpracování: lesklý elegán

Už na první pohled vzbuzuje smartphone pocit, že bude v ruce zatraceně klouzat. A pocit je to oprávněný, jelikož při každém uchopení telefonu se zdálo, že HTC U11 Life každou chvíli vyklouzne a spadne na zem. Bohužel je to daň za design, kde HTC získává plusové body. Záda jsou z akrylového skla. Pod honosným názvem se však ukrývá jen plast. V naší recenzované variantě pak dostala záda a rám telefonu zelenou barvu. Pokud ale telefon dostáváte pod různé úhly, barva se jakoby proměňuje. V jednu chvíli držíte smartphone se šedou barvou a podruhé opět se zelenou. Někomu se to může líbit, někomu ne. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. Za mě to ale vypadá opravdu zajímavě.

A ačkoliv se tedy nejedná o akrylové sklo nýbrž plast, jsou i tak záda neskutečným lapačem otisku prstů. Výrobce si je toho určitě vědom, jelikož v balení najdete čistící hadřík. Udržet však zadní stranu čistou je téměř nemožné.

Po přesunu na přední stranu zjistíme, že HTC zřejmě tak trošku pozapomnělo na aktuální trend zeštíhlování rámečků. Ba naopak, zde jsou ještě větší, než u konkurence. Především ten spodní je opravdu obrovský, a to nepřeháním. Jasně, dalo by se namítat, že jsou zde umístěna dvě senzorová podsvícená tlačítka a čtečka otisku prstů, ale i tak. Kdyby se výrobce trošku snažil, mohl být spodní rámeček klidně jednou tak menší. To samé se pak dá říci i o horní straně. Zde to ale již tak nebije do očí, a rámeček je přijatelný.

Pokud se ještě zastavím u ovládacích tlačítek, pochvalu si HTC zaslouží za jejich podsvícení. A na rozdíl třeba od starších Samsungů tlačítka svítí stále. Zkrátka se neřídí okolním světlem. A svítí jak přes den, tak v noci. Co se týče čtečky otisků prstů, nemám jedinou výhradu. Funguje rychle a spolehlivě.

Zaměříme se-li na hrany telefonu, na pravém boku narazíme na tlačítko na zamykání ovládání hlasitosti. Jejich umístění není zlé, ale ani příliš dobré. Kdyby byla jen o kousek výše, nikoho by neurazila. Pozitivem je také fakt, že zamykací klávesa má na sobě “zarážky” tak, abyste ji poznali pouze po hmatu.

Po stránce konstrukce se tak HTC podařilo vyvarovat větším problémům. Což je vzhledem k ceně okolo 10 000 korun rozhodně potěšující. Nicméně jeden větší problém by se zde našel. Tím je 3,5 mm jack. Výrobce se jej rozhodl vynechat, což je určitě škoda. Trošku to však HTC kompenzuje tím, že v balení nalezneme sluchátka s USB-C konektorem a nadprůměrnou kvalitou. Přibalit také nezapomnělo redukci na 3,5 mm jack.

Displej, prostředí a baterie: s příchutí Orea

O podívanou se zde stará povedený 5,2palcový Super LCD displej s Full HD rozlišením. Barvy zobrazovače jsou naprosto dostačující. Navíc se k tomu přidává i poměrně velké rozlišení, což nám dává skvělou výslednou jemnost 424 ppi. Krycí sklíčko displeje je pak příjemně zahnuté. Krásně tak zapadá do celkového oblého designu smartphonu.

Postěžovat si nelze ani na automatickou regulaci jasu, funguje totiž tak jak má. Rozhodně potěší i přítomnost notifikační diody, menším nedostatkem je ale její nemožnost přizpůsobení. Co se týče rozsahu jasu, mám pouze jednu malou výtku, nejnižší úroveň je v noci vcelku silná. Tento nedostatek však záhy dokáže vyřešit filtr modrého světla. V telefonu si navíc můžete nastavit, od kdy do kdy budete mít tento filtr zapnutý.

 

To, čím se U11 Life ale snaží zaujmout nejvíce, je čistý Android. Fakt, že pokud nemáte smartphone přímo od Googlu, tak musíte mít v telefonu automaticky grafickou nadstavbu, je pryč. Projekt Android One přináší do telefonů jiných značek právě čistý Android a společně s ním také slib, že na modely bude pravidelně posílat jak bezpečnostní, tak aktualizace na nejnovější systém. A tento slib plní, za dobu testování telefon dostal prosincovou bezpečnostní záplatu.

 

Pozitivem je rozhodně také fakt, že model U11 Life sebou přináší nejnovější Android 8 Oreo. Tím pádem se zde setkáváme s různými vylepšeními. Jako jsou například notifikační tečky. Pokud užíváte třeba Facebook a máte upozornění, u ikonky aplikace se objeví již zmíněná tečka. Po stisknutí a podržení ikonky se vám “vyroluje” nabídka, ve které vidíte i to, čeho se upozornění týká. Podržení ikonky navíc funguje i u ostatních aplikací, například u fotoaparátu nebo Gmailu. Při jejich podržení se objeví několik možností. Celkově bych to přirovnal k 3D Touch, které ve svých smartphonech nabízí Apple. Zde je akorát rozdíl v tom, že displej nereaguje na sílu stlačení, ale na dobu “podržení” ikony.

 

Ačkoliv je zde sice čistý systém, HTC si neodpustilo menší úpravy. Telefon U11 Life totiž nezapomíná na vlajkový model, a nabízí “mačkací” hrany, neboli Edge Sense. Pokud tedy smartphone určitou silou “zmáčknete”, můžete například spustit fotoaparát, následným stlačením pak rovnou vyfotíte. Pokud smartphone jenom na chvíli zmáčknete, vyvoláte Google Asistenta. Tuto funkci si pak můžete v nastavení jednoduše přizpůsobit a vše si nastavit tak, aby vám to vyhovovalo. Celkově tuto technologii hodnotím jako velice zajímavou, a i když pro tuto technologii nevidím až tak velké využití, rozhodně se jedná o velice zajímavý nápad.

Co je ale nejdůležitější, je fakt, že systém jede téměř bez chybiček. Telefon vás potěší naprosto plynulým systémem. A to třeba i pokud máte v multitaskingu otevřeno hned několik aplikací. Přepínání mezi nimi není problémem.

Ostatně plynulý chod závisí i na vnitřnostech smartphonu. HTC U11 Life se může pochlubit procesorem Qualcome Snapdragon 630, kterému sekunduje 3 GB paměti RAM. Trhač asfaltu to tedy rozhodně není, což dokazuje i Antutu benchmark test, ve kterém dosáhl téměř 74 000 bodů, nicméně na občasné hraní i náročnějších her to plně dostačuje.

 

Největší nedostatkem je ale baterie. Její kapacita je lehce podprůměrná, konkrétně 2 600 mAh. Tato kapacita se pak přímo odrazuje na výdrži. Telefon je zkrátka jednodenní, musíte se však lehce uskromnit. Pokud telefon budete více zatěžovat, již k večeru budete hledat nabíječku. Vzhledem k nízké kapacitě baterie a přítomnosti rychlonabíjení alespoň dobijete smartphone za dobrý čas, a to za cca 1 hod 20 min. A jak už naznačují sluchátka v balení, nabíjení probíhá skrze USB-C konektor.

Fotoaparát: jednoduchý, rychlý, spolehlivý

Fotoaparát je vždy jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o tom, zda-li si telefon zákazník zakoupí či nezakoupí. HTC si je toho samozřejmě vědomo. Proto model U11 Life dostal do vínku 16 Mpx fotoaparát se světelností objektivu f/2.0. V téhle cenové hladině se tak jedná o mírný nadprůměr. Což víceméně dokazují i výsledné snímky.

Jakmile se dostanete do dobře osvětlených prostor, budete mile překvapeni. HTC zvládá povedené fotografie, které nabízí i kvalitní detaily. Venku za sluníčka jsou pak fotky ještě lepší. S přibývající tmou samozřejmě klesá ostrost a roste šum. Ostatně jako u každého mobilního fotoaparátu. Není to ale nijak markantní a snímky mají stále přijatelnou kvalitu. Velice dobře zvládá telefon makro. Na zhruba 15 cm dokáže snímač velice rychle zaostřit a zachytit velice kvalitní fotografii. Pochvalu si zaslouží i HDR, při jeho použití sice trvá déle než něco vyfotíte, výsledek ale stojí za to. Barvy dostanou ještě živější nádech.

Jak fotí HTC U11 Life?

Opomenout samozřejmě nesním ani foto aplikaci. Zde již software přebírá HTC. Na řešení od Googlu tak rovnou zapomeňte. Neznamená to ale, že je to špatně. Aplikace od HTC je velice intuitivní. Na dosah jedné ruky máte vše, co potřebujete. Přímo po zapnutí můžete ovládat režim HDR, blesk nebo vyvolat nabídku. Tato trojice se pak nachází na horní straně. Přesně na dosah palce je přepnutí na video nebo přední kameru. Pokud jsem již nakousl režimy, nebudete zklamání, je jich tu poměrně dost, patří mezi ně například panorama nebo oblíbené slow motion.

Zhodnocení

Závěrem bych telefon zhodnotil jako povedený. Pár vad na kráse se sice najde, převažují však ty dobré vlastnosti. Mezi ně se dá zahrnout například fotoaparát, který uspokojí většinu uživatelů. Pochvalu si také zaslouží smartphone za čisté a odladěné prostředí. Projekt Android One navíc zaručuje, že po další dva roky se zde setkáme s nejaktuálnějším systémem. Vlastnící se tak mohou těšit i na Android P, případně další pod označením Q? Což je rozhodně super, přeci jenom, který telefon se může chlubit takovouto podporou? Moc jich nenalezneme.

Dobrá je i konstrukce smartphonu. I když bych si dokázal představit, že vzhledem k ceně, která se pohybuje na částce okolo 9 000 korun, by mohlo HTC použít hodnotnější materiály. Nicméně plast je dobře zpracován a vše lícuje tak, jak má. Jako největší slabinu telefonu ale shledávám baterii, její výdrž je na dnešní dobu lehce podprůměrná. Zamrzel mě i chybějící 3,5 mm jack konektor. Bohužel s tím se nejspíše budeme muset rozloučit ve stále větším počtu modelů.

A co konkurence? V této cenové hladině je více než obstojná. Za cenu okolo 10 000 korun se dá najít opravdu mnoho kvalitních smartphonů. Skvělým příkladem je LG G6 (recenze), to je sice o zhruba tisíc korun dražší, získáte ale povedený duální fotoaparát, kvalitní vnitřní výbavu nebo design s minimálními rámečky.

Pokud se ale chcete poohlédnout po konkurenci s čistým Androidem, výběr se rapidně sníží. Samozřejmě se nabízí modely od Googlu, ty jsou ale o několik tisíc dražší. Pak jsou tu ale i modely od Nokie nebo Motoroly. Přímým konkurentem však shledávám model Xiaomi Mi A1 (recenze). Stejně jako U11 Life, i telefon od Xiaomi spadá do projektu Androide One. Zaujme tedy čistým systémem s podporou přímo od Googlu nebo zadním duálním fotoaparátem. Povedená je ale i kovová konstrukce či dostačující vnitřní výbava. Největším trumfem je však cena, ta se pohybuje okolo 6 000 korun.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý Android 8 Oreo  chybějící 3,5 mm jack
 fotoaparát  výdrž baterie
 konstrukce + design

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."