Recenze HTC 8X: první svého druhu

Tomáš Drahoňovský

Novinka od HTC by vlastně ani nemusela být bůhvíjak povedený telefon, aby se o ní hodně mluvilo. Bohatě stačí, že je prvním telefonem, který na celosvětový trh přináší nejnovější operační systém od Microsoftu: Windows Phone 8. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek tomu, zda to stačí, anebo má HTC 8X co nabídnout i v jiných ohledech.

Když HTC představilo své nové telefony s Windows Phone 8, vyvolalo to velké pozdvižení. Oficiálně se tento telefon totiž jmenuje Windows Phone 8X by HTC. Tedy přeloženo: výrobce upozadil své jméno, aby nechal vyniknout výrobce operačního systému – zdůraznil tak, že tento model se v zásadě stal referenčním telefonem pro nový operační systém. Něco podobného jsme naposledy viděli u Google Nexus One.

Asi nejvíce údivem protažených tváří bylo v tu chvíli vidět v sídle Nokie. Právě Finové se do této chvíle pyšnili nejtěsnějšími vztahy s Microsoftem a právě Nokie se měly podle původních plánů stát oněmi referenčními MS-Phony. Když k tomu přičteme i design nových telefonů HTC, který svou inspiraci skandinávským výrobcem rozhodně nezastíral, bylo důvodů k truchlení během polární noci hned o něco víc.

Pokud ale nejste zatvrzelým fanouškem Nokie, zřejmě s Finy příliš soucitu mít nebudete. Spíš vás bude zajímat, jak se novinka od HTC používá. A od toho jsme tu my.

Základní parametry – HTC 8X

Rozměry132 x 66 x 10,1 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super LCD2, rozlišení 720 x 1280 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměťdvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon, grafika Adreno 225
512 MB RAM, 512 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systémWindows Phone 8
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost13 000 Kč, listopad 2012

Krátké postřehy z testování HTC 8X:

Co se nám líbilo: design, dílenské zpracování, nový operační systém Windows phone 8

Co se nám nelíbilo: omezení Windows Phone 8, vzhledem k rozměrům malý displej, nepovedená hardwarová tlačítka

Obsah balení: jako v nižší třídě

Na chvíli ještě zapomeneme na Microsoft a nový operační systém. Bílá zaoblená krabička ve tvaru ocucaného bonbonu z recyklovaných materiálů nezapře, od jaké že to firmy vlastně telefon pochází. Počínaje modely One mají přístroje tchajwanského výrobce jednotné balení, které se liší jen papírkem, jenž ho obepíná. Je sice hezké, že HTC myslí na ochranu životního prostředí a jeho krabičky jsou recyklované, to by však museli na Tchaj-wanu na životní prostředí myslet i během kompletace celého balení. Vnitřek krabičky obsahuje přehršle papírových návodů a návodíčků, ověření a certifikátů, že na to padl menší les a uživatel to rozhodně nepotřebuje. Svou vlastní kartu s návodem má dokonce i ponaučení, jak se do telefonu strká SIM karta.

Když už jsme u SIM karty: poté, co vyndáte biblické množství papírů z krabičky, objevíte pod nimi HTC špendlík, který má na tomto širém světě jediný úkol: stisknout pojistku skrytou v otvoru těla telefonu a vysunou tak šuplíček pro microSIM (což také není úplně ekologické). Špendlík doplňují stylová nabíječka HTC doplněná datovým kabelem a sluchátka. I ta nezapřou původ na Tchaj-wanu. Stejně jako u ostatních modelů výrobce disponují nejen vestavěnou handsfree, ale také zploštělým kabelem, který má předejít zašmodrchání.
A to je celé. Zopakujme si to tedy ještě jednou: žádné NFC štítky, i když telefon podporou disponuje, žádné pouzdro, zkrátka výbava jako u lowendového telefonu za pár stovek. U vlajkové lodi bychom přeci jen čekají trochu víc.

Komentované první dojmy z telefonu HTC 8X

Oficiální video

Design a konstrukce: zvolte barvy!

Chabá výbava balení má však své důvody. Paměťová karta tam být nemůže, protože pro ni na telefonu schází slot. Stejně tak to platí pro akumulátor: ten vězí pevně uzavřen v těle telefonu a nedá se vyměnit. Na to si sice řada uživatelů může stěžovat, až si hlasivky vykřičí, jedno ale novému HTC upřít nemohou. Díky absenci jakéhokoli pohyblivé části krytu je telefon maximálně pevný a působí extrémně příjemným dojmem.

Za to nemůže jen jeho jednolitost, ale také povrch přístroje. Nejde o obyčejný plast. Pogumovaný povrch vzbuzuje až sametový dojem a v ruce neklouže. Matná úprava ovšem vyvolává otázky: bude takhle krásná i po měsících používání? Zcela přesně odpovědět nejde, nicméně dodejme asi tolik: obyčejným nehtem do povrchu rýhu neuděláte. Na exponovaných místech je však vidět, že povrch mírně mění svou strukturu. To je však zřetelné jen v případě, že nějaké následky otěru opravdu podrobně hledáte. Zbytek pozůstatků po kontaktu s jiným předmětem zpravidla dovedete snadno „rozleštit“ bříškem prstu.

Nutno také dodat, že všechna zmíněná fakta platí pro černou verzi telefonu, kterou jsme měli k dispozici. HTC 8X se má na trhu objevit také v červené, modré a žluté variantě, což podle mého názoru odráží barevnost nových Windows Phone daleko lépe, než trochu smuteční černá. Ta kupodivu na telefonu ani nepůsobí elegantně, ale zkrátka jen smutečně, nevýrazně, a dokonce dojmem nějaké vojenské techniky (možná kvůli matnému povrchu).

Přitom co se týče designu se rozhodně HTC nemá za co stydět (pokud pomineme skutečnost, že vypadá trochu jako nejvyšší modely řady Lumia od Nokie). Při pohledu zepředu je telefon přísně geometrický se zaoblenými rohy. Z boku je ale jasně zřetelné, že záda mají tvar kolíbky, která se směrem k hranám zužuje. Telefon se tak velmi příjemně drží v ruce – a to zejména ve velké mužské.

HTC 8X totiž zdaleka není žádný střízlík. Displej má sice „pouhé“ 4,3 palce, samotné tělo telefonu je kupodivu pořádné. Položte HTC 8X třeba vedle jeho androidového příbuzného One X a budete se divit, jak malý rozdíl mezi nimi je. Rozdíl mezi zobrazovači těchto modelů přitom činí půl palce. Zde mohli inženýři HTC buď přidat na displeji, nebo ubrat na hmotě kolem něj.

Bohužel to není jediná konstrukční „vada“ okenního pionýra. Na už zmíněných úzkých hranách telefonu se nacházejí hardwarové klávesy – zamykací, k ovládání hlasitosti a hardwarová spoušť fotoaparátu (sláva). Protože jsou však hrany tenké, jsou úzká i tlačítka, která mají navíc stejný povrch jako zbytek telefonu, a také poměrně tuhý chod. Ano, už asi tušíte kam mířím. Odemknout telefon jednou rukou, zapnout fotoaparát nebo regulovat hlasitost přístroje, je občas nadlidský úkol. Knoflíky jdou totiž jen velmi špatně nahmatat, a když už se na ně trefíte, ne vždy se je povede naplno stisknout. A tak vzniká spousta zábavných situací, jako například když lovíte přístroj ve tmě z kapsy, snažíte se jej odemknout a desetkrát ho převalíte v ruce, protože nemáte tušení, na jaké hraně se odemykací tlačítko nachází.

Celý operační systém se pak ovládá třemi tlačítky pod displejem. Senzorová klávesa s oknem zobrazí základní nabídku a dlouhým podržením aktivuje hlasové ovládání, které však nefunguje v češtině. Šipka zpět má nikoli překvapivě na starosti posunutí se v činnosti o krok zpět, dlouhé podržení vyvolá seznam sedmi naposledy otevřených aplikací. Tlačítko s lupou poté má bohužel na starosti otevřít vyhledávání pomocí služby Bing, a to kdykoli – ať už se nacházíte v jakékoli aplikaci. Chabou náplastí na toto nelogické chování může být fakt, že Bing už v češtině vyhledává přeci jen o něco lépe než před lety, i když na Google nebo seznam stále ještě nemá.

Baterie a výdrž: žádný zázrak

Na to, že HTC 8X disponuje HD displejem, dvoujádrovým procesorem a vůbec – je to zkrátka smartphone se spoustou možností, se co se týče baterie u HTC příliš neukázali. Akumulátor má kapacitu 1.800 mAh, a to je evidentně málo. Je sice fajn, že telefon je díky tomu lehoučký a tenoučký, nevydrží však mnoho.

Jen pro představu – po probuzení si rád přečtu zpravodajské servery. Už po nějakých deseti minutách ubyla z baterie čtyři procenta. Když si k tomu přidáte nějakých 20 SMS, push synchronizaci s jedním emailovým účtem a dvěma sociálními sítěmi a cca půl hodinky hovorů, budete rádi za jeden den bez nabíječky. Telefon začne o připojení žadonit kolem desáté večer. Samozřejmě, telefon se bezpochyby umí dostat i na dva dny. Jeho zkrátka musíte používat jako telefon a ne jako smartphone.

Displej a ovládání: HD překvapení

HTC 8X není jen prvním telefonem na trhu s operačním systémem Windows Phone 8. Je také prvním přístrojem s Windows Phone, který disponuje HD rozlišením. A abychom vás nepřipravili vůbec o žádnou technickou specifikaci: tento displej disponuje rozměrem 4,3 palce, z čehož vyplývá hustota 341 pixelů na palec. Jen pro srovnání – to je cca o deset víc, než u iPhonu 4 s jeho Retina displejem.

Zobrazovač kryje Gorilla Glass druhé generace, které skutečně není snadné poškrábat. Co ale snadné je, a to velmi, to je upatlání displeje otisky prstů. HTC 8X zřejmě nedisponuje oleofobní vrstvou, a tak zejména v námi testované černé barvě vypadá trochu jako daktyloskopická pomůcka. To ovšem jen do okamžiku, než displej rozsvítíte.

S-LCD technologie použitá v HTC nevytváří až tak šílené přesycené barvy jako S-AMOLED zobrazovače Samsungu, i přesto se ale rozhodně nedá říct, že by obraz působil jakkoli vybledle. Bílá jde lehce do šeda, nicméně ani zde se nejedná o nic, co by mělo jakkoli ubrat na kvalitách displeje. Díky HD rozlišení a následné vysoké hustotě totiž neuvidíte nevyhlazené písmeno ani kdybyste se na hlavu stavěli. Pokud se už na hlavu postavíte, určitě vás potěší i skoro devadesátistupňový pozorovací úhel – k žádnému zkreslení nedochází.

Jas displeje má na starosti čidlo, které se stará o automatické nastavení intenzity osvětlení. A zaslouží si pochvalu. Po dlouhé době jde totiž o telefon, na jehož obrazovce si můžete číst i v naprosté tmě a nevypálí vám oči. Nejnižší intenzita je totiž velmi dobře vyladěna na příjemnou úroveň.

Snad jen jedinou skutečnou výtku mám: displej se jakoby po vzoru iPhonu 5 protáhl do výšky na úkor šířky. Občas tedy bývá problém dosáhnout buď na jeho horní polovinu, anebo naopak na tu spodní (podle toho, jak telefon zrovna držíte). Ergonomie tedy bohužel na obrazovými kvalitami výrazně zaostává.

Prostředí telefonu: okna se představují

O tom, jak vypadá systém Windows Phone 8 a co od něj můžete čekat, jsme popsali už před časem ve velmi obsáhlé recenzi. Rád bych na ni proto odkázal a zmínil se o prostředí telefonu jen ve stručnosti. Telefony s Windows Phone totiž na rozdíl například od telefonů s operačním systémem od Google, disponují téměř navlas stejnými vlastnostmi a výrobci hardwaru mohou do rámce systému pouze nové aplikace, nikoli jakkoli měnit vzhled a vlastnosti celého OS.

 
 

Celé prostředí se sestává z dlaždic, kterým v Microsoftu přezdívají LiveTiles. Ty jsou schopny fungovat nejen jako zástupce aplikací, ale na úvodní obrazovce plnit také roli jednoduchých widgetů. Na to už jsme si zvykli ve Windows Phone 7. Jejich nástupce ovšem přidává možnost nespoléhat jen na jednu velikost dlaždice, ale přizpůsobit jejich rozměr ve třech krocích. Na jednu obrazovku se tedy vejde až čtyřikrát tolik zástupců bez ztráty notifikací na dlaždicích.

Pohybem doprava se dostaneme do celého seznamu aplikací, ve kterém se dá listovat nejen běžným scrollováním nahoru a dolů, ale po instalaci 45. aplikace se objeví také speciální dlaždice, s jejichž pomocí se lze rychle přemisťovat v seznamu po jednotlivých písmenech v abecedě. Pokud jste z jiných operačních systémů zvyklí si aplikace složkovat, ve Windows Phone na to musíte zapomenout.

 
 

Inženýři z Microsoftu se chlubí také novou zamykací obrazovkou nových Windows Phone. Na ní si už nemusíte nechat zobrazovat jen jednu fotografii, jak tomu bylo dříve, ale využít ji lze k ledasjakým skopičinám. Pokud k ní povolíte přístup aplikacím třetích stran, může vám lockscreen zobrazovat třeba aktuální počasí, fotky vašich nejbližších z Facebooku, nebo třeba kurzy měn. Vše záleží jen na tom, jaké aplikace si nainstalujete – ovšem pozor! Tyto musí podporovat systém Windows Phone 8. Programy napsané pro starší OS tuto funkcionalitu postrádají.

 
 

Co si budeme povídat: největší devízou Windows Phone nejsou široké možnosti personalizace, ale jejich stoprocentní odladěnost. Systém je skutečně bleskurychlý a s nově přidanou podporou vícejádrových procesorů se tato vlastnost ještě více zdůraznila. Na rozdíl třeba od starších verzí androidu se vám na „osmičkách“ rozhodně nestane, že by systém začal s přibývajícím množstvím aplikací zpomalovat. A je to tak jedině dobře. HTC 8X totiž disponuje vnitřní pamětí pouhých 16 GB. To se sice může zdát jako dostačující prostor, připomeňme ovšem, že vlaková loď WP8 telefonů od HTC nedisponuje slotem pro paměťové karty. Na rozdíl od některých konkurentů je zde 16 GB také jediná varianta paměti, kterou si můžete při nákupu zvolit. A to je velké selhání.

Telefonování a zprávy: vše na jednom místě

Adresář – to v Microsoftu umí. A nejinak je tomu i v případě HTC 8X. Opět bych rád odkázal na recenzi samotného operačního systému, kde jsem se o širokých možnostech takzvaného PeopleHubu rozepsal doširoka. V tomto textu bych rád poukázal na skutečnosti, které použití HTC 8X jako telefonu limitují.

Velmi brzy si zvyknete na to, že do telefonního seznamu se vám sesypou kontakty ze všech sociálních sítí a dovedou se i velmi dobře automaticky spojit v jeden, pokud telefon dozná, že patří jedné osobě. V seznamu také hned vidíte aktivitu svých přátel na sociálních sítí a lze tak s nimi rychle vstupovat do interakce. Stejně tak lze do seznamu rychle zkopírovat libovolné kontakty ze SIM karty i ze všech adresářů, ke kterým máte přihlašovací údaje (Google, Outlook). Příjemné je také vyhledávání: když začnete postupně psát text do vyhledávacího pole, prohledávají se nejen kolonky s telefonními čísly a jmény, ale také název společnosti, pro kterou dotyčný pracuje.

 
 

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Dichotomie mezi povedeným a nepovedeným, co se telefonování týče, jakoby odrážela celou rozpolcenost systému WP8. Na jednu stranu zvládá věci, které byste si jinde jen těžko představovali, na druhou stranu ale trpí absencí elementárních funkcí.

Tak třeba: v protokolu volání nelze hovory třídit podle toho, zda jsou přijaté, odchozí, nebo nepřijaté. Vše je na jedné hromadě. A to dokonce bez možnosti nahlédnout, jak dlouho který hovor trval a jak dlouho jste telefonovali ve vybraném časovém úseku.

U zpráv je to podobné. Třídí do konverzací, je konečně možné je jednotlivě mazat, a vyhledávání v kontaktech je stejně kvalitní jako v samotné aplikaci adresáře. Klávesnice je poměrně přesná, byť trochu úzká a v české verzi ji ještě o něco více omezuje implementace kláves s čárkou a háčkem do základního rozložení.

 
 

A teď nedodělky: Doručenky se však nedokážou asociovat s kontaktem a tvrdošíjně ukazují pouze telefonní číslo, na které zpráva došla. Aby toho nebylo málo, dělají kravál jako běžná zpráva, takže pokud jste zvyklí na tiché doručenky v podobě ikony, bude vás to stát pár okamžiků leknutí a vytahování telefonu z kapsy, abyste se podívali, kdo že vám to napsal. Poté doručenky nejspíš stejně raději vypnete.

A když už jsme se zmínili o kraválu – co se vyzvánění a hlavně jeho hlasitosti týče, získává HTC 8X plný počet bodů. Zvonění je hlasité a jasné, během reprodukce se přístroj dokonce pokouší o to přehrát i nějaké basy, a to se často nevidí. To samé platí o hlasitosti hovorů, které neprovází absolutně žádné rušení. Jenže, je tu opět háček. Hlasitost lze stejně jako u předchozí verze Windows Phone regulovat jen pro celý telefon jako celek. Pokud tedy ztišíte zvonění, neuslyšíte ani přehrávání videa nebo zvuky ve hře, a obráceně.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace:

Pokud jste se těšili na to, že budete HTC 8X využívat jako multimediální smartphone, teď přijde možná trochu studená sprcha. A výjimečně nemluvím o kapacitě 16 GB vnitřní paměti, do které mnoho hudby a videí přeci jen nedostanete. Jde tu o multimediální výbavu elegantního HTC a vůbec telefonů s Windows Phone 8. Ta je totiž stručně řečeno tristní.

Začněme od Adama, a to je podpora formátů. Přehrávač hudby totiž zvládne přehrávat pouze formáty souborů MP3 a WMA, a to ještě jen některé. Když už se vám soubor podaří v přehrávači otevřít, smiřte se s tím, že to je tak celé, co s ním uděláte. Lze ho přehrát, zapauzovat, přetočit anebo přidat do playlistu. Pro Windows Phone 8 je však třeba ekvalizér věc neznámá, přehrávač neumožňuje posun v rámci skladby tažením jezdce, ale pouze tisknutím přetáčecího tlačítka a jakékoli pokročilé nastavení playeru neexistuje. Vše je o to horší, že ani ve Windows Store v současnosti neexistuje alternativa, která by vestavěný přehrávač dovedla nahradit. S nedostatky se tak musíte smířit.

 

Abychom ale jen nehaněli: pokud výše zmíněné nedostatky přehlédnete, můžete HTC 8X směle používat jako svůj jediný přehrávač díky velmi kvalitnímu a vyváženému zvuku na všech testovaných sluchátkách. Ano, skutečně na všech, dokonce i přiložené pecky svým hutným zvukem překvapí – u nich litujeme snad jen slabších výšek. Pokud byste přeci jen měli tendence přizpůsobit si zvuk k obrazu svému, HTC jako u všech svých nových telefonů přidává podporu zvýraznění basů Beats Audio, která výrazně pomůže právě peckovým sluchátkům. Je tu ovšem háček: i když přehrávač ve Windows Phone umožňuje vstup do svého prostředí jiným aplikacím (třeba prográmku Lyrics určenému ke stahování textů), pro zapnutí Beats audio musíte z přehrávače vylézt a najít odpovídající položku v nastavení, a to je otravné.

Co je však ještě otravnější, to je přehrávání videí. Námi testovaný telefon nejen že si neporadil s přehráním souboru MKV v HD rozlišení, ale tvrdošíjně u DivX souborů odmítal přehrát titulky. A podobně jako u hudebního přehrávače na jakoukoli kvalitní alternativu třetí strany raději ihned zapomeňte.

Trochu jiná situace nastane u navigace. GPS se chytá velmi rychle, a to dokonce už po dvou vteřinách v zastavěné oblasti, což považuji za extrémně dobrý výkon. A skutečně se to hodí, protože v systému Windows Phone 8 se vás na zpřístupnění polohy bude ptát snad každá druhá aplikace. Mezi ně se řadí i mapy, které od minulých verzí Windows doznaly řadu zlepšení. Jednak už je nedodává přímo Microsoft prostřednictvím služby Bing, ale pocházejí od společnosti Navteq. Ano, ve skutečnosti jsou to Nokia Mapy zpřístupněné pro všechny telefony s okenným systémem.

 
 

Tyto podklady už skutečně snesou i přísnější měřítka, co se přesnosti týče. Bohužel však v telefonu není přítomna hlasová navigace, která by jejich potenciál plně využila. Buď si musíte nainstalovat aplikaci třetí strany ze Storu, anebo se spokojit s navigováním po krocích, asi tak, jako když hledáte cestu z místa A do místa B ve webových mapách.

Bonusové aplikace: co od sebe odlišuje WP telefony?

Jak už jsme zmínili výše, systém Windows Phone 8 by měl ve všech telefonech všech výrobců vypadat v zásadě stejně. Jedna z mála věcí, kterou mohou producenti hardwaru uzpůsobit k obrazu svému, jsou bonusové aplikace, které do telefonu přidají. Nejinak je to u HTC 8X. U něj nalezneme jednak velmi povedený HTC Hub, který poskytuje zprávy o stavu počasí, kurzech akcií nebo novinky ze zpravodajských webů. Tento hub disponuje velmi povedenou dlaždicí s časem a počasím a v neposlední řadě je odpovědný za zobrazování animací aktuálního počasí na zamykací obrazovce.

HTC svůj model 8X dále vybavilo fotografickým „mrvítkem“, kterým můžete měnit barevnost svých fotek. Otázkou zůstává, nakolik je to potřeba, když v zásadě to samé zvládá samotná fotografická aplikace.

Z dílen Tchajwanského producenta pochází také prográmek na automatické nastavení přípojení k internetu, převodník jednotek a prográmek, který dovede využít LED diodu jako baterku. Všechny tyto aplikace jdou s telefonu odstranit, a stejně tak opět stáhnout z Windows Store.

 

Samotný Microsoft vybavil všechny telefony s novým operačním systémem ještě jednou zajímavou vychytávkou, a tou je dětský koutek. Rodiče, kteří svým ratolestem často půjčují telefon, aby je na chvilku zabavili, přijde určitě vhod. V jeho rámci lze vybrat jednotlivé aplikace, ke kterým se děti dostanou. Pro přístup ke zbytku musejí znát kód. Nehrozí tak přehnané účty za telefon, nákupy nových aplikací, ani smazání celého obsahu mobilu jedním klikem dětského prstíku. K této užitečné funkci se po jejím zapnutí dostanete přejetím zamykací obrazovky zprava doleva.

Fotoaparát a kamera: 8 mega a Full HD video

Na papíře vypadají vlastnosti fotoaparátu HTC 8X víc než dobře. Světelnost objektivu f2.0 slibuje velmi slušné výsledky při nízkém světle, rozlišení čipu činí celých 8 megapixelů a v režimu videa je možné pořizovat záznam až o rozlišení 1080p (1920 x 1080 px) se 30 snímky za sekundu. Video vypadá víc než slušně, o fotografiích se to však říci nedá. Většinou trpí velkou ztrátou barev a neostrostí okrajů. Nepotěší ani přepálené světlé plochy.

Průměrná kvalita fotografií jen zbytečně kazí jinak skvělé dojmy z fotografické aplikace. Fotit se dá i dotykem na displej – foťák pak na dané místo rovnou zaostří, a to velmi rychle. Pro hračičky je k dispozici manuální nastavení téměř všech hodnot, které si jen fotograf může přát, včetně expozice a ISO. Přímo z fotografiické aplikace dokonce můžete ovlivnit, zda budete fotit černobíle, nebo s nějakým jiným zvláštním barevným nádechem.

Nutno ovšem konstatovat, že k nahrazení kompaktního fotoaparátu zřejmě HTC 8X neposlouží nikomu. Lze jen litovat, že výrobce nepoužil optiku ze špičkových modelů One, která by zřejmě odvedla lepší výsledky. A že telefony s Windows Phone mohou fotit také dobře, ukázala už před časem Nokia se svou technologií PureView.

Zkušební fotografie pořízené smartphonem HTC 8X

 
 

 
 

 
 
 

Zkušební video natočené telefonem HTC 8X

Organizační a datové funkce: stále stejné přešlapy

Když se řekne Windows, asi většině lidí hned jako druhé slovo naskočí „kancelář“. Takovouto pověst mívaly blahé paměti i Windows Mobile. Teď jsou ovšem už jiné časy a Windows Phone 8 na to i v HTC 8X šeredně doplácejí. Shrňme si to jednou pro vždy: i když Windows Phone disponují velmi silným kancelářským balíkem Office, který umožňuje dokumenty nejen číst, ale také editovat s jednoduchým formátováním, neřkuli synchronizovat s úložištěm Skydrive nebo korporátním systémem Office 365, zbytek organizačních funkcí stojí za starou bačkoru.

Začněme tím nejjednodušším budíkem. Co se na něm dá zkazit? Asi se budete divit – stačí, když do telefonu nezabudujete funkcionalitu buzení při vypnutém telefonu, a pro řadu lidí je problém na světě. A to se také stalo.

 
 

Příliš radost neudělá ani kalendář. Ten se sice dá snadno synchronizovat se všemi možnými účty včetně několika Google kalendářů, nicméně zobrazování událostí aspiruje na Zlatou malinu v oblasti designu mobilních aplikací. Šířeji jsem se o tomto problému rozepsal v recenzi samotného operačního systému, zde tedy jen tolik: v kalendáři se v zásadě musíte spokojit pouze se dvěma náhledy: denním a náhledem na celou agendu. Týdenní náhled chybí úplně, měsíční je potom zcela nepoužitelný. Nedokáže totiž zobrazit, jaká událost vás kdy čeká, a to je u kalendáře poměrně zásadní problém. Stejně tak zamrzí zobrazování nadcházejících událostí na LiveTile kalendáře. I kdybyste měli přes den tisíc plánů, dlaždice zobrazí vždy jen jednu událost a více než polovina jí ještě zůstává volná. Tak trestuhodně plýtvá místem.

V oblasti dat to je u HTC přeci jen o něco veselejší. Potěší podpora rychlých dat včetně standardů HSDPA a HSUPA, k dispozici je samozřejmě i připojení Bluetooth, a také žhavá novinka – aspoň v systému Windows Phone – připojení posílání souborů přes NFC.

 

Datová připojení pravděpodobně nejčastěji využijete pro prohlížení webu v browseru Internet Explorer 10. Ten oproti svému předchůdci ve Windows Phone 7 přináší nejen výrazně větší rychlost vykreslování, ale také konečně možnost naprogramovat si funkci jediného tlačítka, které slouží k ovládání browseru. Nově už nemusí jen refreshovat stránku. Může sloužit také k otevření seznamu záložek nebo oblíbených stránek. Tím ale pozitiva končí. Explorer stále postrádá schopnost zalamovat řádky při přiblížení, neumí si pamatovat hesla, neumí se posunout o stránku vpřed. To se může zdát jako malichernosti, ale při dlouhodobém používání vás to začne štvát daleko víc, než fakt, že po vzoru ostatních mobilních prohlížečů nezvládá práci s flashem.

Podobné drobné chybky najdeme i v e-mailu. Poštovní klient sice zvládá všechny myslitelné účty a nově i práci se staršími certifikáty Microsoft Exchange. Zapomenout ovšem musíte na možnost přidat jako přílohu cokoli jiného než fotku. To samozřejmě jde, nicméně se ke kýženému výsledku musíte dopracovat oklikou, jmenovitě pomocí funkce „Sdílet“ přímo u souboru, který chcete odeslat.

Závěr recenze HTC 8X

HTC je krásný a stylový telefon. Pokud bychom ho hodnotili pouze z hardwarového hlediska, není mu téměř co vytknout. To ale bohužel nejde: je tu ještě onen proklatý operační systém Windows Phone 8. Není špatný. Má plno invenčních nápadů, kterými vás zaručeně dovede překvapit. Rozhodně ale není pro uživatele, kterým se v rámci mobilofilní komunity říká „powerusers“.

Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu Smarty.cz, na kterém si jej můžete zakoupit.

Nedá mi to, a vypůjčím si citát z recenze, kterou na svém blogu uveřejnil herní vývojář Daniel Vávra: „Pokud jste typem člověka, který mi jednou vysvětloval, že nutně potřebuje mít možnost ovládat pomocí androidu z hospody server v práci přes jakýsi Java aplet a při tom paralelně v multitasku stahovat torenty, hrát v emulátoru PSX Gran Turismo a u toho mít neustále zobrazenou informaci o tom, kolik to stojí telefon paměti, WP jistě není pro vás. Tohle prostě nejde.“

Pokud se ale necítíte být poweruserem, a bohatě vám stačí mít opravdu designový kousek, který zvládne běžné komunikační funkce stejně dobře, a někdy i lépe, než ostatní smartphony, je HTC pro vás. Otázkou zůstává, zda se vyplatí do něj vrážet 13 tisíc korun, což je v současné době jeho doporučená maloobchodní cena. To ale zůstává na individuálním zhodnocení.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus svěží designPlus poměrně vysoká cena
Plus pevná konstrukcePlus odfláknutý kalendář
Plus integrace sociálních sítíPlus malá výdrž na jedno nabití
Plus kvalitní videoPlus špatná podpora multimédií
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články