Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Problémy pro Samsung? Apple citelně snižuje výrobu iPhonu X

  |  2 komentáře  |  autor: Tomáš Richter

Apple podle posledních zpráv omezuje výrobu svého výročního telefonu iPhone X a Samsungu se kupí zásoby OLED displejů na skladě. Hlavní dodatavatel displejů tak řeší velký problém. A v Cupertinu možná taky. Zprávy o rekordních tržbách z posledního čtvrtletí loňského roku tak mohou ve sledu aktuálních událostí trošku hořknout.

Tip: Na konci loňského roku Apple jasně válcoval konkurenci

Na začátku února jsme vydali článek, že Apple v posledním kvartále loňského roku zaznamenal rekordní tržby. Navzdory odhadu analytiků společnost sice prodala méně iPhonů, ale přesto díky vyšším maržím generovala vyšší tržby. Jenže co bylo to bylo a teď se zdá, že nastolený trend z loňska začíná někde drhnout. Podle několika zdrojů Apple snižuje výrobu iPhonu X (recenze). Důsledkem tohoto kroku dojde jistě k poklesu čtvrtlentích tržeb v tomto roce a také to pocítí samotný Samsung.

Samsung je totiž hlavním (a v tuto chvíli jediným) dodavatelem vykrojených OLED displejů v iPhonu X. Jak víte, na počátku se potýkal s výtěžností, která nebyla optimální a byla jedním z více důvodů, proč telefonů nebylo tolik k mání. Samsung produkci odladil a vše se víceméně ustálilo, a naplno tak najel na očekávaný objem. Pokud jste hlavním dodavatelem a odběratel omezí produkci finálního produktu, tak vás to nepotěší. Dopady jsou verskrze známé, tak to omezím jen na ten v podstatě méně důležitý, ale o to víc palčivý. Co s nadbytkem, který se kupí na skladě?

Je potřeba si uvědomit, že displej s výkrojem je navržen pro iPhone X. Takže všechny, které Samsung doposud vyrobil, si může vzít Apple nebo v podstatě nikdo. A pokud vzpomenu hledisko tržeb, tak za jeden kus včetně dotykových senzorů Applu účtují 100 amerických dolarů. To je dvakrát více než za LCD displej ve velmi oblíbeném modelu iPhone 8 Plus. Ten problém se však netočí pouze kolem Applu.

Samsung je na pomyslné špičce jakožto nejvýznamnější dodavatel OLED displejů obecně. A i když předpovědi v celosvětových měřítkách mluvily o tom, že OLED bude válcovat panely LCD, tak se tak zatím neděje. Jen pro informaci. Čínští výrobci, jako je Oppo nebo Vivo, využívají displeje s technologií OLED jen na 5 až 10 % svých mobilních telefonů. A podobný trend je i u dalších a zvučnějších jmen. Anebo ještě jinak. V meziročním srovnání Samsung naznačil, že v loňském roce vyprodukoval mnohem méně displejů než tomu bylo v roce 2016, což vedlo zhruba k 60 % využítí celkových výrobních kapacit.

Takže momentální situace nejen ohledně Applu, ale i celkového světového trendu nenahrává Samsungu moc do karet. Navíc se tu rýsuje vcelku silná konkurence z vlastních luhů a hájů. Ano, mluvím o LG. To dokonce plánuje do roku 2020 zdvojnásobit výrobní kapacity a šušká se, že to budou právě oni, koho si Apple vybere pro další generace iPhonů. Teoreticky by to mohlo vést k citelnému snížení cen a zvýšení podílu OLED displejů obecně, ale zatím je to jen odhad.

zdroj: phoneArena

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Radek
Radek

Vždyť to můžou prodat do Číny, všichni tam teď kopírují iPhone X, budou mít aspoň ten správný displej.

Dodo
Dodo

Takže jeden displej 2200kč, a když by si normální člověk chtěl koupit displej na výměnu za poškozený, tak vysolí nejméně 8 litrů. Tož Samsungu přeji ať jim toho zůstane co nejvíce. Koncového zákazníka vždycky důkladně oholit…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Do oficiálního představení v Paříži zbývá ještě více jak týden, ale dá se říct, že z dostupných informací o…

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Nové Oppo R15 je pro nás ze všeho nejzajímavější na papíře, neboť vesměs stejně by měl vypadat i chystaný…

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Čtečku tváře už nabízejí telefony v různých cenových relacích, nicméně údajně nejvyspělejší řešení od Applu, zdá se, zatím nikdo…

Mobilní zobrazení