Allegro
Allegro

Recenze Motorola Edge 50 Neo – Nejmenší (a nejlepší) z vrhu

V redakci jsme otestovali mobil Motorola Edge 50 Neo

V redakci jsme otestovali mobil Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Motorola Edge 50 Neo je již třetí iterací v rámci modelů z této série, navazuje na původní Edge 30 Neo a pozdější Edge 40 Neo. Z rodinky Edge 50 je právě model Neo tím nejzajímavějším. Je relativně kompaktní, opravdu skvěle vybavený, navýsost odolný a navíc se prodává za sympatickou cenu. Zkrátka takový ideální telefon do nepohody.

Recenze Motorola Edge 50 Neo

» 1. Úvod a parametry
» 2. Obsah balení
» 3. Design
» 4. Displej
» 5. Operační systém Android
» 6. Výkon
» 7. Výdrž baterie a nabíjení
» 8. Fotoaparát
» 9. Závěr


Motorola Edge 50 Neo: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 154,1 × 71,2 × 8,1 mm, 171 g, odolnost IP68 + MIL-STD-810H
Displej 6,4″, P-OLED, LTPO (1-120 Hz), 2760 × 1256 px, poměr stran 20:9, jemnost 474 PPI
Operační systém Android 14
Čipset 8jádrový, 2,5 GHz, Mediatek Dimensity 7300
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, bez MicroSD slotu
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2,4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6e, GPS, Bluetooth 5.3, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 4310 mAh, rychlonabíjení 68 W, bezdrátové nabíjení 15 W
Cena a dostupnost od 12 490 korun, září 2024

Recenze Motorola Edge 50 Neo – Voňavé balení

Když otevřete prodejní balení Motoroly Edge 50 Neo, začne se okolo vás linout příjemná vůně. Motorola opět parfumovala vnitřek krabičky, což je velmi příjemný a sympatický aspekt, ale balení zároveň trochu smrdí prázdnotou. Tedy ne úplně, jeho součástí je ochranný kryt v barvě telefonu a USB-C / USB-C kabel, no nabíjecí adaptér bohužel schází a budete si ho muset dokoupit. Originální kousek s odpovídajícím výkonem (68 W) vyjde na necelých šest stovek.

Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo je krásný mobil | foto: vlastní

Malý a po čertech odolný

Motorola se s novým modelem Edge 50 Neo vrátila ke kořenům této řady a poslední verze je tedy sympaticky malým telefonem. Ne tak malým, jako Edge 30 Neo, ale výrazně kompaktnějším než Edge 40 Neo. Je to zkrátka takový ideální mezistupeň, kdy není telefon vyloženě malý, ale zároveň ani přerostlý a je tak akorát do ruky. Displej o velikosti 6,4 palce se dá, pokud máte trochu větší dlaně, obsáhnout i jednou rukou a potěšující je také nízká hmotnost čítající 171 gramů. Kdepak, tak dobře do ruky padnoucí telefon jsem již dlouho nezkoušel.

Zpracování je precizní a konstrukce je kompletně plastová, přičemž záda jsou oděna do umělé kůže s příjemným povrchem, díky čemuž telefon ani trochu neklouže a úchop je 100%. Design vsází na decentní fotomodul, jehož hrany se plynule svažují do šasi a stylové, lesklé logo Motoroly uprostřed zad. V černé Motorola Edge 50 Neo možná trochu zanikne, no v syté oranžové Pantone barvě s označením Poinciana naopak dokonale vynikne. Tato barevná varianta staví Edge 50 Neo do pozice jednoho z nejlépe vypadajících telefonů na trhu.

Motorola Edge 50 Neo v ruce

Motorola Edge 50 Neo v ruce | foto: vlastní

Na pomoc přišla i armáda

No a pak je tu odolnost. Kromě klasiky v podobě krytí IP68, které značí nejvyšší odolnost proti vniknutí prachu a druhou nejvyšší proti vodě, se může tato novinka pochlubit i armádní odolností MIL-STD 810H. Díky ní si Edge 50 Neo poradí například s vysokým tlakem, velkým teplotními rozdíly, či solnou mlhou. Zvládne toho rozhodně víc, než telefony s tradičním IP krytím a rozhodně se jedná o prvek, který je vítaný. Samozřejmě to ale není plně odolný, specializovaný telefon, který by zvládl nějaké extrémní zacházení, ale jen tak něco by ho rozhodit nemělo.

Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Displej malých rozměrů, ale s velkým srdcem

Panel na čelní straně Motoroly Edge 50 Neo má úhlopříčku 6,4 palce, takže je tedy spíše menší, no specifikacemi a vlastnostmi patří na vrchol třídy. Je postavený na prověřené pOLED technologii, nabízí FullHD+ rozlišení a frekvenci 120 Hz, což je víceméně klasika. Ve specifických situacích se ale umí rozzářit jasem až 3000 nitů, takže čitelnost je naprosto bezproblémová i za jasného slunečního dne a nabízí LTPO technologii. Umí tedy upravit obnovovací frekvenci dle zobrazeného obsahu v reálném čase, což v této třídě není úplně běžný aspekt.

Displej dále podporuje standard HDR10+, pokrývá 100 % barevného prostoru DCI-P3 a nabízí velmi sympatické, syté odstíny a celkově kvalitní obraz. Pokud by na vás byly barvy až moc saturované, lze manuálně upravit jejich teplotu, nebo sáhnout po jednom z přednastavených režimů. Standardně je aktivní nejvíce výrazný režim Živý a k dispozici jsou ještě Zářivé a Přirozené barvy, které jsou nepatrně utlumenější. U obnovovací frekvence je možné nastavit plně adaptivní režim, nebo ji „uzamknout“ na hodnoty 60 / 120 Hz.

Čistý, ale už ne křišťálově čistý Android

Motorola své telefony již dlouho osazuje takřka čistým Androidem, který je doplněn maximálně o praktická gesta. Tak je tomu i u modelu Neo, nicméně do systému si nově našlo cestu mnohem více nevyžádaných aplikací, tedy bloatwaru. Kromě systémových Moto aplikací, což je víceméně v pořádku, obsahuje telefon při prvním spuštění hned osm her a aplikace jako Facebook a LinkedIn. Vše jde samozřejmě odinstalovat, ale tak moc bloatwaru telefony Motorola v minulosti nemívaly a uvidíme, jak se bude tento trend postupně vyvíjet.

Displej Motoroly Edge 50 Neo

Displej Motoroly Edge 50 Neo | foto: vlastní

Jinak dostanete starý známý Android 14 s původní stahovací lištou, lehce přepracovaným menu Nastavení a spoustou praktický gest od Motoroly. Ty jsou rozhodně využitelné a například provařená aktivace svítilny zatřepáním telefonu nebo zapnutí režimu Nerušit otočením telefonu displejem dole jsou prvky, které opravdu mají své využití na každodenní bázi. Telefon má na zádech tajné tlačítko, zhruba v jejich středu, na které si můžete namapovat vyvolání různých akcí, včetně spuštění libovolné aplikace. Systém umí také provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce.

Podpora je vskutku příkladná

Z praktických prvků je pak dobré zmínit i Boční panel, což je jakýsi rychlý přístup k populárním aplikacím a přes tento panel se také dají spouštět plovoucí aplikace. Odladění je velmi dobré, ačkoliv aplikace fotoaparátu se umí sem tam nepříjemně sekat a to platí hlavě při přepínání mezi jednotlivými objektivy. Není to ale nic tragického a půjde to určitě napravit aktualizací. Jinak podpora je výborná, Motorola modelu Edge 50 Neo přislíbila 5 let aktualizací a to se týká jak systémových updatů, tak bezpečnostních záplat.

Motorola Edge 50 Neo se v ruce drží moc pěkně

Motorola Edge 50 Neo se v ruce drží moc pěkně | foto: vlastní

Stejně jako každý moderní telefon, i Edge 50 Neo obsahuje umělou inteligenci, ale v tomto směru nečekejte zázraky. Dostanete Google asistenta v podobě Gemini, systém umí například živé titulky pro videa a dostanete dva AI prvky pro tvorbu pozadí. Funkce Synchronizace stylu vytvoří pozadí na základě toho, co vyfotografujete a Magic Canvas zase na základě textového popisu. Pro druhou zmíněnou funkci musíte být přihlášeni k účtu Moto, no jinak je systém na AI funkce spíše skoupý.

Výkon a výbava

O pohon Motoroly Edge 50 Neo se stará osmijádrový procesor Dimensity 7300 od MediaTeku, jenž podporuje 5G a nabízí vesměs průměrný výkon. Není ho nadbytek, ale na jeho nedostatek si drtivá většina běžných uživatelů stěžovat nebudete. Ano, nejnáročnější hry při nejvyšším nastavení detailů úplně plynulé nejsou, ale v reálném světě je výkon postačující a velkou výhodou této čipové sady je nízká produkce tepla. Ani ve vysoké zátěži telefon vyloženě netopí a zátěžový test v benchmarku 3DMark zvládl se skvělým výsledkem 99 %.

Operační paměť má kapacitu 8 GB RAM, což je takové nutné minimum a je možné ji virtuálně rozšířit. Tuto operaci lze nechat na umělé inteligenci, která uzná sama za vhodné, kolik paměti navíc bude potřeba, nebo si přidat pevnou kapacitu 2 GB, 4 GB či 6 GB. AI umí navýšit operační paměť až o 8 GB a tyto hodnoty se pochopitelně berou z kapacity vnitřního úložiště, které má velkost 256 GB, přičemž slot na paměťové karty schází a další rozšíření vnitřního úložiště tedy možné není.

Výdrž i nabíjení na výbornou

Kapacita baterie tohoto sympatického telefonu čítá 4 310 mAh, což sice není na první pohled žádná velká hitparáda, ale výdrž je ve finále velmi dobrá. Na den a půl se dostanete víceméně bez problémů a celý den zvládnete i v případě, kdy dáte telefonu pořádně zabrat. Nabíjení o výkonu 68 W je svižné a s nabíjecím adaptérem o výkonu 44 W jsem nabil telefon na 100 % za příjemných 45 minut. Do výbavy se dostalo i bezdrátové nabíjení, které má výkon 15 W a v této oblasti si u Motoroly Edge 50 Neo opravdu není na co stěžovat.

Nabíjecí časy

  • 0 až 25 % – 09:30
  • 0 až 50 % – 19:27
  • 0 až 75 % – 30:30
  • 0 až 100 % – 45:28
Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Univerzální fotograf

Motorola letos vůbec poprvé dopřála modelu Neo trojnásobný fotoaparát a tradiční dvojici v podobě hlavního a ultra-širokoúhlého fotoaparátu doplnil teleobjektiv. Ten má rozlišení skromnějších 10 Mpx, ale je opticky stabilizovaný a nabízí 3× optický zoom, díky čemuž je Edge 50 Neo poměrně univerzální fotomobil, který najde využití v jakékoliv situaci. Ultra-širokoúhlý fotoaparát je pak doplněný o automatické ostření, takže s jeho pomocí lze pořizovat makro snímky a nezapadne ani 32Mpx čelní selfie kamerka.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 1/1.5″ 1.0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.0, 73 mm, 1.0µm pixely, 3× optický zoom, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 13 Mpx, f/2.2, 13 mm, 1.12µm pixely, záběr 120˚, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2.4, 0.7µm pixely
Focení s Motorola Edge 50 Neo

Focení s Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Nejvíc práce z výše zmíněné fotosestavy bude mít zcela jistě na starost primární fotoaparát a ten je také nejlepší. Jím pořízené snímky jsou ostré, detailní, s přirozenou hloubkou ostrosti a minimem šumu. Barvy jsou trochu více saturované, ale přepálené nejsou a jsou zvýrazněny jen tak, aby byly fotografie na první pohled líbivější. Povedené jsou i portrétní fotografie, kdy je oddělení objektu od pozadí opravdu pečlivé a míru rozmazání pozadí si samozřejmě můžete upravit podle sebe. Další v řadě je pak teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením.

Praktický zoom a slušné makro

I on podává velmi dobré výsledky, je celkově schopný a díky optické stabilizaci nemusíte mít o ostrost snímků žádné velké obavy. Zde už je ale saturace barev mírně přepálená a některé odstíny „vytahuje“ fotoaparát až moc. Míra detailů je dobrá a produkce šumu o trochu vyšší než u hlavního fotoaparátu, ale ne nějak zásadně. Nejslabší z celé trojice je ultra-širokoúhlý fotoaparát, kde je patrné rozostření po stranách i výraznější šum. Ani detaily nejsou na takové úrovni, jako u prvních dvou fotoaparátů, no makro snímky zvládá docela slušné.

Detail na fotoaparát Motorola Edge 50 Neo

Detail na fotoaparát Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Trochu mě zklamaly noční fotografie. Snímky jsou ve většině případů opravdu výrazně saturovány do žluta a to někdy až tak, že působí jako výlet v americkém filmu za mexickou hranici. Noční režim neudělá víceméně žádný rozdíl a fotografie jsou na první pohled stejné, jako bez něj. Když se ale povede slušná fotografie, tak nevypadá zle a obsahuje solidní porci detailů. Čelní kamerka s rozlišením 32 Mpx pak produkuje hezké a detailní snímky, se kterými si ostudu na sociálních sítích určitě neutrhnete. Nabízí dva záběry, užší a širší a odstín kůže je vcelku reálný.

Jak fotí Motorola Edge 50 Neo?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo je nejmenším členem rodiny Edge 50, no rozhodně je tím nejzajímavějším a dá se předpokládat, že se bude těšit nejvyšší popularitě. Nabízí povedenou kombinaci kompaktních rozměrům s krytím IP68, navíc také armádní odolnost, skvělý displej s vysokým jasem a LTPO technologií, či solidní výdrž a rychlé nabíjení. To má výkon 68 W, je opravdu svižné a navíc dostanete i bezdrátové nabíjení s výkonem 15 W. Fotoaparát je velmi univerzální a kvalitou snímků určitě nezklame, i když třeba noční fotografie mohly být lepší.

Jako bonus se pak telefon může opřít o výbornou softwarovou podporou v podobě pěti velkých aktualizací systému a pěti let bezpečnostních záplat. Systém ale bohužel není tak čistý, jako u předchůdců a obsahuje poměrně dost bloatwaru, který ale jde odinstalovat. Úplně se mi nelíbila ani trhající se aplikace fotoaparátu, no to se pravděpodobně vyřeší aktualizací. Žádné vyložené přešlapy Motorola Edge 50 Neo každopádně nedělá a s klidem ji můžu doporučit pro každého, kdo hledá kvalitní a univerzální telefon ve střední třídě. Cena 12 590 korun odpovídá jeho schopnostem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
stylový design a sympatické rozměry balení bez nabíjecího adaptéru
zvýšená odolnost IP68 + armádní norma MIL-STD 810H systém s bloatwarem
výborný displej s vysokým jasem trhání aplikace fotoaparátu
povedený fotoaparát s teleobjektivem noční fotografie často až moc saturované do žluta
dlouhá softwarová podpora

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Motorola Edge 50 Neo – Nejmenší (a nejlepší) z vrhu

V redakci jsme otestovali mobil Motorola Edge 50 Neo

V redakci jsme otestovali mobil Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Motorola Edge 50 Neo je již třetí iterací v rámci modelů z této série, navazuje na původní Edge 30 Neo a pozdější Edge 40 Neo. Z rodinky Edge 50 je právě model Neo tím nejzajímavějším. Je relativně kompaktní, opravdu skvěle vybavený, navýsost odolný a navíc se prodává za sympatickou cenu. Zkrátka takový ideální telefon do nepohody.

Recenze Motorola Edge 50 Neo

» 1. Úvod a parametry
» 2. Obsah balení
» 3. Design
» 4. Displej
» 5. Operační systém Android
» 6. Výkon
» 7. Výdrž baterie a nabíjení
» 8. Fotoaparát
» 9. Závěr


Motorola Edge 50 Neo: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 154,1 × 71,2 × 8,1 mm, 171 g, odolnost IP68 + MIL-STD-810H
Displej 6,4″, P-OLED, LTPO (1-120 Hz), 2760 × 1256 px, poměr stran 20:9, jemnost 474 PPI
Operační systém Android 14
Čipset 8jádrový, 2,5 GHz, Mediatek Dimensity 7300
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, bez MicroSD slotu
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.0, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2,4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6e, GPS, Bluetooth 5.3, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie 4310 mAh, rychlonabíjení 68 W, bezdrátové nabíjení 15 W
Cena a dostupnost od 12 490 korun, září 2024

Recenze Motorola Edge 50 Neo – Voňavé balení

Když otevřete prodejní balení Motoroly Edge 50 Neo, začne se okolo vás linout příjemná vůně. Motorola opět parfumovala vnitřek krabičky, což je velmi příjemný a sympatický aspekt, ale balení zároveň trochu smrdí prázdnotou. Tedy ne úplně, jeho součástí je ochranný kryt v barvě telefonu a USB-C / USB-C kabel, no nabíjecí adaptér bohužel schází a budete si ho muset dokoupit. Originální kousek s odpovídajícím výkonem (68 W) vyjde na necelých šest stovek.

Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo je krásný mobil | foto: vlastní

Malý a po čertech odolný

Motorola se s novým modelem Edge 50 Neo vrátila ke kořenům této řady a poslední verze je tedy sympaticky malým telefonem. Ne tak malým, jako Edge 30 Neo, ale výrazně kompaktnějším než Edge 40 Neo. Je to zkrátka takový ideální mezistupeň, kdy není telefon vyloženě malý, ale zároveň ani přerostlý a je tak akorát do ruky. Displej o velikosti 6,4 palce se dá, pokud máte trochu větší dlaně, obsáhnout i jednou rukou a potěšující je také nízká hmotnost čítající 171 gramů. Kdepak, tak dobře do ruky padnoucí telefon jsem již dlouho nezkoušel.

Zpracování je precizní a konstrukce je kompletně plastová, přičemž záda jsou oděna do umělé kůže s příjemným povrchem, díky čemuž telefon ani trochu neklouže a úchop je 100%. Design vsází na decentní fotomodul, jehož hrany se plynule svažují do šasi a stylové, lesklé logo Motoroly uprostřed zad. V černé Motorola Edge 50 Neo možná trochu zanikne, no v syté oranžové Pantone barvě s označením Poinciana naopak dokonale vynikne. Tato barevná varianta staví Edge 50 Neo do pozice jednoho z nejlépe vypadajících telefonů na trhu.

Motorola Edge 50 Neo v ruce

Motorola Edge 50 Neo v ruce | foto: vlastní

Na pomoc přišla i armáda

No a pak je tu odolnost. Kromě klasiky v podobě krytí IP68, které značí nejvyšší odolnost proti vniknutí prachu a druhou nejvyšší proti vodě, se může tato novinka pochlubit i armádní odolností MIL-STD 810H. Díky ní si Edge 50 Neo poradí například s vysokým tlakem, velkým teplotními rozdíly, či solnou mlhou. Zvládne toho rozhodně víc, než telefony s tradičním IP krytím a rozhodně se jedná o prvek, který je vítaný. Samozřejmě to ale není plně odolný, specializovaný telefon, který by zvládl nějaké extrémní zacházení, ale jen tak něco by ho rozhodit nemělo.

Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Displej malých rozměrů, ale s velkým srdcem

Panel na čelní straně Motoroly Edge 50 Neo má úhlopříčku 6,4 palce, takže je tedy spíše menší, no specifikacemi a vlastnostmi patří na vrchol třídy. Je postavený na prověřené pOLED technologii, nabízí FullHD+ rozlišení a frekvenci 120 Hz, což je víceméně klasika. Ve specifických situacích se ale umí rozzářit jasem až 3000 nitů, takže čitelnost je naprosto bezproblémová i za jasného slunečního dne a nabízí LTPO technologii. Umí tedy upravit obnovovací frekvenci dle zobrazeného obsahu v reálném čase, což v této třídě není úplně běžný aspekt.

Displej dále podporuje standard HDR10+, pokrývá 100 % barevného prostoru DCI-P3 a nabízí velmi sympatické, syté odstíny a celkově kvalitní obraz. Pokud by na vás byly barvy až moc saturované, lze manuálně upravit jejich teplotu, nebo sáhnout po jednom z přednastavených režimů. Standardně je aktivní nejvíce výrazný režim Živý a k dispozici jsou ještě Zářivé a Přirozené barvy, které jsou nepatrně utlumenější. U obnovovací frekvence je možné nastavit plně adaptivní režim, nebo ji „uzamknout“ na hodnoty 60 / 120 Hz.

Čistý, ale už ne křišťálově čistý Android

Motorola své telefony již dlouho osazuje takřka čistým Androidem, který je doplněn maximálně o praktická gesta. Tak je tomu i u modelu Neo, nicméně do systému si nově našlo cestu mnohem více nevyžádaných aplikací, tedy bloatwaru. Kromě systémových Moto aplikací, což je víceméně v pořádku, obsahuje telefon při prvním spuštění hned osm her a aplikace jako Facebook a LinkedIn. Vše jde samozřejmě odinstalovat, ale tak moc bloatwaru telefony Motorola v minulosti nemívaly a uvidíme, jak se bude tento trend postupně vyvíjet.

Displej Motoroly Edge 50 Neo

Displej Motoroly Edge 50 Neo | foto: vlastní

Jinak dostanete starý známý Android 14 s původní stahovací lištou, lehce přepracovaným menu Nastavení a spoustou praktický gest od Motoroly. Ty jsou rozhodně využitelné a například provařená aktivace svítilny zatřepáním telefonu nebo zapnutí režimu Nerušit otočením telefonu displejem dole jsou prvky, které opravdu mají své využití na každodenní bázi. Telefon má na zádech tajné tlačítko, zhruba v jejich středu, na které si můžete namapovat vyvolání různých akcí, včetně spuštění libovolné aplikace. Systém umí také provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce.

Podpora je vskutku příkladná

Z praktických prvků je pak dobré zmínit i Boční panel, což je jakýsi rychlý přístup k populárním aplikacím a přes tento panel se také dají spouštět plovoucí aplikace. Odladění je velmi dobré, ačkoliv aplikace fotoaparátu se umí sem tam nepříjemně sekat a to platí hlavě při přepínání mezi jednotlivými objektivy. Není to ale nic tragického a půjde to určitě napravit aktualizací. Jinak podpora je výborná, Motorola modelu Edge 50 Neo přislíbila 5 let aktualizací a to se týká jak systémových updatů, tak bezpečnostních záplat.

Motorola Edge 50 Neo se v ruce drží moc pěkně

Motorola Edge 50 Neo se v ruce drží moc pěkně | foto: vlastní

Stejně jako každý moderní telefon, i Edge 50 Neo obsahuje umělou inteligenci, ale v tomto směru nečekejte zázraky. Dostanete Google asistenta v podobě Gemini, systém umí například živé titulky pro videa a dostanete dva AI prvky pro tvorbu pozadí. Funkce Synchronizace stylu vytvoří pozadí na základě toho, co vyfotografujete a Magic Canvas zase na základě textového popisu. Pro druhou zmíněnou funkci musíte být přihlášeni k účtu Moto, no jinak je systém na AI funkce spíše skoupý.

Výkon a výbava

O pohon Motoroly Edge 50 Neo se stará osmijádrový procesor Dimensity 7300 od MediaTeku, jenž podporuje 5G a nabízí vesměs průměrný výkon. Není ho nadbytek, ale na jeho nedostatek si drtivá většina běžných uživatelů stěžovat nebudete. Ano, nejnáročnější hry při nejvyšším nastavení detailů úplně plynulé nejsou, ale v reálném světě je výkon postačující a velkou výhodou této čipové sady je nízká produkce tepla. Ani ve vysoké zátěži telefon vyloženě netopí a zátěžový test v benchmarku 3DMark zvládl se skvělým výsledkem 99 %.

Operační paměť má kapacitu 8 GB RAM, což je takové nutné minimum a je možné ji virtuálně rozšířit. Tuto operaci lze nechat na umělé inteligenci, která uzná sama za vhodné, kolik paměti navíc bude potřeba, nebo si přidat pevnou kapacitu 2 GB, 4 GB či 6 GB. AI umí navýšit operační paměť až o 8 GB a tyto hodnoty se pochopitelně berou z kapacity vnitřního úložiště, které má velkost 256 GB, přičemž slot na paměťové karty schází a další rozšíření vnitřního úložiště tedy možné není.

Výdrž i nabíjení na výbornou

Kapacita baterie tohoto sympatického telefonu čítá 4 310 mAh, což sice není na první pohled žádná velká hitparáda, ale výdrž je ve finále velmi dobrá. Na den a půl se dostanete víceméně bez problémů a celý den zvládnete i v případě, kdy dáte telefonu pořádně zabrat. Nabíjení o výkonu 68 W je svižné a s nabíjecím adaptérem o výkonu 44 W jsem nabil telefon na 100 % za příjemných 45 minut. Do výbavy se dostalo i bezdrátové nabíjení, které má výkon 15 W a v této oblasti si u Motoroly Edge 50 Neo opravdu není na co stěžovat.

Nabíjecí časy

  • 0 až 25 % – 09:30
  • 0 až 50 % – 19:27
  • 0 až 75 % – 30:30
  • 0 až 100 % – 45:28
Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Univerzální fotograf

Motorola letos vůbec poprvé dopřála modelu Neo trojnásobný fotoaparát a tradiční dvojici v podobě hlavního a ultra-širokoúhlého fotoaparátu doplnil teleobjektiv. Ten má rozlišení skromnějších 10 Mpx, ale je opticky stabilizovaný a nabízí 3× optický zoom, díky čemuž je Edge 50 Neo poměrně univerzální fotomobil, který najde využití v jakékoliv situaci. Ultra-širokoúhlý fotoaparát je pak doplněný o automatické ostření, takže s jeho pomocí lze pořizovat makro snímky a nezapadne ani 32Mpx čelní selfie kamerka.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 1/1.5″ 1.0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.0, 73 mm, 1.0µm pixely, 3× optický zoom, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 13 Mpx, f/2.2, 13 mm, 1.12µm pixely, záběr 120˚, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2.4, 0.7µm pixely
Focení s Motorola Edge 50 Neo

Focení s Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Nejvíc práce z výše zmíněné fotosestavy bude mít zcela jistě na starost primární fotoaparát a ten je také nejlepší. Jím pořízené snímky jsou ostré, detailní, s přirozenou hloubkou ostrosti a minimem šumu. Barvy jsou trochu více saturované, ale přepálené nejsou a jsou zvýrazněny jen tak, aby byly fotografie na první pohled líbivější. Povedené jsou i portrétní fotografie, kdy je oddělení objektu od pozadí opravdu pečlivé a míru rozmazání pozadí si samozřejmě můžete upravit podle sebe. Další v řadě je pak teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením.

Praktický zoom a slušné makro

I on podává velmi dobré výsledky, je celkově schopný a díky optické stabilizaci nemusíte mít o ostrost snímků žádné velké obavy. Zde už je ale saturace barev mírně přepálená a některé odstíny „vytahuje“ fotoaparát až moc. Míra detailů je dobrá a produkce šumu o trochu vyšší než u hlavního fotoaparátu, ale ne nějak zásadně. Nejslabší z celé trojice je ultra-širokoúhlý fotoaparát, kde je patrné rozostření po stranách i výraznější šum. Ani detaily nejsou na takové úrovni, jako u prvních dvou fotoaparátů, no makro snímky zvládá docela slušné.

Detail na fotoaparát Motorola Edge 50 Neo

Detail na fotoaparát Motorola Edge 50 Neo | foto: vlastní

Trochu mě zklamaly noční fotografie. Snímky jsou ve většině případů opravdu výrazně saturovány do žluta a to někdy až tak, že působí jako výlet v americkém filmu za mexickou hranici. Noční režim neudělá víceméně žádný rozdíl a fotografie jsou na první pohled stejné, jako bez něj. Když se ale povede slušná fotografie, tak nevypadá zle a obsahuje solidní porci detailů. Čelní kamerka s rozlišením 32 Mpx pak produkuje hezké a detailní snímky, se kterými si ostudu na sociálních sítích určitě neutrhnete. Nabízí dva záběry, užší a širší a odstín kůže je vcelku reálný.

Jak fotí Motorola Edge 50 Neo?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Motorola Edge 50 Neo

Motorola Edge 50 Neo je nejmenším členem rodiny Edge 50, no rozhodně je tím nejzajímavějším a dá se předpokládat, že se bude těšit nejvyšší popularitě. Nabízí povedenou kombinaci kompaktních rozměrům s krytím IP68, navíc také armádní odolnost, skvělý displej s vysokým jasem a LTPO technologií, či solidní výdrž a rychlé nabíjení. To má výkon 68 W, je opravdu svižné a navíc dostanete i bezdrátové nabíjení s výkonem 15 W. Fotoaparát je velmi univerzální a kvalitou snímků určitě nezklame, i když třeba noční fotografie mohly být lepší.

Jako bonus se pak telefon může opřít o výbornou softwarovou podporou v podobě pěti velkých aktualizací systému a pěti let bezpečnostních záplat. Systém ale bohužel není tak čistý, jako u předchůdců a obsahuje poměrně dost bloatwaru, který ale jde odinstalovat. Úplně se mi nelíbila ani trhající se aplikace fotoaparátu, no to se pravděpodobně vyřeší aktualizací. Žádné vyložené přešlapy Motorola Edge 50 Neo každopádně nedělá a s klidem ji můžu doporučit pro každého, kdo hledá kvalitní a univerzální telefon ve střední třídě. Cena 12 590 korun odpovídá jeho schopnostem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
stylový design a sympatické rozměry balení bez nabíjecího adaptéru
zvýšená odolnost IP68 + armádní norma MIL-STD 810H systém s bloatwarem
výborný displej s vysokým jasem trhání aplikace fotoaparátu
povedený fotoaparát s teleobjektivem noční fotografie často až moc saturované do žluta
dlouhá softwarová podpora

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."