Přetvořte každý počítač na herní mašinu. Stačí k tomu aplikace od NVIDIA
- Chcete si zahrát nejnovější pecky, ale nemáte pořádný počítač?
- Nemáte ani konzoli a nechce se vám do tohoto vybavení investovat?
- I tak je to možné, a to díky službě GeForce Now, kterou jsme pro vás vyzkoušeli

Je možné, že se hraní v blízké budoucnosti přesune zcela do online prostoru, tedy na stream? Přichází snad doba, kdy nebude ani v nejmenším nutné investovat do výkonného železa, protože všechno se bude odehrávat na vzdálených serverech? Možné to je a služba GeForce Now od technologického giganta NVIDIA ukazuje, že to opravdu může fungovat.
NVIDIA GeForce Now se představuje
Faktem je, že abyste si zahráli moderní hry a opravdu si je užili naplno, potřebujete buď nabušenou PC sestavu, nebo alespoň nějakou moderní konzoli. Ne každý ale chce do těchto prvků investovat a i přesto by si rád zahrál moderní hry pohodlně, naplno a bez omezení. Řešení existuje, jmenuje se GeForce Now a na svědomí ho má NVIDIA, známý výrobce (nejenom) grafických karet.

Jak to celé funguje?
Velmi jednoduše – zaregistrujete se, zvolíte si typ předplatného a můžete se pustit do hraní. GeForce Now nabízí tři úrovně předplatného, a to bezplatnou verzi Free (takže to technicky není předplatné), prostřední Priority, jež vyjde na 299 korun za měsíc (249 korun při půlroční platbě) a vrcholné předplatné Ultimate za 599 korun měsíčně (489 korun při půlroční platbě).
Nejvyšší „tier“ Ultimate pak samozřejmě nabízí nejvíc. Mimo jiné se můžete těšit například na exkluzivní přístup k serverům s kartami GeForce RTX 4080, což znamená, že si užijete hry s nejmodernějšími technologiemi (DLSS, DLAA, Reflex a Path Tracing a Ray Tracing). A to klidně i ve 4K rozlišení se snímkováním 120 fps, pochopitelně zcela bez reklam.
Jaké jsou výhody?
V první řadě je to pochopitelně obří úspora financí. Abyste si užili hry v takové kvalitě a s takovými efekty, jaké nabízí předplatné Ultimate, věřte, že budete potřebovat high-end herní počítač za vyšší desítky tisíc korun (okolo 70 tisíc). Ale co moderní konzole, mohlo by vás napadnout. Ty přece stojí relativně málo a hry si na nich taky užijete bez zdánlivých omezení.
Ani to ale není úplně pravda, protože na takové efekty v kombinaci se 4K rozlišením při 120 fps se s žádnou konzolí nemáte šanci dostat. S předplatným Ultimate tak vlastně dostanete z každého počítače / telefonu / tabletu / televize to, co byste si mohli užít na vrcholném, herním počítači s top procesorem a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4080.
Další a neméně důležitou výhodou je to, že opravdu nemusíte nic řešit. Prostě si sednete k přístroji a hrajete, což je, hlavně například po těžkém dnu v práci, k nezaplacení. Z vašeho herního světa tak zcela vypadnou otravné věci, jako je například stahování obřích patchů, které mívají klidně velkost desítek gigabajtů, nebo řešení ovladačů pro komponenty vašeho počítače.

Nabídka her ani v nejmenším nezklame
Velkou výhodou GeForce Now je také obří šíře titulů. Služba podporuje celkově přes 1900 her, a na rozdíl od konzolí nebudete omezeni jen na jeden obchod. Můžete kupovat hry ze Steamu, Epic Games Store, Xbox Store i menších, ale populárních obchodů, jako je GOG. Mimo to je k dispozici také více než 100 her zcela zdarma.
Na GeForce Now je třeba vytvořit si účet, který poté propojíte s herními platformami a po synchronizaci se vám všechny podporované hry, které vlastníte, objeví v knihovně. Takže se jen pohodlně usadíte, vezmete do rukou ovladač či klávesnici s myší a můžete se pustit do hraní her, které by váš postarší, klidně kancelářský stroj, zvládl jen stěží.
Na počítači, televizoru a klidně i telefonu či tabletu
GeForce Now můžete provozovat jak na počítači či televizoru, tak na telefonu a pochopitelně i tabletech. Na počítače s Windows, ale i na Macy od Applu, je k dispozici dedikovaná aplikace, a to ostatně platí i pro mobilní telefony s Androidem (stahujte zde). Na telefony a tablety od Applu ale aplikace k dispozici není, nicméně zprovoznění GeForce Now je snad ještě snazší.
Stačí jít přes prohlížeč Safari na stránku GeForce Now a přímo v něm službu spustit. Ta vás poté vyzve k umístění zástupce na plochu a to je vše, službu budete mít v telefonu / tabletu bez instalace čehokoliv. Zatímco k hraní na počítači či televizoru budete potřebovat nějaký ovládací prvek (ovladač / klávesnici + myš), u telefonů a tabletů si vystačíte klidně s dotykovým ovládáním.
Pro lepší zážitek ze hry je ale rozhodně nasnadě si nějaký pořádný Bluetooth ovladač pořídit i v případě, kdy budete mít v plánu provozovat GeForce Now na vašem mobilním telefonu.

Udělejte si z MacBooku herní notebook
My jsme vyzkoušeli GeForce Now na MacBooku od Applu, což není a nikdy nebyla herní platforma, nicméně to ničemu nevadí. Díky předplatnému Ultimate jsme si mohli užít herní RPG pecku Cyberpunk 2077 v opravdu parádní grafice, se skvělými detaily a výlet do futuristického Night City tedy nebyl nikdy tak omračující a ohromující, jako nyní.
Jaké jsou požadavky na internet?
Je logické, že pro maximální využití služby GeForce Now je třeba mít kvalitní připojení k internetu. Pro rozlišení 720p při 60 fps služba vyžaduje připojení o rychlosti 15 Mb/s a pro 1080p a 60 fps si připravte minimálně 25 Mb/s. Pro nejvyšší rozlišení budete potřebovat alespoň 45 Mb/s a ideální je vsadit na kabelové připojení, abyste eliminovali případné ztráty.
Je vyžadována také odezva minimálně 80 ms, nicméně přímo NVIDIA pro ideálních chod doporučuje 40 ms a méně. Kompletní požadavky na GeForce Now najdete na tomto odkazu a seznam všech her, které tato služba podporuje, zase zde. A pokud byste chtěli GeForce Now okusit s vyšším předplatným na zkoušku, k dispozici je i jednodenní předplatné za 119 / 239 korun (Priority / Ultimate).
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.