Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Poznejte budoucnost nositelné elektroniky, je více než zajímavá

  |  komentovat  |  autor: Petr Moravec

Nositelná elektronika je fenomén poslední doby, který nám nenápadně propašovává nejnovější technologické výdobytky do každodenního života. Trend je, zdá se, nastaven jednoznačně, budeme svědky transformace od zdravotnické péče, přes hraní her až k rozšířené realitě. Rozšíří se tzv. „wearables“ (nositelnosti) mezi veškerou populaci? Je to více než pravděpodobné.

Co je nositelná elektronika?

Nositelná elektronika je přesně to, co si každý člověk pod tímto názvem představí – tedy jakákoliv elektronika nebo počítač, který je součástí toho, co běžně nosíme. Jako klasické případy by se daly uvést chytré hodinky, náramky, brýle, prsteny, atd. Ve skutečnosti je toho ještě daleko více.

Nejnovější nositelná elektronika je už natolik pokročilá, že dokáže vykonávat několik činností najednou. Dokonce pro některé funkce může zastoupit i počítač nebo notebook. Velmi důležitou součástí jsou pak senzory nejrůznějšího druhu. Pokud bychom jmenovali ty nejčastější, tak se jedná o senzory, které skenují nebo monitorují fyzickou zátěž (krokoměr, srdeční tep apod.).

Nositelná elektronika komunikuje real-time

Nositelná elektronika neustále zaznamenává data a ukládá je na Internetové úložiště, takže se na uživatel může podívat kdykoliv později. Během dané aktivity tak zůstávají volné ruce a uživatel si ji tak může užít obvyklým způsobem, bez jakéhokoliv omezování.

Pojďme se nyní podívat na nejzajímavější oblasti nositelné elektroniky:

Zdraví snímající elektronika

Zdravotní trackery jsou z důvodu nošení na zápěstí mnohými klasifikovány jako chytré hodinky, což ale není úplně pravda. Jejich základní funkcí je poskytovat zpětnou vazbu ohledně srdeční činnosti, množství spálených kalorií a vývoje váhy. Samozřejmě můžeme nalézt i pokročilejší trackery, které obsahují složitější funkce a jsou schopné měřit třeba elektrickou vodivost pleti.

Pokud si vezmeme příklad klasicky vybaveného trackeru, dozvíme se informace o počtu ušlých kroků, srdeční aktivitě, krevním tlaku, tělesné teplotě a kolik potu produkují potní žlázy.

Pravidelné sledování všech naměřených hodnot může vést ke zlepšení zdravotního stavu. Například měření kožního galvanického odporu (GSR – galvanic skin response), tedy vlastně měření potu, nám může poskytnout informaci jak hodně stresovaný uživatel je. Pomocí měření můžeme snadno identifikovat situace, která jsou pro daného uživatele nejvíce stresové a mít tak vlastně návod, kterým situacím je dobré se nejraději vyhnout.

Samozřejmě, některým stresovým situacím např. ve škole nebo v práci se můžeme vyhnout jen ztěžka. Podle měření ale můžeme také vypozorovat, jaké situace nás dokáží nejlépe uklidnit. Veškeré naměřené informace je pak možné prohlížet v grafech, nebo sdílet s přáteli nebo dokonce přímo s doktory po internetu.

Chytré hodinky

Pokud vám zdraví sledující trackery nejsou dostatečné, pak by vás mohly uspokojit chytré hodinky. Ty většinou obsahují alespoň základní fitness aplikace, s tím, že další je možné stáhnout.

Co ale fitness trackery neobsahují jsou např. kalkulačka, překladač, jednoduché hry nebo klasický ciferník pro sledování času. Nejnovější chytré hodinky pak nabízejí možnost spárování se smartphonem pomocí Bluetooth a dokonce pak možnost uskutečňovat hovory a psát zprávy nebo emaily.

Dokonce jsme se již setkali i s hodinkami, které mají slot pro SIM kartu a fungují vlastně jako plnohodnotný smartphone na zápěstí.

Budoucnost nositelné elektroniky

Některé druhy nositelné elektroniky v blízké budoucnosti nebude tak jednoduché sundat, pokud se pro ně jejich majitel rozhodne. Máme tím na mysli implantované mikročipy nebo chytrá tetování.

Tato nová nositelná elektronika bude mít velice pravděpodobně dalekosáhlé následky v transformaci společnosti. Představte si např. zaplacení v obchodě pouhým přiložením ruky, která v sobě bude mít implantovaný mikročip.

A to není zdaleka vše!

Co se týče herního průmyslu, zde je očekáván výraznější nástup rozšířené reality. Jednoho z výraznějších náznaků jsme se poměrně nedávno dočkali. Vzpomeňte si na chytré brýle od Microsoftu propojující reálný a virtuální svět. Hráči se s jejich pomocí do svých her mohou ještě daleko více ponořit. Další podobné zařízení budou dozajista následovat.

Výrobci nositelné elektroniky začínají také čím dále více dbát na design svých zařízení a pomalu se posouvají do samotného oblečení. Můžeme vidět první nesmělé pokusy s tričky, saky nebo třeba prsteny.

Elektronické oblečení může již poměrně brzy transformovat také trh s mobilními zařízeními. Příklady jsou např. solární oblečení, které vám může pomoci dobít váš smartphone, chytré štítky na oblečení, které především dámám mohou pomoci udržet přehled o vlastněném oblečení pomocí vytvářených přehledů nebo cyklistické helmy s vestavěným navigačním systémem.

Dalšími z nápadů o kterých se mluví jsou ještě např. chytré ponožky (nebo vložky do bot), které upravují svůj tvar podle typu běhu nebo chůze svého vlastníka, nebo chytré podprsenky, které budou monitorovat srdeční rytmus.

Nápadů a možných využití je zde obrovské množství. Nyní záleží především na výrobcích, aby dokázali vhodným způsobem oslovit potenciální zákazníky. Konkurence zde bude veliká.

Jakou nositelnou elektroniku byste rádi používali vy?

Zdroj: techradar.com

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X…

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

18ti letá indická dívka, která vlastnila obstarožní Nokii 5233, byla smrtelně zraněna výbuchem zařízení během telefonického hovoru. Čí je…

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě,…

Mobilní zobrazení