Poradíme vám 7 tipů, jak chytře zabezpečit váš byt
Každý rok zloději navštíví více než 5 500 domů a bytů, samozřejmě bez pozvání. Z jednoho vykradeného bytu si odnesou věci průměrně za 40 tisíc, z rodinného domu dokonce za 56 tisíc. Řada lidí si myslí, že hlavní sezónou zlodějů je zejména čas letních prázdnin, kdy lidé jezdí na dovolené a svoje byty nechávají několik dní nebo i týdnů prázdné.
Překvapivě velký počet vykradených bytů však policie eviduje během prosince či ledna. A výjimkou nejsou ani vloupání v době, kdy jsou majitelé doma. Zkrátka zloději jsou stále vynalézavější a jejich metody stále chytřejší. A i když celkový počet vykradených bytů mírně klesá, objasněnost těchto trestných činů zůstává pouze okolo 25 %, takže velká část lidí svůj odcizený majetek bohužel už nikdy nezíská zpět.
Na druhou stranu, s rozvojem internetu věcí a zařízení napojených na takzvanou chytrou domácnost lidé získávají řadu možností, jak si své soukromí lépe zabezpečit. Kromě kvalitních dveří a zámků tak můžete zlodějům ztrpčit jejich snahu několika technickými vymoženostmi – chytrými kamerami, alarmy, digitálními kukátky či okenními spínači – a většinu z nich dnes už navíc můžete pohodlně ovládat skrze mobilní telefon, klidně i ze zahraničí. Základní tipy k chytrému zabezpečení domácnosti pro Mobilizujeme.cz shrnuje Antonín Terš, bezpečnostní expert ze společnosti ASSA ABLOY.
Hlavní jsou dveře
Nejdůležitější je samozřejmě pořádně zabezpečit dveře, tudy chodí lupiči nejčastěji. Staré panelákové dveře z dřevotřísky vycpané vlnitou lepenkou dokáže zkušený zloděj skutečně překonat během pár desítek sekund. Zde nejde o žádnou inteligentní novinku, ale důraz na kvalitu. Investujte do bezpečnostních dveří s kovovým vnitřkem, kvalitního zámku, a také do zárubní, které nejde jen tak vypáčit. Ty obyčejné, plechové, jsou opravdu k ničemu.
Chytrý vstup je základ
Když budete mít nové dveře, můžete začít s chytrými věcmi. Na trhu jsou například digitální kukátka Yale, která vám ukážou návštěvníka na displeji a díky nahrávání po dobu vaší nepřítomnosti si můžete pohlídat, zda nějaký tipař nezvonil, když jste nebyli doma.
Další krokem je chytrý zámek. Už nebudete muset řešit ztracené klíče vašich dětí, nebo to, zda jste ráno při odchodu do práce otočili klíčem. Například chytrý zámek FAB ENTR se dá otevírat pohodlně čtyřmi způsoby – pomocí PIN kódu, otisku prstů, dálkového ovladače a aplikace v mobilu. A navíc se pokaždé za vámi sám zamkne.
Kamerový systém také není na škodu
Bezpečnostní dveře a kvalitní zámek sice odradí většinu amatérských lupičů, profesionálovi, který se chce opravdu dostat dovnitř, ale odolat nemusí. Je proto dobré umístit přímo za dveře chytrou kameru, která reaguje na pohyb. Nevítaného návštěvníka natočí a video vám okamžitě pošle na mobil, takže můžete hned zavolat policii. Kamera se hodí třeba i pro ujištění, že je ve vaší domácnosti je vše v pořádku, nebo pro kontrolu, v jakém stavu se domů vrací vaši potomci.
Kamera je základ, který můžete rozšířit například kompletní sadou chytrého alarmu Yale Smart Home. Ten k chytré kameře přidává pohybové čidlo, a hlavně několik dveřních a okenních spínačů, které vyvolají poplach, když někdo otevře dveře nebo okno. Stačí vše rozmístit na správná místa a jedním zmáčknutím tlačítka propojit s aplikací v mobilu. Instalaci zvládnete hravě sami. Potom už vše ovládáte z chytrého telefonu a domov máte pod kontrolou z jakéhokoliv místa na světě.
Zásuvka, která se sama aktivuje
Když si dopřáváte delší dovolenou, je dobré, aby se vaše domácnost tvářila, že v ní občas někdo je. Odradí to tipaře, kteří vyhledávají opuštěné domy a byty. Stačí za pár korun koupit chytrou, dopředu programovatelnou zásuvku, která každý den na chvilku zapne světlo v obýváku nebo třeba rádio – jako ve filmu Sám doma. A samozřejmě si nechte od sousedů vybírat dopisy a letáky, přeplněná schránka je pro lupiče jasný signál k akci.
Šanci si zaslouží i domácí trezor
Šperky, důležité dokumenty, rezervní klíče či hotovost určitě neschovávejte do prádelníku ani pod matraci či koberec, pořiďte si domácí trezor. K dostání jsou různé velikost i typy, které připevníte kvalitními šrouby ke zdi tak, aby musel zloděj přijít s demoličním kladivem. Trezor pak pohodlně zamknete klíčkem nebo bezpečnostním kódem.
Co si o chytrém zabezpečení domácnosti myslíte vy, stojí za to investovat nějaké ty peníze do bezpečnosti své rodiny a svého majetku, nebo jsou to podle vás jen výstřelky moderní doby?