Pozor! Nový malware se dostane do vašeho e-mailu i bez hesla, pak rozpoutá hotové peklo
- Do povědomí se dostává další z řady mazaných malwarů
- Tento je obzvlášť nebezpečný a nesmíte jej podcenit
- Co přesně dělá SHARPEXT a jak se mu bránit?

Internet je skvělé, ale zároveň i pořádně nebezpečné místo. V jakoukoli chvíli se můžete stát terčem útoku či podvodu, a to skrze čím dál fikanější způsoby. Se zajímavým (a řádně nebezpečným) způsobem nyní přichází podvodníci ze Severní Koreje. Následujícím řádkům proto věnujte zvýšenou pozornost.
Mazaný malware opět útočí
Nový hack může napadnout vaši e-mailovou schránku a dostat se do ni bez toho, aniž by podvodník potřeboval heslo či dvoufaktorové ověření. Jedná se tedy o doslova neomezený přístup k osobním informacím, což může rozpoutat hotové peklo. Osobní fotky, další hesla, internetové bankovnictví – to vše může být najednou ohroženo.
Bezpečnostní experti ze společnosti Volexity dále přibližují malware, který dostal název SHARPEXT. Dle jejich komentáře pochází tato nepříjemnost z dílny známé skupiny podvodníků SharpTonguage (také vystupují pod jménem Kumsuky – pozn. redakce).

Čtěte také: Češi jsou pod palbou mazaného malwaru! Jak se mu účinně bránit?
Co přesně malware dělá
„SHARPEXT se od dříve používaných rozšíření liší tím, že se nesnaží ukrást uživatelská jména a hesla. Tento malware rovnou kontroluje a filtruje data z webové verze e-mailového účtu během jeho používání,“ tvrdí firma Volexity.
Zajímavé také je, že skupina podvodníků na malwaru stále pracuje a vylepšuje jej. SHARPEXT byl již třikrát aktualizován, což jej činí mnohem nebezpečnějším. Malware může infikovat prakticky jakékoli zařízení, které již bylo v minulosti kompromitováno.

Jak se proti SHARPEXT ochránit?
Zatím bohužel neexistuje žádná příručka, jak se proti tomuto malwaru chránit. Existuje však hned několik pravidel, která je potřeba dodržet, abyste riziko minimalizovali. Myslete přitom na to, že jde o opravdu nebezpečný podvod, a tak se vyplatí nad zabezpečením zamyslet.
Zvažte následující
- Nikdy si nezapisujte přihlašovací údaje do mobilu, tabletu či PC
- Používejte silné heslo, které je složeno z různorodých znaků
- Zvažte používání manažera hesel (1Password atp.)
- Stáhněte si schopný antivirus
- Neotvírejte podezřelé odkazy
Napadají Vás i další kroky, které lze podniknout k tomu, abyste ochránili své soukromí? Podělte se o názor v diskuzi!
Doporučené video
https://www.youtube.com/watch?v=mO2-PrDdZcc
(Jedná se o náš redakční kanál, ve kterém spojujeme projekty Mobilizujeme, Elektrickevozy a Inteligentnisvet – doporučujeme proto tento kanál odebírat, ať vám už nic neunikne.)
Autor článku

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.
Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.