V dnešní době provozuje značku Nokia společnost HMD Global. A i když se již v zásadě nejedná o čistě finskou legendu, tak smartphony ze svého jména stále těží. Po přesedlání na Android se ale přesto očekávalo, že evropský gigant zaútočí na výsluní. To se sice zatím nestalo, nicméně nové modely produkuje stále.
Aktuálně na trh firma posílá sympatický model X30 5G, který to ale proti asijské konkurenci nebude mít jednoduché. V čem se tedy skrývají přednosti této novinky?
Konstrukce | kov a plast, 158,9 × 73,9 × 8 mm, 185 g, zvýšená odolnost IP67 |
---|---|
Displej | 6,43″, AMOLED, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 695 5G |
Paměť | 8 GB RAM, 256 GB + MicroSD |
Fotoaparát | dva snímače (50 Mpx hlavní + 13 Mpx ultra-širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.4, LED blesk, PDAF, umělá inteligence, přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | 12 990 Kč, září 2022 |
Konstruktéři nové Nokie X30 5G se rozhodli pro ověřený design, jenž si fanoušci i u jiných telefonů dosti oblíbili. Máme tu tedy smartphone s ostřejšími rysy, díky čemuž vypadá novinka dosti elegantně. Hrany jsou následně lehce zaobleny, a tak příliš netrpí ani ergonomie. Vzhledem k příjemným rozměrům činící 158 mm na výšku a 73 mm na šířku telefon příjemně padne do ruky a jedná se o jeden z menších kousků na trhu.
Pohodlnému držení napomohly taktéž materiály. Na zádech této novinky sice nalezneme levnější plast, nicméně Nokia jej příjemně upravila. Má jemnou povrchovou úpravu, což sebou nese tři nesporné výhody. Tou první je lepší ergonomie, druhou neulpívání otisků prstů a třetí je odolnost. Plast zkrátka nerozbijete tak snadno jako sklo. V námi testované šedé variantě to navíc se stříbrným kovovým rámečkem vypadá neskutečně dobře. V zadní části Nokie X30 5G následně nalezneme vystupují modul duálního fotoaparátu ve stejné barevné úpravě jakou má rám.
Podíváme-li se na rozložení ovládacích prvků, tak po pravé straně máme zamykací tlačítko ve výšce ideální na dosah palce. Nad ním se nachází kolébka hlasitosti. Protější strana následně zůstala prázdná stejně jako horní, kde jsou v podstatě jen mikrofony. Zbylé důležité prvky se tak uschovaly do spodní části. Uprostřed máme USB-C konektor, po pravé straně slot na dvě SIM karty a po levici reproduktor, jehož projev je průměrný. Hlasitost je však naštěstí naprosto dostačující.
Přední část Nokie X30 5G pochopitelně zabírá displej. Ten má kolem sebe bohužel malinko větší rámečky, než by bylo libo. Naštěstí je alespoň horní a spodní stejně velký a nepůsobí to tak nehezky. Podívanou pak narušuje malý průstřel umístěn uprostřed v horní části. Samotný panel je rovný a krásně tak podtrhuje ostrý design novinky. Pod zobrazovačem je umístěn senzor otisků prstů, který bohužel trpí na rychlost ale i na přesnost rozpoznání.
V neposlední řadě nelze opomenout ani zvýšenou odolnost dle certifikace IP 67. S novinkou se tak nemusíte bát vody a dle tabulkových hodnot telefonu nevadí ani ponoření do metrové hloubky po dobu třiceti minut. Rozhodně ale nedoporučujeme vlastní ověření.
Přední stranu tedy nekompromisně okupuje displej. Konkrétně nám zde Nokia nasadila 6,43palcový AMOLED panel s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Ve výsledku tu tak máme jemnost 406 bodů na palec. V této cenové třídě tedy naprosto adekvátní číslo. Cenovce odpovídá také rychlejší obnovovací frekvence. Konkrétně se bavíme o 90 Hz. Telefonu by dozajista slušelo i 120 Hz, avšak oněch přítomných 90 Hz naprosto dostačuje. Máme tu navíc automatický režim, jenž dokáže sám určovat, na jakou frekvenci zrovna displej pojede.
Co se týče samotný barev, tak přítomný AMOLED displej je přesně takový, jaký se očekává. To znamená krásně prokreslené a syté barvy s perfektní černou. V momentě, kdy vám výrazné barvy nevyhovují, tak je můžete jednoduše upravit. V nastavení lze manipulovat s bílou do chladnějších i teplejších tónů.
Pochopitelně nechybí ani noční režim, jenž filtruje modrou barvu. Zvolit lze i automatika nebo vámi časově určený úsek. Spolehnutí je i na tmavý režim, jenž je především v nočních hodinách přívětivější pro oči. Kladné účinky má i na výdrž baterie.
Když HMD Global přivedlo značku Nokia zpět k životu, tak zákazníkům slíbili, že v jejich smartphonech poběží čistý Android, jenž bude premiantem v aktualizacích. A svůj slib částečně stále drží. Ony aktualizace sice nejsou nejrychlejší, avšak čistý Android tu máme. V novince Nokia X30 5G tak běží již jehož dvanáctá verze, ačkoliv nám již před nějakou dobou Google představil Android 13. Snad se tedy majitelé brzy dočkají nejaktuálnější verze.
Jak již tedy bylo řečeno, tak Nokia ve svých smartphonech nevyužívá žádnou nadstavbu a vše prakticky nechává v režii Googlu. To sebou nese určité výhody, ale taktéž nevýhody. Design Androidu 12 je v duchu minimalismu a jednoduchosti. Podíváme-li se na to jak systém ovládat, tak hned při startu jsou nastavena gesta.
Staromilci ale ocení také možnost zobrazení třech softwarových ovládacích tlačítek. Mezi další šikovná gesta patří třeba dvojitý poklep pro rozsvícení displeje či otočení telefonu displejem dolů pro odmítnutí příchozího hovoru.
Tahem z horní části zobrazovače se zobrazí čtyři základní přepínače jako je Wi-Fi nebo Bluetooth, které zůstanou v horní části. Dvě třetiny zbylé plochy vám ukáží příchozí notifikace. Opětovným tažení následně vyrolujete i zbytek přepínačů. Pakliže vám jejich rozložení nevyhovuje, tak se je pochopitelně můžete upravit dle vaší libosti. Další gesto, konkrétně tahem prstu ze spod směrem ke středu funguje pro zobrazení knihovny aplikací.
Pod pokličkou plastových zad disponuje Nokia X30 5G akumulátorem o kapacitě 4 200 mAh. To se sice na první pohled může zdát lehce podprůměrné, nicméně čísla nejsou to nejdůležitější. Energeticky méně náročný procesor v kombinaci se skvělou optimalizací této baterie nám dává velice solidní výsledek.
I při náročnějším používání s vámi telefon vydrží den a půl. V moment, kdy se dokážete uskromnit, vás telefon odmění i dvěma dny na jedno nabití. Pakliže budete muset do telefonu napumpovat energii, tak to jde o rychlosti maximálně 30 W. Na plnou kapacitu se ze zhruba 20 % dostanete za hodinu a půl. Na možnost bezdrátového nabíjení bohužel zapomeňte.
U smartphonu s cenou přes 12 tisíc korun očekáváte, že bude mít již poměrně silný výkon. Nokia tak do svého kousku osadila procesor Qualcomm Snapdragon 695 ve spolupráci s 8 GB RAM. Na papíře se tedy vyloženě nejedná o otloukánka, nicméně výkon bohužel není nejlepší. To dokazuje i Antutu benchmark, ve kterém telefon získal 402 225 tisíc bodů.
V době, kdy se výrobci doslova předhánějí v rozlišení fotoaparátů a vlastně i v tom kolik jich jejich smartphone má, nám Nokia se svým modelem X30 5G přináší „pouze“ duální sestavu. Záda teda hostí dva fotoaparáty, které se starají o fotografické schopnosti smartphonu. Hlavní senzor nabízí solidní rozlišení 50 Mpx se světelností f/1.8. Mezi jeho další přednosti patří technologie jako PDAF nebo optická stabilizace obrazu (OIS). Tomuto snímači následně sekunduje ultra široký 13Mpx senzor se 123° záběrem. Papírové předpoklady tedy nejsou zlé. Jak na tom ale je Nokia X30 5G s fotografickými schopnostmi v reálném použití?
Začneme tedy již představeným hlavním senzorem. Hned na začátek prozradím, že v takto drahém telefonu bych očekával něco víc. Při dobrých světelných podmínkách jsou sice snímky ostré a krásně barevně prokreslené, nicméně detaily nejsou zrovna nejlepší. Občas se dokonce slévají a fotka nepůsobí tak dobře. Za šera či při tmě je problém samozřejmě výraznější. Fotky mají dost šumu a občas jsou i lehce máznuté, především při krajích.
Naštěstí tu máme noční režim, jenž dokáže fungovat i automaticky. V noci tento režim opravdu dokáže pomoci. Uzávěrka je sice delší a musíte mít pevnou ruku, avšak výsledek za to stojí. Stále to sice nebude dosahovat kvalit konkurence v podobné cenové relaci, ale výsledek bude o dost lepší než bez onoho režimu.
Fotografické schopnosti sekundárního snímače jsou posléze naprosto průměrné a odpovídají tomu, co byste u takového telefonu očekávali. Záběr je zde dosti široký a výrobci se podařilo eliminovat efekt rybího oka. Samozřejmě, že pokud budete fotit místnost, tak onen efekt bude zřejmý, tomu se ale nelze vyvarovat. Ostatně tento snímač je spíše určen pro fotky přírody a podobně. Zde jsou již výsledky přijatelné. Doporučuji však fotit při kvalitním osvětlení. V noci fotky bohužel postrádají potřebnou kvalitu. Potěší alespoň noční režim, jenž se sice snaží a rozdíl je vidět, avšak stále to není ono.
Opomenout samozřejmě nesmím ani video. To Nokia X30 5G dokáže natáčet v maximálním rozlišení FullHD při 60 snímcích za vteřinu. Poslední částí této sekce je 16Mpx selfie fotoaparát. Ten dokáže vykouzlit povedenou fotku, kterou se nemusíte bát sdílet na různých sociálních sítí.
Aktuální novinka Nokia X30 5G se opravdu snaží zaujmout zákazníka. Jde na to pak poměrně chytře. Design a zpracování tohoto kousku totiž snese srovnání i s dražší konkurencí. Plastová záda sice možná nejsou lákadlem, nicméně konstruktéři se s tím popasovali opravdu dobře. Na první pohled tedy novinka působí opravdu dobře. Pakliže ale nahlédneme po pokličku, tak nás čeká mírné zklamaní.
Fotoaparát tohoto telefonu rozhodně nepatří mezi nejlepší. To samé lze říct o výkonu, jenž náročné hráče rozhodně neuspokojí. Čistý operační systém je sice fajn a disponuje zajímavými funkcemi, avšak optimalizace není zrovna silnou stránkou. Suma sumárum tu tak máme telefon, který se snaží, ale ne dostatečně. Vzhledem k ceně a konkurenci v podobné relaci to tak novinka bude mít nesmírně těžké.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
zpracování a design | horší optimalizace |
čistý Android | nepříliš kvalitní fotoaparáty |
zvýšená odolnost | čtečka otisků prstů |
V dnešní době provozuje značku Nokia společnost HMD Global. A i když se již v zásadě nejedná o čistě finskou legendu, tak smartphony ze svého jména stále těží. Po přesedlání na Android se ale přesto očekávalo, že evropský gigant zaútočí na výsluní. To se sice zatím nestalo, nicméně nové modely produkuje stále.
Aktuálně na trh firma posílá sympatický model X30 5G, který to ale proti asijské konkurenci nebude mít jednoduché. V čem se tedy skrývají přednosti této novinky?
Konstrukce | kov a plast, 158,9 × 73,9 × 8 mm, 185 g, zvýšená odolnost IP67 |
---|---|
Displej | 6,43″, AMOLED, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 695 5G |
Paměť | 8 GB RAM, 256 GB + MicroSD |
Fotoaparát | dva snímače (50 Mpx hlavní + 13 Mpx ultra-širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.4, LED blesk, PDAF, umělá inteligence, přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | 12 990 Kč, září 2022 |
Konstruktéři nové Nokie X30 5G se rozhodli pro ověřený design, jenž si fanoušci i u jiných telefonů dosti oblíbili. Máme tu tedy smartphone s ostřejšími rysy, díky čemuž vypadá novinka dosti elegantně. Hrany jsou následně lehce zaobleny, a tak příliš netrpí ani ergonomie. Vzhledem k příjemným rozměrům činící 158 mm na výšku a 73 mm na šířku telefon příjemně padne do ruky a jedná se o jeden z menších kousků na trhu.
Pohodlnému držení napomohly taktéž materiály. Na zádech této novinky sice nalezneme levnější plast, nicméně Nokia jej příjemně upravila. Má jemnou povrchovou úpravu, což sebou nese tři nesporné výhody. Tou první je lepší ergonomie, druhou neulpívání otisků prstů a třetí je odolnost. Plast zkrátka nerozbijete tak snadno jako sklo. V námi testované šedé variantě to navíc se stříbrným kovovým rámečkem vypadá neskutečně dobře. V zadní části Nokie X30 5G následně nalezneme vystupují modul duálního fotoaparátu ve stejné barevné úpravě jakou má rám.
Podíváme-li se na rozložení ovládacích prvků, tak po pravé straně máme zamykací tlačítko ve výšce ideální na dosah palce. Nad ním se nachází kolébka hlasitosti. Protější strana následně zůstala prázdná stejně jako horní, kde jsou v podstatě jen mikrofony. Zbylé důležité prvky se tak uschovaly do spodní části. Uprostřed máme USB-C konektor, po pravé straně slot na dvě SIM karty a po levici reproduktor, jehož projev je průměrný. Hlasitost je však naštěstí naprosto dostačující.
Přední část Nokie X30 5G pochopitelně zabírá displej. Ten má kolem sebe bohužel malinko větší rámečky, než by bylo libo. Naštěstí je alespoň horní a spodní stejně velký a nepůsobí to tak nehezky. Podívanou pak narušuje malý průstřel umístěn uprostřed v horní části. Samotný panel je rovný a krásně tak podtrhuje ostrý design novinky. Pod zobrazovačem je umístěn senzor otisků prstů, který bohužel trpí na rychlost ale i na přesnost rozpoznání.
V neposlední řadě nelze opomenout ani zvýšenou odolnost dle certifikace IP 67. S novinkou se tak nemusíte bát vody a dle tabulkových hodnot telefonu nevadí ani ponoření do metrové hloubky po dobu třiceti minut. Rozhodně ale nedoporučujeme vlastní ověření.
Přední stranu tedy nekompromisně okupuje displej. Konkrétně nám zde Nokia nasadila 6,43palcový AMOLED panel s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Ve výsledku tu tak máme jemnost 406 bodů na palec. V této cenové třídě tedy naprosto adekvátní číslo. Cenovce odpovídá také rychlejší obnovovací frekvence. Konkrétně se bavíme o 90 Hz. Telefonu by dozajista slušelo i 120 Hz, avšak oněch přítomných 90 Hz naprosto dostačuje. Máme tu navíc automatický režim, jenž dokáže sám určovat, na jakou frekvenci zrovna displej pojede.
Co se týče samotný barev, tak přítomný AMOLED displej je přesně takový, jaký se očekává. To znamená krásně prokreslené a syté barvy s perfektní černou. V momentě, kdy vám výrazné barvy nevyhovují, tak je můžete jednoduše upravit. V nastavení lze manipulovat s bílou do chladnějších i teplejších tónů.
Pochopitelně nechybí ani noční režim, jenž filtruje modrou barvu. Zvolit lze i automatika nebo vámi časově určený úsek. Spolehnutí je i na tmavý režim, jenž je především v nočních hodinách přívětivější pro oči. Kladné účinky má i na výdrž baterie.
Když HMD Global přivedlo značku Nokia zpět k životu, tak zákazníkům slíbili, že v jejich smartphonech poběží čistý Android, jenž bude premiantem v aktualizacích. A svůj slib částečně stále drží. Ony aktualizace sice nejsou nejrychlejší, avšak čistý Android tu máme. V novince Nokia X30 5G tak běží již jehož dvanáctá verze, ačkoliv nám již před nějakou dobou Google představil Android 13. Snad se tedy majitelé brzy dočkají nejaktuálnější verze.
Jak již tedy bylo řečeno, tak Nokia ve svých smartphonech nevyužívá žádnou nadstavbu a vše prakticky nechává v režii Googlu. To sebou nese určité výhody, ale taktéž nevýhody. Design Androidu 12 je v duchu minimalismu a jednoduchosti. Podíváme-li se na to jak systém ovládat, tak hned při startu jsou nastavena gesta.
Staromilci ale ocení také možnost zobrazení třech softwarových ovládacích tlačítek. Mezi další šikovná gesta patří třeba dvojitý poklep pro rozsvícení displeje či otočení telefonu displejem dolů pro odmítnutí příchozího hovoru.
Tahem z horní části zobrazovače se zobrazí čtyři základní přepínače jako je Wi-Fi nebo Bluetooth, které zůstanou v horní části. Dvě třetiny zbylé plochy vám ukáží příchozí notifikace. Opětovným tažení následně vyrolujete i zbytek přepínačů. Pakliže vám jejich rozložení nevyhovuje, tak se je pochopitelně můžete upravit dle vaší libosti. Další gesto, konkrétně tahem prstu ze spod směrem ke středu funguje pro zobrazení knihovny aplikací.
Pod pokličkou plastových zad disponuje Nokia X30 5G akumulátorem o kapacitě 4 200 mAh. To se sice na první pohled může zdát lehce podprůměrné, nicméně čísla nejsou to nejdůležitější. Energeticky méně náročný procesor v kombinaci se skvělou optimalizací této baterie nám dává velice solidní výsledek.
I při náročnějším používání s vámi telefon vydrží den a půl. V moment, kdy se dokážete uskromnit, vás telefon odmění i dvěma dny na jedno nabití. Pakliže budete muset do telefonu napumpovat energii, tak to jde o rychlosti maximálně 30 W. Na plnou kapacitu se ze zhruba 20 % dostanete za hodinu a půl. Na možnost bezdrátového nabíjení bohužel zapomeňte.
U smartphonu s cenou přes 12 tisíc korun očekáváte, že bude mít již poměrně silný výkon. Nokia tak do svého kousku osadila procesor Qualcomm Snapdragon 695 ve spolupráci s 8 GB RAM. Na papíře se tedy vyloženě nejedná o otloukánka, nicméně výkon bohužel není nejlepší. To dokazuje i Antutu benchmark, ve kterém telefon získal 402 225 tisíc bodů.
V době, kdy se výrobci doslova předhánějí v rozlišení fotoaparátů a vlastně i v tom kolik jich jejich smartphone má, nám Nokia se svým modelem X30 5G přináší „pouze“ duální sestavu. Záda teda hostí dva fotoaparáty, které se starají o fotografické schopnosti smartphonu. Hlavní senzor nabízí solidní rozlišení 50 Mpx se světelností f/1.8. Mezi jeho další přednosti patří technologie jako PDAF nebo optická stabilizace obrazu (OIS). Tomuto snímači následně sekunduje ultra široký 13Mpx senzor se 123° záběrem. Papírové předpoklady tedy nejsou zlé. Jak na tom ale je Nokia X30 5G s fotografickými schopnostmi v reálném použití?
Začneme tedy již představeným hlavním senzorem. Hned na začátek prozradím, že v takto drahém telefonu bych očekával něco víc. Při dobrých světelných podmínkách jsou sice snímky ostré a krásně barevně prokreslené, nicméně detaily nejsou zrovna nejlepší. Občas se dokonce slévají a fotka nepůsobí tak dobře. Za šera či při tmě je problém samozřejmě výraznější. Fotky mají dost šumu a občas jsou i lehce máznuté, především při krajích.
Naštěstí tu máme noční režim, jenž dokáže fungovat i automaticky. V noci tento režim opravdu dokáže pomoci. Uzávěrka je sice delší a musíte mít pevnou ruku, avšak výsledek za to stojí. Stále to sice nebude dosahovat kvalit konkurence v podobné cenové relaci, ale výsledek bude o dost lepší než bez onoho režimu.
Fotografické schopnosti sekundárního snímače jsou posléze naprosto průměrné a odpovídají tomu, co byste u takového telefonu očekávali. Záběr je zde dosti široký a výrobci se podařilo eliminovat efekt rybího oka. Samozřejmě, že pokud budete fotit místnost, tak onen efekt bude zřejmý, tomu se ale nelze vyvarovat. Ostatně tento snímač je spíše určen pro fotky přírody a podobně. Zde jsou již výsledky přijatelné. Doporučuji však fotit při kvalitním osvětlení. V noci fotky bohužel postrádají potřebnou kvalitu. Potěší alespoň noční režim, jenž se sice snaží a rozdíl je vidět, avšak stále to není ono.
Opomenout samozřejmě nesmím ani video. To Nokia X30 5G dokáže natáčet v maximálním rozlišení FullHD při 60 snímcích za vteřinu. Poslední částí této sekce je 16Mpx selfie fotoaparát. Ten dokáže vykouzlit povedenou fotku, kterou se nemusíte bát sdílet na různých sociálních sítí.
Aktuální novinka Nokia X30 5G se opravdu snaží zaujmout zákazníka. Jde na to pak poměrně chytře. Design a zpracování tohoto kousku totiž snese srovnání i s dražší konkurencí. Plastová záda sice možná nejsou lákadlem, nicméně konstruktéři se s tím popasovali opravdu dobře. Na první pohled tedy novinka působí opravdu dobře. Pakliže ale nahlédneme po pokličku, tak nás čeká mírné zklamaní.
Fotoaparát tohoto telefonu rozhodně nepatří mezi nejlepší. To samé lze říct o výkonu, jenž náročné hráče rozhodně neuspokojí. Čistý operační systém je sice fajn a disponuje zajímavými funkcemi, avšak optimalizace není zrovna silnou stránkou. Suma sumárum tu tak máme telefon, který se snaží, ale ne dostatečně. Vzhledem k ceně a konkurenci v podobné relaci to tak novinka bude mít nesmírně těžké.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
zpracování a design | horší optimalizace |
čistý Android | nepříliš kvalitní fotoaparáty |
zvýšená odolnost | čtečka otisků prstů |