Recenze Nokia 5.4 – Oblé křivky vrásky neschovají

Daniel Fousek
  • Nokia uvádí do nižší střední třídy model 5.4
  • Hlavním viditelným faceliftem je průstřel místo výřezu
  • Potěší Snapdragon, ale jinak tu není žádný výrazný tahák
Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

Nokia 5.4 (TA-1337) navazuje na loňský model 5.3, který přinesl do řady 5 moderní design a kruhový zadní modul fotoaparátu. Letos jsme se dočkali průstřelu místo výřezu, nebýt toho, asi bych nevěděl, jestli držím v ruce loňský nebo letošní telefon. Nokia vsadila na poučku nevylepšuj, co funguje. Bylo to dobře?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nokia 5.4: specifikace

Konstrukceplast, 160,97 × 75,99 × 8,7 mm, 181 g
Displej6,39″, IPS LCD, 60 Hz, 1560 × 720 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 269 PPI
Operační systémAndroid 10
Čipset8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 662
Paměť4 GB RAM, úložiště 64/128 GB + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 5 Mpx ultra-širokoúhlý + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8, PDAF, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.2, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře, FM rádio, NFC
Baterie4 000 mAh, 10W nabíjení
Cena a dostupnostod 4 990 Kč, březen 2021

Obsah balení

  • telefon Nokia 5.4
  • jehla na SIM
  • 10W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel (1 metr)
  • technická brožurka a základní průvodce

Telefon dorazil ve velkém placatém prodejním balení. Podle rozměrů bych čekal málem tablet, ale Nokia 5.4 má na dnešní dobu naprosto běžné proporce. Díky poměru stran 19,5:9 je snad o trochu širší a nižší. Mimo telefonu máme už jen zásobu čtiva, tak jdeme na obhlídku.

Kulatina s jedním rantlem

Nokia 5.4 působí o něco vstřícněji zaoblením rohů. Zkrátka je telefon zakulacenější než konkurence. Oproti předchůdci je o 3 milimetry nižší, asi 1 milimetr užší a zhubla nepodstatné 4 gramy. Kolem displeje je ještě dost místa, zejména na dolní bradě s logem si uvědomíte, že o takové 2 milimetříky by šlo telefon kolem dokola oříznout.

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

Jelikož se černé placky rozliší nejlépe otočené, k zádům můžu rovnou říct, že Nokia je úhlopříčně modře pruhovaná a vrhá tak dlouhé modré odlesky. V kruhovém vystouplém modulu jsou čtyři fotoaparáty, nalevo LED blesk a dole čtečka otisků prstů.

Telefon je z plastu s výjimkou předního skla, jehož výrobce není uveden. Konstrukce je celkem slušná, ale povšiml jsem si pár drobností, které mě trochu iritovaly. Záda se prohýbají při zatlačení v dolní části a jde pod nimi cítit mezera. Pak je to častý nešvar ostrého přechodu zad na boční rámeček, kdy na velmi oblém telefonu vznikne hrana a musíte přehmátnout nebo se smířit s otlakem na prstu. Slícování dílů je ale přesné, žádné skřípání se neozývá. Odolnost materiálů je bez problémů, byť na lesklých plastových zádech byste škrábance našli.

Na pravé straně máme poměrně blízko sebe vypínací tlačítko a nad ním dvojtlačítko hlasitosti. Vlevo pak máme tlačítko spuštění Google Asistenta, ocením tu hlavně slot na dvě nanoSIM a MicroSD zvlášť. Nahoře je jeden z mikrofonů a napravo 3,5mm jack. Úplně dole máme další mikrofon, reproduktor a USB-C port. Nahrávání a přehrávání zvuku používá technologií OZO, zvuk do sluchátek by měl být prostorový.

Zvukový výstup telefonu je podprůměrný a dynamičtější hudba zní huhlavě. Maximální hlasitost má Nokia slušnou a nepřeslechnete ji, byť čistota zpěvu (teď už spíš řevu) je vpravdě otřesná. Vzhledem ke konstrukci si musíte dát pozor na možné přidušení reproduktoru, výdech je hodně úzký.

LCD nemusí být špatné, ale tady je

Na rovinu, od 6,4palcového LCD displeje Nokie 5.4 jsem nečekal uchvacující podívanou, ale tohle je opravdu low-end. Displej rychle tmavne při náklonu, barevné podání ulétlo mimo kamsi do červené a jas kvůli horším pozorovacím úhlům musíte vyhnat výš než u jiných telefonů. Rozlišení HD je poplatné nižší třídě telefonu a se skřípěním zubů ho nebudu považovat za nedostatek.

Naštěstí je možné vyvážení bílé alespoň trochu kompenzovat v nastavení, nicméně jednotlivé RGB složky nastavit nejdou. Trochu jsem zpočátku bojoval s automatickým jasem, který mi jas dával každou chvíli dolů. Po čase testování se to však výrazně zlepšilo. Jen nevím, kdo z nás dvou se adaptoval víc, já nebo telefon?

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

Čistý, ale potřeboval by osvěžit

Systémem je čistý Android 10 v edici Android One. Na krabičce se dočteme „ready for 11“. Realita je taková, že zatímco „nečistá“ konkurence s hromadou nadstaveb posílá na telefony Android 11, tady je aktuální verze v nedohlednu, což pro mě zabíjí dobrý dojem a nechápu to. Alespoň bezpečnostní aktualizace přišla nová k 1. březnu.

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

Občas rád zkusím telefon s čistým Androidem, abych nezapomněl, jak systém Googlu vlastně v základu vypadá. Tedy: máme tu domovskou obrazovku s plochami a pohyblivým pozadím, zespodu se dá vytáhnout abecední nabídka aplikací se zástupci pěti naposledy používaných. V holo designu se nese zbytek prostředí, tedy aplikace od Googlu, oznamovací lišta s tlačítky a nastavení. Pro geeky je tu dnes už běžná možnost odemknout zavaděč, kdybyste třeba zatoužili po nějakém vylepšení.

Z biometrie nebyla opomenuta čtečka otisků prstů, která je umístěna pod zadním fotoaparátem. Funguje spolehlivě a průměrně rychle. Dotykem je možné telefon probudit, dále posunutím je možné zobrazit oznámení, což se vzhledem k umístění čtečky stane často omylem, naštěstí jde funkce vypnout. Z dalších vychytávek je tu probuzení poklepáním na displej a spuštění fotoaparátu dvojím zmáčknutím vypínacího tlačítka.

Vlevo na domovské obrazovce je klasická Google stránka s počasím, čerstvými zprávami, novinkami atd. Skoro jediným prvkem, který Nokia přidala, je aplikace My Phone, kde je možné přejít na komunitní fórum, optimalizovat některá nastavení nebo se spojit s technickou podporou. Jelikož v telefonu není mnoho aplikací, do návštěvy Obchodu Play vypadá prostředí minimalisticky.

Místo upgradu downgrade

Výkon dodává čipset Snapdragon 662, což je vlastně podtaktovaná verze 665, takže bude slabší, než byla starší Nokia 5.3. Výkon je s ohledem na HD rozlišení v pohodě použitelný a s telefonem se dá pracovat i při multitaskingu. Patří ale k tomu horšímu, co můžeme potkat. Dále tu máme 4 GB RAM a 64 GB úložného prostoru, který je možné rozšířit paměťovou kartou. Mou kartu ale telefon chtěl urputně zformátovat, takže na přenos dat to úplně nebude.

Telefon je v připojení k síti dost konzervativní, najdeme tu tak již zastaralé Wi-Fi 4, Bluetooth 4.2 a LTE kategorie 4. Lepší je to v navigaci, zde jsou zastoupeny antény pro všechny používané lokalizační systémy od Ameriky po Asii. Nokia 5.4 u nás disponuje také NFC, můžete s ním tak platit, s přenosem dat mezi telefony jsem byl méně úspěšný. Po připojení sluchátek funguje příjem FM rádia.

Akumulátor Li-ion s kapacitou 4 000 mAh není trhákem, na druhou stranu jsou vnitřnosti i displej telefonu mírné ve spotřebě energie a jelikož u tohoto telefonu nelze čekat vyšťavení hrami, dva dny výdrže se dají dosáhnout, víc už ne. V zátěži je to pak den a pár hodin. Po vybití vás čeká dost dlouhé nabíjení, tzv. rychlé nabíjení je v podání Nokie jen 10W a zabere skoro dvě a půl hodiny.

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

(Pod)průměrná sestava a něco navíc

Sestava fotoaparátů je vcelku tradiční, máme tedy hlavní fotoaparát se 48 Mpx, širokoúhlý (5 Mpx) a spíš do počtu tu jsou hloubkový a makro (2 Mpx). Dva větší moduly nahoře, menší jsou pod nimi. Přední fotoaparát v levém rohu má 16 Mpx. Fotografická aplikace má pět základních režimů (zleva noc, portrét, fotografie, video, kino). Úplně vlevo nebo po kliknutí na tlačítko s mřížkou je záložka Více, kde je možnost focení panoramat, zpomalených nebo zrychlených videí.

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze

Zaujal mě režim Kino s poněkud „profesionální“ vizáží, natáčí ve formátu 21:9 (neboli 7:3) a 24 snímků/s, můžete volit řadu parametrů a natáčet videa s H-Log, což je logaritmická komprese obrazu (byť stále ve formátu .mp4, nejedná se o .raw!), tudíž má snímek vyšší dynamický rozsah a je ideální pro postprodukci, na druhou stranu bez úprav může vypadat hůř než „obyčejné“ video.

Dosud byly log záběry doménou zrcadlovek, v mobilech je to novinka. Asi to nebude telefon, který by začali houfně kupovat filmaři, ale na nějaké velmi nízkorozpočtové snímky by to mohlo být ono.

V kvalitě fotek se potvrzuje velký pokrok v kvalitě snímků, i levnější smartphony fotí ve dne na běžné použití dobře. Pokud bych chtěl být rýpal, asi bych vytknul šum na jednobarevných plochách. S nižší osvětleností padá kvalita volným pádem.

V interiérech často telefon vyhodnotil špatně vyvážení bílé a fotky byly mrtvolně zelené, venku dochází ke slití detailů. Makro fotky s 2 Mpx mi přijdou spíš jako vtip, zvětšení běžných fotek udělá podobnou službu. Širokoúhlé fotky nejsou pokaždé špatné, jen ztrácí na barevné živosti a jsou méně ostré, takže se hodí spíš pro zpestření.

Jak fotí Nokia 5.4?

Ukázka: širokoúhlé

Ukázka: 48 Mpx

Ukázka: makro

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Důvod, proč telefon chtít?

Nokia 5.4 má bohužel moc drobných nedostatků na to, aby se za prodejní cenu kolem pěti tisíc dala bez váhání doporučit. Konkurence již v této ceně nabídne výrazně lepší telefony. Tak třeba Redmi Note 10 má za stejnou cenu výkonnější čipset, větší baterii a lepší displej. Racionálnější volbou je i Motorola Moto G30, která má o něco lepší výdrž a aktuální Android.

Nokia 5.4, recenze
Nokia 5.4, recenze
Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus čistý AndroidPlus aktualizace
Plus designPlus zvuk
Plus videoPlus displej
Plus nabíjení
Plus výkon
Plus stará Wi-Fi
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články