Nabíjení telefonu ve dne i v noci – Na co si dát určitě pozor?

Jakub Fišer
  • Vsadím se o co chcete, že drtivá většina z vás nabíjí telefon přes noc
  • Mezi uživateli však panuje jakýsi mýtus, že je to pro baterii nebezpečné
  • Jak je to s nočním nabíjením doopravdy a může ničit baterii?
Nabíjení telefonu
Nabíjení telefonu

Nabíjejte originálním adaptérem

Tak předně – smartphony disponují vcelku klasickými lithium-iontovými bateriemi. Ty mají jistou životnost a časem degradují. Proces stárnutí baterie nezměníte, můžete jen zpomalit její úpadek. To učiníte třeba i tak, že nebudete telefon nijak zásadně vystavovat extrémním teplotám, vlhku či chladu. A v neposlední řadě také šetrným nabíjením.

A slyšíte dobře, není podstatné, kdy telefon nabíjíte – jestli ve dne či v noci – ale spíše jak. Jakkoliv to zní jako učebnicová rada výrobců, vždy používejte originální nabíječku – nebo alespoň nabíječku se stejným výkonem, jako je ta originální. Tím, že budete nabíjet iPhone nabíječkou od Huawei s výkonem až 40 W, riskujete rychlejší ničení baterie.

Velký pozor si dejte i na zničené nabíječky a kabely. Určitě to znáte – potřebujete si nabít mobil, kabel ale vypadá, jako kdyby byl používán i k mnoha jiným činnostem než je dobíjení telefonu a z akumulátoru šlehají blesky (nadsázka) nebo ošklivě zavání přepáleným plastem (častá realita, bohužel). I když se vám určitě nechce jít do obchodu a obětovat pětistovku na novou nabíječku, raději to udělejte. Když to přeženu s paralelou, ani vám se dobře nedoplňuje energie v proleželé plesnivé matraci.

Čím nižší výkon, tím zdravější dobíjení

Další rada se pojí s tou první. Vždycky nabíjejte telefon jen s maximálním předepsaným výkonem. Na trhu jsou ale i telefony, které podporují vysoké rychlonabíjení třeba o výkonu 65 W. To je pro baterii rozhodně velký nápor, vždyť takovým adaptérem dobijete i laptop. Někteří výrobci risk zničení baterie obcházejí tím, že do těla nasadí dva rozdělené akumulátory.

Já osobně nabíjím telefony nejčastěji bezdrátově, což až na pár výjimek rapidně snižuje výkon nabíjení a baterie se šetří mnohem víc. Kabelem totiž třeba takový Samsung nebo iPhone zbaští až 25 W, zatímco bezdrátově sotva 15 W. I o bezdrátovém nabíjení Qi je mnoho mýtů a hoaxů – my jsme to v redakci vyzkoušeli.

Nabíjení telefonu v noci
Nabíjení telefonu v noci

Doporučujeme:


Ničí nabíjení přes noc baterii telefonu?

Dostáváme se k hlavní otázce – působí nabíjení přes noc negativně na baterii telefonu? Hned na úvod přidám vlastní zkušenost, protože já přes noc telefon nenabíjím. Není to ale z obavy o zničení, spíš je to kvůli tomu, že pak nabíjím celý den v práci na bezdrátové nabíječce, a tak nemám potřebu do telefonu ládovat energii celý den a ještě celou noc.

I kdybych ale chtěl, telefonu to nijak neublíží. Dnešní smartphony si neříkají „chytré“ jen tak pro nic za nic. Většina současných mobilů s moderním operačním systémem má celkem sofistikovanou správu energie a moc dobře ví, kolik energie přijmout a kdy.

Telefony se často nabíjí přes noc jen polovičním výkonem a to třeba jen do 80 % (což je pro li-ion baterie nejzdravější – pozn. redakce) a předtím, než vám zazvoní budík, se dobijí do 100 %. V žádném případě nemusíte mít obavy z toho, že by se telefon dobil uprostřed noci a pak se baterie tzv. přebíjela. Smartphony jsou chytrá zařízení, která už si s častějším nabíjením umí perfektně poradit.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články