Mobilizujeme.cz

Možnosti propojení mobilních zařízení s TV (vědecké okénko)

  |  3 komentáře  |  autor:

Displeje mobilních zařízení se stále zvětšují, narůstá výkon, přibývají nové funkce, ale mizí například přebytečné konektory. V dnešním vědeckém okénku se proto podíváme na možnosti propojení mobilních zařízení k televizi.

Nejdříve si představíme tradiční propojení pomocí kabelu. Před několika lety výrobci často využívali HDMI konektory, které jsou však dnes již nahrazovány multifunkčními konektory MHL, které v sobě zjednodušeně kombinují HDMI a USB. Zařízení tedy nemusí být vybaveno dvojicí konektorů a vystačí si pouze s jedním microUSB konektorem. Kabely HDMI, nebo chcete-li High Definition Multimedia Interface, jsme se již zabývali, a proto se zaměříme na v dnešní době stále populárnější standart MHL.

 Tip: HDMI – zkratka s obrovským významem

Zkratka MHL se skládá z anglických slov Mobile High-Definition Link a za vznikem této technologie stál Samsung, Nokia, Sony, Toshiba a Silicon Image. MHL umožňuje přehrávání okamžitého obrazu z displeje telefonu, přehrává video až ve kvalitě 1080p/60 a zvuk 192 kHz 7.1 channel. Prvním smartphonem s podporou MHL byl v roce 2011 legendární Samsung Galaxy S II. Od té doby se MHL rozšířilo do mnoha typů zařízení včetně již zmíněných smartphonů a tabletů.

Pokud tedy vlastníte zařízení podporující MHL budete potřebovat speciální redukci, která z microUSB vytvoří plnohodnotný HDMI konektor. Výhodou MHL je úspora místa a možnost při přehrávání zařízení zároveň nabíjet. Na druhou stranu však budete muset připlatit za redukci.

Redukce MHL pro Samsung Galaxy S III

Klasické kabely však stále čestněji ustupují a na jejich místo se derou bezdrátové technologie v čele se sdružením DLNA, které vzniklo v roce 2003 za přispění společnosti Sony a Intel. Postupem času se přidávali další výrobci jako například HP, Microsoft, či Nokia. Dnes do sdružení patří více než 250 společností.

Tip: DLNA jako prostředek pro digitalizaci domácnosti

Zkratka DLNA vznikla z anglických slov Digital Living Network Alliance a označuje tedy sdružení mnoha předních výrobců elektroniky, kteří společně vytvořili jednotný standard pro sdílení multimediálního obsahu v domácnostech. Všechna zařízení podporující DLNA navíc musí projít přísnou certifikací, která zaručuje kompatibilitu s ostatními výrobky. Pokud tedy vlastníte Wi-Fi síť, smartphone a televizi podporující DLNA, nic vám nebrání jednoduše přehrávat fotografie, hudbu, či videa bez použití jakýchkoliv kabelů.

Pro bezdrátové přehrávání multimediálního obsahu lze využít také technologii Wi-Fi Direct, která umožňuje přenos dat mezi různými zařízeními, bez nutnosti vytváření přístupového bodu. Oproti standardu DLNA tedy nebudete potřebovat Wi-Fi síť, na kterou by byla všechna zařízení připojena, a vystačíte si pouze se smartphonem a televizí podporující tuto technologii.

Tip: Wi-Fi Direct – objevte možnosti nové technologie 

Zmíněné možnosti mají jednu velkou slabinu a tím je televize s Wi-Fi připojením. Pokud však vlastníte starší televizi a nehodláte utrácet nemalé částky za novou, nabízí pro vás většina výrobců své vlastní řešení. Pojďme si tedy některé z nich ve zkratce představit.

Samsung Allshare Cast Dongle (1 600 korun)

Malá krabička od Samsungu se připojuje k televizi prostřednictvím HDMI a nabízí zrcadlení obrazu ze smartphonu přímo na obrazovku televize, a to až v rozlišení 1080p. Jednoduše tak můžete vyřešit problém s absencí Wi-Fi připojení. Drobnou vadou na kráse je však seznam oficiálně podporovaných zařízení, který obsahuje pouze Galaxy S III, Galaxy S4, Galaxy Note II, Galaxy Note 10.1.

HTC media Link HD (cena 2 050 korun)

Příslušenství od tchajwanského výrobce pracuje na podobném principu jako Allshare Cast Dongle. Se smartphonem komunikuje prostřednictvím technologie DLNA a obraz do televize posílá skrze HDMI. Opět však narážíme na stejný problém, kterým je kompatibilita. HTC media Link HD lze použít pouze se smartphony HTC One X, HTC One XL, HTC One S a HTC One.

LG Smart TV Upgrader (cena 2 500 korun)

Řešení od LG nabízí kromě přehrávání multimediálního obsahu pomocí DLNA také možnost prohlížení internetu a instalaci dalších aplikací. Na rozdíl od konkurence si navíc bude rozumět se všemi zařízeními podporující DLNA.

Apple TV (cena 2 800 korun)

Pokud plánujete váš iPhone, iPad, či iPod Touch připojit bezdrátově k televizi, nejspíše se bez této malé černé krabičky neobejdete. Apple TV nabídne opět přehrávání multimediálního obsahu a zrcadlení obrazu přímo na televizi. Nejnovější generace tohoto zařízení podporuje až rozlišení 1080p.

Google Chromecast (cena 35 dolarů)

Nejmenší a asi nejelegantnější řešení nově nabízí Google. Zařízení o velikosti běžného flashdisku obsahuje upravený operační systém Chrome OS a umožňuje přehrávat online obsah například ze služby YouTube nebo Netflix. Bohužel však nedokáže přehrávat multimediální obsah uložený v paměti smartphonu. Nejedná se tedy o přímou konkurenci pro již zmíněná řešení od ostatních výrobců. Zatím není jasné, zda-li se Google Chrome Cast dostane oficiálně také na náš trh.

Možností propojení je tedy mnoho a každému může vyhovovat něco jiného. Jaký způsob propojení používáte vy? Dáváte přednost kabelu nebo bezdrátovým technologiím?

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Zenfone 5 a spol. jsou již v přípravě, potvrdil šéf Asusu

Zenfone 5 a spol. jsou již v přípravě, potvrdil šéf Asusu

DNES  |    |  diskuze (0)

Před nedávnem tchaiwanský výrobce Asus představil šestici smartphonů spadající do modelové řady Zenfone 4, ve které si může vybrat téměř každý. Společnost…

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

DNES  |    |  diskuze (0)

Do rukou se nám dostala rušička signálu, se kterou prakticky přestanou fungovat všechny mobilní telefony v nejbližším okolí. Její použití nám však…

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Mobilní zobrazení