Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

LG Optimus 7 a Windows Phone 7 – první dojmy z telefonu a nového OS

  |  14 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V redakci jsme měli možnost vyzkoušet si finální verzi nového operačního systému Windows Phone 7 ještě před zahájením prodeje prvních telefonů s touto platformou. Konkrétně jsme systém testovali na smartphonu LG Optimus 7.

Za exkluzivní zapůjčení předprodejního vzorku mobilního telefonu LG Optimus 7 do redakce Mobilizujeme.cz děkujeme českému zastoupení výrobce LG. Kvůli embargu Microsoftu jsme však museli podepsat smlouvu o mlčenlivosti a nemohli jsme naše první dojmy z telefonu publikovat dříve než 21. října.

Operační systém Windows Phone 7 je zcela novou mobilní platformou, postavenou znovu od základu. Microsoft se soustředil především na to přinést něco nového, inovativního a optimalizovaného přímo pro mobilní telefony. Jak se mu to povedlo a co je naopak ještě potřeba zdokonalit se dočtete v následujících odstavcích. Pro všechny čtenáře pak ještě dodám, že první telefony s Windows Phone 7 budou bez české jazykové lokalizace, tzn., budete mít na výběr pouze z několika zahraničních jazyků jako Angličtina, Němčina, Španělština atd.

Platforma Windows Phone 7 optimalizovaná přímo pro mobily

Microsoft se snažil co nejvíce ušetřit na souběžně běžících procesech, které nejsou zdaleka potřebné, a když ano, uživatel se k nim jednoduše dostane. Řeč je o horním ukazateli sítě, dat, Wi-Fi, stavu baterie a času. Ten ukazuje v základním stavu běžně jen hodiny, zbytek je uschován. Pokud sjedeme prstem z horního okraje displeje směrem dolů, vyjede zbytek této lišty, na které spatříme vše zmíněné. Po chvilce se zas lišta skryje a zůstávají opět jen hodiny. V případě, že zavítáme do telefonního seznamu či jen na obrazovku pro vytáčení telefonních čísel, automaticky se objeví ukazatel síly signálu. Jak chytré, pohodlné, šetrné.


Windows Phone 7 jsou prvním OS se speciálním panoramatickým módem

Dlaždice, dlaždice a další dlaždice

Základní obrazovka je a vždy bude u všech zařízení s novými Windows Phone 7 stejné stavby. Plovoucí čtvercové a obdélníkové dlaždice si můžete podle sebe přenastavit. Jednotlivé bloky se při delším podržení prstu zvětší a vy je můžete posouvat, na jakoukoliv pozici si přejete. Stejně tak lze přidávat bloky nové, konkrétně služby z výpisu na druhé obrazovce (jakémsi menu). Stačí na konkrétním podržet prst a zvolit poté možnost „pin to start“, vytvoří se příslušná dlaždice na konci aktuálních.

Pokud stiskneme v režimu základní obrazovky s dlaždicemi jedno z tlačítek ovládání hlasitosti, vyjede nám z horního okraje displeje nabídka zobrazující hlasitost přístroje a také rychlou změnu profilu mezi vyzváněním a vibracemi telefonu. Snadné a především účinné. V případě, kdy máme spuštěn hudební přehrávač nebo rádio, nám tato nabídka navíc dává možnost posunu v písních nebo stanicích rádií.

Zprávy a telefonní seznam

Zprávy jsou zobrazeny formou konverzací. Napsání nové zprávy je snadné, po zvolení možnosti napsání nové zprávy (ikonka plus v kruhu) je dostupná QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku (obě boční strany). Přidat lze multimediální obsah – obrázky či fotografie z fotoaparátu, které byly pořízeny, nebo nyní budou.

Funkce Searching zobrazuje všechna volání (zmeškané hovory, volaná čísla) logicky podle data uskutečnění. Lze se skrze ně dostat přímo do kontaktů, vytáčet tel. číslo a přehrát si vzkazy ze záznamníku.

Fotoaparát vždy s mechanickou spouští a bleskem

Fotoaparát prvního LG s Windows Phone 7 přináší řadu funkcí navíc doplněných i o funkce přímo od LG. V nastavení nechybí režimy panorama, portrét či noc, dále barevné efekty, vyvážení bílé, kontrast, kvalita fotografie a stabilizátor obrazu. Funkce ScanSearch hledá nejbližší restaurace a podobná místa podle zamíření fotoaparátu na tu či onu světovou stranu. Fotit lze v poměru stran 4:3, a to v rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 px) a nižších či v poměru stran 16:9 s rozlišením 3,6 Mpx (2560 x 1440 px) a nižších.

Při focení je k dispozici LED blesk, který podle dohody s Microsoftem musejí nabízet všechny telefony vybavené systémem Windows Phone 7, stejně tak musejí být vybaveny mechanickou spouští pro pořízení snímku. Nechybí 6x digitální zoom pro zachycení detailů. LG Optimus 7 zvládá nahrávání videa v poměru stran 4:3 s rozlišením VGA (640 x 480 px) a QVGA, či v poměru stran 16:9 s HD rozlišením 720p (1280 x 720 px). Během natáčení můžete použít přisvícení pomocí LED diody.

Synchronizace a program Zune, sociální sítě

Pro synchronizaci veškerých dat mezi telefonem a PC slouží nejnovější verze programu Zune, kterou si můžete zdarma stáhnout z webu Microsoftu. Po nainstalování programu stačí připojit telefon k PC, ten jej automaticky rozpozná a dovolí vám do něj přesouvat povolené multimediální soubory, synchronizovat organizační data a také aktualizovat firmware telefonu. Vše je velmi jednoduché, intuitivní. Přesunout data do telefonu jiným způsobem, např. aplikace třetích stran, však bohužel není možné. Microsoft si zkrátka hlídá, aby se do telefonu nedostal nežádaný obsah a uživatel si aplikace musel vždy stahovat či kupovat na obchodu Windows MarketPlace.


První připojení telefonu k PC přes program Zune

People hub je u operačního systému Windows Phone 7 cestou ke kontaktům. U každého kontaktu se zobrazuje obrázek a informace, a to manuálně zadané, nebo načtené z Facebooku. Právě s ním je telefonní kontakt opravdu úzce spjat. Pro rychlé nalezení kontaktu slouží vyhledávání. Přidání kontaktu s sebou nese množství informací, které mohou být přidány. Ve stejném hubu se zobrazují nejnovější příspěvky přátel z Facebooku a jsou zde i poslední kontakty.


Synchronizace veškerých dat mezi telefonem a PC v program Zune

Kalendář a Office

Kalendář standardně zobrazuje hodinový denní režim, lze však přepínat na režim měsíční. Nové záznamy obsahují – text, pozici, datum, čas, dobu trvání, opakování (každý den, týden, každý určený den v týdnu, v měsíci či roce), připomínání (1, 5, 10, 15, 30 minut, 1 či 18 hodin, 1 den, týden) status, vybrání osob z kontaktního listu, další poznámky a nastavení režimu soukromí. V nastavení totiž je možnost povolení Windows Live, tedy je zde možnost sdílení kalendářových dat.

Patrně jednou z nejzásadnějších funkcí Windows Phone 7 je kompletní balík Office 2010, který má sekce One Note, Documents, Share Point. Až budete mít možnost si sami vyzkoušet všechny možnosti nových Office 2010 v mobilní verzi, zcela jistě je prohlásíte za zatím to nejlepší, co bylo dosud v telefonu možné provádět. Jak snadno se píší dokumenty ve Wordu, vytváří grafy v Excelu nebo prezentace v Power Pointu. Plná podpora dokumentů Office je zkrátka jedna z velkých výhod oproti konkurenčním platformám.

Galerie, mapy, Internet

Pictures hub zobrazuje dostupné obrázky, fotografie, a to z paměti telefonu, tak i načtené z Facebooku. Řazení je podle data, oblíbených nebo žádné. Prohlížení fotografií je snazší díky podpoře technologie multitouch, stačí dvěma prsty přibližovat či oddalovat. Podobně funguje funkce i ve webovém prohlížeči.

Mapy Bing mají kvalitně zpracované načítání mapových podkladů, kdy se jakoby z mlhy při posunu načítá další vymezená oblast. Je nutné mít zapnutou funkci GPS v nastavení telefonu, s níž teprve telefon dokáže určit pozici. Vlastní pozici lze sdílet. Blíže se Bing mapami a navigací budeme zabývat v některém z prodejních verzí telefonu, nyní nefunguje vše tak, jak má.

Internetový prohlížeč Internet Explorer využívá všechny moderní přednosti a je především konkurence schopný. Jeho obrazovka má horní panel pro vkládání požadované webové stránky, dolní s uložením stránek mezi oblíbené, přepínání mezi okny a rozšířené možnosti – sdílení stránky, nalezení výrazu na stránce, povolení Cookies, používání vyhledávače Bing a zvolení zobrazení stránek (mobilní nebo klasická verze). Prohlížeč si pamatuje použité přihlašovací údaje, historii webů.

Xbox Live a Windows MarketPlace

Sekce Games (Xbox Live) přináší pro uživatele možnost hraní her. V nabídce budou hry přibývat. Pokud vlastníte klasický Xbox a hrajete hry, pak uvítáte možnost hrát vybrané tituly po přerušení na klasickém Xboxu zde na Xboxu mobilním, a to od místa přerušení. Sekci bude potřeba více otestovat po příchodu konečné funkční verze Windows Phone 7. Důležité je vědět, že pro hraní je potřeba mít vytvořen svůj účet, pod kterým každý hráč vystupuje v Xbox Live a může tak např. hrát s dalšími hráči.

Pro přístup na obchod Windows MarketPlace s množstvím aplikací, her, hudebních a dalších multimediálních obsahů je potřeba v současné době zvolit při prvním spuštění telefonu některou ze zemí, ve kterých již MarketPlace u Windows Phone 7 funguje. Microsoft sice negarantuje následnou plnou funkčnost telefonu, ale v nastavení můžete kdykoliv telefon resetovat do původního stavu a znovu vybrat nový region, takže není problém nyní zvolit např. Velkou Británii a poté někdy zvolit ČR.

Nastavení, firmware a aktualizace Windows Phone 7

Nastavení telefonu obsahuje volbu vyzvánění, vibrací, a to samostatně pro volání (30 melodií), SMS (10 melodií), email (10) a hlasovou zprávu (také 10). Barevný podklad písma a dlaždic lze určit jednou z deseti nabízených barev, např. u modelů HTC jsme si všimli navíc ještě jedenácté barvy, nazvané jako htc.

Nechybí letecký mód, který vypne telefonní část přístroje, správa Wi-Fi a Bluetooth, emailové účty, Facebook účet, doba, za kterou se telefon uzamkne, povolení pozice (GPS), datové přenosy, nastavení data a času, region a řeč, jazyk, aktualizace telefonu (hlásí se automaticky po připojení k Zune v počítači či pokud vyhledávání aktualizací povolíte i v síti operátora).

V sekci about se dozvíme o názvu telefonu, jeho prodejci a dostupné paměti. Je zde také aktuálně používaná verze OS Windows Phone 7, verze firmware, hardware atd. Vzhledem k testování přístroje před 21. říjnem nebudeme verzi OS zveřejňovat.

Zhodnocení smartphonu LG Optimus 7 a platformy Windows Phone 7

Microsoft dlouho otálel s novou verzí operačního systému Windows pro mobilní telefony. Nakonec ale přispěchal s novými Windows Phone 7. Vzal si příklad z konkurenčních platforem, které jsou dnes na pořadu dne, a přidal řadu zajímavých vylepšení či odlišných zpracování funkcí a vlastností. Systém je velmi rychlý, troufám si tvrdit, že nejrychlejší z dnešních mobilních platforem. Všechny telefony s novými Windows Phone 7 totiž musejí splňovat základní hardwarové požadavky jako např. 1 GHz procesor či 256 MB RAM a další. Systém je navíc přímo stavěný pro mobilní telefony. Práce s telefonem je tak velmi pohodlná. Výhodou je také aktualizace operačního systému. Když Microsoft vydá aktualizaci, je dostupná pro všechny telefony s Windows Phone od všech výrobců. Nevýhodou je ale prozatím absence české lokalizace, která přijde až společně s počeštěním všech potřebných funkcí jako je i např. hlasové vyhledávání apod.

Samotný telefon LG Optimus 7 v nás vyvolal dobrý pocit. Ačkoliv se jednalo pouze o prototyp, telefon se již vytáhl kvalitním konstrukčním zpracováním. Délkou výdrže na tom ještě nebyl úplně nejlépe, vydržel nám něco málo přes jeden den. To ale výrobce do uvedení prodejní verze zcela jistě vylepší. Pro ovládání a výbavu platí pochvalná slova z předchozích odstavců. Zákazníci se tak mají rozhodně na co těšit.

ČLÁNKY:, , ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

VČERA  |  Tomáš Richter  |  5 komentářů

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

VČERA  |  Jakub Fišer  |  16 komentářů

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení