Jak pečovat o baterii v telefonu, aby vám dlouho vydržela?
- Baterie v telefonech je věčné téma, které řeší snad každý uživatel
- Často si uživatelé stěžují na to, že baterie za rok, za dva umírá
- Poradíme vám, jak se k baterii chovat, aby vám dlouho vydržela!

Nabíjejte pečlivě a šetrně
Alfou a omegou toho, jak pečovat o baterii ve svém telefonu (ale i v jiném zařízení s klasickou Li-Ion baterií) je správné nabíjení. Klasická poučka praví, že ideální chvíle pro nabíjení nastane, když hodnota v akumulátoru klesne na 30 nebo 20 %. To ale neznamená, že musíte telefon dobíjet do 100 %. Ideální je dobíjet do hodnoty 90 nebo 80 %, víc ne.
Mezi uživateli je také zažitý mýtus, že při koupi nového přístroje je třeba akumulátor tzv. kalibrovat, to znamená několikrát za sebou jej vybít až na nulu a pak jej znovu dobít do 100 %. To je skutečně hoax, lithium-iontové baterie tak nefungují. Pouze šetrné nabíjení je klíčem k dlouhé životnosti akumulátoru.
Doporučujeme: Nabíjení telefonu ve dne i v noci – Na co si dát určitě pozor?
Nepřebíjejte telefon
Tato rada je pro většinu uživatelů spíše okrajovou, neboť velká část dnešních telefonů má tzv. chytré nabíjení a telefon moc dobře ví, kolik energie si vzít na to, aby se nepřebíjel. Pokud ale disponujete starším telefonem bez tzv. optimalizovaného nabíjení, dbejte i na tuto radu.
Jinak je určitě důležité telefon nenabíjet moc vysokým výkonem. Moderní telefony se chlubí závratnými hodnotami výkonu nabíjení. 65W, 80W, dokonce i 120W rychlodobíjení. Na to opravdu pozor, protože nabíjet baterii každý den tak vysokým výkonem neprospívá k dlouhé životnosti Li-Ion akumulátoru. Třeba já se snažím mobily nabíjet pouze nižším výkonem, maximálně 25 W drátově a 15 W bezdrátově.
Nevystavujte baterii náročným podmínkám
Podstatná rada, hodí se zejména v těchto chladných dnech. Jak známo, Li-Ion články nesnáší chlad a naopak ani až moc velké teplo. V zimě proto mějte svůj telefon dobře izolovaný od okolního mrazu. Noste jej třeba v kapse u kalhot či jinak blízko vašemu tělu, kde jej zahříváte přirozeným teplem, které každá živá bytost vyzařuje.
V létě naopak nenechávejte telefon na sluníčku, to může mít pro baterii ještě horší důsledky. Uživatelé velmi často nechávají v parném létě telefon třeba v autě, kde se velmi rychle zvedá teplota a telefon samotný – natož akumulátor uvnitř – není na podobné podmínky konstruován.

Pozor na aplikace, které drancují baterii
Další, na co si dát jednoznačně pozor, jsou aplikace, které mají tendenci ždímat vaši baterii na úplné minimum. Typicky jde o aplikace, které běží na pozadí celý den. Pár příkladů: sociální sítě jako Facebook, Instagram, Twitter, chatovací platformy jako Messenger, WhatsApp.
Důležité je si uvědomit, že aplikace neustále sbírají data a tzv. se aktualizují. Takové aplikace lze „přiškrtit“ v nastavení telefonu a případně je omezit na naprosté minimum. Věřte, že energetický článek ve vašem telefonu vám za to později poděkuje.
Psali jsme také: Jak zamezit častému vybíjení baterie?
Regulujte jas displeje
Možná nenápadná rada, ale rozhodně důležitá. Největším žroutem energie v telefonu je displej, konkrétně malé diodky, které pracují pod ním a obrazovku podsvětlují. Na to je třeba si dát pozor, protože když máte celý den maximální jas, tak to neprospívá nejen vašim očím, výdrži telefonu ale hlavně životnosti akumulátoru.
Dobrou pomocnou berlí pro lepší zdraví baterie vašeho mobilu může být i nastavení tmavého režimu. To však doporučuji pouze v případě, že je váš smartphone vybaven displejem typu OLED, P-OLED či AMOLED. Jinak není účinnost taková, protože u LCD panelů je podsvěcována i černá plocha. OLED panely s citlivě nastaveným dark modem tak šetří baterii a kromě toho i zrak uživatelů.
Máte i vy nějaké osvědčené rady? Nebojte se je s námi i s dalšími čtenáři sdílet v komentářích!