Jailbreak pro iPhone není mrtvý. Hackeři zveřejnili verzi pro iOS 15 a iOS 16
- Nástroj jailbreak patří k iOS jako šlehačka k jahodám
- Pokud se rádi vrtáte v jablečném systému, máme pro vás dobrou zprávu
- Aktuálně vychází jailbreak kompatibilní s iOS 15 a 16

Jak známo, Apple moc rád svým zákazníkům diktuje, co se systémem iOS můžou a nemůžou dělat. Ne všichni se ale s restrikcemi v rámci tohoto systému chtějí smířit a právě proto vznikl nástroj jailbreak, jehož první verze spatřila světlo světa již v roce 2007, tedy s prvním iPhonem. Apple sice hackerům tvorbu tohoto nástroje neustále ztěžuje, ale ti jsou ve finále vždy úspěšní.
Apple dělá co může, ale jailbreak nevymýtí
Jablečný gigant se v poslední době zaměřuje na bezpečnost svého systému iOS i z důvodu, aby hackerům co možná nejvíc ztížil práci na tvorbě jailbreaku. A částečně se tak i dařilo, protože hackeři měli s vytvořením tohoto nástroje pro iOS 15 značné problémy.
Těm je ale konec a všichni milovníci tohoto kontroverzního doplňku můžou začít slavit. Jak uvádí server 9to5mac, do světa se dostal nový jailbreak pojmenovaný Palera1n, jenž je kompatibilní nejenom se starším iOS 15, ale i s novou verzí iOS 16.

Čtěte také: Co je to Apple Freeform? Jde o ultimátní aplikaci pro týmovou práci
Nový, ale vlastně 3 roky starý
Nejnovější jailbreak Palera1n je postavený na exploitu checkm8, který byl objeven již v roce 2019. Byl nalezen v zaváděcí paměti čipových sad Applu od verze A5 až po A11 a tento exploit je víceméně považovaný za neopravitelný. A právě toho tvůrci nejnovějšího jailbreaku využili.
Ten tedy může být provozovaný na telefonech, které mohou být tímto exploitem ovlivněny a zároveň na nich lze spustit iOS 15 či 16. Přístrojů, které mohou jailbreak Palera1n využívat, tedy mnoho není a jedná se o spíše starší zařízení.
Tyto přístroje podporují jailbreak Palera1n
- iPhone 8 a 8 Plus
- iPhone X
- iPad 5
- iPad 6
- iPad 7
- iPad Pro (1. a 2. generace)

Jailbreak rozhodně není pro každého
Jak tvůrci tohoto nejnovějšího jailbreaku uvádí, jedná se stále spíše o experimentální verzi určenou hlavně pro vývojáře. Proces jeho aktivace je velmi složitý a vyžaduje počítač s Linuxem či Mac. Máte v plánu ho i tak vyzkoušet? Pokud ano, rozhodně se o své zkušenosti podělte v komentářích.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.