Hybridní válka v praxi. Rusové šíří dezinformace a škodlivý malware

Ondřej Koníček
Hacker
Hacker

Na Ukrajině se neustále válčí, a stejně jako na počátku tohoto konfliktu, i nyní, po více než dvou letech, se válčí také v online prostoru. Ruští hackeři jedou naplno a nově cílí na nábor nových ukrajinských vojáků. Pomocí falešné aplikace s malwarem se snaží ztížit ukrajinským náborářům práci a snížit tak počet nových vojáků.

Hybridní válka v plném rozsahu

Válka na Ukrajině již není konflikt jako za starých časů, ale moderní, hybridní válka. V obrovské míře se do ní zapojují například drony a samozřejmě i hackeři na obou stranách, kteří útočí na digitální infrastruktury. Jak uvádí server Dark Reading, aktuálně se pod náporem hackerských útoků ocitají ukrajinské náborové síly, jenž se starají o přísun nových vojáků u Ukrajiny.

Výzkumníci skupiny Threat Intelligence Group (TAG) zaregistrovali aktivní hackerskou kampaň, která využívá falešnou verzi legitimního ukrajinského nástroje „Civil Defense“. To je mapový nástroj používaný k lokalizaci vojenských náborářů a hackeři využívají její falešnou verzi k tomu, aby šířili dezinformace a zároveň rozesílali škodlivý malware.

telefon Ukrajina vlajka
telefon Ukrajina vlajka

Falešný nábor přes Telegram

Útočníci se snaží přes kanál platformy Telegram nalákat potenciální rekruty ke stažení škodlivé verze nástroje „Civil Defense“ z podvrženého webu. Po jejím stažení se pak dostane do telefonů rekrutů nebezpečný malware pro Android i Windows. Jedním z největších nebezpečí pramenících z tohoto malwaru je Purestealer, což je záškodník schopný krást citlivé informace.

Na Androidu pak tento malware vytvoří i zadní vrátka Craxsrat, tedy volný průchod do napadeného telefonu. Mimo to se pak ruští hackeři v rámci této kampaně snaží nabourat snahy ukrajinského mobilizačního úsilí, a to šířením falešných, proti-ukrajinských videí. Ty se šíří přes kanál Telegramu a ruští hackeři jedou opravdu naplno.

Rusko jako velmoc kyberútoků

Pravdou je, že Rusko má obrovskou základnu hackerů a ti útočí stabilně po celém světě. Jedná se o již zaběhlou součást ruské válečné strategie a hackeři kremelského režimu neútočí jen na Ukrajině. Nepříjemnosti dělají i jiným vládám, nejnověji například zaútočili na lodní přístavy v Japonsku a zapojují se také do šíření dezinformací týkajících se aktuálních prezidentských voleb v USA.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články