Hybridní válka v praxi. Rusové šíří dezinformace a škodlivý malware

Na Ukrajině se neustále válčí, a stejně jako na počátku tohoto konfliktu, i nyní, po více než dvou letech, se válčí také v online prostoru. Ruští hackeři jedou naplno a nově cílí na nábor nových ukrajinských vojáků. Pomocí falešné aplikace s malwarem se snaží ztížit ukrajinským náborářům práci a snížit tak počet nových vojáků.
Hybridní válka v plném rozsahu
Válka na Ukrajině již není konflikt jako za starých časů, ale moderní, hybridní válka. V obrovské míře se do ní zapojují například drony a samozřejmě i hackeři na obou stranách, kteří útočí na digitální infrastruktury. Jak uvádí server Dark Reading, aktuálně se pod náporem hackerských útoků ocitají ukrajinské náborové síly, jenž se starají o přísun nových vojáků u Ukrajiny.
Výzkumníci skupiny Threat Intelligence Group (TAG) zaregistrovali aktivní hackerskou kampaň, která využívá falešnou verzi legitimního ukrajinského nástroje „Civil Defense“. To je mapový nástroj používaný k lokalizaci vojenských náborářů a hackeři využívají její falešnou verzi k tomu, aby šířili dezinformace a zároveň rozesílali škodlivý malware.

Falešný nábor přes Telegram
Útočníci se snaží přes kanál platformy Telegram nalákat potenciální rekruty ke stažení škodlivé verze nástroje „Civil Defense“ z podvrženého webu. Po jejím stažení se pak dostane do telefonů rekrutů nebezpečný malware pro Android i Windows. Jedním z největších nebezpečí pramenících z tohoto malwaru je Purestealer, což je záškodník schopný krást citlivé informace.
Na Androidu pak tento malware vytvoří i zadní vrátka Craxsrat, tedy volný průchod do napadeného telefonu. Mimo to se pak ruští hackeři v rámci této kampaně snaží nabourat snahy ukrajinského mobilizačního úsilí, a to šířením falešných, proti-ukrajinských videí. Ty se šíří přes kanál Telegramu a ruští hackeři jedou opravdu naplno.
Rusko jako velmoc kyberútoků
Pravdou je, že Rusko má obrovskou základnu hackerů a ti útočí stabilně po celém světě. Jedná se o již zaběhlou součást ruské válečné strategie a hackeři kremelského režimu neútočí jen na Ukrajině. Nepříjemnosti dělají i jiným vládám, nejnověji například zaútočili na lodní přístavy v Japonsku a zapojují se také do šíření dezinformací týkajících se aktuálních prezidentských voleb v USA.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.