Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Hvězda s touhou po doteku: recenze Samsung S5230 Star

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung S5230 Star je oblíbený dotykový mobilní telefon s bohatou výbavou za cenu okolo 3 tisíc korun. Ne náhodou tak trhá prodejní rekordy. Naše recenze prozradí, v čem telefon vyniká a v čem jsou naopak jeho slabiny.

Ještě před rokem stály běžné telefony s dotykovým displejem okolo 10 tisíc korun. Letos Samsung dokázal stlačit cenu jednoho takového telefonu pod 4 tisíce korun a přesně podle očekávání mu to přináší ovoce. Samsung S5230 Star se stal nejrychleji prodávaným mobilním telefonem v historii společnosti Samsung a do statistik výrobce se zapsal zlatým písmem příslušejícím hvězdám.


Samsung S5230 Star v černém a bílém provedení

Samsung však není jediný výrobce, který letos nabízí dotykový telefon s cenou do 4 tisíc korun. Také korejské LG přišlo s levným dotykovým telefonem. Jedná se o model LG KP500 Cookie. Oba telefony disponují téměř shodnou výbavou a také cena se liší jen minimálně. V recenzi vám tedy poradíme, který z této dvojice modelů raději zvolit.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Samsung S5230 navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Samsungu S5230 Star

Rozměry104 x 53 x 11,9 mm
Hmotnost92 g
DisplejTFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Paměť50 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí TouchWiz 1.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), detekce úsměvu, nahrávání videa
Obsah balenínávod, CD-ROM se softwarem Samsung PC Studio, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost3 200 Kč, léto 2009

Krátké postřehy z testování Samsungu S5230:

Co se nám líbilo: kinetické skrolování v nabídkách alá iPhone, inteligentní odemknutí pomocí zkratek, rozpoznávání hudby, přístup k sociálním sítím (Facebook, MySpace, Flickr)

Co se nám nelíbilo: displej nelze překlopit na šířku v nabídkách, dodávaný headset nemá redukci na 3,5 mm Jack, paměťovou kartu nelze vyměnit za běhu telefonu


Obsah balení: standard bez karty

V balení spolu s telefonem najdeme návod, CD-ROM se softwarem Samsung PC Suite, baterii, nabíječku, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel. Paměťovou kartu je pak podle potřeby nutné dokoupit.


V balení je dnešní standard až na scházející paměťovou kartu

Vzhled a konstrukce: na nic si nehraje

Samsung se u modelu S5230 po stránce designu nepouštěl do neprobádaných vod. Žádné módní výstřelky, jen pěkně uhlazený design s kovovými prvky, tolik charakteristický pro korejského výrobce Samsung. To je rozhodně jeden ze základních kamenů, na kterých je postavený úspěch tohoto telefonu.

S rozměry 104 x 53 x 11,9 mm jde dnes o středně velký telefon klasické konstrukce. Nízká hmotnost 92 g je pak více než přijatelná. Výrobce použil převážně plast. Stříbrný rámeček podél přední hrany evokuje, že jde o kov. Ve skutečnosti je však z kovu jen okolí trojice tlačítek umístěných pod displejem.

Po stránce konstrukčního zpracování je na tom Samsung S5230 Star velmi dobře. Jednotlivé plasty na sebe dokonale lícují a při mačkání na plasty neslyšíme žádné pazvuky, zkrátka jde o precizní zpracování. Zadní kryt drží na místě bez pohnutí.

Nad displejem najdeme reproduktor, který slouží jak během hovorů, tak i pro přehrávání hudby. Pod displejem je k dispozici trojice tlačítek. Na pravém boku můžeme spatřit otvor pro prostrčení šňůrky, jednofázovou spoušť fotoaparátu a zamykací tlačítko.

Levý bok skýtá dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a proprietární konektor Samsung, do kterého můžeme připojit dodávaný headset, nabíječku či datový USB kabel. Škoda, že výrobce telefon nevybavil standardním konektorem microUSB. Na zadní straně telefonu pak najdeme objektiv fotoaparátu a šikovné zrcátko pro pořízení autoportrétů.

Displej a ovládání: vše dotykem

Telefon zaujme už na první pohled rozměrným dotykovým TFT displejem s rozlišením WQVGA (240 x 400 px), se schopností zobrazit až 262 tisíc barev a úhlopříčkou 3,0 palce. U dotykového displeje bylo použito rezistivní, čili odporové, technologie. Dotyková plocha tak reaguje nejen na prsty, ale také na různé předměty. Oproti iPhonu displej u Samsungu S5230 využijeme i pokud máme na ruce rukavice.


Dotykový displej je zarovnaný s okolí, takže se dobře ovládá i v rozích

Pro ovládání telefonu využijeme kromě dotykového displeje také trojice kláves pod displejem. Nalevo a napravo je dvojice klasických hovorových kláves pro přijmutí resp. pro ukončení hovoru. Prostřední tlačítko slouží pro vrácení se o vždy o jeden krok zpět.

Baterie a výdrž: solidní výsledek

Výrobce s telefonem dodává baterii Li-Ion s kapacitou 1000 mAh. V redakčním testu nám telefon vydržel zhruba 3 dny bez potřeby dobití. Denně jsme poslali několik málo zpráv, uskutečnili hovory o délce cca 15 minut, pořídili několik snímků digitálním fotoaparátem a přibližně 30 minut jsme poslouchali hudbu z hudebního přehrávače.


Zadní strana bez ochranného krytu

Prostředí telefonu: jednoduché a pohledné

Pro snadné ovládání telefonu prsty přes dotykový displej je výrobcem přichystáno graficky i funkčně zdařilé prostředí TouchWiz v nejnovější verzi. V pohotovostním režimu máme k dispozici trojici ploch, na které můžeme umístit různé widgety. V nabídkách nechybí kinetické skrolování alá iPhone. Jediné, co bych mohl vytknout, že se displej nepřeklopí do režimu na šířku v nabídkách, pouze například při psaní zpráv na QWERTY klávesnici, v galerii či sledování videa.

Samsung S5230 Star přináší jednu zajímavou inovaci, tzv. inteligentní odemknutí pomocí zkratek. Telefon lze odemknout a aktivovat menu napsáním písmene na displej. Ke každé nabídce je možné přiřadit písmeno abecedy a ta se pak rovnou objeví na displeji. Zvolíte-li si například písmeno „z“ pro složku „zprávy“, stačí vám napsat tento znak na displej a v okamžiku máte přístup do této složky. Na stejném principu pak funguje přístup do všech ostatních složek.

Telefonování a zprávy: pohodlná softwarová QWERTY

Telefonní seznam pojme až 2 tisíce kontaktů. Ke každému kontaktu můžeme přidat kromě telefonního čísla také obrázek, speciální vyzvánění, tón zprávy, email, přezdívku a mnoho dalších údajů. Kontakty můžeme řadit do jednotlivých skupin a nechybí ani nastavitelné vyzváněcí profily.

Do telefonu uložíme až 500 zpráv. Během psaní zpráv můžeme využít slovník T9. Naopak pokud zvolíme softwarovou klávesnici QWERTY v režimu na šířku displeje, tak je prediktivní slovník zbytečný. Kromě běžných zpráv můžeme vytvářet také multimediální zprávy MMS či emaily.

Zábava: hry, hudba, video, rádio i sociální sítě

Samsung S5230 nabízí za málo peněz hodně muziky. V menu najdeme hudební a video přehrávač, FM rádio, fotoaparát, hry či zástupce pro rychlý přístup k sociálním sítím (Facebook, MySpace, Flickr) pomocí webového prohlížeče.

Hudební přehrávač zvládá běžné audio formáty, třídí skladby podle mnoha kategorií (interpret, alba, žánry, skladby, skladatelé, poslední přidané, poslední přehrané), zobrazí obrázek, pokud je připojený k danému souboru, a nechybí ani tvorba playlistů. Minimalizace hudebního přehrávače na pozadí je dnes již samozřejmostí.

Skladby můžeme nechat přehrávat s náhodným výběrem či opakovaně. Ekvalizér je k dispozici pouze v jednoduché formě. Můžeme si vybrat jen z přednastavených režimů: normal, rock, pop, dance, classic, jazz, wide, dynamic a surround. Vedle hudebního přehrávače můžeme využít také FM rádio, které disponuje RDS. K poslechu je však nutné nejprve připojit dodávaný headset, který slouží jako anténa rádia.

Pokud byste neznali některou skladbu, pak vám jistě přijde vhod služba Shazam „najít hudbu“. Ta dokáže rozpoznat skladbu, i když ji jen náhodou zaslechnete na ulici. Nahraje ji, odešle na server a během chvíle se dozvíte její název i název interpreta. Samsung Star vám pak navíc umožní si skladbu rovnou i zakoupit.

Fotoaparát: ke spokojenosti chybí autofocus

Samsung S5230 Star je vybaven fotoaparátem s rozlišením 3,2 Mpx (2048 x 1536 px). Vedle objektivu fotoaparátu si také můžeme všimnout zrcátka, které se hodí při vytváření autoportrétů. Při pohledu ale zároveň zjistíme, že chybí jakékoliv přisvětlení scény. Horší je pak ještě absence autofocusu, bez kterého už jen papírově nemůže telefon dosahovat takových kvalit, jako mobily s autofocusem. Ve skutečnosti je tomu také tak.


Objektiv fotoaparátu není chránění proti poškrábání

Oproti jiným telefonům nás však Samsung S5230 mile překvapil přítomností funkce detekce tváře, a to včetně detekce úsměvu. Stačí zvolit daný režim focení v nastavení, stisknout spoušť a pak už jen počkat, než se člověk usměje do objektivu fotoaparátu. Chce to sice často až herecký výkon, ale výsledek se zpravidle dříve nebo později dostaví.

Organizační a datové funkce: umí otevřít i kancelářské dokumenty

Samsung S5230 je na tom po stránce organizační více než dobře. Jeho výbava čítá: budík, kalendář, poznámky, úkoly, kalkulačku, převodník, diktafon, časovač a stopky. Oproti jiným telefonům mobil disponuje prohlížečem kancelářských dokumentů Office a PDF.

Datová výbava je ve složení GPRS a EDGE. Podpora 3G sice schází, ale to hodně lidem vadit příliš nebude. Pro prohlížení webových stránek je k dispozici prohlížeč NetFront. Mezi datové funkce dále patří Bluetooth 2.1 a USB 2.0.

Zhodnocení: jasná volba

Dotykový mobilní telefon Samsung S5230 s přídomkem Star v naší recenzi symbolicky dokázal, že je v dané cenové kategorii do 4 tisíc korun jasnou hvězdou. V jeho výbavě najdeme vše potřebné: dotykový displej, 3,2 Mpx fotoaparát, Bluetooth, internetový prohlížeč či slot pro paměťové karty. Jen malé výjimky se najdou. Pokud ovšem nehodláte s telefonem fotit snímky vysloveně do rodinného fotoalba, pak by vám tolik neměla vadit jediná výraznější slabina telefonu – absence autofocusu.

V úvodu recenze jsme vám slíbili srovnání telefonu s konkurenčním telefonem LG KP500 Cookie. Oba telefony jsou po výbavové stránce téměř totožné. Za cenu okolo hranice 3 tisíc korun toho nabízí více než dost. Vytknout jim můžeme snad jen proprietární konektory, do kterých nepřipojíme vlastní sluchátka. Hodil by se 3,5 mm konektor Jack. Ve vzájemném klání je pak na tom dle mého názoru lépe testovaný Samsung S5230 Star. LG Cookie mě osobně nepřesvědčilo především delší odezvou a kratší výdrží baterie.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, ani s jedním z modelů Samsung S5230 Star a LG KP500/501 Cookie byste neměli být zklamáni. Oba telefony nabízejí přesně to, co uživatelé žádají. Důkazem o tom jsou pak údaje o prodejnosti, a to nejen na našem území, ale i ve světě. Dotykové telefony právě zažívají pořádný boom a letos na Vánoce by rozhodně měly být hitem číslo jedna.

dotykový displej chybí autofocus
3,2 Mpx fotoaparát s detekcí úsměvu konektor Samsung
prohlížeč kancelářských dokumentů 
slot pro paměťové karty 
nízká cena 
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŽirafkatondajgfdhanziTerezz Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Il.R
Il.R

Ahoj.
Změnila jsem v nastavení kalibraci a pak jsem se vrátila na plochu a nemůžu se vrátit zpět do menu, nebo kontaktů…. Jen na ploše a widget mám svůj…. Do menu se teda dostat nemůžu a ani na klávesnici abych mohla dat restart. Pin kod mam vymazaný a vůbec nevím co s tím. Nechci jet na servis a všimla jsem si že hodně lidí má podobný problém ale žádné řešení… Prosím poraďte (beru i typu vypínat a zapínat)

Pisi
Pisi

Dobry den , uz vam nekdo poradil s kalibraci displaye na s5230 ?

Roccerka
Roccerka

Zravím,

Mobil Samsung S5230 Star je vážně třída! Zrovna nedávno mi odešel mobil Nokia 5200 a teď uvažuji o novém.Tento mobil Samsung S5230 Star mě vážně překvapil. Má ho moje kamarádka a je vážně skvělý. Cena mobilu nemá chybu. Mému bratrovi se tak zalíbil, že budeme mít asi nakonec dvojčata mobilu Samsung. Super! :oD

Terezz
Terezz

ahoj nevim jak se přeměňuje vyzvánění na zprávy.:D Samsung s5230 star je skvělí mám ho teď nedávno noví a nemůžu si ho vynachválit až na ty zprávy :D byla bych ráda kdybych věděla jak se tam dává to vyzvánění na ty zprávy?? děkuju :D :D

hanzi
hanzi

Včera jsem si koupil mobil star za směšnou cenu 2180 kč , jsem docela spokojen až na to že nemá wifi .

jgfd
jgfd

jen chci dodat ze treba v Globusu je za 1780,-kc

tonda
tonda

ahoj Sammsung 5230 nevim jak zapnout okno Pop up poradi mi nekdo. dik za odpověd

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vývoj bezdrátové nabíječky AirPower od Applu se jeví jako pozastavený. Nota bene, když byla představena před rokem společně s…

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Mobilní zobrazení