Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC EVO 3D – recenze výkonnějšího 3D mobilu na trhu

  |  12 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

HTC EVO 3D je v pořadí druhý mobilní telefon se 3D displejem a schopností záznamu obsahu ve 3D, který se začal prodávat na českém trhu krátce po uvedení LG Optimusu 3D. Recenze HTC EVO 3D seznámí zájemce s možnostmi telefonu, které se týkají především 3D obsahu. Telefon je jinak věrnou kopií HTC Sensation, nicméně v o dost elegantnější konstrukci s propracovanými detaily.

HTC EVO 3D je v pořadí druhým mobilním telefonem (po LG Optimusu 3D) se zobrazením 3D obsahu, který se prodává na českém trhu. Charakterizují ho zejména propracované detaily na konstrukci, skvělý výkon, OS Android s nadstavbou HTC Sense či dvojice kamerek na zadní straně. Jaký dojem na nás udělal po dobu testování, se dozvíte z této recenze HTC EVO 3D.

Za zapůjčení přístroje HTC Evo 3D do recenze děkujeme e-shopu Sunnysoft, u kterého si můžete telefon zakoupit.


HTC EVO 3D – oficiální fotografie

Základní parametry – HTC EVO 3D

Rozměry126 x 65 x 12,1 mm
Hmotnost170 g
Displej3D LCD, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Multitouch, senzorová tlačítka, akcelerometr, proximity senzor, gyroskop, senzor jasu
Procesor a paměťdvoujádrový 1,2 GHz (Qualcomm MSM8660), grafika Adreno 220
1GB RAM, 1GB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (v balení 8GB)
Operační systémAndroid 2.3 (Gingerbread) + nadstavba HTC Sense 3.0
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px) (2D), 2 Mpx (3D), autofocus, 2x LED dioda, efekty, geotagging
nahrávání 2D/3D videa v rozlišení HD 720p se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list, 8GB paměťová karta
Cena a dostupnost , srpen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu HTC EVO 3D

Co se nám líbilo: konečně zajímavý design telefonu HTC, pogumovaný zadní kryt, kapacita baterie, kvalitní výdrž, 4,3“ 3D LCD displej s rozlišením qHD, OS Android 2.3.4 s nadstavbou HTC Sense 3.0, dvoujádrový procesor 1,2 GHz s grafikou Adreno 220, operační RAM paměť 1GB, stereoskopický fotoaparát s možností pořizování 3D fotek a videí, konektivita, MHL port, rychlá a přesná GPS, podpora formátů DivX a XviD, 3,5 mm Jack, všechny potřebné senzory, podpora Office souborů, videokamerka, webový prohlížeč s podporou Adobe Flash 10.3, vytváření Wi-Fi hotspotu

Co se nám nelíbilo: horší čitelnost na slunci, vyšší hmotnost, 3D efekt je hůře pozorovatelný, kvalita 3D fotografií je nízká

TIP: Pro podrobné informace o telefonu HTC EVO 3D navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: stěžovat si nebudete

V balení má první 3D mobil od HTC standardní nabíječku s oddělitelným USB kabelem, pecková sluchátka s tlačítky pro ovládání hudebního přehrávače, 8GB paměťová microSD karta umístěná přímo v telefonu, molitánky a zobáček (k uchycení) ke sluchátkům, návod a záruční list.

Vzhled a konstrukce: výrazné detaily na konstrukci

HTC EVO 3D spadá konstrukcí do řady posledních telefonů výrobce, nicméně tentokrát nelze říci, že by to byl jen další bezvýznamný kousek, který zdědil po někom tutéž konstrukci. Na těle (rozměry 126 x 65 x 12,1 mm a hmotnost 170 gramů) jsou patrné detaily, které mnoho z vás mohou oslovit, ať už se jedná o pěkně zvýrazněná senzorová tlačítka, výrazné hardwarové tlačítko fotoaparátu s přepínacím tlačítkem 2D/3D režimu nebo zajímavé zvrásněná pogumovaná záda telefonu. Dávám velké plus, tenhle telefon se mi jednoznačně líbí. (Pozn. redakce: Škoda, že se výrobce opět tak bál našeho redakčního testu, že se neodvážil telefon zapůjčit dříve).

Konstrukce telefonu je štíhlejší, než v případě jiných smartphonů. Může za to displej s jiným poměrem stran, a tak se telefon drží relativně lépe, z ruky nemá snahu vypadávat. Nad displejem je umístěn reproduktor, a to hovorový i běžný pro poslech hudby. Ve štěrbině je ukryt i senzor jasu, proximity a informační LED dioda. Pod displejem jsou dobře zřetelná senzorová tlačítka. Zamrzí snad jen to, že displej není ani trochu zapuštěn pod úroveň krytů, takže bude náchylnější na odření.

Horní hrana telefonu nese 3,5 mm Jack, tlačítko zámku displeje a zároveň zap./vyp. přístroje. Na levém boku je umístěn microUSB konektor. Do stran je konstrukce zkosena, a jelikož strany tvoří z většiny zadní kryt, je i zde kryt pogumovaný. V ruce se tedy drží telefon lépe a s příjemnějším pocitem. Na spodní hraně najdeme pouze otvor mikrofonu a výřez pro sejmutí zadního krytu. Ten lze sundat naprosto bez použití větší síly.

Nejzajímavější je patrně pravý bok telefonu při pohledu na přední stranu přístroje. Ten má kromě protáhlých tlačítek hlasitosti i hardwarové tlačítko fotoaparátu (dvoupolohové) a přepínací tlačítko 2D a 3D režimu fotoaparátu a videokamery. Výrobce tím vyřešil otázku, jak nejlépe usnadnit uživateli volbu režimu pořizování fotografií či videí. Zadní stranu telefonu okupuje dvojice 5 Mpx fotoaparátů s dvojitým LED bleskem uprostřed. Opět je zde pěkně zvýrazněné lemování mezi krytem a nadzdviženým okolím čoček.

Baterie a výdrž: roste nám konečně kapacita

HTC umístilo do modelu EVO 3D baterii typu Li-Ion, a to s udanou kapacitou 1730 mAh. Při našem testování si telefon vedle velmi dobře, při denní zátěži, sestávající v aktivním užívání Wi-Fi v řádu několika hodin, synchronizaci s emailovými účty, pár minutami volání, přijatými SMS a brouzdání internetem, si telefon řekl o dobití druhý den. Více než den by tedy neměl být problém ani pro pořádně aktivní uživatele. Dobití telefonu trvá zhruba 2-3 hodiny od stavu úplného vybití.

Displej a ovládání: qHD na 4,3“ je jednoznačně přínosem

HTC EVO 3D má 4,3“ dotykový kapacitní displej typu 3D LCD. Díky vyššímu rozlišení qHD (540 x 960 px, jemnost 256 dpi) je radost na telefonu pracovat ve 2D režimu, případně si procházet 3D obsah. Poměr stran displeje je 16:9, takže filmy si užijete opravdu přes celý displej. Displej zobrazuje 16 milionů barev, podporuje ovládání více prsty (Multitouch) a chrání jej před poškozením ochranná vrstva Gorilla Glass. Na slunci je čitelnost polovičatá, a to i při nejvyšší úrovni jasu. Ostatně, displej je totožný s HTC Sensation (pokud jste měli v ruce alespoň ten).

Displej využívá pro přetáčení na oba boky akcelerometr, úpravu jasu reguluje pomocí senzoru jasu, nechybí ani proximity senzor či gyroskop. Ovládání telefonu displejem mi přijde velmi snadné, jelikož je každý dotyk naprosto přesný, odezva okamžitá. Také senzorová tlačítka jsou v logickém pořadí, zleva „domů“, „volby“, „zpět“ a „vyhledávání“, na dotyk reagují velice dobře. Klávesnice je bohužel jen softwarová, nicméně v dobrém rozložení a velikosti znaků, takže psaní na ní je ideální v režimu na výšku i šířku displeje.

Zobrazení 3D obsahu na mě bohužel neudělalo takový dojem, jako v případě konkurenčního LG Optimusu 3D. HTC prakticky nevytvořilo nějaký speciální odkaz v menu, vedoucí do sekce se 3D fotografiemi a videi, a tak poslouží jen klasická 3D galerie od Androidu. Nemohu si pomoci, ale 3D na mě neudělalo takový dojem, je takové hůře viditelné, člověk se musí více soustředit na to, jak telefon přes sebou drží a neustále si hlídat onen pozorovací úhel, aby o 3D střídavě nepřicházel. HTC EVO 3D se tak může pochlubit 3D displejem, nicméně navázané služby na něj z nepochopitelných důvodů výrobce ignoroval.

Systém a možnosti využití telefonu: Android, HTC Sense, dvoujádro a další

HTC EVO 3D je osazeno dvoujádrový procesorem Qualcomm MSM8660 s taktem 1,2 GHz a grafikou Adreno 220. Opět se tak telefon shoduje s HTC Sensation. Operační RAM paměť má hodnotu 1GB a je více než dostatečnou za každé situace (uživatel má k dispozici něco málo přes 800 MB). Také vnitřní paměť 1GB bohatě postačí. Komu ne, připravena je 8GB microSD karta přímo ve slotu, s možností umístění až 32GB karty. Operační systém Android Gingerbread se nalézal v době testu ve verzi 2.3.4, nicméně dá se očekávat, že postupem času výrobce bude aktualizovat na další verze. Provedli jsme také řadu testů výkonu, a zde jsou výsledky (z 10 měření byla vždy vybrána nejvyšší hodnota):

Quadrant Standard – 2217
AnTuTu BenchMark – 4535
NenaMark2 – 25,8
Linpack – 75,70

Systém Android má nadstavbu prostředí HTC Sense 3.0, kterou poznáte už z odemykací obrazovky telefonu nebo z domovských obrazovek, kde jsou typické widgety od HTC. Telefon má sedm po sobě jdoucích obrazovek, na které si umístíte dle libosti widgety a další obsah. Obrazovky můžete mezi sebou přesouvat, měnit tapetu, scénu či vzhled, stejně tak zamykací obrazovku. Menu sestává z 4×5 ikon, případně seznamu aplikací (dle volby) a posouvání funguje po celých obrazovkách, takže se rozhodně neztratíte. Typická pro HTC je i horní výsuvná lišta, na které jsou kromě posledně spuštěných aplikací vidět i různá oznámení a v druhé záložce pak rychlá nastavení (Wi-Fi, Bluetooth, mobilní síť, GPS) včetně právě používané RAM paměti.

Výrobce tentokrát opravdu selhal z hlediska vytvoření nějakého speciálního 3D menu, když už se jedná o 3D telefon. U LG Optimusu 3D byl výrobce odvážnější, dokázal připravit 3D Menu s nabídkou galerie, her, YouTube či fotoaparátu. Jedinou možností, kde 3D v telefonu HTC vidět, je tak režim 3D fotoaparátu či videokamery a pak ve 3D galerii, která stejně není vyvedena do 3D, ale je standardně dodávaná v systému Android.

Další výbavou telefonu, jako je hudební přehrávač, FM rádio, organizační funkce či hry, se tentokrát zabývat podrobně nebudeme, jelikož se jedná opravdu o duplikát telefonu HTC Sensation, a tak tyto podrobnosti naleznete v příslušné recenzi HTC Sensation. Testovaný EVO 3D je zajímavý právě především 3D, a tím se zabýváme nejvíce.

Fotoaparát: 3D jen ve 2 Mpx je znatelně málo

HTC EVO 3D disponuje stereoskopickými fotoaparáty s rozlišením 5 Mpx, mezi kterými je vhodně umístěn dvojitý LED blesk. Fotoaparát samozřejmě nepostrádá autofocus, ostřit si lze přidržením tlačítka fotoaparátu i automaticky namířením na konkrétní cíl, který chcete posléze zachytit. Spuštění fotoaparátu je možné z menu telefonu nebo hardwarovým tlačítkem. Výrobce nezahrnul přepínání mezi 2D a 3D režimem fotoaparátu a videokamery přímo do menu fotoaparátu, a tak musel přidat přesuvné tlačítko vedle toho fotoaparátového. Řešení to ale není špatné.

Samotný fotoaparát dovoluje pořizovat až 5 Mpx snímky ve 2D režimu, ve 3D pouze 2 Mpx. V případě pořizování videí to znamená v režimu 2D i 3D shodných HD 720p, tedy 1280 x 720 px, se 30 snímky/s. Menu fotoaparátu je ale stále stejné, s ikonkami, které se přetáčí na výšku a šířku displeje a s nastavením, čítající: samospoušť, vyvážení bílé, ISO, rozlišení, geotagging, detekce obličeje, zvuk závěrky, širokoúhlí obrazovka, automatické vylepšení nebo kontrola po sejmutí. Využít lze 2x digitální zoom.

Následuje několik zkušebních fotografií ve 2D i 3D, abyste si mohli udělat představu o tom, jak fotoaparát zvládá disciplínu s názvem „focení“. Můj názor je takový, že se HTC stále nemůže dostat ze situace, kdy snímky působí zejména do dálky hodně rozmazaně. Vidíte to také tak? Na 3D fotografie budete potřebovat 3D monitor nebo obyčejné 3D papírové brýle (červené a modré sklíčko) a speciální aplikaci pro spuštění, jelikož se jedná o soubory s příponou .mpo, zatímco u LG vsadili na běžnější .jps.

Zkušební fotografie – HTC EVO 3D:


Zkušební fotografie ve 2D

HTC-EVO-3D-zkušební-3D-foto1.mpo
HTC-EVO-3D-zkušební-3D-foto2.mpo
HTC-EVO-3D-zkušební-3D-foto3.mpo

Konektivita, web, GPS: jedním slovem komplet

HTC EVO 3D disponuje konektivitou, které mohou další chytré telefony stále spíše závidět. Podpora dat přes operátora čítá GPRS/EDGE i sítě třetí generace HSPA+, tj. stahování (HSDPA) až 14,4 Mb/s a odesílání (HSUPA) až 5,76 Mb/s. S telefonem si lze samozřejmě i telefonovat s videem, pokud to operátor umožňuje. Uživatel může využít bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g/n s funkcí sdílení obsahu v domácí síti (DLNA) či vytvářením Wi-Fi hotspotu pro sdílené připojení k internetu až dalším pěti zařízením. Výčet uzavírá Bluetooth 3.0, 3,5 mm Jack a MHL port (microUSB a HDMI v jednom). MHL port však vypadá jako běžný microUSB, takže do něj připojíte každý microUSB konektor. Během užívání jsem se nesetkal s žádným problémem v konektivitě, Wi-Fi neztrácela signál, jako v případě HTC Sensation.

Webový prohlížeč má design dle HTC a umožňuje plnohodnotné zobrazení stránek (velké rozlišení displeje), včetně Flash videí a dalšího obsahu (podpora Adobe Flash 10.3). Vyzkoušeli jsme třeba iVysílání České Televize a Stream.cz, vždy s naprostou funkčností. Funkce prohlížeče se jinak neodlišují od jiných telefonů, tedy lze využívat Multitouch, přidávat záložky, sdílet stránky, kontrolovat historii stahování, tisknout stránky, vyhledávat na stránce, otevírat více oken či kopírovat text. Stejně dobře ukládá prohlížeč přihlašovací údaje. Otevírání stránek je opravdu rychlé, stejně tak přehrávaný obsah přímo na webu netrhaný, plynulý, a to zejména díky dvoujádru, které je v telefonu.

GPS a mapové podklady Google jsou v telefonu dobře využitelné, byť pro plný chod map a případně navigace by to chtělo trvalé připojení k internetu. Částečně si lze však oblasti načíst do paměti a pak je prohlížet offline. Nalezení pozice GPS trvá telefonu jen pár sekund, rychleji samozřejmě vždy i s přispěním A-GPS. Google navigaci můžete využívat zdarma, nicméně datové přenosy budou potřebné. Alternativou může být stále populární Sygic či další.

Závěr recenze HTC EVO 3D

HTC EVO 3D nabízí jako první telefon výrobce možnost zobrazení a pořizování 3D obsahu, čímž se vyrovnává v současnosti druhému prodávanému 3D mobilu od LG, Optimusu 3D. Pro HTC hovoří rozhodně displej s větší úhlopříčkou a vyšším rozlišením, dvoujádro s 1,2 GHz a grafikou Adreno 220, 1GB RAM, novější verze operačního systému Android 2.3.4 či baterii s vyšší kapacitou.

Aktuální cena HTC EVO 3D v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

LG Optimus 3D zase disponuje kvalitnějším zobrazením 3D obsahu včetně možnosti pořizovat 3D fotografie ve vyšším rozlišení, speciálním 3D menu, kvalitnější špuntová sluchátka v balení a nižší cena. Každý, kdo chce investovat právě do 3D mobilu, tak může zvolit jeden z těchto dvou telefonů, aniž by výrazně prohloupil. Můj subjektivní pohled po vyzkoušení obou telefonů však z hlediska používání 3D obsahu hovoří ve prospěch LG Optimusu 3D. Pokud bych nehleděl na 3D, pak HTC EVO 3D jasně dominuje.

detaily na konstrukci nízké rozlišení 3D fotografií
 4,3″ 3D LCD displej vyšší hmotnost
stereoskopický fotoaparát
Wi-Fi, HSPA+, BT 3.0
1,2 GHz dvoujádro
MHL port, 3,5 mm Jack
Adobe Flash 10.3
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
10 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
MíšaOLDAAlli77buldogBobin Sharefood Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Richard
Richard

Tak sám sem vlastníkem tohoto telefonu. Co se týče 3D fotografií, tak pokud jsou ideální podmínky pro fotografování, supr, jinak tragédie. Baterie sice papírově silná, ale oproti méhu starému Desire HD, hrúza, nemůžu se dostat ani na celý den, a to ani s telefonem po hard resetu pro vyloučení cizích aplikací žroutů. Htc Sense oproti předchozí verzi lepší, můj názor. Celkově mě nepřesvědčil a vracím ve čtrnáctidenní lhůtě, zatím vytáhnu ze šuplíku Desire HD a budu hledat náhradu.

Jirka
Jirka

Co jsem tak študoval tenhle phone a viděl fotky 3D a video 3D tak nic moc a jsem moc rád za svoje Desire HD. Myslím že u EVO3D když už je brán jako 3D mělo HTC víc zapracovat 3D do menu atd …. eště jednou – zlatý moje DHD :D

robert
robert

ty voe prej presuvne tlacitko!!:D hezky novy slovo,ale v cechah se rika posuvne vazeny autore;)

Carlosl
Carlosl

> ROBERT: v „cechah“ se rika… Ty jsi taky z Tramtárie

mato
mato

Ma Evo gorilla glass? Lebo vraj europska verzia nema ale to som len pocul

Arcimordyř
Arcimordyř

A neni to stlačovací posouvátko?

Ryan
Ryan

Dobrý den,jak je to s GPS u tohoto modelu?
Díky za odpovědi :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení