Recenze Honor Magic V2 – Skládačka, která vás donutí přemýšlet

  • Do redakce nám dorazil opravdu exkluzivní a zajímavý telefon
  • Měli jsme možnost otestovat skládačku Magic V2 od Honoru
  • Konstrukčně se jedná o nejvyspělejší skládací telefon dneška
V redakci jsme otestovali Honor Magic V2

V redakci jsme otestovali Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládací telefony produkuje celosvětově již poměrně dost výrobců, no nabídka na našem trhu je poměrně omezená. Dlouhou dobu v tuzemském rybníčku operovali v segmentu skládaček pouze Samsung, Motorola a do jisté míry také Huawei.

Vloni ale dorazil zajímavý Pixel Fold od Googlu a oceňovaný OnePlus Open. První skládací novinkou roku 2024 v našem rybníčku je Honor Magic V2, který čínský výrobce představil v létě loňského roku a nyní tedy konečně dorazil i k nám. Stojí za to?

Honor Magic V2: specifikace

Konstrukce sklo/umělá kůže a hliník, skládací, otevřený: 156,7 × 145,4 × 4,7 – 4,8 mm / zavřený: 156,7 × 9,9 – 10,1 mm; 231 – 237 g dle barevné varianty
Displej hlavní: 7,92ʺ, OLED LTPO, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2344 × 2156 px, jemnost 402 PPI
přední: 6,43ʺ, OLED LTPO, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2376 × 2156 px, jemnost 402 PPI
Operační systém Android 13 + Magic OS 7.2
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8/12 GB RAM, úložiště 256/512 GB / 1 TB, nemá MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultra-širokoúhlý + 20 Mpx teleobjektiv), clona f/1.9 + f/2.0 + f/2.4, 2,5× optický zoom, OIS, Laser AF, umělá inteligence, LED blesk; duální selfie: uvnitř a zvenku (16 Mpx uvnitř a 16 Mpx na venkovním displeji), clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, stereo reproduktor, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 66 W
Cena a dostupnost 48 990 korun, leden 2024

Recenze Honor Magic V2

U čínského Honoru bývalo zvykem, že nabízel zcela kompletní balení, tedy včetně nabíjecího adaptéru. To už ale u nové skládačky Magic V2 úplně neplatí a Honor se tak přidal na temnou stranu síly, k Samsungu a Applu. Nabíjecí adaptér tedy součástí balení není, no alespoň dostanete kabel a povedený obal, který obsahuje integrovaný stojánek. Za ten určitě palec nahoru. Špendlík na otevření SIM slotu samozřejmě dostanete a neschází ani nezbytná literatura.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládačka s rozměry standardní vlajky

Když skládací telefony začínaly, hlavní argument proti nim byl v rozměrech. Byly prostě těžké, ve složeném stavu tlusté a celkově poměrně neohrabané. To už z velké části neplatí, i když takový Fold od Samsungu v tomto směru pořád nijak zvlášť nevyniká. Honor Magic V2 je každopádně skládačka, u které tento argument neobstojí vůbec, protože rozměrově je jako jakákoliv tradiční vlajka současnosti a v ruce tak působí jako zcela standardní telefon. Verze se skleněnými zády je dokonce první skládačkou, která má v zavřeném stavu tloušťku menší než 10 mm (konkrétněji 9,9 mm).

My jsme dostali na test variantu se zády oděnými do umělé kůže, která má v zavřeném stavu v pase 10,1 mm, ale pořád byste rozdíl od standardní vlajky nepoznali. Hmotnost čítající 237 gramů je pak naprosto v normě a čistě dle rozměrů a konstrukce je Honor Magic V2 nejpokročilejší skládačkou dneška. Designově se jedná o velmi elegantní kousek, což podtrhují ona záda ošetřena umělou kůží (což není nic jiného než měkčený plast s texturou) a dobře působí i uhlazený fotomodul se zaoblenými hranami, jenž obsahuje tři svisle uspořádané objektivy.

Honor Magic V2 je extrémně tenký telefon

Honor Magic V2 je extrémně tenký telefon | foto: vlastní

Kvalitní konstrukce a titanový pant

Konstrukce je pak naprosto špičková, a to jak samotného telefonu, tak pantu. Ten je vyrobený z titanové slitiny a Honor výrazně navýšil její podíl v konstrukci. Její tloušťka byla oproti předchozím modelům snížena o 75 % a sklápěcí mechanizmus by měl zvládnout 400 000 uzavření a otevření. Pant jako takový je opravdu mistrovské dílo. Je naprosto tichý, což není vždy pravidlem, jeho chod je zcela plynulý a udrží telefon rozevřený takřka v jakémkoliv úhlu, a to jen s minimální vůlí. U nového telefonu je rozevírání možná až moc tuhé, ale to se rychle poddá.

Uzavření telefonu bez jakékoliv patrné mezery mezi oběma polovinami je samozřejmostí a chválím i předěl mezi oběma polovinami skládacího displeje. Ten samozřejmě existuje, ale je opravdu velmi decentní, na pohled ho zaznamenáte jen pod určitým úhlem a na dotek je patrný jen opravdu málo. Jednu výtku ke konstrukci bych ale přece jenom měl. Telefonu chybí jakákoliv vyšší odolnost, což sice u skládaček pořád není standardem, ale Samsung i Google to u svých modelů nabízí a je škoda, že Magic V2 žádné vyšší krytí nemá. Možná příště, u další generace.

Hlavní displej se dá perfektně používat

Hlavní displej se dá perfektně používat | foto: vlastní

Na displeje je radost pohledět

Co se displejů týče, tak oba patří bez debat na špici segmentu. Na čelní straně se nachází panel s úhlopříčkou 6,43 palce a po otevření telefonu vás uchvátí obří displej s úhlopříčkou 7,92 palce. V obou případech pak dostanete OLED panely s LTPO technologií, což znamená, že umí přizpůsobit svou obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Co se rozlišení týče, tak venkovní displej nabízí 2376 × 1060 pixelů, tudíž disponuje jemností 402 ppi a vnitřní má 2344 × 2156 pixel a jemnost 402 ppi.

Venkovní displej se pyšní opravdu skvělým jasem, jenž se může vyšplhat až na 2500 nitů a na čitelnosti je to vskutku znát. Ta je naprosto bezproblémová, a to i na přímém slunci a obdobně je na tom i vnitřní panel, ačkoliv ten má o něco nižší maximální jas čítající 1600 nitů. Oba panely zobrazují v základním nastavení syté, líbivé barvy, jak se na displeje postavené na OLED technologii sluší a patří, ale k dispozici je pochopitelně i možnost korekce barev pro případ, že by na vás byly jednotlivé odstíny až moc syté.

Detail na spodní část rozloženého displeje

Detail na spodní část rozloženého displeje | foto: vlastní

Honor myslí na ochranu zraku

U tepoty barev jsou k dispozici tři přednastavené režimy (Výchozí, Teplé a Studené) a tento aspekt je možné upravit i manuálně, přesně dle svých preferencí. Režim barev nabízí dva módy (Normální a Živý) a k dispozici jsou i možnosti nastavení obnovovací frekvence. Můžete to nechat zcela na telefonu (režim Dynamická frekvence), nebo si natvrdo zapnout 120, 90 či 60 Hz. Všechny možnosti nastavení platí pro oba displeje, tedy jak venkovní, tak vnitřní. Z dalších věcí pak stojí za zmínku hlavně technologie Cirkadiánní noční displej.

Tento prvek automaticky upravuje teplotu barev na základě rytmu vašeho těla a pomůže vám tak připravit lepší spánek. Barvy jsou v tomto režimu teplejší a ideální je používat ho večer, před spaním a k tomu poslouží možnost jeho naplánování na přesný časový úsek. Pokud vám ale teplejší podání barev vyhovuje, můžete ho mít aktivní klidně neustále. Displeje se dále pyšní i dynamickým stmíváním a ultra-vysokofrekvenčním PWM stmíváním o hodnotě 3840 Hz.

Horní část rozloženého displeje

Horní část rozloženého displeje | foto: vlastní

Velkým plusem je pak rozhodně i to, že oba displeje, tedy jak ten venkovní, tak vnitřní, podporují dotykové pero (Honor Magic-Pen). To ale není součástí balení (jen u vrcholné verze Ultimate), takže v případě zájmu o tento typ používání si ho budete muset sehnat extra.

Jak si se skládací konstrukcí poradil software?

Alfou a omegou každého skládacího telefonu je software a to, jak si zvládne poradit se skládací konstrukcí a vnitřním displejem. Někdy je to lepší, někdy je to horší a dobrou zprávou je, že u Honoru Magic V2 je to určitě lepší. Telefon běží na systému MagicOS 7.2, jenž je postavený na Androidu 13 a toto rozhraní se pyšní rozsáhlými možnostmi personalizace ve všech možných směrech. Neschází AOD displej, možnost ovládat systém prostřednictvím gest a ani Řídící centrum, které ale bohužel není možné vypnout.

Na takto velkém displeji se píše jedna báseň

Na takto velkém displeji se píše jedna báseň | foto: vlastní

Toto centrum se vytahuje potažením z pravé strany displeje a obsahuje rychlé přepínače (WiFi, mobilní data, režim Nerušit), ovládací panely multimédií, hlasitosti a jasu displeje a několik dalších přepínačům, například hotspot nebo svítilnu. Když pak potáhnete na displeji zleva, vyjdete vám klasický panel oznámení, ve kterém se zobrazují notifikace. Není to špatné řešení, ale rozhodně by nebylo od věci možnost Řídící centrum vypnout, protože ne každému bude vyhovovat. Mezi oběma těmito částmi lze plynule přecházet swipováním, ale raději bych byl za možnost vypnutí, stejně tak jako za funkci stažení roletky odkudkoliv z displeje. Kdy se tohle Honory konečně naučí?

Systém je konstrukci uzpůsoben dobře

Telefon umožňuje plynule přejít z malého displeje na velký, což znamená, že když máte něco otevřeného na venkovním displeji a telefon otevřete, budete pokračovat automaticky tam, kde jste skončili i na vnitřním panelu. V nastavení si pak můžete vybrat, zda zůstane venkovní displej po tomto přechodu zapnutý, nebo se vypne. Systém jinak nabízí možnost rozdělení obrazovky, a to nejenom horizontálně, ale i vertikálně a přizpůsobení aplikací skládací konstrukci je docela slušné. Systémové aplikace od Honoru umí konstrukci využít na jedničku.

Skládací konstrukce v akci

Skládací konstrukce v akci | foto: vlastní

Když například v rozloženém stavu zabrousíte do nastavení, tak na levé části displeje se vám budou zobrazovat jednotlivé možnosti nastavení a vpravo pak jejich podmenu. Dobře fungují i zprávy, kdy v se v levé části nachází seznam přijatých zpráv a vpravo pak text v nich obsažený, přičemž na stejném principu funguje také WhatsApp. Ne všechny aplikace jsou ale velkému displeji přizpůsobeny a třeba Facebook Messenger nebo Discord jsou pořád víceméně stejné a neumí využít výhody skládacího displeje tak, jako třeba zmíněný WhatsApp.

Prostor pro zlepšení určitě je

Aplikace většiny sociálních sítí, ať už Facebook, X nebo Instagram, velký displej naplno využít neumí, což je rozhodně škoda. Zajímavostí je, že Chrome se vám na vnitřním displeji automaticky spustí v desktopové verzi, takže zobrazuje všechny záložky v horní liště, jako na počítači a docela dobře jsou skládacímu displeji uzpůsobeny i aplikace Gmailu a YouTube. Ne ale na první dobrou. Když spustíte Gmail, je to normální aplikace a systém ji pouze zvětší na velký displej. Jakmile ale telefon přetočíte na jednu nebo druhou stranu, aktivuje se rozhraní pro skládací displej.

To znamená stejné rozložení jako u Zpráv či WhatsAppu, tedy vlevo najdete seznam mailů a vpravo pak jejich obsah. Je mi každopádně záhadou, proč je nutné telefon pro aktivaci tohoto rozhraní otočit a stejně funguje i YouTube. V normálním stavu je to jen zvětšená aplikace, no po otočení se vám bude vpravo zobrazovat sloupek s doporučenými videi, podobně, jako na počítači.

Celkově jsou systém i aplikace uzpůsobeny skládací konstrukci velmi dobře, a ačkoliv to určitě není 100% a najde se několik aplikací, které takto velkou plochu neumí efektivně využít, vnímám systém jako plus a dá se předpokládat, že se situace bude do budoucna ještě zlepšovat.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Výkon bez připomínek

Skládačku Honor Magic V2 pohání procesor Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu, což byl v době vydání telefonu vlajkový čipset. Nyní už je sice na trhu novější a výkonnější Snapdragon 8 Gen 3, ale jeho předchůdce je pořád navýsost schopný kousek křemíku, který po stránce výkonu potěší i ty nejnáročnější uživatele. Procesor zvládne bez jakýchkoliv obtíží rozhýbat i ty nejnáročnější mobilní hry, a to i na nejvyšší nastavení detailů a velmi dobře si vedl také v syntetických benchmarcích. V AnTuTu telefon například pokořil hranici 1,2 milionu bodů, což je moc hezký výsledek.

Ano, některé telefony se Snapdragonem 8 Gen 2 nabízí možná o chlup vyšší výkon, ale Magic V2 se zase může pochlubit poměrně střídmou produkcí tepla, a to se rozhodně počítá. Telefon se pochopitelně umí pořádně rozpálit, hlavně při delších herních seancí, ale pocitově netopí nijak závratně a v tomto ohledu si určitě zaslouží pochvalu. A to platí i pro zbývající hardware – k dispozici budete mít obří operační paměť 16 GB RAM a vnitřní úložiště má kapacitu 512 GB, ve vrcholné verzi Ultimate pak dokonce 1 TB (ta u nás ale dostupná není).

Výdrž a nabíjení

V nitru Honoru Magic V2 se nachází baterie s kapacitou 5 000 mAh, což je, vzhledem k opravdu tenké konstrukci, opravdu parádní objem. Spolu s Huawei Mate X5 se jedná o skládací telefon se suverénně nejobjemnější baterií. Výdrž na jedno nabití je, vzhledem k tomu, že akumulátor musí obsloužit dva displeje a vskutku výkonný hardware, poměrně slušná a s trochou snahy se lze dostat i na den a půl. Můžete každopádně počítat s tím, že den telefon v pohodě zvládne i při výraznějším vytížení, no nabíjení už bohužel taková sláva není.

Baterie Honoru Magic V2

Baterie Honoru Magic V2 | foto: vlastní

Nabíjecí výkon Magicu V2 čitá 66 W, což je takový solidní průměr, ale mějte na paměti, že telefon není dodáván s originální nabíječkou. S tradičním adaptérem nižšího výkonu nebo takovým, který si s telefonem úplně dobře nesedne, se tedy nabíjení může protáhnout. Já jsem telefon nabíjel pomocí 65 W adaptéru od notebooku, který si solidně rozumí s většinou telefonů, no s touto skládačkou od Honoru si moc dobře nesedl a nabití na 100 % trvalo takřka 90 minut. To není úplně málo a rozhodně si s telefonem pořiďte adaptér, který podporuje co možná nejvíc nabíjecích standardů.

Rozhodně zamrzí i absence bezdrátového nabíjení, což některé konkurenční skládačky umožňují (Galaxy Z Fold 5 nebo Pixel Fold) a vzhledem k vyšší ceně by měl být tento prvek povinností. Reverzní drátové nabíjení neschází a to disponuje výkonem 5 W, takže k nabití například sluchátek poslouží dobře.

  • 0 až 25 % – 19:40
  • 0 až 50 % – 39:18
  • 0 až 75 % – 01:00:04
  • 0 až 100 % – 01:26:12
Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Jak se povedl fotoaparát?

Honor Magic V2 hostí na zádech trojnásobnou sestavu, která působí, minimálně papírově, velmi schopně. Její rozlišení čítá 50 + 20 + 50 Mpx a jedná se o složení kombinující primární snímač, teleobjektiv a ultra-širokoúhlý senzor, přičemž první dva objektivy jsou opticky stabilizované. Teleobjektiv nabízí 2,5× optický zoom, k dispozici je i 10× bezztrátové přiblížení a maximem je pak 40× digitální zoom. Za zmínku rozhodně stojí i přítomnost laserového ostření 8×8 dToF.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1,9, OIS, PDAF, laserové ostření 8×8 dToF
  • Teleobjektiv: 20 Mpx, f/2,4, PDAF, OIS, 2,5× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 50 Mpx, f/2,0, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.2
Fotoaparát Honoru Magic V2

Fotoaparát Honoru Magic V2 | foto: vlastní

Vlajkové telefony od Honoru patří v oblasti fotoaparátu na vrchol segmentu a pro Magic V2 to platí také. Hlavní fotoaparát podává výborné výkony a produkuje moc hezky vypadající, líbivé fotografie plné detailů a s minimem šumu. Barvy jsou decentně saturované, ale ne přehnaně a jen tak, aby byly snímky atraktivnější na pohled. Ostření je skvělé, je příkladně rychlé, přesné a pochvalu si zaslouží i schopnosti v oblasti portrétních fotografií. Oddělení hlavního objektu od pozadí je výborné a samozřejmě si u těchto snímků můžete pohrát s tím, jak moc bude pozadí rozostřené.

Výbornou práci odvádí i teleobjektiv a jeho 2,5× optické přiblížení se pyšní rozhodně nadprůměrnou kvalitou. Snímky jsou ostré, s minimální porcí šumu a naopak s vysokou porcí detailů. U 10násobného přiblížení už pak kvalita klesá a zde je patrný výraznější zásah softwaru v podobě dopočítávání pixelů, výrazně méně detailů i horší ostrost. Snímky jsou ale každopádně pořád použitelné a minimálně na displeji telefonu vypadají solidně. Nejvyšší, 40násobné optické přiblížení je pak pochopitelně nejhorší, zde je detailů ještě méně, i ostrosti a naopak se dočkáte výrazného šumu.

Fotoaparát v akci

Fotoaparát v akci | foto: vlastní

Makro přes ultra-širokoúhlý objektiv

Ultra-širokoúhlý objektiv patří k nadprůměru a odvádí dobrou práci, a to jak při klasickém fotografování, tak při makro snímcích. Ty jsou výborné a milovníci tohoto typu fotografií budou z Honoru Magic V2 určitě nadšeni. Makro snímky jsou příkladně detailní, s dobrým podáním barev a nadprůměrnou ostrostí. Klasické fotografie jsou pak lehce rozostřené po okrajích, nicméně se nejedná o žádnou tragédii a naopak potěší věrným podáním barev a nízkou produkcí šumu. Skládací konstrukce pak vyloženě nahrává tomu, aby spodní část telefonu posloužila jako podstavec a to Magic V2 pochopitelně nabízí.

Telefon je možné otevřít v úhlu 90°, takže ho můžete pohodlně (a stabilně) položit na pevný podklad a snímky pak budou ještě o chlup ostřejší. Poté stačí aktivovat funkci, která po detekci pohybu před objektivem pořídí snímek a můžete zaznamenávat své kousky i bez cizí pomoci. Fotoaparát dále nabízí funkci Pro s rozsáhlými možnostmi nastavení nebo možnost pohrát si s nastavením clonového čísla, čímž docílíte přirozeně rozostřeného pozadí (f/16 až f/0,95). Neschází ani populární duální náhled, jenž pořizuje záznam ze zadní i přední kamery zároveň.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládací Honor umí slušně fotit i v noci

Noční snímky jsou slušné a fotoaparát má pochopitelně dedikovaný noční režim, ačkoliv rozdíly mezi ním a mezi klasickým režimem jsou naprosto minimální. Při venkovním osvětlení počítejte s mírnou saturací do oranžového odstínu, nicméně celkově jsou fotografie při horším osvětlení dobré, nabízí obstojnou porci detailů a odpovídající ostrost. Dobrou práci odvádí i selfie kamerka, která se pyšní rozlišením 16 Mpx a to platí jak pro fotoaparát v externím, tak vnitřním displeji. Selfie snímky nabízí nadprůměrné detaily a věrný odstín kůže.

Co se videí týče, tak ty zvládá selfie kamerka nejvýše ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a stejného maxima dosahuje i hlavní fotoaparát, ačkoliv zde budete mít k dispozici až 60 fps. Videa v rozlišení 4K při 60 fps zvládají všechny tři objektivy a opírají se o elektronickou stabilizaci, kterou u hlavního a teleobjektivu navíc doplňuje optická stabilizace obrazu, takže se dočkáte příkladně plynulých záznamů. Ty se navíc můžou pochlubit dobrým podáním barev, vysokou mírou detailů a minimálním šumem, takže v oblasti videí je vše v nejlepším pořádku.

Jak fotí Honor Magic V2?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2,5×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Honor Magic V2

Honor vstoupil do světa skládacích telefonů v lednu 2022 a trvalo mu tedy dlouhé dva roky, než některý ze svých přístrojů v rámci řady Magic V přivedl na náš trh. Dočkali jsme se posledního, nejmodernějšího modelu V2 a čekání se rozhodně vyplatilo. Pokud jste váhali, zda do tohoto segmentu vstoupit, Honor Magic V2 by vás o tom mohl přesvědčit, protože je to prostě a jednoduše výborná skládačka, která potěší na všech frontách. Co se konstrukce a rozměrů týče, aktuálně na trhu nenajdete více pokročilý kousek.

Honor Magic V2 působí, v oblasti rozměrů a hmotnosti, jako jakákoliv jiná vlajka, jen ve svých útrobách ukrývá druhý displej s pořádnou úhlopříčkou. Oba displeje jsou špičkové, telefon má vysoký výkon, celkově výbornou výbavu a povedl se i operační systém, jenž umí skládací konstrukci velmi dobře využít. Moc nevýhod jsem vlastně nenašel, snad jen (tradičně) vysokou cenu, jenž atakuje 50 tisíc korun a absenci nějakého vyššího stupně odolnosti (některá konkurence ho nabízí). Moc nepotěší ani absence bezdrátového nabíjení a balení prosté nabíjecího adaptéru.

Celkově je Honor Magic V2 skládačkou, která by vás mohla donutit k zamyšlení o přechodu z klasických telefonů na skládací. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, zpátky k obyčejným telefonům, respektive k tradiční konstrukci, se vám moc chtít vracet nebude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní konstrukce a elegantní design prodejní balení bez nabíjecího adaptéru
rozměry a hmotnost na úrovni běžné vlajky absence zvýšené odolnosti
oba displeje jsou špičkové vysoká cena
výborný fotoaparát scházející bezdrátové nabíjení
systém solidně uzpůsobený konstrukci

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Honor Magic V2 – Skládačka, která vás donutí přemýšlet

  • Do redakce nám dorazil opravdu exkluzivní a zajímavý telefon
  • Měli jsme možnost otestovat skládačku Magic V2 od Honoru
  • Konstrukčně se jedná o nejvyspělejší skládací telefon dneška
V redakci jsme otestovali Honor Magic V2

V redakci jsme otestovali Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládací telefony produkuje celosvětově již poměrně dost výrobců, no nabídka na našem trhu je poměrně omezená. Dlouhou dobu v tuzemském rybníčku operovali v segmentu skládaček pouze Samsung, Motorola a do jisté míry také Huawei.

Vloni ale dorazil zajímavý Pixel Fold od Googlu a oceňovaný OnePlus Open. První skládací novinkou roku 2024 v našem rybníčku je Honor Magic V2, který čínský výrobce představil v létě loňského roku a nyní tedy konečně dorazil i k nám. Stojí za to?

Honor Magic V2: specifikace

Konstrukce sklo/umělá kůže a hliník, skládací, otevřený: 156,7 × 145,4 × 4,7 – 4,8 mm / zavřený: 156,7 × 9,9 – 10,1 mm; 231 – 237 g dle barevné varianty
Displej hlavní: 7,92ʺ, OLED LTPO, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2344 × 2156 px, jemnost 402 PPI
přední: 6,43ʺ, OLED LTPO, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2376 × 2156 px, jemnost 402 PPI
Operační systém Android 13 + Magic OS 7.2
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8/12 GB RAM, úložiště 256/512 GB / 1 TB, nemá MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx ultra-širokoúhlý + 20 Mpx teleobjektiv), clona f/1.9 + f/2.0 + f/2.4, 2,5× optický zoom, OIS, Laser AF, umělá inteligence, LED blesk; duální selfie: uvnitř a zvenku (16 Mpx uvnitř a 16 Mpx na venkovním displeji), clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, stereo reproduktor, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 66 W
Cena a dostupnost 48 990 korun, leden 2024

Recenze Honor Magic V2

U čínského Honoru bývalo zvykem, že nabízel zcela kompletní balení, tedy včetně nabíjecího adaptéru. To už ale u nové skládačky Magic V2 úplně neplatí a Honor se tak přidal na temnou stranu síly, k Samsungu a Applu. Nabíjecí adaptér tedy součástí balení není, no alespoň dostanete kabel a povedený obal, který obsahuje integrovaný stojánek. Za ten určitě palec nahoru. Špendlík na otevření SIM slotu samozřejmě dostanete a neschází ani nezbytná literatura.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládačka s rozměry standardní vlajky

Když skládací telefony začínaly, hlavní argument proti nim byl v rozměrech. Byly prostě těžké, ve složeném stavu tlusté a celkově poměrně neohrabané. To už z velké části neplatí, i když takový Fold od Samsungu v tomto směru pořád nijak zvlášť nevyniká. Honor Magic V2 je každopádně skládačka, u které tento argument neobstojí vůbec, protože rozměrově je jako jakákoliv tradiční vlajka současnosti a v ruce tak působí jako zcela standardní telefon. Verze se skleněnými zády je dokonce první skládačkou, která má v zavřeném stavu tloušťku menší než 10 mm (konkrétněji 9,9 mm).

My jsme dostali na test variantu se zády oděnými do umělé kůže, která má v zavřeném stavu v pase 10,1 mm, ale pořád byste rozdíl od standardní vlajky nepoznali. Hmotnost čítající 237 gramů je pak naprosto v normě a čistě dle rozměrů a konstrukce je Honor Magic V2 nejpokročilejší skládačkou dneška. Designově se jedná o velmi elegantní kousek, což podtrhují ona záda ošetřena umělou kůží (což není nic jiného než měkčený plast s texturou) a dobře působí i uhlazený fotomodul se zaoblenými hranami, jenž obsahuje tři svisle uspořádané objektivy.

Honor Magic V2 je extrémně tenký telefon

Honor Magic V2 je extrémně tenký telefon | foto: vlastní

Kvalitní konstrukce a titanový pant

Konstrukce je pak naprosto špičková, a to jak samotného telefonu, tak pantu. Ten je vyrobený z titanové slitiny a Honor výrazně navýšil její podíl v konstrukci. Její tloušťka byla oproti předchozím modelům snížena o 75 % a sklápěcí mechanizmus by měl zvládnout 400 000 uzavření a otevření. Pant jako takový je opravdu mistrovské dílo. Je naprosto tichý, což není vždy pravidlem, jeho chod je zcela plynulý a udrží telefon rozevřený takřka v jakémkoliv úhlu, a to jen s minimální vůlí. U nového telefonu je rozevírání možná až moc tuhé, ale to se rychle poddá.

Uzavření telefonu bez jakékoliv patrné mezery mezi oběma polovinami je samozřejmostí a chválím i předěl mezi oběma polovinami skládacího displeje. Ten samozřejmě existuje, ale je opravdu velmi decentní, na pohled ho zaznamenáte jen pod určitým úhlem a na dotek je patrný jen opravdu málo. Jednu výtku ke konstrukci bych ale přece jenom měl. Telefonu chybí jakákoliv vyšší odolnost, což sice u skládaček pořád není standardem, ale Samsung i Google to u svých modelů nabízí a je škoda, že Magic V2 žádné vyšší krytí nemá. Možná příště, u další generace.

Hlavní displej se dá perfektně používat

Hlavní displej se dá perfektně používat | foto: vlastní

Na displeje je radost pohledět

Co se displejů týče, tak oba patří bez debat na špici segmentu. Na čelní straně se nachází panel s úhlopříčkou 6,43 palce a po otevření telefonu vás uchvátí obří displej s úhlopříčkou 7,92 palce. V obou případech pak dostanete OLED panely s LTPO technologií, což znamená, že umí přizpůsobit svou obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. Co se rozlišení týče, tak venkovní displej nabízí 2376 × 1060 pixelů, tudíž disponuje jemností 402 ppi a vnitřní má 2344 × 2156 pixel a jemnost 402 ppi.

Venkovní displej se pyšní opravdu skvělým jasem, jenž se může vyšplhat až na 2500 nitů a na čitelnosti je to vskutku znát. Ta je naprosto bezproblémová, a to i na přímém slunci a obdobně je na tom i vnitřní panel, ačkoliv ten má o něco nižší maximální jas čítající 1600 nitů. Oba panely zobrazují v základním nastavení syté, líbivé barvy, jak se na displeje postavené na OLED technologii sluší a patří, ale k dispozici je pochopitelně i možnost korekce barev pro případ, že by na vás byly jednotlivé odstíny až moc syté.

Detail na spodní část rozloženého displeje

Detail na spodní část rozloženého displeje | foto: vlastní

Honor myslí na ochranu zraku

U tepoty barev jsou k dispozici tři přednastavené režimy (Výchozí, Teplé a Studené) a tento aspekt je možné upravit i manuálně, přesně dle svých preferencí. Režim barev nabízí dva módy (Normální a Živý) a k dispozici jsou i možnosti nastavení obnovovací frekvence. Můžete to nechat zcela na telefonu (režim Dynamická frekvence), nebo si natvrdo zapnout 120, 90 či 60 Hz. Všechny možnosti nastavení platí pro oba displeje, tedy jak venkovní, tak vnitřní. Z dalších věcí pak stojí za zmínku hlavně technologie Cirkadiánní noční displej.

Tento prvek automaticky upravuje teplotu barev na základě rytmu vašeho těla a pomůže vám tak připravit lepší spánek. Barvy jsou v tomto režimu teplejší a ideální je používat ho večer, před spaním a k tomu poslouží možnost jeho naplánování na přesný časový úsek. Pokud vám ale teplejší podání barev vyhovuje, můžete ho mít aktivní klidně neustále. Displeje se dále pyšní i dynamickým stmíváním a ultra-vysokofrekvenčním PWM stmíváním o hodnotě 3840 Hz.

Horní část rozloženého displeje

Horní část rozloženého displeje | foto: vlastní

Velkým plusem je pak rozhodně i to, že oba displeje, tedy jak ten venkovní, tak vnitřní, podporují dotykové pero (Honor Magic-Pen). To ale není součástí balení (jen u vrcholné verze Ultimate), takže v případě zájmu o tento typ používání si ho budete muset sehnat extra.

Jak si se skládací konstrukcí poradil software?

Alfou a omegou každého skládacího telefonu je software a to, jak si zvládne poradit se skládací konstrukcí a vnitřním displejem. Někdy je to lepší, někdy je to horší a dobrou zprávou je, že u Honoru Magic V2 je to určitě lepší. Telefon běží na systému MagicOS 7.2, jenž je postavený na Androidu 13 a toto rozhraní se pyšní rozsáhlými možnostmi personalizace ve všech možných směrech. Neschází AOD displej, možnost ovládat systém prostřednictvím gest a ani Řídící centrum, které ale bohužel není možné vypnout.

Na takto velkém displeji se píše jedna báseň

Na takto velkém displeji se píše jedna báseň | foto: vlastní

Toto centrum se vytahuje potažením z pravé strany displeje a obsahuje rychlé přepínače (WiFi, mobilní data, režim Nerušit), ovládací panely multimédií, hlasitosti a jasu displeje a několik dalších přepínačům, například hotspot nebo svítilnu. Když pak potáhnete na displeji zleva, vyjdete vám klasický panel oznámení, ve kterém se zobrazují notifikace. Není to špatné řešení, ale rozhodně by nebylo od věci možnost Řídící centrum vypnout, protože ne každému bude vyhovovat. Mezi oběma těmito částmi lze plynule přecházet swipováním, ale raději bych byl za možnost vypnutí, stejně tak jako za funkci stažení roletky odkudkoliv z displeje. Kdy se tohle Honory konečně naučí?

Systém je konstrukci uzpůsoben dobře

Telefon umožňuje plynule přejít z malého displeje na velký, což znamená, že když máte něco otevřeného na venkovním displeji a telefon otevřete, budete pokračovat automaticky tam, kde jste skončili i na vnitřním panelu. V nastavení si pak můžete vybrat, zda zůstane venkovní displej po tomto přechodu zapnutý, nebo se vypne. Systém jinak nabízí možnost rozdělení obrazovky, a to nejenom horizontálně, ale i vertikálně a přizpůsobení aplikací skládací konstrukci je docela slušné. Systémové aplikace od Honoru umí konstrukci využít na jedničku.

Skládací konstrukce v akci

Skládací konstrukce v akci | foto: vlastní

Když například v rozloženém stavu zabrousíte do nastavení, tak na levé části displeje se vám budou zobrazovat jednotlivé možnosti nastavení a vpravo pak jejich podmenu. Dobře fungují i zprávy, kdy v se v levé části nachází seznam přijatých zpráv a vpravo pak text v nich obsažený, přičemž na stejném principu funguje také WhatsApp. Ne všechny aplikace jsou ale velkému displeji přizpůsobeny a třeba Facebook Messenger nebo Discord jsou pořád víceméně stejné a neumí využít výhody skládacího displeje tak, jako třeba zmíněný WhatsApp.

Prostor pro zlepšení určitě je

Aplikace většiny sociálních sítí, ať už Facebook, X nebo Instagram, velký displej naplno využít neumí, což je rozhodně škoda. Zajímavostí je, že Chrome se vám na vnitřním displeji automaticky spustí v desktopové verzi, takže zobrazuje všechny záložky v horní liště, jako na počítači a docela dobře jsou skládacímu displeji uzpůsobeny i aplikace Gmailu a YouTube. Ne ale na první dobrou. Když spustíte Gmail, je to normální aplikace a systém ji pouze zvětší na velký displej. Jakmile ale telefon přetočíte na jednu nebo druhou stranu, aktivuje se rozhraní pro skládací displej.

To znamená stejné rozložení jako u Zpráv či WhatsAppu, tedy vlevo najdete seznam mailů a vpravo pak jejich obsah. Je mi každopádně záhadou, proč je nutné telefon pro aktivaci tohoto rozhraní otočit a stejně funguje i YouTube. V normálním stavu je to jen zvětšená aplikace, no po otočení se vám bude vpravo zobrazovat sloupek s doporučenými videi, podobně, jako na počítači.

Celkově jsou systém i aplikace uzpůsobeny skládací konstrukci velmi dobře, a ačkoliv to určitě není 100% a najde se několik aplikací, které takto velkou plochu neumí efektivně využít, vnímám systém jako plus a dá se předpokládat, že se situace bude do budoucna ještě zlepšovat.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Výkon bez připomínek

Skládačku Honor Magic V2 pohání procesor Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu, což byl v době vydání telefonu vlajkový čipset. Nyní už je sice na trhu novější a výkonnější Snapdragon 8 Gen 3, ale jeho předchůdce je pořád navýsost schopný kousek křemíku, který po stránce výkonu potěší i ty nejnáročnější uživatele. Procesor zvládne bez jakýchkoliv obtíží rozhýbat i ty nejnáročnější mobilní hry, a to i na nejvyšší nastavení detailů a velmi dobře si vedl také v syntetických benchmarcích. V AnTuTu telefon například pokořil hranici 1,2 milionu bodů, což je moc hezký výsledek.

Ano, některé telefony se Snapdragonem 8 Gen 2 nabízí možná o chlup vyšší výkon, ale Magic V2 se zase může pochlubit poměrně střídmou produkcí tepla, a to se rozhodně počítá. Telefon se pochopitelně umí pořádně rozpálit, hlavně při delších herních seancí, ale pocitově netopí nijak závratně a v tomto ohledu si určitě zaslouží pochvalu. A to platí i pro zbývající hardware – k dispozici budete mít obří operační paměť 16 GB RAM a vnitřní úložiště má kapacitu 512 GB, ve vrcholné verzi Ultimate pak dokonce 1 TB (ta u nás ale dostupná není).

Výdrž a nabíjení

V nitru Honoru Magic V2 se nachází baterie s kapacitou 5 000 mAh, což je, vzhledem k opravdu tenké konstrukci, opravdu parádní objem. Spolu s Huawei Mate X5 se jedná o skládací telefon se suverénně nejobjemnější baterií. Výdrž na jedno nabití je, vzhledem k tomu, že akumulátor musí obsloužit dva displeje a vskutku výkonný hardware, poměrně slušná a s trochou snahy se lze dostat i na den a půl. Můžete každopádně počítat s tím, že den telefon v pohodě zvládne i při výraznějším vytížení, no nabíjení už bohužel taková sláva není.

Baterie Honoru Magic V2

Baterie Honoru Magic V2 | foto: vlastní

Nabíjecí výkon Magicu V2 čitá 66 W, což je takový solidní průměr, ale mějte na paměti, že telefon není dodáván s originální nabíječkou. S tradičním adaptérem nižšího výkonu nebo takovým, který si s telefonem úplně dobře nesedne, se tedy nabíjení může protáhnout. Já jsem telefon nabíjel pomocí 65 W adaptéru od notebooku, který si solidně rozumí s většinou telefonů, no s touto skládačkou od Honoru si moc dobře nesedl a nabití na 100 % trvalo takřka 90 minut. To není úplně málo a rozhodně si s telefonem pořiďte adaptér, který podporuje co možná nejvíc nabíjecích standardů.

Rozhodně zamrzí i absence bezdrátového nabíjení, což některé konkurenční skládačky umožňují (Galaxy Z Fold 5 nebo Pixel Fold) a vzhledem k vyšší ceně by měl být tento prvek povinností. Reverzní drátové nabíjení neschází a to disponuje výkonem 5 W, takže k nabití například sluchátek poslouží dobře.

  • 0 až 25 % – 19:40
  • 0 až 50 % – 39:18
  • 0 až 75 % – 01:00:04
  • 0 až 100 % – 01:26:12
Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Jak se povedl fotoaparát?

Honor Magic V2 hostí na zádech trojnásobnou sestavu, která působí, minimálně papírově, velmi schopně. Její rozlišení čítá 50 + 20 + 50 Mpx a jedná se o složení kombinující primární snímač, teleobjektiv a ultra-širokoúhlý senzor, přičemž první dva objektivy jsou opticky stabilizované. Teleobjektiv nabízí 2,5× optický zoom, k dispozici je i 10× bezztrátové přiblížení a maximem je pak 40× digitální zoom. Za zmínku rozhodně stojí i přítomnost laserového ostření 8×8 dToF.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1,9, OIS, PDAF, laserové ostření 8×8 dToF
  • Teleobjektiv: 20 Mpx, f/2,4, PDAF, OIS, 2,5× optický zoom
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 50 Mpx, f/2,0, automatické ostření
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.2
Fotoaparát Honoru Magic V2

Fotoaparát Honoru Magic V2 | foto: vlastní

Vlajkové telefony od Honoru patří v oblasti fotoaparátu na vrchol segmentu a pro Magic V2 to platí také. Hlavní fotoaparát podává výborné výkony a produkuje moc hezky vypadající, líbivé fotografie plné detailů a s minimem šumu. Barvy jsou decentně saturované, ale ne přehnaně a jen tak, aby byly snímky atraktivnější na pohled. Ostření je skvělé, je příkladně rychlé, přesné a pochvalu si zaslouží i schopnosti v oblasti portrétních fotografií. Oddělení hlavního objektu od pozadí je výborné a samozřejmě si u těchto snímků můžete pohrát s tím, jak moc bude pozadí rozostřené.

Výbornou práci odvádí i teleobjektiv a jeho 2,5× optické přiblížení se pyšní rozhodně nadprůměrnou kvalitou. Snímky jsou ostré, s minimální porcí šumu a naopak s vysokou porcí detailů. U 10násobného přiblížení už pak kvalita klesá a zde je patrný výraznější zásah softwaru v podobě dopočítávání pixelů, výrazně méně detailů i horší ostrost. Snímky jsou ale každopádně pořád použitelné a minimálně na displeji telefonu vypadají solidně. Nejvyšší, 40násobné optické přiblížení je pak pochopitelně nejhorší, zde je detailů ještě méně, i ostrosti a naopak se dočkáte výrazného šumu.

Fotoaparát v akci

Fotoaparát v akci | foto: vlastní

Makro přes ultra-širokoúhlý objektiv

Ultra-širokoúhlý objektiv patří k nadprůměru a odvádí dobrou práci, a to jak při klasickém fotografování, tak při makro snímcích. Ty jsou výborné a milovníci tohoto typu fotografií budou z Honoru Magic V2 určitě nadšeni. Makro snímky jsou příkladně detailní, s dobrým podáním barev a nadprůměrnou ostrostí. Klasické fotografie jsou pak lehce rozostřené po okrajích, nicméně se nejedná o žádnou tragédii a naopak potěší věrným podáním barev a nízkou produkcí šumu. Skládací konstrukce pak vyloženě nahrává tomu, aby spodní část telefonu posloužila jako podstavec a to Magic V2 pochopitelně nabízí.

Telefon je možné otevřít v úhlu 90°, takže ho můžete pohodlně (a stabilně) položit na pevný podklad a snímky pak budou ještě o chlup ostřejší. Poté stačí aktivovat funkci, která po detekci pohybu před objektivem pořídí snímek a můžete zaznamenávat své kousky i bez cizí pomoci. Fotoaparát dále nabízí funkci Pro s rozsáhlými možnostmi nastavení nebo možnost pohrát si s nastavením clonového čísla, čímž docílíte přirozeně rozostřeného pozadí (f/16 až f/0,95). Neschází ani populární duální náhled, jenž pořizuje záznam ze zadní i přední kamery zároveň.

Honor Magic V2

Honor Magic V2 | foto: vlastní

Skládací Honor umí slušně fotit i v noci

Noční snímky jsou slušné a fotoaparát má pochopitelně dedikovaný noční režim, ačkoliv rozdíly mezi ním a mezi klasickým režimem jsou naprosto minimální. Při venkovním osvětlení počítejte s mírnou saturací do oranžového odstínu, nicméně celkově jsou fotografie při horším osvětlení dobré, nabízí obstojnou porci detailů a odpovídající ostrost. Dobrou práci odvádí i selfie kamerka, která se pyšní rozlišením 16 Mpx a to platí jak pro fotoaparát v externím, tak vnitřním displeji. Selfie snímky nabízí nadprůměrné detaily a věrný odstín kůže.

Co se videí týče, tak ty zvládá selfie kamerka nejvýše ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a stejného maxima dosahuje i hlavní fotoaparát, ačkoliv zde budete mít k dispozici až 60 fps. Videa v rozlišení 4K při 60 fps zvládají všechny tři objektivy a opírají se o elektronickou stabilizaci, kterou u hlavního a teleobjektivu navíc doplňuje optická stabilizace obrazu, takže se dočkáte příkladně plynulých záznamů. Ty se navíc můžou pochlubit dobrým podáním barev, vysokou mírou detailů a minimálním šumem, takže v oblasti videí je vše v nejlepším pořádku.

Jak fotí Honor Magic V2?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2,5×

Ukázka: zoom 10×

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Honor Magic V2

Honor vstoupil do světa skládacích telefonů v lednu 2022 a trvalo mu tedy dlouhé dva roky, než některý ze svých přístrojů v rámci řady Magic V přivedl na náš trh. Dočkali jsme se posledního, nejmodernějšího modelu V2 a čekání se rozhodně vyplatilo. Pokud jste váhali, zda do tohoto segmentu vstoupit, Honor Magic V2 by vás o tom mohl přesvědčit, protože je to prostě a jednoduše výborná skládačka, která potěší na všech frontách. Co se konstrukce a rozměrů týče, aktuálně na trhu nenajdete více pokročilý kousek.

Honor Magic V2 působí, v oblasti rozměrů a hmotnosti, jako jakákoliv jiná vlajka, jen ve svých útrobách ukrývá druhý displej s pořádnou úhlopříčkou. Oba displeje jsou špičkové, telefon má vysoký výkon, celkově výbornou výbavu a povedl se i operační systém, jenž umí skládací konstrukci velmi dobře využít. Moc nevýhod jsem vlastně nenašel, snad jen (tradičně) vysokou cenu, jenž atakuje 50 tisíc korun a absenci nějakého vyššího stupně odolnosti (některá konkurence ho nabízí). Moc nepotěší ani absence bezdrátového nabíjení a balení prosté nabíjecího adaptéru.

Celkově je Honor Magic V2 skládačkou, která by vás mohla donutit k zamyšlení o přechodu z klasických telefonů na skládací. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, zpátky k obyčejným telefonům, respektive k tradiční konstrukci, se vám moc chtít vracet nebude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní konstrukce a elegantní design prodejní balení bez nabíjecího adaptéru
rozměry a hmotnost na úrovni běžné vlajky absence zvýšené odolnosti
oba displeje jsou špičkové vysoká cena
výborný fotoaparát scházející bezdrátové nabíjení
systém solidně uzpůsobený konstrukci

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."