Funkce v mobilu, která se policistům nelíbí. Za její používání rozdává pokuty

Pavel Škopek
  • Navigace vám může způsobit nepříjemnosti s policií
  • Vadí zejména upozornění na měření rychlosti
  • Týká se to nejen Waze, ale i dalších aplikací
Mnoho zemí používání kamer do auta omezuje | foto: Unsplash
Mnoho zemí používání kamer do auta omezuje | foto: Unsplash

Čtěte také: Google Mapy opět mění vzhled. Jsou teď daleko přehlednější a modernější


Problematické jsou i kamery do auta

Upozornění na radary nicméně není specialitou pouze navigací. Stejnou funkcionalitu jako nadstandardní funkci stále častěji nabízejí i některé především dražší kamery, které si umisťujeme za čelní sklo. Jimi pořízený záznam pak často slouží jako důkaz pro pojišťovnu v případě nehody.

Právě s jejich primární funkcí, tedy natáčením okolního provozu, můžete v Evropě tvrdě narazit. Platí to zejména o zemích, které jsou velice citlivé na ochranu soukromí. Podle informací Autoklubu České republiky je například v Dánsku, Francii, Nizozemsku, Norsku, Španělsku nebo v Maďarsku možné pořizovat záznam pouze pro soukromé účely.

Drakonické pokuty

Naproti tomu třeba v Rakousku zakazuje zákon pořizovat z vozidla soukromé videozáznamy pod pokutou 10 000 euro (250 tisíc korun) a při opakovaném přečinu až 25 000 euro (625 tisíc korun). Drakonické pokuty hrozí také v Německu, kde má navíc každá spolková země svá vlastní pravidla. Podobně přísní jsou i v Lucembursku, kde je sice instalace kamery povolená, ale za natáčení ostatních řidičů už hrozí pokuta nebo dokonce vězení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články