Evropa ve výrobě čipů trapně zaostává. Blýská se však na lepší časy
- Polovodičovému byznysu zcela jasně dominuje Amerika a Asie
- Evropa v tomto segmentu hraje ne druhé ani třetí, ale housle neurčeného pořadí
- To by se ale možná mohlo v dohledné době změnit

Největším výrobcem procesorů na světě je americký Intel, který následuje jihokorejský Samsung, společnost TSMC z Tchaj-wanu a SK Hynix, opět z Jižní Koreje. V první desítce největších výrobců polovodičového byznysu je z Evropy jen německá společnost Infineon Technologies, která se krčí právě na desátém místě. To by se ale mohlo v blízké budoucnosti změnit.
Posílí Evropa svou pozici v polovodičích?
Rada Evropské unie má v plánu navýšit působení evropských států ve světě polovodičů a kvůli tomu byla přijata nová legislativa. Ta si klade za cíl vytvořit lepší podmínky pro evropské státy v tomto byznysu a nové možnosti, jak přilákat investory.
V zájmu legislativy, o které na svých stránkách informovala přímo Rada Evropské unie, je pochopitelně také vývoj, výzkum a inovace a jedním z hlavních motorů této iniciativy je krize. Pokud by v budoucnu dorazila nějaká polovodičová krize v rozsahu, v jakém zuřila nedávno, Evropa by na výpadky dodavatelského řetězce mohla být lépe připravena.

Čtěte také: Apple dychtí po inovaci. Budoucí iPhony mohou být kompletně bez rámečků
Investice budou obrovské
Jakmile bude tento program zahájen, má do něj být investováno 43 miliard euro, přičemž 3,3 miliardy bude věnováno přímo z rozpočtu EU. Hlavním cílem je zdvojnásobení globálního podílu Evropy, respektive evropských zemí, na výrobě polovodičů, a to nejpozději do roku 2030.
Evropské země aktuálně drží zhruba 10% podíl v polovodičovém segmentu a legislativa tedy počítá s navýšením tohoto podílu na alespoň 20 %. To je vcelku smělý plán a co si budeme povídat, jedná se o poměrně důležitý segment, do kterého se rozhodně vyplatí investovat, protože Evropa potřebuje čipy tak, jako všichni ostatní.
Čipy jsou všude kolem nás
V roce 2021 bylo celosvětově vyrobeno 1,1 bilionu různých typů čipů, což znamená zhruba 140 čipů na každého obyvatele planety. Evropské firmy z tohoto objemu vyrobily 10 %, přičemž skoro třetinu z tohoto objemu zabraly čipy pro automobilový průmysl. Zatímco v roce 2020 měl polovodičový trh objem 116 miliard dolarů, v roce 2030 by to mělo být již 210 miliard dolarů.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.