Evropa se chystá AI významně regulovat. Představuje umělá inteligence problém?

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence zažívá rozmach
  • Odborníci však bijí na poplach
  • Regulovat AI se chystá i EU
Umělá inteligence, ilustrační
Umělá inteligence, ilustrační

Začal to ChatGPT od OpenAI vloni na podzim a záhy se toho chytili další velcí hráči. Umělá inteligence je zkrátka nebývale v kurzu. Vlastní řešení už stihly představit takové firmy jako Microsoft, Meta, Google a mnozí další.

Umělá inteligence jde do plných

O AI je masový zájem, aktuálně je navíc k dispozici vůbec poprvé v podobě, která je v obecné rovině srozumitelná masám. Už nejde jen o specifickou rovinu v rámci průmyslové výroby, lékařství nebo automotive. Umělou inteligenci si může zkusit osahat prakticky každý.

Ale pozor! Vše není tak růžové, jak se zdá. I přes nesporné benefity má například ChatGPT několik nedostatků, které jsou trnem v oku nejen vládním institucím, ale i předním expertům stejně jako šéfovi Tesly Elonu Muskovi.

Musk a další poukazují na rizika

V tomto kontextu nedávno médii rezonovala zpráva, že Musk spolu s tisícovkou odborníků se zaměřením na umělou inteligenci žádali v otevřeném dopise pozastavení stávajícího vývoje z důvodu možných bezpečnostních rizik pro jednotlivce i společnost. Stálo v něm následující.

„Pokročilá AI by mohla představovat zásadní změnu v historii života na Zemi, a proto by měla být plánována a řízena s odpovídající péčí a zdroji,“ stojí v dopise. „Bohužel se tato úroveň plánování a řízení nekoná, spíše to připomíná hon na umělou inteligenci a zejména to, která platforma toho nabídne více, přitom se stírá původní myšlenka mít AI pod kontrolou, což se stávajícím tempem vývoje prostě nejde!“

Umělá inteligence Dall-E je v některých případech až neuvěřitelná
Umělá inteligence Dall-E je v některých případech až neuvěřitelná

Itálie je proti ChatGPT

O tom, že situace je vážná, svědčí i aktuální nálada v Itálii. Tamní úřady dokonce zakázaly používání ChatGPT kvůli bezpečnostním mezerám a chybějícím zásadám zpracování osobních údajů. Firmě OpenAI, jež za projektem stojí, dokonce hrozí pokuta ve výši 20 milionů eur, cca 470 milionů korun, informoval server Android Authority.

A v rámci EU jde o první předzvěst změn, jež jsou nezbytné a z logiky věci nezbytné. Na rozdíl od USA nebo dalších zemí se totiž Evropa možnými bezpečnostními riziky a legislativním rámcem v souvislosti s AI dlouhodobě zabývá.

Umělá inteligence, ilustrační
Umělá inteligence, ilustrační

Evropa chce AI regulovat

Vlastně nejen to. V současnosti mají úředníci na stole návrh Evropského parlamentu a rady, který stanoví harmonizovaná pravidla pro umělou inteligenci. Tento konsensus by měl zajistit, aby jakékoliv nové platformy, ať už plně nebo částečně využívající AI byly bezpečné a v souladu s legislativními předpisy.

Dalšími aspekty jsou zajištění právní jistoty s cílem zrychlit míru inovací a investic stejně jako zlepšení monitoringu dodržování těchto předpisů, plnění bezpečnostních požadavků a tak podobně.


Komentáře


Nejnovější články