Duel Android vs. iOS. Který z nich je lepší? (komentář)

Tomáš Richter

Během posledních deseti, patnácti let jsme byli svědky několika lepších i horších pokusů v souvislosti s platformami u mobilních telefonů. Nakonec nám zůstaly pouze dvě hlavní – Android a iOS. Každý z těchto operačních systému v něčem dominuje, tak se jim pojďme podívat na zoubek pěkně detailně.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Základní rozdělení:

  • Android publikuje Google a jde o open source systém. Výrobci mají k dispozici možnost dodatečných úprav
  • iOS je v režii Applu. Jde o uzavřený systém bez možnosti úprav třetími stranami

Úvod

Jak jistě víte, v uplynulé dekádě se výrobci mobilních telefonů snažili přijít s vlastní vizí operačního systému; ať už jde o Nokii a její Symbian či propracovaný MeeGo, BlackBerry se svým BlackBerry OS, Badu od Samsungu nebo Windows Phone, který před pár lety Microsoft neslavně zařízl. Souběžně s nimi se do popředí draly společnosti jako Apple a Google.

Zatímco jablečný iOS si hrál na svém „písečku“ od úplného začátku, cesta Androidu byla mnohem trnitější. Pokud Applu vytýkáte, že od Googlu často kopíruje, tak vězte, že když byl Android v plenkách inspiroval se iOS úplně stejně, možná i víc.

V současnosti je situace taková, že oba systémy jsou na globálním trhu naprosto dominantní, a to do takové míry, že to některé zanícené uživatele rozdělilo na dva znepřátelené tábory. Třeba je tento článek cestou, jak spolu začít normálně mluvit.


Výkon

  • Apple A13 Bionic: 6 jader, 64bitový ARM 8.3, 2 jádra Lightning s maximálním taktem 2,65 GHz, 4 úspornější Thunder
  • Snapdragon 865: 8 jader, 64 bitový, 1x jádro Cortex A77 s taktem 2,84 GHz, 3x Cortex A77 2,4 GHz plus 4x Cortex A55

První výtka uživatelů Androidu směrem k iOS? V komplexním hodnocení za použití absolutních čísel dlouho mnozí Applu v minulosti vyčítali slabší hardware u iPhonů – nešlo jen o výkon procesoru, ale i menší paměti RAM, slabší rozlišení displeje apod. To už dávno není pravda, protože iPhony v současnosti nejsou žádná ořezávátka.

U konkurenční platformy je situace jiná. Telefony v nejvýkonnějších konfiguracích mají 8, 12 nebo dokonce 16 GB RAM. Souhlasím s tím, že 4 GB paměti  je naprosto nutný základ, ale 6 GB je číslo, které je pro plynulou práci se smartphonem více než dostatečné. Troufám si říct, že cokoliv „nad“ drtivá většina uživatelů nevyužije.

Pokud se zaměříme pouze na vlajkové čipsety, tj. Apple A13 Bionic vs. nejnovější high-endový Snapdragon 865, rozdíly ve výkonu jsou minimální. Rozumím tomu, že fanouškům AnTuTu mnohdy štěstím praská žilka v oku, ale reálně to nepoznáte. Optikou vlajkových parametrů nejen oba procesory, ale i grafický výkon plus zmíněné paměti RAM zaručují naprosto bezproblémový chod na obou konkurenčních platformách.

Když to shrnu, smartphony s Androidem mají sice lepší papírové parametry, ale iPhony mají výbornou optimalizaci. Jenže jablečný konkurent nenabízí herní telefony. To je sice pravda, ale jedná se o rozšířenou možnost volby v rámci segmentu, nikoliv základní ukazatel. Jak vlajky s iOS, tak s Androidem nemají žádný problém s náročnými aplikacemi, multitaskingem nebo nejnovějšími herními tituly.

Skóre 1 : 1


Displej

  • vlajkové telefony s Androidem v poslední době vsází na vyšší obnovovací frekvence (75, 90, 120, 240 Hz)
  • majitelé iPhonů se pokroku nebrání, ale zdůrazňují, že plynulost animací apod. je na iPhonech s 60 Hz výborná

Dva nejpoužívanější typy v současných smartphonech jsou panely typu OLED a IPS LCD. Prvně jmenovaný zažívá v posledních dvou, třech letech nebývalý boom. Ten druhý je pomalu na ústupu a vidíme jej zejména u cenově dostupnějších telefonů. Této strategie se dlouho držel i Apple. Vlastně stále drží, protože nejlevnější z aktuální vlajkové trojice iPhone 11 (recenze) má „pouze“ IPS LCD Liquid Retina.

Zbylé dva iPhony, jmenovitě iPhone 11 Pro a 11 Pro Max sází na OLED. V tomto směru snesou srovnání s konkurenčním Androidem, protože u prémiových telefonů se s LCDčkem dnes už téměř nesetkáte. Je však dobré připomenout, že vylepšování stávající technologie displejů je plně v režii konkurence viz například vyšší obnovovací frekvence.

TIP: Stahujte! Nové iOS 13.4.1 opravuje nepříjemnou chybu ve FaceTime

Určitě se shodneme, že víc jak vlastní úhlopříčka zařízení je důležitější hustota pixelů na palec ppi. Takový iPhone 11 Pro Max má 6,5palcový Super Retina OLED s jemností 458 ppi, což vůbec není špatná hodnota a musíte mít opravdu ostré oko, abyste si zblízka pomyslného rastru vůbec všimli.

Jenže u Androidu se se zařízeními převyšujícími 500 ppi a víc setkáváme minimálně už několik let. Tak třeba tři roky starý smartphone Xperia XZ Premium s hodnotou 807 nebo ještě dokonce o dva roky starší Samsung Galaxy S6 s 577 ppi. Navzdory pokroku je jemnost kolem 400 ppi bez ohledu na úhlopříčku displeje pro běžný provoz více než dostačující. Takže z mého pohledu tu máme další remízu.

Skóre 2 : 2


Fotoaparát

Dobré vědět:

  • velikost senzoru ← ohnisko ← světelnost/clona ← ISO
  • velikost senzoru je jedinou pevnou hodnotou, vše ostatní je definováno relativně k němu
  • ohnisko je v podstatě virtuální číslo kvůli správnému úhlu záběru
  • světelnost nám říká, jak musíme vydělit ohnisko, abychom dostali otvor, kterým proudí světlo. Proto třeba f/1.5, jde o matematické vyjádření
  • ISO citlivost závisí na konkrétní světelnosti (plus dalších dílčích ukazatelích) a také přímo závisí na velikosti senzoru

TIP: Huawei nebo Honor už chystá lepší fotomobil než je P40 Pro+

V loňském, potažmo letošním roce, by žádné vlajce neměla chybět trojice fotoaparátů – hlavní objektiv s kvalitním senzorem, ultraširokáč a teleobjektiv. Cokoliv dalšího jako např. monochromatický snímač, makro apod. jsou kolikrát spíš jen do počtu. Neberte mě úplně za slovo, ale určitě se minimálně shodneme na tom, že nějaký dedikovaný 2Mpx makro foťák je vyloženě k smíchu.

V tomto směru iPhony nijak nevybočují a to platí i pro high-endové modely s Androidem. Rozumím tomu, že v rovině absolutních čísel rozdíly u fotoaparátů jsou, viz např. testy DxOMark (schválně se podívejte na tento samostatný článek, který jsme v souvislosti s testováním DxO nedávno vydali) podle kterých jablečné telefony nejsou na absolutním vrcholu. Ale my se zde celou dobu bavíme v praktické rovině.

Ať už jde o dynamický rozsah, věrnost detailů, noční režim, makro snímky a cokoliv na co si jen při focení vzpomenete, vsadím „boty“, že i v tomto směru se najde skupina lidí, kteří nedají dopustit na iPhone stejně jako druhá, která bude bránit vlajku se zeleným mimozemšťanem. Jaké je skóre? Za mě další plichta.

Skóre 3 : 3


Aplikace a bezpečnost

Podpora aplikací je důležitá a svým způsobem jde o gró této první kapitoly. Nejsem si úplně jistý přesnými čísly, ale v tuto chvíli je v jablečném App Storu kolem 1,8 milionu appek. U konkurenčního Androidu je to – tuším – o jeden milion víc. Přesto tento na pohled markantní rozdíl v praxi neznamená téměř nic.

Co se z toho dá usuzovat je nasnadě. Obě platformy nabízí opravdu nepřeberné množství aplikací, takže si každý přijde na své. Obecně platí názor, že Apple má mnohem přísnější politiku z hlediska schválení nových aplikací, zatímco Google byl v tomto ohledu o něco benevolentnější.

Výhoda uživatelů Androidu spočívá ale v tom, že mnohdy mohou využít i aplikací nad rámec Obchodu Play; ať už jde o Amazon AppStore nebo různé webové portály. Další body sbírá Google za aplikace zdarma. Jsou občas doslova prožrané reklamami, ale férově by bylo dobré si přiznat, že oproti jablečnému rivalovi jich nabízí víc. Takže Android se ujímá vedení.

Na druhou stranu právě větší otevřenost tohoto systému může být důvodem k potenciálně vyšším bezpečnostním rizikům. Asi namítnete, že ani iOS není bůhvíjak bezpečný na základě dlouhodobých analýz. Avšak už jen z logicky věci (uzavřenost) je v jeho případě pravděpodobnost instalace škodlivého softwaru menší, tudíž další remíza.

Skóre 4 : 4


Prostředí a customizace

Obecně platí, že ovládání jablečného systému je uživatelsky jednodušší a přímočařejší. Velmi zjednodušeně jen domovská obrazovka a horní lišta pro další úkony. Je však potřeba zmínit, že ve srovnání s Androidem mi třeba chybí dílčí nastavení oprávnění v rámci samotných aplikací. Proč většinu z nich můžu udělit jen přímo v nastavení iOS, mi hlava nebere a to se týká i fotoaparátu.

Další hendikepem může být nemožnost používat vlastní appky pro poznámky, kalendář, mapy a třeba i prohlížeč ve stejné kvalitě jako ty nativní. A to platí i pro odkazy odkudkoliv v systému, které otevřete stejně jen v Safari.

U Androidu máte tu výhodu, že si veškerá oprávnění nastavíte ihned po instalaci a po spuštění appky si je bleskově navolíte. Souhlasím, že je to o zvyku, ale třeba toto mi přijde logičtější. Jenže znovu i když je uživatelsky přívětivější, dílčí nastavení nejsou konzistentní právě kvůli rozdílům, které mají na svědomí nadstavby nejrůznějších výrobců. Z mého pohledu, pokud nepočítám Google a OnePlus, v tomto směru udělal ohromný krok dopředu zejména Samsung se svým One UI.

Spousta uživatelů iOS vám potvrdí, že jsou sice se systémem dlouhodobě spokojení, ale nějaká fíčurka navíc, jak si prostředí přizpůsobit, by se jim náramně hodila. Relativně jednoduchý a čistý design je sice hlavní devízou jablečného systému, přesto nemožnost si cokoliv změnit k obrazu svému je docela průšvih. Šušká se však, že se to s příchodem iOS 14 změní, tak se nechme překvapit.

V tomto ohledu je Android ideální protipól, protože nabízí poměrně širokou paletu nejrůznějších nastavení. Navzdory různým nadstavbám, které do systému někteří výrobci implementují, si během vteřiny změníte launcher, zástupce nebo widgety, prostě domovská obrazovka je jenom a pouze vaše. Tady jasně boduje Android.

Skóre 5 : 4


Aktualizace a podpora

V této souvislosti si možná vybavíte samostatný článek, ve kterém jsme se věnovali aktualizacím Androidu. V kostce šlo o to, že na uživatele výrobci dost „dlabou“. Jistě, pokud se bavíme o Googlu, tak tam je to jasné, protože se o svá zařízení ukázkově stará. Dalším adeptem na medaili je ještě výše zmíněný čínský dravec OnePlus, který také nabízí poměrně příkladnou podporu. Ostatní to mají bohužel trošku na háku a obecně je to problém.

Apple je v tomto jiný. U svých telefonů zajistí klidně i podporu po dobu pěti let. A to je v přímém konkurenčním srovnání „masakr“. Tady se Google opravdu nechytá. S ohledem na počet partnerských výrobců telefonů se tomu upřímně nelze divit, ale jak jsem několikrát zmiňoval, měl by si na OEM lépe došlápnout. Dvě hlavní aktualizace systému jsou většinou naprosté maximum.

Nepřímo s tím souvisí i zastaralost telefonu. Zatímco jablečná zařízení těží ze zmíněné dlouholeté podpory, samotné updaty jsou diverzifikovány podle hardwaru. Uvedu konkrétní příklad. Některé fíčury, které iOS 13 nabízí u aktuální vlajkové řady, ve starších telefonech nenajdete a je to logické. Přesto příkladné aktualizace potěší a uživatel iPhonu nemá ani po třech letech pocit, že ho Apple nechal na holičkách. iOS srovnává skóre.

Skóre 5 : 5


Dostupnost a cena

Začnu s Androidem. Díky nekonečné řadě telefonů má uživatel doslova nepřeberné množství možností z čeho vybírat. Chcete levnější mobil? Žádný problém. Na základní potřeby seženete naprosto v pohodě smartphone kolem čtyř tisíc (dokonce i za míň). S rostoucími nároky si sice sáhnete hlouběji do kapsy, ale na oplátku dostanete kus lepšího hardware.

Je to dáno jednak velkým množstvím výrobců jako je Samsung, LG, Xiaomi, Huawei, Sony, Goole, OnePlus, Vivo, Oppo atd. a také tím, že je celý segment vcelku přehledně rozdělený podle stupně vybavenosti, tj. na základní, nižší střední, střední, vyšší střední a nakonec vlajkovou třídu. S tím souvisí i cena, která se od toho odvíjí.

Pokud jste věrní iOS, takové možnosti nemáte. Každý rok představené iPhony jsou zkrátka vlajky. Je pravdou, že jednou za čas se Apple vytasí s cenově dostupnějším modelem jako je iPhone SE nebo očekávaný iPhone SE 2, ale nejde v žádném případě o pravidlo. Jako fanoušek značky si tedy buď koupíte novou vlajku, starší vlajku nebo „očesanou“ vlajku. A vzhledem k tomu, že ceny těchto telefonů běžně nepadají dolů tak rychle jako je tomu u konkurenční platformy, tak zaplatíte víc.

Jenže je potřeba znovu zmínit podporu,  kterou má Apple oproti Googlu a spol. prostě lepší nehledě na to, že pokud se zaměříme jen na prémiový segment, tak současné vlajky s Androidem stojí skoro stejně jako ty nejvybavenější iPhony. Za mě znovu remíza.

Skóre 6 : 6


[poll id=“7″]


Závěr

Pokud s výsledným skóre nesouhlasíte, je to naprosto v pořádku. Ať už jste zastánce Androidu nebo iOS, vždy budete mít svoji pravdu. A pokud se na to díváte v praktické rovině, je to vlastně přirozené. Věci, na které jste zvyklí u jablečného systému, většinou u konkurenčního nenajdete a platí to i obráceně.

Berte toto shrnutí jako odrazový můstek pro další debatu. Proto se obracíme na vás, čtenáře, abyste o výsledku rozhodli sami; ať už formou hlasování nebo komentářů. Podělte se s námi o své zkušenosti v klidu a v pohodě.

Napište nám své názory do diskuze, jsme na ně zvědaví!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články