Dark Web se vymyká kontrole. Co se tam děje a proč od něj dát raději ruce pryč?

Pavel Škopek
Dark web
Dark web

Dalo by se říct, že dnes internet ovládá naše životy. S nadsázkou by se dalo říct, kdo na něm není, jako by nebyl. Internet však nejsou pouze sociální sítě, online obchody nebo zpravodajské servery. Má i svou temnější, skrytou část, kterou běžně nevidíme – Dark Web. Ten funguje v anonymitě a je domovem pro mnohé pochybné aktivity, které by se na povrchu internetu neudržely. I když je možné se na Dark Web dostat legální cestou, mnohá jeho zákoutí představují vážná rizika.

Dark Web se vymyká kontrole

Termín Dark Web začal veřejnost více zajímat kolem roku 2009, ačkoli přesný moment jeho vzniku není znám. Tato skrytá část internetu je mimo dosah běžných uživatelů a není snadno přístupná klasickými metodami, jako je vyhledávání přes Google či jiné běžné vyhledávače. Proto také dlouho unikala pozornosti běžných uživatelů. Své tajemství si udržuje dodnes.

Na Dark Webu lze najít téměř vše, co si člověk dokáže představit – od běžných obchodů až po aktivity, které se pohybují za hranou zákona. Tato podsvětí internetu nabízí nelegální produkty, jako jsou drogy, falešné doklady, zbraně, hackerské služby či odcizené osobní údaje. Ne všechno na Dark Webu je však ilegální. Svou stránku má i několik známých služeb z běžného internetu, jako je sociální síť Facebook. Ten zde funguje zcela anonymně, což se hodí v zemích, kde je tamními vládami oficiálně zakázán.

Prohlížeč TOR
Prohlížeč TOR

Čtěte také: Názor, který se nesmí vyslovit? Za ikonickým vzhledem iPhonů stojí lenost


Jak se dostat na Dark Web

Na samotném brouzdání po Dark Webu není nic nelegálního. Protože však klasické internetové prohlížeče, jako je Chrome nebo Firefox, neindexují jeho obsah, nelze se k němu dost tradičními cestami. K prozkoumání této skryté části internetu je nejpoužívanějším nástrojem speciální prohlížeč zvaný TOR (The Onion Router).

Díky němu mohou uživatelé procházet stránky, které mají speciální doménu s koncovkou *.onion, což značí, že se jedná o stránky umístěné na Dark Webu. Tor nabízí anonymní přístup a je navržen tak, aby chránil identitu svých uživatelů, což z něj činí hlavní bránu do této temné části internetu.

Riziko, které za to nestojí

Vstup na Dark Web by měl každý pečlivě zvážit, i když se neplánuje účastnit žádné nelegální činnosti. Ačkoli samotné prohlížení Dark Webu není automaticky nebezpečné, nebezpečí číhá hned za rohem. Temná zákoutí internetu jsou plná obsahu, který může snadno zavést nezkušené uživatele na nelegální weby či do aktivit, jimž se chtěli původně vyhnout. Stačí jeden špatný klik a můžete se ocitnout uprostřed situace, která pro vás může mít vážné právní důsledky.

Dark Web je hnízdem kyberzločinců

Kromě rizika nechtěné účasti na nelegálních aktivitách je Dark Web doslova hnízdem kyberzločinců. Uživatelé se zde mohou nevědomky vystavit škodlivým kódům, jako je malware nebo trojský kůň, které se mohou dostat do jejich počítačů. Tyto škodlivé programy mohou způsobit vážné bezpečnostní problémy, jako je krádež dat nebo úplné narušení systému. I při nevinném prozkoumávání tedy existuje vysoké riziko, že na Dark Webu narazíte na závažné kybernetické hrozby.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články