Apple pookřál, nebo se bojí. Face ID bude fungovat i po opravě v neoficiálním servisu

Ondřej Koníček
  • Apple si velmi potrpí na to, aby byly jeho telefony opravovány v autorizovaných servisech
  • Dokonce tak, že nemá problém omezit funkčnost Face ID v případě, že se tak nestane
  • Vypadá to ale, že jablečný gigant trochu polevil a tuto ne úplně čestnou berličku zruší
Apple iPhone 13 Mini
Apple iPhone 13 Mini

Před nedávnem jsme vám přinesli zprávu týkající se opravitelnosti letošních iPhonů 13, respektive jejich displejů. Vyměnit ho je poměrně snadný úkon, nicméně pokud tak učiníte v neautorizovaném servisu, přijdete o technologii rozpoznání obličeje, tedy Face ID. Nyní to ale vypadá, že Apple řadí zpátečku a tuto blokaci zruší.

Opravujte iPhony jen oficiálně

Tuto iniciativu na jednu stranu sice chápeme, ale úplně fér není. Apple zkrátka chce, aby měly jeho telefony tu nejlepší možnou péči. A té se jí pochopitelně dostane snáz v autorizovaném servisu. Pokud tedy necháte vyměnit poškozený displej svého iPhonu 13 přes servis nepřidružený k výrobci přes Independent Repair Program, třeba kvůli neznalosti, přijdete o Face ID.

Neoficiální servisy ale přišly na to, v čem je zakopaný pes. Pokud chtěl technik vyměnit displej a zároveň zachovat funkční Face ID, musel z původního panelu odpájet maličký čip a připájet ho na nový. Tento proces je ale nesmírně obtížný, je k němu potřeba speciální vybavení, které tyto servisy většinou ani nemají a údajně je celý úkon proveditelný jen pomocí mikroskopu.


Čtěte také: iPhone 13 má skrytou hrozbu. S neoriginálním displejem je skoro nepoužitelný


iPhnone 13 ifixit
iPhnone 13 ifixit

Z klasického úkonu se stala noční můra

To znamená, že z klasické a naprosto běžné opravy se pro neoficiální servisy stala prakticky neproveditelná věc. Oficiální servisy se ale tímto prvkem vůbec zabývat nemusí, protože mají speciální software, díky kterému akceptuje opravovaný iPhone nový displej i bez čipu.

Server The Verge nyní přišel se zprávou, že Apple brzy vypustí do světa aktualizaci umožňující výměnu displeje bez nutnosti přepájet mikročip i neoficiálním servisům. Jablečný výrobce se, zdá se, chytil za nos a uznal, že úmyslná blokace takto stěžejní funkce nebyl dobrý nápad.

Sebereflexe nebo obava?

Z tohoto kroku tedy jasně vyplývá, že Apple blokoval Face ID při neoficiálních opravách záměrně a jedná se o věc, kterou lze vyřešit softwarově. Otázkou je, zda se gigant z Cupertina opravdu chytil za nos, či se zalekl možné žaloby – v USA totiž existuje zákon, dle kterého si může majitel vybrat servis naprosto dle sebe, což Apple, úmyslnou sabotáží Face ID, nepřímo porušuje.


Autor článku

Ondřej Koníček - Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články