Apple musí vyměňovat reklamovaný iPhone za zcela nový kus

Jakub Fišer

Možná, že to pro někoho zní absurdně, ale o to podstatnější toto rozhodnutí je. Pokud půjdete reklamovat svůj rozbitý iPhone, v drtivé většině případů dostanete repasovaný model, čili model, který již někdo používal, případně jen vybalil z krabice; model následně prošel testováním a „jako nový“ může vstoupit do prodeje.

Tip: V Česku seženete nejlevnější iPhone za pouhých 3 950 Kč

Zhruba těmito slovy můžeme popsat koloběh iPhonu. Na severu Evropy, konkrétně v Dánsku, ale objevili soudní kličku, která tuto filosofii Applu zcela potápí. Abychom ale o nic nepřišli, musíme se přesunout do roku 2011, kdy si jistý David Lysgaard zakoupil iPhone 4. Rok na to se mu iPhone poničil a tak zažádal o klasickou reklamaci, při které mu bylo vyhověno a podle slov prodejce mu byl poslán nový kus za kus. Bohužel pro Apple si ale David Lysgaard všiml, že jeho „nový“ kus iPhonu není tak docela nový, ale spíše repasovaný.

Celý spor tak putoval k soudu, kde dánská justice přišla na to, že cena repasovaného modelu logicky není stejná, jako cena nového kusu, na který má zákazník vždy právo. Apple přišel ale s tím, že „vnitřnosti“ smatphonu jsou na stejné úrovni, jako u nového kusu. Ovšem to si pěkně naběhli, neboť současně s tím se přišlo i na to, že v repasovaných modelech se mnohdy nacházejí i recyklované a repasované komponenty.

Vzhledem k tomu, že podobný případ se odehrál i ve Spojených státech, soud musel přijít s rozhodnutím. To zní takto: vzhledem k tomu, že repasované iPhony logicky nedosahují takových kvalit, jako zcela nové kusy, tím pádem by neměly být repasy pojímány jako nové produkty. Ačkoliv David Lysgaard by nyní mohl obdržet nový kus (kdyby se iPhone 4 ještě vyráběl), rozhodně se nejedná o jediný případ kontroverze repasovaných a nových kusů iPhonů; nebál bych se říct, že podobné soudní tahanice budou trvat ještě dlouhou dobu.

zdroj: Phone Arena, Apple Insider


Komentáře


Nejnovější články