Albánie předstihla USA. Je první evropskou zemí zakazující síť TikTok

Ondřej Koníček
TikTok je velmi kontroverzní platforma
TikTok je velmi kontroverzní platforma

Sociální sítě jsou častým tématem ve společnosti a TikTok je suverénně tou nejkontroverznější. Tato platforma je často útočištěm dětí a mladistvých, nachází se na ní spousta pochybných výzev a již několikrát se stalo, že tyto výzvy vedly dokonce ke smrti zúčastněných. Diskuze o zákazu této sítě jsou na každodenním pořádku a jeden stát k tomuto kroku již přistoupil.

Násilí a šikana mezi dětmi a mladými

To, že je TikTok ryze čínská sociální síť, což už je kvůli tamnímu režimu sám o sobě problém, je pouze jedním z důvodů, proč jednotlivé země uvažují o jeho zákazu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost tuto síť dokonce vloni označil za bezpečnostní hrozbu, nicméně nebezpečí spojených s touto platformou je více.

Druhou, mnohem vážnější hrozbou je fakt, že se jedná o časté útočiště dětí a mladých uživatelů, kteří jsou zde vystaveni ne vždy vhodnému obsahu. Jedná se o obsah podporující násilí, šikanu a síť je plná velmi nebezpečných výzev, které můžou vést nejenom k poškození zdraví, ale i ke smrti uživatelů, což už se bohužel nejednou stalo.

První evropská země kompletně blokuje TikTok
První evropská země kompletně blokuje TikTok

Albánie zakazuje TikTok

Situace se dostala do bodu, kdy začínají jednotlivé země uvažovat o zákazu této sítě a jednou z prvních, která k tomuto kroku přistoupila, je Albánie. Informoval o tom server Euronews a tomuto rozhodnutí předcházelo nějakých 1300 schůzek tamních úřadů s učiteli a samotnými rodiči. Tuto iniciativu odstartoval incident dvou mladých lidí, který se z TikToku přesunul do reality.

Tato událost se stala v listopadu a bohužel skončila smrtí jednoho ze zúčastněných, kterého jeho rival pobodal. Hlavně mladí uživatelé, kteří síť využívají, se k tomuto kroku samozřejmě staví s odporem a nesouhlasně, ale z dotázaných učitelů a rodičů ho podporuje drtivá většina, prý až 90 %. Uvidíme, zda budou Albánii následovat i jiné země, ať už v Evropě, nebo na světě.

Zákaz minimálně na rok

TikTok bude v Albánii zakázán minimálně na rok a jedná se o jedno z nejrazantnějších opatření proti sociálním sítím dneška. Co se týče jiných zemí, tak například v Austrálii jsou sociální sítě obecně zakázány dětem mladším 16 let a taková Francie je zakazuje ještě o rok mladším dětem, tedy do 15 let.


Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články