Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

  |  45 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je ve svých smartphonech často hledali marně, ačkoli mnozí by nejraději, kdyby se některé vychytané funkce telefonů minulosti vrátily i do současných přístrojů.

Profily vyzvánění

Převratná funkce, s níž poprvé přišla Nokia 6110. Nastavíte si tón vyzvánění, tón SMS a jejich hlasitost podle toho, co právě děláte. To vše v kombinaci se skupinami volajících a personalizací vyzváněcích tónů tvořilo základ nové kategorie telefonů, jíž jsme si zvykli říkat „manažerské přístroje“. Posléze profily přejali i ostatní výrobci, nikdo je však nedovedl zpracovat tak dobře jako právě finští průkopníci. Nokia časem přidala i automatické přepínání profilů řízené podle času. Umíráček této užitečné funkci (stejně jako desítkám jiných) začal zvonit s příchodem iPhone a jeho ovládání ve stylu Zvuky zapni-Zvuky vypni. Dnes se s plnohodnotnými profily setkáme jen u telefonů BlackBerry a některých čínských výrobců. A ruku na srdce: s nastavováním odlišného tónu SMS pro každý profil zvlášť se dnes „crcá“ asi málokdo.

WAP

Reklamy o něm na přelomu tisíciletí mluvily jako o „mobilním internetu“. Kdo si však na svém mobilním telefonu začal pomocí klávesnice a kurzorových šipek listovat WAPovými stránkami, setkal se jen s něcím na způsob rozšířeného SIM Toolkitu (a propos: ten dnes ještě někdo používá?). „Wireless application protocol“ na monochromatických displejích skutečně moc krásy nepobral a do mobilního webu, jak ho známe dnes, měl skutečně tehdy dost daleko. V rakvi WAPu jsou zatlučeny hned tři hřebíky: vysoká cena přenesených dat, nemnoho upravených stránek a nakonec velké barevné displeje smartphonů. Ostatně: na skutečný web se uměl dostat i Ericsson R380 z roku 2000 s upraveným operačním systémem od Psionu.

HSCSD

Děti, za dávných a dávných let se ještě neplatilo za data paušálně. Koruny jsme operátorům sypali do kapsy buď za přenesené kilobajty, anebo, světe div se, za dobu strávenou na síti. Na stolních počítačích proto frčely stopky, které se spouštěly s posledním vrznutím připojujícího se modemu. Podobně vypadala i nabídka operátorů mobilních. GPRS s účtováním za kb byla údajně pro ty, kteří potřebují strávit na internetu dlouhou dobu, „rychlá data“ HSCSD s časovým účtováním zase pro uživatele, co prý potřebují „jednorázově stahovat velké objemy dat“. Kolik trpělivosti bylo ale potřeba na stahování rychlostí 14,4 kb/s, ať posoudí každý pamětník sám za sebe.

T9

Konečně už nemusím datlovat každé písmenko zvlášť, zavýsknul milovník SMS na přelomu tisíciletí. „Konečně můžete popustit uzdu fantazii a psát jako Tolstoj nebo Norman Mailer,“ psalo se v dobovém technologickém tisku (ano, i stylistika se za patnáct let vyvinula). Vestavěný slovník odhadoval to, co chcete napsat, už po jediném stisku klávesy. Telefony však dlouho disponovaly jen anglickým slovníkem, což platilo nejen pro T9, ale i pro konkurenční platformu iTap, jíž byly vybavené například někdejší Motoroly. Když se český slovník dostal do přístrojů od Nokie, naučil se prediktivní zadávání textu používat téměř každý. Dnes se systém T9 používá jen pro vyhledávání kontaktů pomocí dialeru. Ze SMS ho vytlačily QWERTY softwarové klávesnice.

Infraport

Pravěká technologie datových přenosů se do našeho seznamu dostala tak trochu s otazníkem. Posledních několik měsíců se totiž vlajkové lodi mnoha značek podobně jako v minulosti vyznačují právě přítomností infračerveného portu. Důvodem je znovuobjevená funkcionalita ovládání spotřební elektroniky mobilem. K přenášení většího objemu dat už ale infračervený paprsek asi nikdy sloužit nebude. Koneckonců: loga operátora si dnes do svého telefonu nechává nahrávat skutečně málokdo.

Jaké technologie jste ve svém mobilu používali vy? A které současné funkce mobilních telefonů vyhynou jako další? Podělte se s námi v diskusi pod článkem!

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
32 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
BronkadushkoPatrikmartinStanda Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
honcka
honcka

Profily mi vůbec nepřijdou nepotřebný, já bych se bez nich zbláznil, nejde o to, že bych nastavoval pro každý kontakt jiný zvuk, ale u blackberry přes profile changer si můžete nastavit v závislosti na čase, kdo kdy bude zvonit. Já mám např nastavený skupiny práce, zákazníci, VIP zákazníci, přátelé a rodina a např bežný zákazníci se mi mimo pracovní dobu nedovolají. Lidi nemají míru a před tím se mi celkem často stávalo, že mi někdo volal ve 2 ráno, že mu nejde odeslat mail.

Jirka
Jirka

Já bych uvítal zpět profily. Co se týká T9 ,tak tu používám pořád a přijde mi to jako nejrychlejší způsob psaní. Ťukání po jednotlivých písmenkách mi nesedí.

Fred Brooker
Fred Brooker

zkusils někdy SwiftKey? většinu slov si domyslí podle tvého stylu psaní, píšu o 30 % rychleji, je to zdarma a není nutné to učit = naučí se sama, když jí to povolíš

ppadys
ppadys

než bych ťukal SMS,tak raději zavolám zpět.

ST
ST

Ne vždy je možné volat zpět. Proto je potřeba tu a tam něco napsat.

Tomáš Kunst
Tomáš Kunst

Naprosto souhlasím s výše uvedeným: nemít možnost změnit profil,tak radši telefon zahodím, je to jedna ze základních funkcí. T9 nepoužívám, ale není nakonec „našeptávač“ slov nad klávesnicí to samé? A to používáme snad všichni…

Tomogo
Tomogo

Já bych uvítal míň takových debilních článků!

pompier
pompier

A já bych uvítal míň debilních diskutérů…

Foxx5
Foxx5

…přesně, palec hore…

Twin
Twin

Já třeba ještě stále ve svém SONY Z3 Dual používám SIM Toolkit, kvůli přístupu mobilním klíčem do Expandia banky, pardon eBanky, teda vlastně Raiffeisen. ;-) A rozhodně bych se ho vzdát nechtěl, protože je díky zabezpečení rozhodně lepší než zasílaný klíč SMS… ;-)

gps-72
gps-72

SIM toolkit byl fajn, protože člověk k přístupu do banky nepotřeboval net v mobilu. Ale aplikace přinášejí zase větší užitnou hodnotu a funkce. Před lety jsem od Rajfky odešel kvůli rušení teto doplňkové služby. To ji jeste stále podporuji?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  4 komentáře

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení