Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vítejte v budoucnosti: Jaké je to žít s bezdrátovým nabíjením?

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Technologie se nám rok od roku zdokonalují – tedy až na baterie, které dnes v případě chytrých telefonů vydrží sotva jeden den. Revoluce se však odehrává na poli nabíjení, které přináší alespoň částečné řešení. Už dávno je doba, kdy jste museli telefon neustále připojovat ke kabelu od nabíječky, dnes už jen telefon stačí položit na stůl nebo třeba pod speciální lampičku s bezdrátovým dobíjením a tak jej mít průběžně během dne dobíjený. Je to ale ta budoucnost, na kterou tak moc všichni čekáme?

Tip: IKEA začíná prodávat stolky a lampy podporující bezdrátové nabíjení

Je i není. Dlouhou výdrž na jedno nabití totiž nedokáže plně nahradit žádná jiná, leč sebelepší, technologie. V případě bezdrátového nabíjení ale můžeme mluvit o docela povedeném a hlavně pohodlnějším způsobu nabíjení. Nemusíme se o nic starat, stačí jen telefon při každé příležitosti pokládat na speciální pro dobíjení určené místo.

Prvotní obavy a nezájem, pak ale velké nadšení

Pokud každý den připojujete telefon do konektoru od nabíječky, pak možná ze začátku budete mít (tak jako já) natolik zažité, že telefon už zkrátka musí při každém dobíjení hledat klasickou nabíječku. Ale ejhle, ono to jde i jinak. Bezdrátové dobíjení stačí jen parkrát vyzkoušet a zřejmě si vás také rychle získá.

Nejdůležitější je, že nemusíte nic řešit. Telefon kdykoliv položíte na stůl (kde máte dobíjecí podložku, ale ta už se dá dokonce i integrovat přímo do samotné desky stolu), a nabíjení je okamžitě zahájeno. Někdo vám začne volat? Pak kvůli tomu nemusíte hned telefon vypojovat z nabíječky (která je většinou tak krátká, že byste si k ni stejně museli s telefonem u ucha lehnout pomalu až na zem k zásuvce). Prostě se nemusíte o nic starat, a tak to má být.

Netrpí pak ale baterie?

Trpí. Bohužel, zatím nejsou v telefonech takové baterie, které by vydržely nekonečný počet dobíjecích cyklů. A logicky pak s každým novým dobitím dochází ke zkracování životnosti. Když se pak na to podíváme z technického hlediska, tak musíme v první řadě počítat s nižší účinností dobíjení (dnes je to u bezdrátového dobíjení mezi 60-70 %), a tedy „většímu opotřebení“ baterie při každém dobíjecím cyklu. Negativní vliv má hlavně samotný delší čas, po který telefon musíme dobíjet. Například u takového rychlonabíjení pak zase baterie trpí vlivem vyšších teplot. Ideální je tedy telefon dobíjet nižším proudem (pomaleji) a se 100% účinností – což je de facto běžné nabíjení kabelem.

Žiju bezdrátově, nic neřeším

Ovšem mezi námi, kdo z majitelů dnešních superphonů předpokládá, že svůj model během jednoho nebo dvou let nevymění za nový? Asi málokdo. Neřeším tak, že baterie kvůli bezdrátovému nabíjení trpí o něco víc, než při běžném nabíjení, a nebojím se ani používat rychlonabíjení – když potřebuji. Ve finále, nejvybavenější telefony jsou stejně k tomu, aby co nejlépe posloužily. A díky bezdrátovému nabíjení poslouží skutečně lépe. Navíc průběžným dobíjením předejdete nenadálému vybití telefonu…

Už používáte bezdrátové nabíjení? Jaké u této technologie vidíte výhody a nevýhody? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Kdy se dočká LG G6 v Evropě aktualizace na Android 8.0 Oreo?

Kdy se dočká LG G6 v Evropě aktualizace na Android 8.0 Oreo?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Společnost LG nepatří k žádným velkým rychlíkům, vezmeme-li v úvahu, kolik času potřebují, než se nová verze systému Android dostane na…

Android Oreo nyní zobrazuje rychlost Wi-Fi před připojením

Android Oreo nyní zobrazuje rychlost Wi-Fi před připojením

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

I když v dnešní době má spousta z nás nějaký tarif a naplno využíváme výhod (a někdy i nevýhod) LTE připojení,…

Microsoft vyvíjel chytré hodinky Xbox Watch, podívejte se

Microsoft vyvíjel chytré hodinky Xbox Watch, podívejte se

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Microsoft v roce 2013 testoval své vlastní náramkové zařízení. Šlo o prototyp chytrých hodinek, vyvinutý týmem, který pracoval na příslušenství pro Xbox…

Mobilní zobrazení