Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vítejte v budoucnosti: Jaké je to žít s bezdrátovým nabíjením?

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Technologie se nám rok od roku zdokonalují – tedy až na baterie, které dnes v případě chytrých telefonů vydrží sotva jeden den. Revoluce se však odehrává na poli nabíjení, které přináší alespoň částečné řešení. Už dávno je doba, kdy jste museli telefon neustále připojovat ke kabelu od nabíječky, dnes už jen telefon stačí položit na stůl nebo třeba pod speciální lampičku s bezdrátovým dobíjením a tak jej mít průběžně během dne dobíjený. Je to ale ta budoucnost, na kterou tak moc všichni čekáme?

Tip: IKEA začíná prodávat stolky a lampy podporující bezdrátové nabíjení

Je i není. Dlouhou výdrž na jedno nabití totiž nedokáže plně nahradit žádná jiná, leč sebelepší, technologie. V případě bezdrátového nabíjení ale můžeme mluvit o docela povedeném a hlavně pohodlnějším způsobu nabíjení. Nemusíme se o nic starat, stačí jen telefon při každé příležitosti pokládat na speciální pro dobíjení určené místo.

Prvotní obavy a nezájem, pak ale velké nadšení

Pokud každý den připojujete telefon do konektoru od nabíječky, pak možná ze začátku budete mít (tak jako já) natolik zažité, že telefon už zkrátka musí při každém dobíjení hledat klasickou nabíječku. Ale ejhle, ono to jde i jinak. Bezdrátové dobíjení stačí jen parkrát vyzkoušet a zřejmě si vás také rychle získá.

Nejdůležitější je, že nemusíte nic řešit. Telefon kdykoliv položíte na stůl (kde máte dobíjecí podložku, ale ta už se dá dokonce i integrovat přímo do samotné desky stolu), a nabíjení je okamžitě zahájeno. Někdo vám začne volat? Pak kvůli tomu nemusíte hned telefon vypojovat z nabíječky (která je většinou tak krátká, že byste si k ni stejně museli s telefonem u ucha lehnout pomalu až na zem k zásuvce). Prostě se nemusíte o nic starat, a tak to má být.

Netrpí pak ale baterie?

Trpí. Bohužel, zatím nejsou v telefonech takové baterie, které by vydržely nekonečný počet dobíjecích cyklů. A logicky pak s každým novým dobitím dochází ke zkracování životnosti. Když se pak na to podíváme z technického hlediska, tak musíme v první řadě počítat s nižší účinností dobíjení (dnes je to u bezdrátového dobíjení mezi 60-70 %), a tedy „většímu opotřebení“ baterie při každém dobíjecím cyklu. Negativní vliv má hlavně samotný delší čas, po který telefon musíme dobíjet. Například u takového rychlonabíjení pak zase baterie trpí vlivem vyšších teplot. Ideální je tedy telefon dobíjet nižším proudem (pomaleji) a se 100% účinností – což je de facto běžné nabíjení kabelem.

Žiju bezdrátově, nic neřeším

Ovšem mezi námi, kdo z majitelů dnešních superphonů předpokládá, že svůj model během jednoho nebo dvou let nevymění za nový? Asi málokdo. Neřeším tak, že baterie kvůli bezdrátovému nabíjení trpí o něco víc, než při běžném nabíjení, a nebojím se ani používat rychlonabíjení – když potřebuji. Ve finále, nejvybavenější telefony jsou stejně k tomu, aby co nejlépe posloužily. A díky bezdrátovému nabíjení poslouží skutečně lépe. Navíc průběžným dobíjením předejdete nenadálému vybití telefonu…

Už používáte bezdrátové nabíjení? Jaké u této technologie vidíte výhody a nevýhody? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Společnost Motorola pod vedením čínského Lenova právě představila dlouho očekávaný model Moto P30. Má se jednat o vrchol střední třídy,…

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nejlepší způsob, jak porovnat dvě zařízení, je prostě je umístit vedle sebe a natáčet s oběma to samé. A přesně…

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Populární evropská anketa od EISA letos opět vyhodnotila nejlepší smartphone roku. I když jste o tomto ocenění možná nikdy neslyšeli,…

Mobilní zobrazení