USA prodloužily výjimku Huawei, firmu ale chtějí zničit
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů po dobu dalších 90 dní, aby tak mohl poskytovat servis svým zákazníkům. Informovala o tom agentura Reuters.

Čtěte také: Čína chce vrátit úder, hrozí vlastní černou listinou pro americké firmy
Prodloužením se obnovila dohoda, která vypršela dnes, tedy 15. května. Čínská společnost tak může po dobu následujících 90 dní udržovat stávající telekomunikační sítě a dodávat softwarové aktualizace pro své chytré telefony.
Ministerstvo obchodu USA nicméně ve stejný okamžik také oznámilo, že zavádí sérii opatření, která mají Huawei odstřihnout od globálních dodavatelů čipů, zejména tedy od podniku Taiwan Semiconductor Manufacturing.
Čína hrozí odvetou
Americké ministerstvo obchodu si stěžuje, že Huawei nadále nezákonně využívá technologii pro navrhování polovodičů. Čína zakrátko vrátila úder a v reakci oznámila, že je připravena umístit v odvetě americké firmy na svůj seznam nespolehlivých. To by postihlo třeba i podniky jako Qualcomm nebo Apple.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů. Spojené státy výrobce podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou a z napojení na vládu v Pekingu, firma to ale od samého začátku popírá.
Bez služeb Googlu to půjde těžko
Od loňského května nemůže Huawei ve svých telefonech využívat plnohodnotný operační systém Android se službami od Googlu. Populární aplikace jako Obchod Play, YouTube nebo Gmail tak chybí i v řadě špičkových modelů P40. Před pár dny Huawei představil revitalizovaný model P30 Pro New Edition, který navazuje na loňský P30 Pro a bude se prodávat i v Česku za 19 999 korun s DPH.
Právě nejistá situace kolem přístupu k plné verzi Androidu donutila podnik k urychlení vývoje vlastního operačního systému Harmony OS. Jeho nasazení ve smartphonech ale zatím není na pořadu dne.
zdroj: Reuters | via: Huawei Central