Ultimátní pracovní tablet! Vyzkoušeli jsme Lenovo Tab P11 Pro s klávesnicí a perem

Jakub Fišer
  • Zájem o tablety se v poslední době zvedá, způsobil to zčásti i dlouhý lockdown a práce z domova
  • V redakci jsme tak po tabletu od Samsungu a Huawei otestovali i pracovní stroj od Lenova
  • Tablet Lenovo Tab P11 Pro je ultimátní pracovní nástroj s plnou palbou příslušenství
Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze
Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze

Zlatý věk tabletů už je dávno pryč, přesto se o ně teď zdvihá zájem a reflektují to i ti největší výrobci: Xiaomi, Apple, Samsung, Huawei nebo třeba Lenovo. To nabízí svou řadu Tab P11, z které vyčnívá hlavně ultimátní model s přídomkem Pro. Ten vypadá jako tuctová placka, výkonu má ale hodně a k práci je víc než ideální.

Kovová placka – co jiného byste čekali?

Z hlediska designu či zpracování není tablet Lenovo Tab P11 Pro nijak unikátní. Rozprostírá se před námi tmavá hliníková placka s rozměry 264 milimetrů na výšku, 171 milimetrů na šířku (záleží, jak tablet držíte) a s tloušťkou 6,9 milimetru. Hmotnost je 485 gramů, tedy skoro půl kila. Na tablet to není žádná hrůza – pokud budete sledovat 2hodinový film tzv. z ruky, může se pronést, jinak ale nevidím problém.

Hrany tabletu jsou obšancovány různými prvky. V případě, že tablet držíte na šířku, najdete nahoře rozdvojené tlačítko pro regulaci hlasitosti, nalevo pak vypínací čudlík s integrovanou čtečkou otisků. Vlevo i vpravo najdete dohromady čtyři reproduktory, vpravo potom USB-C. Zmínit musím i slot na jednu nanoSIM a jednu MicroSD kartu. Úplně poslední je dolní hrana, na níž jsou jen piny pro uchycení klávesnice; o té až o něco později.

Duální kamerka pro momentky

Na zádech ještě nesmím zapomenout na fotosenzory. Lenovo zde pustilo pár jüanů navíc a přináší duální kameru s přisvětlovací diodou. Jeden snímač má 13Mpx rozlišení a chlubí se i autofokusem, ten druhý má 5Mpx rozlišení, je ultra-širokoúhlý. Kamera u tohoto tabletu skutečně neslouží pro žádné foto-orgie, nýbrž jenom pro nutné zachycení momentky, případně naskenování dokumentů. Pokud se rozhodnete s Tab P11 Pro fotit místo svého smartphonu, budete zklamaní, výsledky nejsou nijak dobré.

Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze
Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze

Displej klame tělem

Přiznám se, že tablet jsem začal používat ještě než jsem se naplno ponořil do tabulek a specifikací. Také jsem si hned všiml, že jemnost displeje mé náročné oči zrovna neuspokojuje. Abych dlouho nechodil kolem horké kaše – Tab P11 Pro má veliký 11,5palcový zobrazovač technologie OLED, umí HDR10, ale bohužel jenom základních 60 Hz. To je škoda, ale cílové skupině to zase tak moc vadit nemusí, jak si ukážeme.

Za zmínku totiž stojí zejména rozlišení. To je 2K, Quad HD, v řeči čísel 2560 × 1600 pixelů v poměru 16:10. Jemnost je 263 pixelů na palec a mně v tu chvíli, kdy jsem to zjistil, došla zásadní věc. Podvědomě jsem placku porovnával s tabletem MatePad 11 od Huawei, který měl podle mého názoru mnohem hezčí displej, ačkoliv šlo o LCDčko.

Záležitost se má tak, že tento tablet od Lenova je zaměřen spíše na práci a na produktivitu, nejde vyloženě o multimediální nástroj. Tím je spíš jmenovaný MatePad 11, který si tak dával více záležet na tom, jak displej informace zobrazuje. Rozlišení i jemnost je přitom v obou případech prakticky stejná.

Abych ale zbytečně neodbíhal, displej Lenovo tabletu je fajn, má velmi pěkné barvy a skutečně tak zamrzí možná jen širší rámečky kolem. Na obranu Lenova, do jednolitého rámečku se aspoň vešly dvě přední kamerky, obě s rozlišením 8 Mpx, které se starají o pokročilé skenování obličeje uživatele. Biometrie je u tohoto přístroje podchycena naprosto parádně!

Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze
Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze

Tablet hlavně na kancelářskou práci!

Není třeba nic zastiňovat, Lenovo Tab P11 Pro je tablet primárně na kancelářskou práci. Pokud potřebujete hodně psát, sledovat tabulky, číst nebo upravovat PDFka a tak podobně, tohle je váš parťák na cesty. Po první aktivaci zařízení byste to do něj však neřekli. Otevře se před vámi klasický tabletový Android 10 (v průběhu testování naštěstí dorazil i Android 11), na kterém práce vyloženě neodsýpá.

Kouzlo se totiž stane až ve chvíli, kdy pomocí pinů připojíte klávesnici a zadní krytku s látkovým povrchem, která skýtá stojánek. Systém Android, jak ho znáte, se překlopí do módu Pracovní režim. Ten se dá ovládat jak dotykem, tak ale i maličkým touchpadem, který je umístěn pod klávesnicí. Červený trackpad, tolik ikonický pro řadu Lenovo ThinkPad, zde bohužel chybí.

I tak si ale klávesnice zaslouží obšírné zhodnocení. Má příjemný tvar, je velká (i když numerický blok zde nehledejte) a má na úroveň příslušenství k tabletu velmi jistý stisk. Pro tuzemského zájemce je stěžejní, že je plně lokalizovaná, a to jak v systému Android, tak i formou polepek písmen s diakritikou.

Horní řada „F1 až F12“ je nahrazena funkčními tlačítky, jako je domů, zpět, otevřené aplikace, regulace hlasitosti, regulace jasu nebo třeba screenshot. Tlačítko backspace a delete je tu také, escape ne. Touchpad lze stisknout pouze v dolní polovině, dotykový je však celý a umí i androidová gesta, jako třeba scrollování dvěma prsty nebo oblíbené pinch-to-zoom.

Pracovní režim rozhodně pomůže v práci

Největší devizou zmíněného pracovního režimu v Android OS je rozhodně možnost využívat okna a aplikacemi. Na 11,5palcové úhlopříčce je nejpohodlnější využívat dvě okna vedle sebe; při troše sebezapření můžete zefektivnit svou práci se čtyřmi okny, v každém rohu obrazovky jedno. Díky pracovnímu režimu vám také jednotlivé webové stránky hned nabízí svou desktopovou verzi, což je přesně to, co na tomto pracovním nástroji hledáte.

Určitě je ale vhodná otázka, jak to vše na tomto tabletu běží, ergo jaký je výkonnostní předpoklad pro pořádnou práci s textem? Lenovo Tab P11 Pro disponuje čipovou sadou Snapdragon 730G s taktem 2,2 GHz, operační pamětí 6 GB a úložným prostorem 128 GB (21 GB si z něj bere samotný systém Android – pozn. redakce).

Snapdragon 730G ani 6 GB RAM nezní jako vyložený trhač asfaltu, na druhou stranu, je to dostatek pro většinu myslitelné práce. Samozřejmě, na hraní tablet není, zbytečně by jej to zatěžovalo. Pokud ale máte zájem pracovat kupříkladu se třemi otevřenými okny a tvořit text, je Lenovo Tab P11 Pro ideálním společníkem. Díky 8 600mAh baterii je zároveň zaručena i výdrž na cca 2 až 3 dny klasického zatížení, případně 1,5 dne na maximální obrátky.

Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze
Tablet Lenovo Tab P11 Pro, recenze

Tablet na práci, ne na multimédia

Tablet Lenovo Tab P11 Pro není kdovíjak hezký a nemá vlastně ani žádnou extrémní porci výkonu. Nic z toho ale prakticky nepotřebuje. Čipset Snapdragon 730G stačí na kancelářskou práci, 6 GB RAM jakbysmet. K tomu je novinka určená.

Díky pracovnímu režimu v Androidu a skutečně znamenité klávesnici od Lenova by nemusel být problém přejít z vašeho starého notebooku na nový tablet, pokud je to přesně to, co vám dává smysl. A do toho poslední, leč neméně důležitý aspekt – cena. Tablet je nabízen od 16 tisíc korun, myslete však na to, že jak zadní kryt se stojánkem, tak klávesnici a dokonce i stylus máte přímo v balení.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus OLED panelPlus tuctový design
Plus pracovní režim AndroidPlus 60Hz displej
Plus kompletní příslušenství v baleníPlus slabší podpora software
Plus klávesnicePlus absence audiojacku
Plus biometrie
Plus výdrž

 

Jak se vám líbí pracovní tablet Lenovo Tab P11 Pro?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články