Sony Xperia P – recenze ambiciózního menšího brášky
Sony Xperia P láká na design vyššího modelu Xperia S, spoustu vylepšených drobností, novou technologii WhiteMagic u displeje a výborným dílenským zpracováním. Podrobná recenze Vám odpoví, jak moc se tento model japonskému Sony povedl.
Sony Xperia P je prostřední z první trojice nových mobilů. Design kopíruje vyšší model Xperia S, stejně jako to dělá model Xperia U. Na druhou stranu, tam kde výrobce neřešil rozdíl v designu u modelů v cenovém rozmezí zhruba 6 až 12 tisíc korun, řešil rozdíl samozřejmě po stránce hardwaru.

Model Xperia P je vybaven dvoujádrovým procesorem ST-Ericsson U8500 s taktem 1 GHz, kterému sekunduje grafické jádro Mali-400 MP a 1 GB RAM. Jako uložiště pro data uživatele je zvolena kapacita 16 GB a to celé je zabalené do těla z jednoho kusu hliníku a osazené displejem o velikosti 4” a rozlišení 540 x 960 px. Taková vyšší střední třída, dalo by se říci.
Nepřehlédněte: v redakci jsme porovnali všechny 4 modely Xperia NXT v komentovaném videu.

Za zapůjčení Sony Xperie P do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft, u kterého si můžete Xperii P zakoupit.
Základní parametry – Sony Xperia P
Rozměry | 122 x 60 x 10,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 120 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), LCD (WhiteMagic), rozlišení 960 x 540 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor 1 GB RAM, 16 GB vnitřní paměť bez dalšího rozšíření |
Operační systém | Android 2.3 Gingerbread + nadstavba Timescape |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, blesk, nahrávání Full HD videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, ochranné pouzdro, 2x NFC štítek SmartTag, HDMI kabel, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 9 500 Kč, červen 2012 |
Krátké postřehy z testování Sony Xperia P:
Co se nám líbilo: dílenské zpracování, technologie WhiteMagic u displeje, rychlé odezvy systému, vylepšení oproti modelu Xperia S, dva Smart Tagy rovnou v balení na vyzkoušení
Co se nám nelíbilo: absence slotu na paměťové karty, použití microSIM karty, místy softwarová nedotaženost přístroje, nezakryté konektory
Obsah balení
Krabička, ve které nám mobilní telefon dorazil, působí již na první pohled nevšedně. Je velmi nízká a naopak zabírá dost velkou plochu. Přední strana kromě zobrazení samotného telefonu a loga Androidu neobsahuje nic zajímavého, naopak na zadní straně výrobce zobrazuje použité technologie, které v přístroji najdeme.
Po rozbalení uvnitř balení najdeme kromě standardního příslušenství, jako je USB kabel či nabíječka s logem GreenHeart, (tímto logem se označují výrobky pouze z ekologicky nezávadných materiálu a s nižším příkonem), taktéž jednoduchý návod k použití, záruční list a samozřejmě sluchátka typu in-ear s třemi typy silikonových kloboučků, tedy velikost S, M a L, každému dle jeho ucha.
Čím ale výrobce rozhodně po rozbalení zabodoval, je přítomnost koženého pouzdra s jemným semišem uvnitř a vyraženým logem Sony na povrchu. Telefon do pouzdra krásně sedne, špatně se ale vyndavá, možná časem až kůže povolí, to bude lepší. Dále v balení najdeme ochranou fólii na displej a dva Smart Tagy, které po přiložení k přístroji spustí předem nastavenou aplikaci, to vše díky technologii NFC. Třešnička na dortu v rámci obsahu balení je ale HDMI kabel s pozlacenými koncovkami. Obsah balení tedy na výbornou.
Oficiální video
https://www.youtube.com/watch?v=VUA7YV-T0sk
Design a konstrukce: pevný jako z kovu
Pokud chcete mobilní telefon, který na první pohled bude vzbuzovat emoce, budete to mít s Xperií P dost těžké. Telefon na jednu stranu provokuje svým průhledným proužkem na spodní straně přístroje, na druhou stranu více hranatý a méně nápadný design na zbytku těla již mít asi nemohl, hlavně v černé barvě, ve které jsem přístroj testoval.
Samozřejmě, známé lidové pořekadlo “Tisíc lidí, tisíc chutí” hraje svojí roli i zde, tím pádem každý asi budeme design přístroje vnímat jinak, nelze ale opominout fakt, že ať jsem mobil ukázal svému obchodnímu partnerovi, kamarádovi či komukoli dalšímu, názor byl vždy spíše neutrální. Přístroj působil na lidi v mém okolí nudně a nenápadně.
Kromě spodního průhledného proužku, stříbrného nápisu Sony nad displejem a slabého stříbrného proužku okolo čočky fotoaparátu, není nikde nic, co by design přístroje zpestřilo. Černý rámeček displeje, černá záda, černá tlačítka na boku, černá krytka sluchátka, černá krytka výdechu reproduktoru, černé je prostě na mobilu téměř vše, dokonce i šroubky na boku výrobce použil černé.
Toto vše platí i pro červenou a stříbrnou variantu, ty mají ale výhodu v jiné barvě celého těla oproti displeji a mobil díky tomu působí, hlavně ve stříbrném provedení, více elegantně. Na druhou stranu, kdo chce nenápadný přístroj, s Xperií P v černém provedení získáte, co jste žádali. Průhledný proužek pod displejem toho moc sám o sobě nezmůže. Nechme ale popis barevného sladění přístroje a přejděme k popisu samotného těla.
Na přední straně Xperie P najdete nad displejem, který přední části samozřejmě zcela dominuje, tenkou zdířku sluchátka, která má ve své levé části integrovanou vícebarevnou LED diodu. Vlevo od zdířky sluchátka najdeme VGA kameru určenou pro videohovory, senzor přiblížení a senzor okolního osvětlení. Pod sluchátkem je umístěn již zmíněný stříbrný nápis Sony.
Pod displejem je jasně viditelný průhledný proužek, který v sobě integruje tři senzorové klávesy, tedy klasické “zpět”, domů” a “kontextová nabídka”. Zde vidím veliký pokrok oproti modelu Xperia S, který měl dotykové senzory umístěné až nad oním průhledným proužkem, čímž mohl uživatele mírně mást. Model P toto eliminuje a dotýkáte se přímo ikon na průhledném proužku.
Levý bok telefonu obsahuje microUSB a microHDMI konektory, bohužel nijak kryté, je tedy otázkou času, kdy se v nich usadí prach a další nečistoty. Uprostřed levé části je umístěná krytka, pod kterou se skrývá zdířka na microSIM. Při nákupu tohoto telefonu se tedy připravte na ořezání své SIM karty.
Další prvky najdeme na pravé části. Zde mobil obsahuje, bráno odshora, výdech reproduktoru, tlačítko zámku displeje, které při dlouhém podržení mobil vypne, uprostřed je umístěn kolébkový ovladač hlasitosti a ve spodní části je umístěna dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Oproti modelu Xperia S zde vidím další zlepšení. Pokud mobil uchopíte do pravé ruky, palec vám přesně sedne na tlačítko zámku displeje. Lépe umístěné být už nemohlo. Nevím, kdo vymyslel módu zámku displeje na horní hraně, ale u mobilu s displejem o úhlopříčce 3,7” a větších je toto umístění holý nesmysl a buď neustále přehmatáváte, nebo používáte na odemykání druhou ruku.
Ve spodní části telefonu je již pouze mikrofon a na zádech najdeme samozřejmě čočku 8 Mpx fotoaparátu, nad ním přisvětlovací LED diodu a zeleno-stříbrné logo Sony Ericsson, které Sony umístilo na mobil i přes to, že již Sony Ericsson neexistuje. Kromě spodní brady telefonu, která je plastová a též malé plastové části na zádech přístroje nad fotoaparátem, je zbytek těla telefonu vyroben z hliníku. Plastové části obsahují samozřejmě antény.
Celá konstrukce telefonu Xperia P je příkladně pevná, nikde nic nevrže a slícování jednotlivých částí je perfektní. Jediné, co jsem v rámci konstrukce nezmínil, je slot na paměťovou kartu microSD. Důvod je jednoduchý, Xperia P bohužel slot na kartu neobsahuje a budete se, dle výrobce, muset spokojit s 16 GB paměti.
Reálně máte k dispozici ale pouze 11,26 GB. Telefon sice ještě obsahuje 1,65 GB vnitřní paměti, ta je ale určená pro instalaci aplikací. Rozšířit tuto nízkou kapacitu nijak nelze a stojí za uváženou, jak moc je fér ze strany výrobce, aby inzeroval 16 GB a pak nám dal k dispozici 11. To, že zbytek zabírá systém apod., je sice věc hezká, ale pro uživatele je to informace k ničemu. Tak jako tak, 16 GB prostě nedostanete. Bohužel.
Baterie a výdrž: špatně, špatně…
Baterie, kterou výrobce osadil do telefonu, je bohužel jedna ze slabin přístroje. Kapacita nevyměnitelného akumulátoru je pouhých 1305 mAh, a pokud budete telefon opravdu často používat, nedožije se večera. Pokud navíc budete třeba ráno cestou do práce / školy poslouchat hudbu, budete mít zapnutou veškerou synchronizaci (Google+, Gmail, Gtalk, kontakty, kalendář apod.), častěji volat, psát SMS, tak se připravte na to, že baterie vypoví službu již odpoledne.
Takto slabé telefony, co se týká výdrže, bych zařadil do kategorie tzv. “městských typů”, protože pokud s ním vyjedete mimo dosah vaší nabíječky a nevzdáte se veškerého komfortu, který jsem popsal výše, velmi rychle budete bez energie. Pokud vypnete veškeré synchronizace, budete vypínat data, Wi-Fi a střídmě volat, dokáže Xperia P fungovat i 2 dny. Výdrž obecně je ale u tohoto přístroje velký problém a papírová hodnota 475 hodin výdrže v UMTS síti (tedy 19 dní), kterou nám tvrdí Sony, už není ani úsměvná, jako spíše drzá. Samozřejmě se malým šedým písmem dočteme, že pohyb s přístrojem!, telefonování, síla signálu či nastavení přístroje může silně ovlivnit výdrž směrem dolů, ale jestliže výrobce napíše 475 hodin a já nedám ani 24 hodin, je něco špatně.
Displej a ovládání: Xperia P se doslova ukázala v dobrém světle
Tak jako u všech současných smartphonů, hlavní prvek, který vás zaujme, je samozřejmě displej. V případě Xperie P se jedná o 4“ zobrazovač s rozlišením 540 x 960 pixelů, displej tedy na ploše 4 palců disponuje téměř 520 tisíci pixely. Určitě najdeme rozlišení vyšší, na druhou stranu, pro zvolenou úhlopříčku je dané rozlišení zcela dostačující, ba co, plně vyhovující. Zobrazení je opravdu jemné, nikde nepozorujete nic kostrbatého, naopak, veškeré přechody jsou jemné a líbivé. Displej je typu TFT, žádné Super AMOLED a podobné technologie nečekejte. Díky tomu zobrazení černé barvy není tak špičkové, jako na AMOLED technologii. Jenže, Sony si pro nás přichystalo lahůdku, která prozatím nemá ve světě displejů obdoby. Tuto novinku pojmenovali “WhiteMagic”.
Displej u Xperie P totiž místo standardního RGB používá technologii, kterou bychom mohli nazvat RGBW. K tradičnímu červenému, zelenému a modrému pixelu totiž Sony přidalo ještě pixel bílý. Software v telefonu neustále monitoruje intenzitu okolního osvětlení a pokud dojde k názoru, že je světla příliš, aktivuje právě onen bílý subpixel a zásadně tak zvýší jas displeje a tím pádem i jeho čitelnost na přímém slunečním světle.
Ve svém maximu dosahuje svítivost WhiteMagic displeje hodnoty 935cd/m2. Standardní displeje dosahují ani ne polovinu této svítivosti a rozdíl je obrovským způsobem znát. Zodpovědně mohu říci, že lepší čitelnost jsem venku na žádném jiném displeji nezažil. Ve dvě odpoledne, pod zářícím sluncem, si s přehledem přečtete email, kouknete na internet, napíšete SMS a vesele necháte sluneční paprsky bombardovat displej vaší Xperie P, protože zakrývat jej není prostě potřeba. Za technologii WhiteMagic firmě Sony tleskám a smekám pomyslný klobouk.
Citlivost displeje je též výborná a za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným problémem, mobil reagoval vždy příkladně. Samozřejmě displej podporuje multi-touch gesta, dokáže zobrazit 16 miliónů barev. Pozorovací úhly jsou výborné a dá se říci, že z každého úhlu je na displej vidět perfektně.
Prostředí telefonu: kde máme Android 4.0.x?
Pokud zapnete Xperii P, první co Vás napadne, bude Sony Ericsson. Změna od dob společného podniku veskrze žádná. Na druhou stranu, nadstavba, kterou Sony používá, není tak neschopná, jak si můžete různě po internetu přečíst… Základní rozdělení ploch je na 5 obrazovek, kdy prostřední je ta “domácí”. Změnit počet ploch nelze, tak jako nelze nastavit, aby hlavní plocha byla třeba druhá zleva. Na druhou stranu, kromě ikony vstupu do menu aplikací, si můžete zbývající 4 na spodní liště změnit dle libosti.
Co potěší, je fakt, že Sony umožňuje nejenom klasické vytváření složek, ale v rámci ikony složky vždy vidíte i náhled 4 prvních aplikací v ní umístěných, příjemně to pomáhá k orientaci. Pohyb mezi jednotlivými plochami je plynulý, byť jsem pozoroval při použití aktivní tapety, kterou máte rovnou od výrobce přednastavenou, mírné zpomalení. Po vstupu do menu aplikací se zobrazí mřížka 4×5, najednou tedy vidíte 20 ikon programů, což je pro příjemný přehled dostačující.
Pohyb po menu aplikací je horizontální, kde každá obrazovka s aplikacemi je představena jakýmsi kouřovým sklem, na kterém jsou samotné ikony umístěny. Sony musím též pochválit, že umožnil uživatelům různé formy srovnání aplikací. Aplikace můžete mít srovnány dle abecedy, dle nejpoužívanějších, dle času instalace aplikací, nebo dle sebe, kdy mobil nic netřídí a vše nechá na vás. Ne každý výrobce toto ve své nadstavbě umožňuje (zdravím Samsung).
Zároveň je možné ikonou v pravém spodním rohu zvýraznit aplikace, které jdou odinstalovat a rovnou je smazat. Dost často jsem se na internetu setkal s chybným názorem, že Xperia P neumožňuje rychlý přístup do vyhledávání a že je nutné mít na ploše widget s Google hledáním. Není to pravda. Pokud delší dobu podržíte klávesu pro vyvolání kontextového menu, vyskočí Vám klávesnice, a pokud začnete rovnou psát, okamžitě se Vám zpřístupní Google vyhledávání. Pravda, postup krapet krkolomnější, ale hlavní je, že je přístupný odkudkoli.
Bohužel, za co by v Sony někdo zasloužil minimálně snížení prémií, jsou neustále chybějící rychlé přepínače při stažení notifikační lišty. Zde po stažení lišty pouze koukáte na prázdnou obrazovku, případně na upozornění, kvůli kterému jste lištu stáhli. Nic víc. To, že nám v Sony přichystali relativně hezký widget na plochu, nic nezachrání, nehledě na to, že neobsahuje zámek rotace displeje. Pokud budete chtít rotaci povolit či zakázat, uděláte si hezký výlet do nastavení, nebo stáhnete nějaký widget z Google Play. Oboje je ale pouze berlička na neschopnost firmy Sony lépe koukat po konkurenci a snažit se vyladit svojí vlastní nadstavbu.
Ať je ale nadstavba jakákoli, celý systém bohužel stále běží na Android Gingerbread 2.3.7. Sony sice přislíbilo brzkou aktualizaci na ICS 4.0.x, nemohu se ale zbavit dojmu, že tu už dávno měla být. Pokud chce Sony dobýt zpět ztracené pozice, musí místo slibování rovnou jednat, což se bohužel zatím neděje.
Telefonování a zprávy: klasika ala Android
Zde se též žádné velké překvapení nekoná. Zprávy se řadí standardně do konverzací, klávesnice funguje na šířku i na výšku. Během psaní lze jednoduše pomocí ikony přidat fotografii a okamžitě z SMS udělat MMS apod. Zde Sony nepřekvapuje. Co mi ale chybí, je větší konfigurovatelnost klávesnice. Umožňuje sice přidávat slova, ale nikde jsem nenašel jejich export, při případném přestupu na jiný, klidně Sony, mobil, takže až si koupíte nástupce Xperie P, budete jej učit slovní zásobu znovu.
Na druhou stranu, výrobce umožňuje zaměnit Y a Z, což mi většinou u konkurence citelně chybí. Taktéž integrovaná klávesnice umožňuje psát pomocí tahů. Oproti ale třeba dokoupitelné klávesnice SlideIT, nebyla schopnost rozeznávat slova na tak vysoké úrovni.
Telefonní seznam vychází samozřejmě z Androidu jako takového, není zde tedy nic, co by vás mělo překvapit. Před každým kontaktem můžete mít zobrazenou jeho fotografii a u každého kontaktu můžete mít de facto nekonečno informací, rozdělené do jednotlivých kategorií, jako je adresa, email, poznámky apod. Seznam si můžete nastavit, aby osoby třídil dle jména či dle příjmení a navrch aby je dle jména či příjmení zobrazoval. Ve výsledku si tedy své kontakty můžete třídit dle příjmení, ale zobrazený budou dle jména.
Ať máte zobrazení a třídění nastavené jakkoli, pomocí T9 můžete vyhledávat prostým psaním na číselníku pro vytáčení a vždy se zobrazí daná osoba. Abych ale jenom nechválil, vyhledávání v telefonním seznamu pomocí T9 číselníku nedokáže vyhledávat uvnitř jednotlivých kontaktů. Musíte hledat vždy podle jména či příjmení. Pokud si nemůžete vzpomenout na jméno dané osoby, ale víte, že pracuje ve firmě ABC, musíte přepnout přímo do telefonního seznamu, a najednou mobil takto vyhledávat umí. Zbytečná nedotaženost, řekl bych.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: nevyvážený team
Kde Sony Xperia P opravdu exceluje, je právě hudební přehrávač. Na málokterém telefonu najdete lepší. První, čeho si všimnete, je decentní a přitom hezký vzhled. Přehrávač umí standardně vyhledávat v rámci interpretů, jednotlivých skladeb, alb, či zobrazit vaše seznamy skladeb. Co se již u seznamů nepovedlo, je tzv. SensMe channels, kdy mobil na základě vnitřního algoritmu, vaše skladby roztřídí do tříd typu Denní, Energetický, Emocionální, Pozitivní, Lahodný apod.
Dosud vše v pořádku, ale v momentě, kdy jsem pod složkou “Pozitivní” našel rychlou rockovou píseň od HIM s názvem “Ode To Solitude” kde se zpívá o osamělosti v řetězech, jizvách na srdci a o bolestech, která vypadá tak, jako když nebe v plamenech krvácí, říkal jsem si, co Xperia na této písni shledala pozitivního. Bohužel to nebyl jediný případ.
Na druhou stranu, třeba za pozitivní považuje věci, které já již vnímám jinak… Co naopak musím pochválit, je možnost nechat si do všech písní doplnit ID3 tagy, stáhnout obrázky k albům apod. Xperia P se připojí k internetu a vše během chvíle doplní. Potěšující je též fakt, že můžete ID3 tagy editovat ručně. Přehrávač hudby taktéž umožňuje u dané skladby, kterou aktuálně posloucháte, vyhledat texty pomocí Googlu, přesměrovat rovnou na YouTube, zobrazit případně klip k písni, či si zobrazit informace o kapele na Wikipedii. Vše funguje báječně. Přistihl jsem se, jak procházím své songy a rovnou se nechávám přesměrovávat na YouTube a vychutnávám si klipy.
Samozřejmostí je přítomnost pěti-pásmového ekvalizéru včetně možnosti vybrat si z několika přednastavených hodnot typu pop, jazz, klidný poslech atd. Dále je přítomná volba, nezávisle na ekvalizéru, posilovat basy, nebo možnost si nechat virtualizovat zvuk do sluchátek. Třešničkou na dortu je funkce, kde si pomocí LiveWare můžete nastavit, aby se Vám spustil hudební přehrávač v momentě, kdy zasunete do mobilu sluchátka. Mimochodem, pomocí LiveWare si můžete nastavit chování telefonu nejenom při připojení sluchátek, ale též náhlavní soupravy, nabíječky, nebo jak se má mobil chovat po připojení HDMI kabelu. Pokud jste zvyklí v mobilu používat FM rádio, zde máte možnost se realizovat, samozřejmě až po připojení sluchátek, které se připojují standardně přes 3,5mm jack, poté totiž slouží mobilu jako anténa.
Tak jak jsem u hudebního přehrávače většinou chválil, tak budu u video přehrávače kritizovat. Pokud budete v menu přístroje přehrávač hledat, nenajdete ho… Je integrovaný v galerii, filmy máte tedy mezi fotkami. Pokud na takovýto film poklepáte, spustí se vám sice, ale možnosti přehrávače jsou doslova tristní. Kromě přesměrování do nastavení displeje umožňuje určit, jestli se bude film přehrávat přímo na mobilu, nebo na připojeném zařízení (třeba na TV přes HDMI), případně možnost střihu.
Jenže… Pokud chcete stříhat nahraný film, můžete pouze ten, který jste mobilem vytvořili a navíc pouze v 720p a nižším. Telefon sice umožňuje natáčet 1080p, stříhat ho již ale neumí. Problém je ten, že zde možnosti přehrávače končí, pokročilé funkce, jako je možnost procházet složky, práce s titulky apod. zde nenajdete. Samozřejmě si můžete z Google Play stáhnout alternativní přehrávač, který toto vše umí. Bohužel, ani s MX Playerem či Mobo Playerem jsem na Xperii nedokázal přehrát 720p MKV, v nízkém rozlišení jsem ho sice přehrál, ale bohužel trhaně. Jediné typy souborů, které Xperia P přehraje bez problémů, jsou *.MP4 a *.3GPP.
Pokud si k tomu vezmeme fakt, že Sony přímo k Xperii P prodává multimediální dokovací kolébku SmartDock DK21, která vyjde na necelých 1.000,-, nemohu se zbavit dojmu, že tady někdo něco ošklivě pokazil. K čemu je mi kolébka (která je jinak sama o sobě výborná), jenž má sice HDMI výstup pro připojení k TV, ale téměř si na mobilu nic nepřehraju? Už jenom menu pro připojení k TV, které je jinak velmi povedené, obsahuje vše, jenom ne přímý odkaz na přehrávání filmů.
Nepochopím, proč by si měl uživatel dodělávat jakkoli systém sám. Určitě namítnete, že ne každý potřebuje přehrávat filmy na mobilu, případně mu stačí pouze videa pořízená samotným mobilem, což Xperia P zvládá dobře, ale přesně o tomhle to je. Výrobce má předpokládat, že jsme každý jiný, a ne aby jednu věc dotáhl téměř k dokonalosti (hudební přehrávač) a druhou zabil neskutečným způsobem (video přehrávač a vůbec podpora videí).
Proč postarší Samsung Galaxy S s jednojádrovým procesorem a 512 MB RAM dokáže přehrávat AVI, MOV, MKV, MP4, MPEG4 apod. až do 720p absolutně bez problémů, procházet videa, měnit nastavení obrazu apod. a k tomu s pomocí integrovaného přehrávače od výrobce. A o dva roky novější, dvoujádrový mobil s dvojnásobkem paměti, toto nedokáže? Škoda, ale zde se ukazuje neschopnost většiny výrobců, dodat na trh vyvážený produkt. Kdyby výrobce výše uvedené dotáhl do konce, neměl bych výhrad.
K GPS navigaci nemám připomínky. Pokud vynechám předinstalovanou a absolutně zbytečnou Offline navigaci Wisepilot (jedná se o trial verzi, která vyžaduje navíc registraci a poté vaše peníze), pomocí Google Map telefon fungoval absolutně bez problémů. Fixace na satelity byla rychlá a bezproblémová. Do auta se navíc Xperia P hodí více než kterýkoli jiný mobil, a to díky technologii WhiteMagic, kterou jsem zmínil v kapitole u displeje.
Předinstalované aplikace: některé zbytečné, některé výborné
Speciální aplikace, které si pro nás Sony přichystalo, jsou občas k ničemu, občas užitečné. Pokud vynechám zbytečné aplikace 3D Album a Fotoaparát 3D (telefon nemá 3D foťák, ani 3D displej a tím pádem jste odkázáni na 3D TV přes HDMI), najdeme v telefonu kolekci her pod názvem EA Games, která Vám nabízí Dead Space s nápisem TRY FREE, tedy časově omezenou verzi, taktéž se stejným nápisem a tedy stejně omezenou verzi nabízí i u hry Plants vs Zombies a Tiger Woods PGA Tour 12.
Pouze u titulu Need For Speed: Shift je místo červeného TRY FREE nápis zelený, a to PLAY FREE. Říkal jsem si, že se v Sony pochlapili a zaplatili novým majitelům u EA alespoň jednu hru, bohužel po spuštění se taktéž jednalo o časově omezenou hru. Takovéto marketingové triky na zákazníky opravdu nemám rád. Další předinstalovaná aplikace je McAfee Security, který po spuštění následně hlídá telefon na přítomnost “virů”, relativně slušná čtečka QR kódů NeoReader, či Správce LiveWare o kterém jsem se zmínil již dříve.
Dobře vypadá též aplikace Šetrič energie, který se v závislosti na čase, stavu baterie apod., postará o úsporu baterie vypínáním jednotlivých služeb. Timescape umožňuje v zajímavém grafickém kabátku používat sociální sítě, obecně tato aplikace ale u majitelů Xperií oblíbená není. TrackID nabízí možnost nechat si rozpoznat aktuálně hrající píseň z externího zdroje a nutno podotknout, že funguje na výbornou. Tato služba funguje i na pozadí hudebního přehrávače na rozeznání songu a doplnění ID3 tagů. Dále je přítomna též zmíněná offline navigace Wisepilot. Poslední v seznamu je aplikace Zprávy a počasí, která v relativně slušném kabátku zobrazuje předpověď počasí a hlavní zprávy z domova, ekonomiky apod.
NFC možnosti a jejich reálné využití: hudba budoucnosti
Sony Xperia P obsahuje též NFC (tedy Near Field Communication) čip, který umožňuje komunikaci mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost, zpravidla maximálně do 20 cm.. Jedna z možností, kterou NFC technologie umožňuje, je integrovat do mobilních telefonů (a nejenom do nich) schopnost platit bezdotykově do terminálů k tomu určených. Osobně v této možnosti plateb spatřuji budoucnost.
Kromě placení však tato technologie umožňuje jednoduchou komunikaci mezi různými přístroji, jak jsem již nastínil výše. Sony to vzalo hezky od podlahy a v balení přístroje najdete rovnou 2 kusy tzv. SmartTagů, tedy malých kulatých placiček, kdy každá se telefonu hlásí jiným způsobem, a mobil tedy díky tomu dokáže odlišit, co bude u každé z nich dělat. Je tedy možné si jednu umístit třeba do vozu a po přiložení telefonu k tagu se vám automaticky vypne Wi-Fi, zapne GPS, zapne Bluetooth a poté se zapne navigační software.
Po příjezdu domů, kde budete mít třeba v předsíni další štítek, tak po přiložení telefonu se naopak navigace vypne, vypne se GPS, vypne se bluetooth, ale zároveň se zapne Wi-Fi, zvuk se přepne z hlasitého na normální apod.. Telefon vám neklade žádné překážky, můžete si nastavit, aby se třeba zapnula kalkulačka, nebo jiná libovolná aplikace. Používání těchto SmartTagů je velmi návykové a doporučuji ji, pokud budete mít možnost, vyzkoušet.
Fotoaparát a kamera: Full HD ruku v ruce s 8 Mpx
Fotoaparát rozhodně patří u Xperie P k tomu lepšímu, co lze na trhu koupit. Mobil totiž disponuje CMOS snímačem Exmor R, respektive jeho mobilní verzí. Rozlišení fotoaparátu je 8 Mpx, pokud budete chtít ale pořizovat širokoúhlé snímky, připravte se na ořez a pokles rozlišení na 6 Mpx. Fotoaparát v Xperii P dokáže automaticky rozeznávat scénu (makro, krajina, portrét…), taktéž lze nastavit automatickou detekci úsměvu, kde lze dokonce určit, jestli má mobil brát v potaz již malý úsměv, nebo jestli budete potřebovat, aby fotografované osoby ukázaly typický “American smile”.
Způsob snímání lze nastavit buď přes dvoupolohovou mechanickou spoušť na pravém boku přístroje, nebo přes virtuální spoušť, či dokonce možnost dotykem určit, kam bude fotoaparát ostřit. Pokud fotíte v horších světelných podmínkách, použije pomocnou LED diodu jako náhradu blesku. Dobrý nápad je též, že si telefon pomáhá osvítit scénu pomocí “blesku” již při ostření, stejně jako to dělají třeba zrcadlovky. Fotografie, pokud je vytvoříte v dobrých světelných podmínkách, jsou opravdu na mobil výborné. V tmavších scénách již sice nastupuje digitální šum, v tomto není Xperia P ale rozhodně mezi mobily sama.
Výborná je každopádně možnost aktivovat fotoaparát rovnou z uspaného stavu přístroje, není potřeba mobil odemykat a následně spouštět fotoaparát. Stačí kdykoli dlouze podržet mechanickou spoušť fotoaparátu a fotoaparát se rovnou aktivuje. Tuto aktivaci si můžete zvolit ve dvou režimech. Buď po rychlé aktivaci fotoaparát rovnou vytvoří fotografii, či pouze načte aplikaci pro focení. Doporučuji druhou možnost, pokud necháte mobil rovnou fotit, nestihnete kolikrát přesně zacílit (a tím pádem správně zaostřit) a fotografie je ne vždy taková, jakou jste si představovali.
Video dokáže fotoaparát natáčet jak ve Full HD, tak je možné přepnout do HD, neboli 720p, případně do režimu VGA a MMS, kdy mobil natáčí datově nenáročné videa, určené pro odeslání v multimediálních zprávách, či emailu. Během natáčení si lze aktivovat LED diodu pro přisvícení scény, a stejně jako při režimu fotografie lze měnit scénu, vybírat můžete třeba mezi režimem krajina, noc, sport apod. Mobil dané scéně přizpůsobí snímání a barevné podání.
I během videa dokáže Xperia P rozeznávat obličeje, na které prioritně zaostřuje, případně můžete ostřit pevně na střed. Expozici dokáže při natáčení snímat buď středově, případně průměrově či bodově. Můžete si též zapnout stabilizátor obrazu, hodnotu expozice, vybrat si vyvážení bílé, či dokonce vypnout při natáčení videa mikrofon. Xperia P, co se týká nastavení jak kamery, tak fotoaparátu, je opravdu na velmi vysoké úrovni. Kvalita videa patří též k vyššímu průměru, pokud ale snímáte rychle se pohybující objekty, jsou na videu mírně rozmazané, přičemž zbytek obrazu je ostrý. Na videu jsou též patrné přepaly u velmi světlých objektů. Obecně mobil ale natáčí nadprůměrně a na krátké momenty, pokud nejste nároční, vám bude bohatě dostačovat.
Zkušební fotografie – Sony Xperia P
Organizační a datové funkce: plná palba, ale…
Organizační stránka Xperie P je na špičce, zde se ale není čemu divit, vychází víceméně z Androidu samotného. Telefon podporuje standardy GSM na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 Mhz, samozřejmě též GPRS/EDGE a UMTS HSPA až do 14,4 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s. Telefon podporuje USB 2.0 a tady je škoda, že výrobce již nezařadil podporu novějšího rozhraní 3.0. Samozřejmostí je Wi-Fi (standardy b/g/n) včetně možnosti vytvořit z přístroje Wi-Fi hotspot.
Mobil též podporuje audio/video výstup přes rozhraní HDMI (microHDMI) a má certifikaci DLNA, pro snažší sdílení vašeho multimediálního obsahu na kompatibilních zařízeních (třeba na TV). Samozřejmostí je též plná podpora Exchange ActiveSync, tak jako Google Sync. Telefon obsahuje GPS čip včetně asistované GPS, stejně tak Bluetooth. Navrch přidává podporu nového standardu NFC. Z hlediska dat tedy nemáme Xperii P co vytknout.
Internetový prohlížeč je postaven na jádru WebKit. Samozřejmě podporuje multi-touch pro přirozené zoomování na stránce. Obecně není integrovaný prohlížeč špatný, ale lepší rychlosti i komfortu (hlavně co se týká scrolování) dosáhnete s Operou. Jako kancelářský balík je v telefonu předinstalován OfficeSuite, který nevyniká zrovna vstřícným přístupem k zákazníkovi. Chtít za „lepší“ fonty do mobilního Office cca 100 korun, to je opravdu moc.
Dále telefon Sony Xperia P obsahuje samozřejmě klasickou sestavu ve složení kalkulačka, časovač, stopky, minutka a kalendář. Ten je vyveden v příjemném grafickém kabátku, ale díky tomu, že ten, kdo jej navrhoval, jej nikdy evidentně nepoužíval, je jeho používání problematické. Měsíční přehled je totiž jediný, který stojí za to používat. A to je špatně. Pokud si dáte zobrazení po týdnech, máte možnost si nastavit, jestli chcete zobrazit pouze pracovní dny PO – PÁ, případně celých sedm dní.
Na časové ose vidíte 10 hodin max. a lze samozřejmě rolovat nahoru i dolů. Pokud ale budete mít naplánovanou schůzku dejme tomu na 20:00 hod, tak ráno vám kalendář na časové ose bude začínat aktuálním časem. To je v pořádku, problém je ten, že pokud bude dejme tomu 08:00 hodin ráno, uvidíte na časové ose maximálně čas do 18:00 a kalendář vás nijak neinformuje (stačila by malá ikonka, šipečka), že při rolování v čase dál, je tento den ještě nějaká schůzka. Zde není ale nic, takže rolujete sem a tam, aby jste si ověřili, že na daný den (ano, v denním náhledu je to řešeno stejně nešikovně) stejně nic nemáte, případně máte šanci důležitou schůzku propásnout (ne vždy je záhodno si nastavovat na schůzku aktivní alarm).
Jelikož osobně používám kalendář na mobilu dnes a denně, považuji takovouto drobnou chybu za zásadní nedostatek. Samozřejmě, opět, stejně jako u přehrávače videí, můžeme si stáhnout z Google Play alternativní kalendář, třeba Business Calendar, který je opravdu špičkový, ale to nemění nic na nedotaženosti toho integrovaného.
Pro správu telefonu na počítači slouží program PC Companion, který se nainstaluje po prvním připojení telefonu k vašemu PC. Váš nový softwarový Companion umí updatovat mobil na vyšší verzi Androidu (až vyjde), umí zálohovat kontakty, synchronizovat je, včetně kalendáře a emailů, tak jako umí projít vaše multimedia v počítači a následně je synchronizovat s telefonem. Ovládání je celkem příjemné a program funguje bezproblémově.
Závěr recenze smartphonu Sony Xperia P
Sony Xperia P je z mého pohledu relativně problémový, byť špičkový mobil. Abyste mě špatně nepochopili, problémovým nemyslím to, že by telefon byl jakkoli nestabilní, či špatně použitelný, to v žádném případě. Naopak, rychlost přístroje je příkladná, telefon zvládá veškeré úkony bez problémů a nezaskočí ho ani hraní velmi náročných her, jako je Shadowgun. Zpracování je taktéž na jedničku a výbava, až na některé nesmyslné chyby, jakbysmet.
Problémovou vidím Xperii P v rámci portfolia firmy Sony. Jelikož se Xperia P nachází pod Xperií S, jeden by očekával, že se, pokud budeme chtít od Sony opravdu to nejlepší, vyplatí sáhnout po Xperii S. Jenže tak jednoznačné to není. Ovládání je příjemnější na Xperii P, jelikož tam, kde je ikona tlačítka, tam opravdu klávesa reaguje, odemykání přístroje na boku je příjemnější, oproti tlačítku na horní hraně přístroje. Xperia P má taktéž podstatně použitelnější displej z hlediska čitelnosti na přímém slunečním světle, a to nejenom oproti Xperii S, ale všem ostatním mobilům, díky technologii WhiteMagic.
Xperia P má kovová záda narozdíl od Xperie S, která je má navíc nesmyslně sundavací, čímž ztrácí body v pevnosti. O něco lépe bych řekl, že Xperia P i fotí, protože nepoužívá tak brutální algoritmy na vyhlazení fotografií jako Xperia S atd. Pokud si vezmeme kolem a kolem, za příplatek cca 2 tisíce korun na Xperii S získáme o něco větší displej s vyšším rozlišením, dvojnásobnou porci paměti a papírově vyšší výkon, který v praxi pochybuji, že rozeznáme.
Vyšší model Sony Xperia S bych vzal tedy pouze v případě, že oněch “32” GB opravdu využijete. V každém jiném případě sáhněte raději po dnešní recenzované Xperii P. Jak to totiž vypadá, Sony vypustil Xperii S, poté zapracoval na jejích chybách a poslal do světa vylepšenou, byť papírově osekanou, Xperii P. A pokud vám nevadí špatná práce s videem a horší výdrž na jedno nabití, společně s menší kapacitou paměti, berte Xperii P všemi deseti. Budete spokojeni.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |