Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Wave II (S8530) – recenze nástupce populárního smartphonu

  |  9 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung Wave II s kódovým označením S8530 je nástupce populárního prvního modelu Wave (S8500). Recenze prozradí, co vše se u nástupce změnilo a zdali se jej vyplatí pořídit místo původního modelu. Majoritních vylepšení totiž není spoustu.

Po necelém roce přichází na český trh nástupce velmi populárního smartphonu Samsungu Wave (S8500). Nový Samsung Wave II (či také Wave 2, s kódovým označením S8530) je mnohem větší, těžší a místo 3,3“ Super AMOLED displeje má větší 3,7“ Super Clear LCD displej. To jsou ty největší změny. Bude to stačit k tomu, aby plnohodnotně nahradil původní model Wave a pokořil jeho prodejní čísla? Více se dozvíte v následujících odstavcích recenze Samsungu Wave II.

Mobilní telefon Samsung Wave II do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.


Samsung Wave II – oficiální fotografie šedé a bílé varianty

Doporučujeme: Přečtěte si test původního modelu Wave – Samsung S8500 Wave – recenze osmého divu světa

Základní parametry – Samsung Wave II

Rozměry124 x 60 x 11,8 mm
Hmotnost135 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super Clear LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Procesor a paměť1 GHz procesor (ARM Cortex A8)
512 MB RAM, 2 GB flash paměť
Operační systémBada OS (verze 1.2) + TouchWiz 3.0
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání HD videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost9 300 Kč, od ledna 2011

Krátké postřehy z testování Samsungu Wave II:

Co se nám líbilo: výborné konstrukční zpracování, velmi jednoduchý a svižný operační systém Bada s pohlednou grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0, přehrávání DivX a XviD videí včetně titulků s českou diakritikou

Co se nám nelíbilo: slot pro paměťovou kartu pod baterií, neplnohodnotný multitasking, zpoplatněný navigační software, nemožnost zakoupit placené aplikace na Samsung Apps, internetový prohlížeč Dolfin 2.2 plýtvá místem (adresní lišta se neustále objevuje při skrolování)

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Samsung Wave II navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: kvalitní headset a microUSB nabíječka

Korejský výrobce dodává v balení tradičně manuál v podobě malé knížečky, baterii, nabíječku s univerzálním microUSB konektorem, datový USB kabel a stereo headset se špuntovými sluchátky. V balení schází jen paměťová karta microSD, kterou si tak musí uživatel případně sám obstarat.

Vzhled a konstrukce: původní Wave konečně dorostl

Samsung Wave II se svému předchůdci podobá více, než je zvykem. Telefon má opět kovové tělo se stejnými designovými vzory, jako původní model Wave, změna nastala jen v rozměrech a hmotnosti. Nový Wave II vyrostl ze 118 x 56 x 10,9 mm na 124 x 60 x 11,8 mm a hmotnost se zvýšila ze 115 gramů na 135 gramů. Tato změna děla z nového Wavu II takřka jiný smartphone. Pokud si vezmeme do ruky oba modely, rozdíl je to znatelný.

Model Wave II je opět téměř celý z kovu. Nápis na lícové straně krytu baterie prozrazuje, že jde konkrétně o hliník. Kovové tělo je velmi pevné, nikde se neprohýbá a jednotlivé části na sebe prvotřídně lícují. Výrobce odvedl výbornou práci. V prodeji se telefon objevil v šedém provedení, tedy stejně jako původní Wave. Nyní se na trh dostává i luxusnější stříbrná verze.

Na přední straně smartphonu se rozprostírá 3,7“ dotykový displej, který oproti předchůdci narostl o znatelných 0,4“. Nad displejem je reproduktor, který slouží pouze během hovoru, dále kamerka pro videohovory a senzor vzdálenosti, který automaticky vypíná displej během hovoru po přiblížení telefonu k uchu. Zamrzí však absence světelného senzoru. Regulace podsvícení displeje je tak čistě jen na uživateli.

Pod displejem najdeme trojici kláves: pro přijmutí hovoru, ukončení hovoru a středovou klávesu, která má hned tři funkce. Při krátkém stisknutí středové klávesy vstoupíme do menu, krátkým stisknutím dvakrát hned po sobě vyvoláme vyhledávání dat v telefonu a při delším přidržení se spustí multitasking. Přejděme dále. Na pravém boku Samsungu Wave II je umístěna zamykací klávesa a spoušť fotoaparátu. Levý bok je opatřen dvojicí kláves pro regulaci hlasitosti.

Horní strana telefonu přináší reproduktor pro multimédia, zdířku pro připojení microUSB kabelu a otvor pro zapojení 3,5 mm konektoru Jack. Zdířka na microUSB kabel je chytře chráněna praktickou posuvnou krytkou, kterou jiný výrobce zatím nepřinesl. Zadní strana Wavu II je od původního Wavu téměř k nerozeznání. Objektiv fotoaparátu a LED dioda jsou opět v kosočtvercovém rámečku a ve spodní části najdeme jednoduchou pojistku, která drží kryt baterie na svém místě. Pokud zabrousíme dále, najdeme baterii, kterou bohužel musíme odstranit při výměně nejen SIM karty, ale stejně jako u původního modelu Wave také při výměně paměťové karty.

Displej a ovládání: Super AMOLED nebo Super Clear LCD?

Největšími změnami, které nový Samsung Wave II přináší oproti svému předchůdci, jsou jiný typ a velikost displeje. První změna je rozhodně k horšímu, druhá naopak k lepšímu. Nahrazení Super AMOLED displeje novým Super Clear LCD displejem je pravděpodobně z důvodu, že Samsungu nemá zatím výrobní kapacity pro tolik modelů. I jiné modely výrobce přináší na některých trzích místo Super AMOLED displeje nový Super Clear LCD, což má výrobci alespoň trochu pomoci ušetřit. Super AMOLED displej je totiž značně lepší, má zejména sytější barvy, lepší podání černé a také větší pozorovací úhly než právě nový Super Clear LCD. U nástupce prvního Wavu je to velká škoda a dá se říci krok dozadu, ačkoliv ve srovnání s konkurencí je na tom displej nového Wavu II stále velmi dobře.

Nový Super Clear LCD displej je u Samsungu Wave II dotykový s použitou kapacitní technologií včetně možnosti multi-touch ovládání. Disponuje vysokým rozlišením WVGA (480 x 800 px), zobrazením 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,7“, která oproti původnímu modelu Wave narostla o 0,4“. Díky tomu se telefon ještě lépe ovládá, například co se týče psaní zpráv. Větší displej se samozřejmě také více hodí na hraní her či sledování videí. Výrobce uvádí, že je displej krytý speciálním sklíčkem s oleofobní úpravou a vyšší odolností proti poškrábání.

Baterie a výdrž: malé zlepšení

Samsung opět využil Li-Ion baterii s kapacitou 1500 mAh jako u původního modelu Wave. Při běžné zátěži nám telefon vydržel zhruba 2 až 3 dny, pokud jsme však měli nastavené podsvícení displeje na téměř nejvyšší úroveň a častěji jsme používali Wi-Fi a mobilní datové připojení, bylo potřeba telefon dobít po jednom a půl dni. Pokud ale naopak nebudete telefon tolik zatěžovat, dá se s výdrží dostat reálně i na 4 až 5 dní. V přímém porovnání s původním modelem Wave jde o mírné zlepšení. Telefon lze dobíjet nejen přes dodávanou microUSB nabíječku, ale také po připojení k PC přes taktéž dodávaný datový USB kabel.

Operační systém Bada 1.2 a TouchWiz 3.0

Operační systém Bada patří mezi nejnovější mobilní platformy. Za jeho vznikem stojí samotný Samsung, který jej vyvíjí jako jednodušší alternativu k Androidu. Poprvé se objevil u prvního modelu Wave (S8500) a nyní, ani ne po roce, jej již nabízí celkem šest modelů: Wave (S8500), Wave 525, Wave 533, Wave 575, Wave 723 a Wave II (S8530).

Samsung Wave II je vybaven operačním systémem Bada v nejvyšší verzi 1.2 s grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0, kterou nabízí Samsung i u svých modelů se systémem Android. Co se týče hardwarové výbavy, nový Wave II opět přináší 1 GHz procesor ARM Cortex A8, operační paměť 512 MB RAM a 2 GB flash paměť rozšiřitelnou až o 32 GB pomocí microSD karet. Kvalitní hardwarová výbava a nová platforma, vytvořená speciálně pro dnešní dotykové mobilní telefony, jsou silnou kombinací. Telefon reaguje velmi rychle, plynule a přesně.

Díky grafické nadstavbě TouchWiz 3.0 se operační systém Bada více než dost podobá telefonům výrobce se systémem Android, které mají též zmíněnou nadstavbu. Na úvodní plochu s obrazovkami si můžete umístit widgety (další stáhnete ze Samsung Apps), v menu se listuje mezi obrazovkami s aplikacemi horizontálně. Bada je však značně jednodušší a dá se říci, že i intuitivnější. Hodí se pro uživatele, kteří chtějí méně nastavitelnou, zato spolehlivější moderní platformu. Samsung neustále pracuje na zdokonalování operačního systému Bada. Od jeho vzniku vydal tři verze (1.0, 1.1 a 1.2) a další verzi nabídne v tomto roce. Chystaná verze Bada 2.0 nabídne zásadní vylepšení jako je vylepšené prostředí, lepší a plnohodnotný multitasking, reklamní síť či NFC pro platby mobilem.

Doufejme, že nová verze 2.0 bude dostupná také pro Samsung Wave II, který by jistě uvítal vylepšený multitasking. V současné verzi 1.2 totiž telefon zvládá multitasking pouze v omezené podobě, konkrétně lze minimalizovat pouze některé aplikace, které jsou součástí systému (hudební přehrávač, navigace, internetový prohlížeč, kalkulačka a další). Aplikace třetích stran stažené z portálu Samsung Apps neběží na pozadí a musejí se vždy spustit znovu, ačkoliv jsou v nabídce mezi spuštěnými aplikacemi. Multitasking se u Samsungu Wave II vyvolá přidržením střední klávesy pod displejem. Telefon zvládá ukončování jednotlivých spuštěných aplikací či rovnou všech aplikací pomocí speciální volby na displeji.

Samsung Wave II zabodoval rozsáhlým využitím pohybového senzoru (tzv. akcelerometru). V nabídce s nastavením gest si můžete aktivovat funkce: poklepání, orientace, převrácení a ztlumení/položení. Funkce poklepání umí spustit z domovské obrazovky příslušnou aplikaci, stačí čtyřikrát poklepat na volné místo displeje na úvodní obrazovce. Nastavení změny orientace displeje není žádnou novinkou, dnes ji najdete u téměř všech nových smartphonů. U této funkce lze dále nastavit, aby se položky v galerii automaticky pohybovaly ve směru naklopení. Třetí funkce se již nějakou dobu objevuje u některých telefonů. Jedná se o tzv. společenskou pauzu, kdy telefon ztiší vyzvánění po jeho přetočení displejem dolů. Poslední funkcí je tzv. položení, při hovoru stačí pohnout telefonem směrem dolů a mobil aktivuje hlasitý hovor, aby mohli poslouchat lidé kolem.

Telefonování a zprávy: nová metoda psaní Trace T9

Telefon pojme až 1300 kontaktů a libovolný počet SMS zpráv dle volné vnitřní paměti. V telefonním seznamu se dá rychle listovat pomocí lišty s počátečními písmeny abecedy alá iPhone. Vytvářet lze různé skupiny kontaktů či seznam oblíbených kontaktů. Ke každému kontaktu můžete přidat např. obrázek, emailovou adresu, speciální zvonění, přezdívku, narozeniny a mnoho dalších údajů. Vyzváněcích profilů je v telefonu celkem 5 a přepínat mezi nimi je možné pouze přes nastavení. Volbu tichého režimu můžete zvolit přes horní vysunovací lištu.

Velmi chytré je rychlé vytáčení či poslání zpráv, kdy v telefonním seznamu či seznamu zpráv stačí libovolný kontakt posunout zleva doprava pro jeho vytočení či zprava doleva pro vytvoření zprávy. Zprávy jsou tříděny podle konverzací ve stylu chatu. Přehledně tak vidíte u každého kontaktu předešlé zprávy. Při psaní zpráv je k dispozici plnohodnotná QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku displeje. Novinkou je zadávání textu pomocí technologie Trace T9, která funguje stejně jako technologie Swype. Posouváním prstu po klávesnici systém zaznamenává písmenka a poté nabízí nejpravděpodobnější slova. Systém funguje celkem dobře, i když se člověk splete. Pro mě osobně je však stále rychlejší vyťukávání písmen na QWERTY klávesnici.

Hudba, video, navigace a hry

Samsung Wave II je smartphone s multimediálním zaměřením. Nechybí mu nic, co dělá dnešní telefony multimediálními. Ve výbavě tedy najdeme hudební a video přehrávač, FM rádio, fotoaparát a kameru, GPS navigaci a hry. Pro soubory je připravena flash paměť o velikosti 2 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB.

Hudební přehrávač podporuje celou řadu audio formátů, mezi kterými samozřejmě nechybí nejrozšířenější MP3. Skladby jsou přehledně tříděny podle interpretů, alb a žánrů, popřípadě playlistů. Listování ve všech složkách kromě složky se všemi skladbami je však možné pouze klasickým kinetickým skrolováním, nelze listovat rychleji jako v telefonním seznamu pomocí boční lišty s počátečními písmeny abecedy (tedy lze jen u složky se všemi skladbami, nikoliv např. u složky s interprety apod. viz. video níže). Rychlejší je tak někdy skladbu vyhledat pomocí funkce hledání.

Samsung Wave II nabízí ekvalizér s řadou přednastavených režimů, efekty či typ vizualizace. Nechybí ani opakování skladeb, náhodný výběr či funkce pro rozpoznání hudby. Přehrávač můžete během přehrávání minimalizovat na pozadí a přitom na telefonu dělat jiné věci. Samotný audio výstup je velmi kvalitní, především díky zvukové technologii 3D s názvem Sound Alive či kvalitnímu dodávanému stereo headsetu se špuntovými sluchátky. Díky 3,5 mm konektoru Jack není problém případně k telefonu připojit i jiná sluchátka. Někomu se může zalíbit audio technologie SRS 5.1. Jediné větší mínus, které můžeme telefonu v hudební oblasti udělit, je za absenci stereo reproduktorů. Dnešní smartphony po dvojici reproduktorů doslova volají.

Vedle hudebního přehrávače je k dispozici také FM rádio s funkcí RDS a možností nahrávání rádia. Pro poslech rádia je však nutné mít nejprve připojeny sluchátka, která totiž slouží jako anténa. Další multimediální oblastí je přehrávání videa. Samsung Wave II zvládá následující video formáty: DivX, XviD, MPEG4, H.263, H.264, WMV, Real, MKV a ASF. Vestavěný přehrávač navíc umí přehrát spolu s videem i stejně pojmenované titulky, a to včetně české diakritiky (pakliže u titulků máte nastavené správné kódování). Díky tomu Samsung Wave II náležitě zabodoval. Sledování videí na velkém 3,7“ displeji je velmi pohodlné.

Samsung vybavil nový Wave II také GPS přijímačem a plnohodnotným navigačním softwarem Samsung LBS 9.1 (Route 66). V telefonu je však jen třicetidenní zkušební verze, po jejíž uplynutí si musíte zakoupit licenci. Doživotní licence vyjde na 30 eur a aktivovat si ji za tuto zvýhodněnou cenu můžete do 30. června 2011. Více jsme o této nabídce navigace Route 66 pro modely Wave informovali v článku – Navigace Route 66 nově pro Samsung Wave II, Wave 575 a Wave 723. Alternativní navigační software se zatím hledá složitě. Aplikace si totiž do telefonu můžete stáhnout pouze z portálu Samsung Apps, které nenabízí takové množství aplikací jako např. App Store či Android Market. Pokud ovšem pokukujete po jiných aplikacích a hrách, najdete toho už na Samsung Apps poměrně hodně zajímavého. V Česku však portál brzdí nemožnost zakoupit si placené aplikace. Doufejme, že tuto bariéru brzy výrobce odstraní a uživatelé se dostanou i k těm zajímavějším aplikacím a hrám.

Fotoaparát: 5 Mpx a HD video

Fotoaparát Samsungu Wave II je takřka totožný s fotoaparátem původního modelu Wave. Nabízí opět rozlišení 5 Mpx, autofocus, jeden LED blesk, digitální zoom, stabilizátor obrazu, detekci tváře včetně detekce mrknutí či geotagging. Nahrávání videa je rovněž možné v HD rozlišení 720p, tedy 1280 x 720 px, s 30 snímky za sekundu a ve formátu MP4. Kvalita pořízených fotografií je výborná. Snímky jsou ostré, s dobrým podáním barev. Rozhodně patří mezi dnešní špičku na trhu.

Zkušební fotografie – Samsung Wave II:

Organizační a datové funkce: mohlo být lépe

V organizační výbavě Samsung Wave II nabízí přehledný kalendář, budík s možností opakování v určitých dnech, dále stopky, časovač, poznámky, úkolovník, minideník (vytváření poznámek s fotkami), kalkulačku či diktafon. Prohlížeč kancelářských dokumentů také přijde vhod, ovšem nepodporuje editaci. A v dnešní době samozřejmě nemohou chybět klienti pro přístup na sociální sítě Facebook a Twitter či video kanál YouTube.

Datové funkce jsou v plném složení. Mobilní data GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (download až 7,2 Mb/s) a HSUPA (upload až 2 Mb/s) doplňuje bezdrátové Wi-Fi (standardy b/g/n). Pro přístup na internet je Samsung Wave II vybaven internetovým prohlížečem Dolfin 2.2, který si upravil pro své potřeby přímo Samsung z open source projektu Webkit. Prohlížeč sice zvládá klasické zobrazení stránek jako na PC, více oken, zablokování reklam a zobrazí občas také flashový obsah, ovšem flash nezvládá vždy a velmi omezující je plýtvání místa. Při každém dotyku displeje se totiž zobrazí velká horní lišta s adresou, která zabírá přibližně třetinu displeje. Spodní lišta navíc nejde minimalizovat vůbec. Pro brouzdání na internetu tak vestavěný prohlížeč Dolfin rozhodně není nejlepší volbou. Ještě dodejme, že telefon disponuje Bluetooth 3.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby a funkcí pro vytvoření hotspotu z telefonu a sdílení internetu pomocí Wi-Fi do okolních zařízení.

Závěr recenze Samsungu Wave II

Samsung Wave II (S8530) je překvapivý nástupce prvního modelu Wave, který se objevil dříve, než bývá běžné. Je tedy otázkou, zdali jde o skutečného nástupce populárního prvního Wavu nebo jen o alternativní verzi? Pravděpodobnější je druhá možnost. Nový Wave II vypadá stejně, má stejnou hardwarovou výbavu, operační systém Bada s nadstavbou TouchWiz 3.0 a stojí takřka stejně, jako původní model Wave. Zásadní změnou je pouze jiný typ displeje a jeho úhlopříčka, konkrétně Super Clear LCD místo Super AMOLED a 3,7″ místo 3,3″. Proslýchá se, že je to z důvodu nedostatku velmi žádaných Super AMOLED displejů. Aby tuto menší změnu k horšímu výrobce vykompenzoval, nasadil novému Wavu větší displej.

Doporučujeme: Přečtěte si také náš redakční test původního modelu Wave – Samsung S8500 Wave – recenze osmého divu světa

Dalším lákadlem je luxusní stříbrné provedení vedle klasické šedé verze. Pokud se tedy rozhodujete mezi původním modelem Wave a novinkou Wave II, prakticky jde jen o to, zdali chcete raději větší displej a třeba i stříbrné provedení. Pak je pro vás vhodným kandidátem nový Samsung Wave II. V ostatních případech se nemusíte bát sáhnout raději po původním Samsungu Wave.

Koupit Samsung Wave II na značkovém e-Shopu Samsung.

kovové tělo Super Clear LCD displej
kapacitní dotykový 3,7“ displej chybí stereo reproduktory
1 GHz procesor
Bada OS + TouchWiz
5 Mpx fotoaparát + HD video
GPS, Wi-Fi, HSPA
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

9
Komentujte

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
BohunkadisandonorikoHoryMikeshAS16DF25GH34 Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
patas
patas

Dobry vecer.docetl jsem se v recenzi na idnes.cz ze wawe s8500 nema dobre nahravani zvuku hlavne na koncerty…Ale ja jezdim na akce typu Sensation White atd..a chtel bych si nahrat nejake to video.chtel bych se zeptat co je na tom pravdy a jestli je to i u novinky kdyz jsou tak totozne.dekuji predem za odpoved

iva
iva

Dobrý den, chtěla bych se optat, kde v telefonu najdu něco pro vypnutí tónů klávesnice. Bohužel jsem na nic takového v telefonu ještě nenarazila. Předem děkuji za odpověď.

AS16DF25GH34
AS16DF25GH34

Dobry den , jen bych se chtel zeptat na jednu vec , jestli ten telefon bude schpen prehrat video(film) o rozmerech 1920x1080p nebo 1280x720p(nemyslim tim nahravky primo z mobilu). Dekuji.

Mikesh
Mikesh

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jako neodborník především na to, zda mi v telefonu půjdou taky nějaké hry kromě oficiálních z mobilu? Taky bych se chtěl zeptat, jak je řešen Facebook klient. Děkuji.

Hory
Hory

Zdravim, mohl bych se zeptat jak to udělat aby se mi v hudebním přehrávači ukazovala fotka z alba právě přehrávané písničky, někde se mi ukazuje někde zas ne. Prosím poraďte

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook testuje reklamní videa přímo v Messengeru

Facebook testuje reklamní videa přímo v Messengeru

DNES  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Poslední dobou se zdá, že si pod sebou Facebook poměrně úspěšně řeže větev. Na začátku to byla „jen“ sociální síť, která…

Zloději ukradli elektroniku Apple ve stylu Mission: Impossible

Zloději ukradli elektroniku Apple ve stylu Mission: Impossible

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Výrobky Applu jsou drahé. A co je drahé, to se krade. V americké Georgii si zloději přišli na v přepočtu zhruba…

Apple vydal druhou aktualizaci betaverze iOS 12

Apple vydal druhou aktualizaci betaverze iOS 12

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Po nepovedeném iOS 11 už Apple testuje iOS 12. První betaverze vypadala více než nadějně, nyní už se mezi uživatele dostala…

Mobilní zobrazení