Samsung Star II – recenze pohlednějšího a vylepšeného Samsungu Star

Jindřich Srb

Samsung Star II (S5260) je přímý nástupce Samsung Star. Recenze telefonu Samsung Star II ukáže rozdíly mezi telefony, kterých není mnoho. Oslovit může noblesní vzhled, podpora Wi-Fi a prostředí podobné OS Bada. Zapomnělo se na rychlá data, vyšší rozlišení displeje a autofocus u fotoaparátu. Více poví náš test.

Samsung Star II je elegantní mobilní telefon, určený především pro ženy. Navazuje na masově prodávaný Samsung Star, přináší inovace v podobě Wi-Fi, 3,5 mm konektoru Jack, microUSB a vylepšeného prostředí. V prodeji jsou varianty Ceramic White (bílá) a Onyx Black (černá).

Mobilní telefon Samsung Star II do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.


Samsung Star II – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Star II

Rozměry108 x 54 x 12,4 mm
Hmotnost94 g
DisplejTFT, dotykový, rozlišení QVGA (240 x 400 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3“
Procesor a paměť120 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne, prostředí Samsung s nadstavbou TouchWiz 3.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), scény, samospoušť, nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenítelefon, baterie, nabíječka, návod, záruční list
Cena a dostupnost3 200 Kč, březen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Star II

Co se nám líbilo: elegantní vzhled, nízká hmotnost, bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, obchod Samsung Apps, sociální sítě

Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu a nahrávání QVGA videa, bez rychlých dat, stejné rozlišení displeje jako u dva roky starého Samsungu Star, bez sluchátek v balení

Obsah balení: sluchátka už nebudou

Samsung se odhodlal k poměrně zásadnímu kroku a u všech nových modelů s nižší prodejní cenou už nebude v balení nabízet sluchátka. Tak dopadl i model Star II. V krabičce je tudíž jen telefon, baterie, nabíječka, návod a záruční list.

Konstrukce a zpracování: velmi lehký plasťáček

Konstrukce telefonu do značné míry vychází z původního modelu Star, od něhož si přenáší imitovanou kovovou křivku na bocích telefonu, oblé hrany, stejně velký displej i trojici tlačítek pod ním. Také provedení reproduktoru nad displejem je totožné. Testovaná bílá varianta telefonu mi zadním prohnutým krytem připomíná tablet Samsung Galaxy Tab.

Na pravém boku telefonu nalezneme microSD slot s krytkou a tlačítko zámku displej, kterým se telefon také vypíná a spouští. Na protilehlém boku je dvojice tlačítek k regulaci hlasitosti a otvor, do něhož se strčí poutko a pod zadním krytem se uchytí. Spodní hrana má jen skrytý mikrofon a výřez pro snazší sejmutí krytu.

Pozornost ubírejme na vrchní hranu telefonu, kde se nachází standardní konektory pro připojení 3,5 mm konektoru Jack a microUSB. Výrobce vkládá stále stejný mechanismus krytí microUSB, taková přesuvná dvířka.

Zadní kryt dokonale přilne ke konstrukci, nic nevrže, neviklá se. Po stránce zpracování je telefon dokonalý. Nejen ženám se musí zákonitě líbit, především v bílém provedení. Díky slotu na microSD kartu na boku telefonu se pod zadní kryt v podstatě nemusí vícekrát, než při vložení/vyjmutí SIM karty. To je plus, původní telefon tohle neumožňoval.

Baterie a výdrž: obstojí s bravurou

Vždy je hodně dotazována výdrž telefonu, ke které se dá říci tolik, že je uspokojivá. Kvůli absenci rychlých sítí vydrží telefon v pohotovosti déle. Při běžném pracovním vytížení tři dny minimálně. Baterie má kapacitu 1000 mAh a je typu Li-Ion. Vedle baterie se v konstrukci telefonu nalézá i konektor externí antény. SIM karta je přístupná po vyjmutí baterie.

Displej a ovládání: přechod z rezistivního na kapacitní typ

Změny jsme se dočkali jen nepatrné u displeje, který je dotykový s kapacitní technologií, zatímco předchozí model Star má rezistivní. Stejné je rozlišení WQVGA (240 x 400 px), úhlopříčka 3“ a zobrazení 262 tisíc barev. Postrádám senzor jasu a nejsem si jist proximity senzorem, který při hovorech má displej uzamknout, aby nedocházelo k ukončení hovorů dotykem o ucho. To se mi bohužel stávalo. Na druhou stranu nechybí akcelerometr pro přetáčení displeje na oba boky telefonu. V nastavení telefonu jsou šikovné možnosti využití – posun položek ve směru naklonění telefonu (fotografie), poklepání či převrácení.

Ovládání kapacitním displejem mi připadá příjemnější, přesnější. To však nemusí platit pro ženy s dlouhými nehty, které budou ovládání znemožňovat. Jedna věc mě však zaráží u tlačítek pod displejem. Nejsou osvětlená! Ve tmě tedy musíte odhadovat jejich umístění.

Prostředí telefonu: je to Bada, není to Bada

Na první pohled se mi prostředí telefonu jevilo jako OS Bada, nicméně oficiální informace hovoří pouze o prostředí Samsung s nadstavbou TouchWiz 3.0. Základem jsou čtyři domovské obrazovky s volitelnými widgety na pozadí, horní výsuvný panel s rychlými volbami – Wi-Fi, Bluetooth a Profil, spodní okraj vyplňují tři dotykové panely s funkcemi – klávesnice, kontakty, zprávy. Přechod mezi obrazovkami je plynulý.

Do menu se vstupuje středovým tlačítkem pod displejem. Obě krajní tlačítka mají jako prvotní funkcí volání, pravým (červený telefon) se rychle dostaneme z jakékoliv aplikace na domovskou obrazovku. Schéma menu je v telefonu jediné (další by měly jít stáhnout), v podobě 3 x 4 barevných čtverců s konkrétní ikonkou a celkem dvě obrazovky po sobě jdoucí. Dobré je, že lze ikony v menu libovolně přemisťovat a nastavit si tak hlavní pospolu na začátku.

Vnitřní paměť telefonu je na běžné činnosti dostačujících zhruba 22 MB (celkem 120 MB, z toho použitá 97 MB), které navýší vložení microSD karty. Výrobce udává podporu až 16 GB karet. Údaje o procesoru jsme se bohužel nedočkali, byť v nastavení je položka CPU, tak je v ní vidět pouze čip Samsung CPU a frekvence nikoliv. Telefonu nechybí ani multitasking pro přepínání spuštěných aplikací. Vyvoláme jej dlouhým přidržením středového tlačítka. Obrazovka umožňuje přepínání a rychlé vypínání všech programů.

Telefonování a zprávy: kontakty, skupiny, přátelé a další

Ke kontaktům a zprávám se v telefonu dostaneme ikonkami ve spodním okraji displeje. V menu jsou samostatně umístěné protokoly, členěné na položky „vše“, „volat“ a zpráva“. Kromě doby trvání hovorů zde nalezneme i počítadlo zpráv a cenu hovoru (dle nastavení). Kontakty jsou řazeny abecedně (podle příjmení nebo jména), ve skupinách či oblíbených. Lze rychle vyhledávat zadáním počátečních písmen nebo se posouvat po písmenech na pravé liště. Nové kontakty můžeme kromě vytváření získat i přes účty (Exchange ActiveSync, Facebook, MySpace, Twitter). Přidávání nového kontaktu ručně obsahuje položky – jméno, telefon, email, ID IM (Windows Live Messenger), zvonění, skupina, fotografie.

Mezi funkcemi kontaktů ještě nalezneme „můj profil“, který jednoduše odešleme, stejně jako jiné vizitky, do jiného telefonu přes Bluetooth, zprávou či emailem. Kontakty mohou být ukládány na SIM kartu či do telefonu.

Zprávy se řadí do konverzací, což je rozhodně přijatelnější forma zobrazení. Další složky jsou ukryty až pod třemi tečkami uprostřed spodního okraje displeje. Pokud zvolíme možnost složky, změní se zobrazení zpráv na klasický způsob podle času doručení, jména či frekvence. Přehlednost už nebude tak dobrá. Tón upozornění na zprávu se může opakovat po zvoleném časovém úseku (nikdy, každé 2 minuty, 5 minut, 10 minut). Potvrzení o doručení zprávy je samozřejmostí. U MMS zpráv lze definovat max. velikost (30, 100, 300 kB), vyžadovat zprávu o doručení i přečtení, měnit pozadí editoru zprávy.

Emailový klient má řadu předních poskytovatelů v nabídce, a tak je nastavení hračkou. Po načtení emailu se zobrazují složky – přijaté, odeslané, k odeslání, koncepty, moje složky, koš, nevyžádaná. K emailům můžeme přidávat automaticky podpis, vizitku, nechat si posílat kopii na jiný email, požadovat zprávu o doručení a přečtení. Hodí se blokace nevyžádané pošty, kdy se uvede email, od kterého požadujete zprávy mazat.

Fotoaparát: obehraná píseň

Nový Samsung Star II si vůbec nepolepšil u fotoaparátu. Zůstal 3,2 Mpx fotoaparát bez autofocusu (rozlišení fotografií 2048 x 1536 px) a LED blesku. Můžeme jej tedy brát spíše jako doplněk telefonu. Funkce fotoaparátu naleznete v katalogu mobilů. Doplnil bych, že video je pořizováno v rozlišení QVGA (320 x 240 px), případně ještě nižším QCIF (176 x 144 px). Na kvalitě fotografií se absence autofocusu významně projevuje, což dokládají naše zkušební snímky.

Zkušební fotografie – Samsung Star II:

Organizační funkce, zábava: mezi hrami Google mapy

Logické uspořádání občas vezme za své, což je příkladem zařazení Google map do složky Hry. Velice úsměvné. V menu je totiž problém v tom, že chybí složky pojmenovaná Aplikace, a tak veškeré nainstalované aplikace budou směřovat právě mezi hry. K hraní jsou tu přitom jen dva tituly – Parachute Panic a EDGE. Další obsah je ke stažení na webu Samsung Apps. Google mapy (verze 2.3.2) načítají podklady i pozici přes operátora (A-GPS), klasická GPS k určení polohy schází.

Dále bych se zastavil u FM rádia, jehož obrazovku lze spustit bez sluchátek, zvuk už nikoliv (je podmíněn připojením vlastních sluchátek). Rádio zobrazuje RDS a má i funkce alternativní frekvence a vypnutí po stanoveném čase. Je možno uložit oblíbené stanice, nahrávat aktuální stanici či přehrávat zvuk v reproduktoru telefonu. Funkčně zdařilý je hudební přehrávač, mající seznamy skladeb, zobrazení dle alb, interpretů, žánrů, skladatelů, roků. Podstatné je u něj, že má ekvalizér, efekty, různé vizualizace a zobrazení obrázku alba.

Výrobce jako vždy myslí na podporu sociálních sítí, a to skrze složku IM s odkazem na Palringo a Yahoo!. Samostatně pak v menu je Facebook a Twitter. Nechybí přístup na YouTube (aplikace). Kalendář má synchronizaci s webovými účty či sociálními sítěmi, dále je zde kalkulačka s jednoduchými operacemi, záznamník s maximální délkou nahrávání 12 hodin, poznámky a úkoly. Hodiny mají funkce budíku, stopek a odpočítávače. K prohlížení obsahu telefonu slouží aplikace Moje soubory.

Datová výbava: Samsung ignoruje rychlá data

Telefon zvládá datové přenosy GPRS a EDGE, nicméně rychlejší 3G i HSPA přes operátora neumožňuje. To vidím v dnešní době za klíčový nedostatek telefonu. Částečně to sice nahradí bezdrátová technologie Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n, ale ta poměrně často hapruje s funkčností a nedokáže se připojit k sítím, ke kterým se jiné telefony běžně připojí. Přenos souborů na kratší vzdálenost či poslech hudby přes bezdrátová sluchátka obstará Bluetooth 2.1 s A2DP profilem. Přes USB 2.0 připojíme telefon k počítači. Aktualizace softwaru či přesun obsahu provádíme přes Samsung Kies (nutno stáhnout z webu výrobce) nebo přes prohlížeč souborů (vidíme paměť telefonu 115 MB i microSD kartu zvlášť).

Samsung implementoval webový prohlížeč Dolfin Browser 2.0, který nezobrazí flash, běžné stránky však zvládne vykreslit správně. Důležité je, že v nastavení lze definovat, zda používat data v zahraničí (datový roaming), čímž předejdete komplikacím s nežádoucím či nevědomím připojováním. Počítadlem datových paketů můžete sledovat, kolik jste prosurfovali dat. Trochu zvláštně mi zlobila Wi-Fi, která se na domácí síť s heslem nechtěla připojit a vždy po zadání správného hesla napsala hlášku „ověření se nezdařilo“, zatímco na jiné sítě se připojovala spolehlivě a rychle.

Závěr recenze Samsungu Star II

Samsung Star má konečně svého jmenného nástupce, model Star II (S5260), který splňuje vesměs očekávání. Vylepšen byl zásadním způsobem zevnějšek telefonu, který nyní působí daleko honosněji. Designér si dal práci. Na těle telefonu jsou osazeny standardní konektory na připojení 3,5 mm konektoru Jack a microUSB. Telefon má kvalitní výdrž.

Prostředí telefonu je moderní, s atributy OS Bada. Jeden velký prohřešek se udál v podpoře dat, kde výrobce opomenul 3G vč. HSPA. Náhrada bezdrátovou Wi-Fi je málo. Také fotoaparát zůstal na stejných 3,2 Mpx bez autofocusu. Od Samsungu je pěkné, že telefonu nasadil prodejní cenu na hranici tří tisíc korun a do budoucna se dá očekávat pokles tak o pětset korun. Pokud chcete udělat přítelkyni či manželce radost hezkým, módním a funkčně zdařilým telefonem, pak Samsung Star II může patřit mezi správnou volbu.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus elegantní zpracováníPlus chybí autofocus
Plus dotykový displejPlus QVGA video
Plus 3,5 mm konektor Jack
Plus Wi-Fi
Plus sociální sítě
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články