Mobilizujeme.cz

Recenze Xiaomi Redmi 4A: celkem příjemné překvapení

  |  7 komentářů  |  autor:

Často, když si čtu doporučení, který mobil vybrat v ceně do zhruba 6000 Kč, skloňuje se dokola Xiaomi. Že mobily této značky jsou vzhledem k ceně výkonné, že MIUI má spoustu užitečných funkcí a hodnocení na zbožových vyhledávačích tato tvrzení jedině potvrzují. Testované Redmi 4A má na Heuréce hodnocení 92 %, rád bych proto toto vysoké skóre v této recenzi potvrdil, nebo vyvrátil.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Málo se už ale mluví o tom, jak ojedinělým úkazem Xiaomi je. To, co na první pohled vypadá jako klasický Android, je ve skutečnosti stroj, který se zažitým zvyklostem vyhýbá – někdy v dobrém, někdy ve špatném.

Tím prvním, čím Redmi 4A zaujme, je jednoznačně cena. Tři tisíce a kousek, 2 GB RAM, to je jak splněné přání levných mobilů. A nemá smysl se tomu bránit, srovnání ceny a výkonu je impozantní. Neukvapujte se ale, ačkoli má být mobil chytrý, procesor a paměť k tomu nestačí.

Xiaomi Redmi 4A: specifikace

Konstrukce plast, 140 x 70 x 8,5 mm, 132 g
Displej 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systém MIUI 8 (postavené na Androidu 6.0)
Procesor 4 jádrový, 1,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 425
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk, f/2.2, PDAF + přední 5 Mpx
LTE 800, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, microUSB, Wi-Fi, GPS
Baterie 3120 mAh
Cena 3 890 Kč s DPH

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz.

Vzhled, konstrukce, design: plastové káčátko

Asi nemá cenu zastírat, že Redmi je tuctovka. Ten dojem si vytvoří během prvního kontaktu a s ubíhajícími dny se na tom nic nemění. Bílý obdélník s kulatými rohy bez špetky fantazie, kolikrát jsme to už viděli. Stranou zůstaly všechny módní výdobytky, jako jsou vypouklá skla, tenké rámečky nebo čtečky otisků, Xiaomi vše podřídilo funkci. Prakticky jediným, ne zcela typickým rysem, je doplnění neutrální barvy imitací kovu na bocích a zadní straně…

Nutno však říci, že ergonomii i zpracování by Redmi 4A mohlo vyučovat. Částečně je to dáno velikostí telefonu, ale faktorů napomáhajících pevnému i příjemnému stisku je mnohem víc. Třeba okraje displeje jsou ostřejší než vanička zadního krytu, takže do dlaně nic neřeže, ale zároveň se mají prsty oč zapřít. Klávesy ovládání jsou jednoduché, a pokud si zvyknete, kde je vypínač a že na hlasitost musíte palec narovnat o malinko víc, nespletete se a obě klávesy nahmatáte i poslepu. Bez vrzání.

Jak ale telefon otáčím v ruce, zjišťuji, že na něm jinak není moc co zkoumat. Šuplíček na levém boku je připraven buď na kombinaci SIMky a paměťovky nebo dvě telefonní čísla, na spodní straně připojíte starší microUSB kabel. O to víc pak překvapí infraport vedle sluchátkového jacku. A funguje! I průvodce sloužící k naučení příkazů je intuitivní: namíříte infraport na televizi a držíte, dokud TV nezareaguje. Takto projdete tři nebo čtyři povely a Xiaomi pozná, kterou televizi používáte.

Pokud se budu věnovat detailům, stojí za pozornost, že hlasitý reproduktor na zadní straně je podepřen malinkým trnem – jakmile ale telefon položíte na měkčí povrch, vyzvánění (bez překvapení) ztichne. Kvalita jeho produkce však stačí akorát na vyzvánění, ani poslech audioknih nebyl dvakrát příjemný. Řeči nebylo příliš dobře rozumět, jako kdyby postrádala přesnou artikulaci a frekvence tónů byly z obou stran ochuzeny. Rovněž fotoaparát je zarovnaný s plochou zad mobilu, v případě čočky se ale jedná o jednoznačné plus.

Co dál? Snad jen přední strana. Na to, že na ni budete koukat většinu času, se příliš nepovedla, respektive není na ní nic k vidění. Nad displejem kamerka, senzor přiblížení a okolního světla a sluchátko, pod ním tři navigační tlačítka. Bohužel jim chybí podsvícení. Ve dne to není problém, orientaci displeje zjistíte podle černých teček okolo reproduktoru, v noci ale stříbrný potisk nestačí. Jen v případě připojení nabíječky pomůže ukrytá notifikační dioda. Čtečka otisků prstů chybí.

Naproti tomu musím respektovat, že Redmi 4A je levný telefon a jako takovému proto nemůžu říci křivého slova. Neohromí, ale nevidím jedinou výraznou hardwarovou slabinu, kvůli které by fungoval špatně.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Uživatelé Galaxy S8 a S8+ hlásí problémy s bezdrátovým nabíjením

Uživatelé Galaxy S8 a S8+ hlásí problémy s bezdrátovým nabíjením

DNES  |    |  2 komentáře

Samsung již jeden problém se Samsungem Galaxy S8 a S8+ řešit musel: konkrétně šlo o červený nádech obsahu zobrazovaného na…

Letos budou hned tři Google Pixely, všechny se Snapdragonem 835

Letos budou hned tři Google Pixely, všechny se Snapdragonem 835

DNES  |    |  diskuze (1)

Je všeobecně známo, že Google každoročně uvádí nové telefony s Androidem, počet těchto zařízení se však čas od času liší. V uplynulých…

iPhone 8 se kvůli čtečce integrované do displeje zřejmě opozdí

iPhone 8 se kvůli čtečce integrované do displeje zřejmě opozdí

DNES  |    |  3 komentáře

V září se od Applu čekají velké věci. Samozřejmé je představení mezigeneračních iPhonů 7S a 7S Plus, ale také představení jubilejního…

Mobilní zobrazení