Budete po něm toužit, nebo jím budete opovrhovat. Samsung Galaxy Mega 6.3. Obří smartphone není rozhodně pro každého. Dnešní recenze vám napoví, jestli jste pro tento smartphone tím pravým. A on pro vás.
Když Samsung oznámil telefony Galaxy Mega 5.8 a 6.3, nepřekvapilo mě to. Tento jihokorejský výrobce, pokud se na jeho produktovou řadu Galaxy podíváme podrobněji, nabízí totiž opravdu pro každého něco. Kdo chce malý a levný mobil, koupí si Pocket nebo Mini, kdo chce nižší střední třídu, tedy za rozumné peníze použitelný mobil, koupí si Galaxy Ace, případně S III mini. Zájemci o vyšší střední třídu mají možnost zakoupit Galaxy S III a ti, co chtějí absolutní vrchol nabídky, sáhnout po Galaxy S4. Ale co když potřebujeme z libovolného důvodu mobil odolný? Není problém, stačí koupit Galaxy XCover, to v případě, že nechcete high-end, případně si počkat na S4 Active, to když ten high-end v odolném balení potřebujete. Co chybí? Série Galaxy Note. Ano, ta s tím dotykovým perem. Mobil pro všechny, kteří sice chtějí maximum toho, co lze od výrobce v daný čas koupit, ale s nějakou tou přidanou hodnotou. Dotykové pero či velká obrazovka si získala nejednoho zákazníka. Snad poslední mutace rodiny Galaxy, která Samsungu chyběla, byl mobil s velkou obrazovkou, ale bez špičkových součástek, tedy i s nižší cenou. Vlastně. Ona ta obrazovka velká není. Je obří. Je Mega..
Po hardwarové stránce Samsung Galaxy Mega opravdu na titul “Nejvíce nabušený smartphone široko daleko a v přilehlém vesmíru” aspirovat nebude. Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, kterému sekunduje grafický čip Adreno 305. Výrobce mobilu dal do vínku taktéž 1,5 GB operační paměti RAM a v případě testovaného kousku taktéž 8 GB vnitřního úložiště. Respektive, 4,78 GB vnitřního úložiště. Zbytek zabírá systém. Tuto skrovnou kapacitu lze ale rozšířit pomocí microSD karet, a to až do kapacity 64 GB. Displej, který dosahuje úhlopříčky 6,3 palce, disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů, tedy na dané úhlopříčce jemnosti 233 ppi.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Samsung Galaxy Mega objednat.
Rozměry | 168 x 88 x 8 mm |
---|---|
Hmotnost | 199 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), PLS, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 233 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 6,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400, grafika Adreno 305 1,5 GB RAM, vnitřní paměť 8/16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + TouchWiz UX |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, červen 2013 |
Takhle mobil popsalo několik lidí nezávisle na sobě, kterým jsem do ruky Galaxy Mega půjčil. A mají pravdu. Po stránce designu se totiž od S4 liší model Mega pramálo. Stejné linky, stejně zkosené boky, stejná textura jak zad, tak předního překrytu. Vše je vůči S4 stejné, pouze větší. Galaxy Mega se tak hrdě hlásí k designu, který Samsung představil tento rok a který odkazuje na aktuální vlajkovou loď výrobce.
Rozměry telefonu jsou 168 x 88 x 8 mm a hmotnost činí 199 gramů. Baterie je v přístroji umístěná spíše níže, tudíž mobil v ruce dobře drží, v rámci své velikosti. Tendenci klouzat nemá, tak jako se překlápět. S ohledem na velikost lze říct, že se drží dobře. Hodně tomu pomáhají boky přístroje, které jsou vůči přední a zadní části zkosené a prsty tak nachází potřebnou oporu. Mega se tváří, stejně jako Galaxy S4, že má boky kovové, jedná se ale o plast. Ten je na druhou stranu zpracován na jedničku a obecně není konstrukci téměř co vytknout.
Pokud se podíváme na Galaxy Mega detailněji, tak nad displejem, kromě výdechu reproduktoru, najdeme samozřejmě nápis “Samsung”, nezbytný senzor přiblížení a čidlo okolního osvětlení. Nechybí taktéž kamerka dosahující rozlišení 1,9 Mpx, která je určená primárně pro videohovory. Pod displejem je uprostřed umístěná hardwarová klávesa pro návrat na hlavní obrazovku či pro vyvolání multitaskingu, vlevo vedle ní je senzor kontextového menu a vpravo senzor pro návrat o krok zpět. Samsung má takto rozložené ovládací prvky na všech svých telefonech, od absolutního základu, až po vrchol nabídky. Pokud jste tedy již nějaký ten Galaxy mobil od Samsungu měli, budete s ovládáním jako doma.
Levý bok obsahuje kolébku hlasitosti, která velmi mírně vyčnívá a tudíž jí lze dobře nahmatat. Pravý bok nese klávesu zámku displeje, která je ale téměř zarovnaná s okolní, povrchem a její stisk není tak jistý jako u kolébky pro hlasitost. Navíc, pokud klávesu pro vypnutí displeje zmáčknete příliš na kraji, nereaguje. Nejistého pocitu ohledně aktivace telefonu jsem se nemohl zbavit po celou dobu testování. Horní hrana telefonu nese zdířku pro připojení sluchátek, druhý mikrofon pro potlačení okolního šumu a infračervený senzor pro ovládání domácích spotřebičů.
Spodní hrana hostí pouze microUSB konektor, který slouží k nabíjení i datové komunikaci. Zadní kryt na sobě nese opět, kromě loga výrobce, taktéž výdech reproduktoru a najdeme zde také kameru. Výdech reproduktoru je krytý pro Samsung typickým výstupkem, který nedovolí mobilu, aby svým tělem reproduktor při položení na stůl zalehnul a tím pádem je zvuk vyzvánění stále slyšet.
Pokud sundáme zadní kryt, který je vyroben z velmi pružného plastu, najdeme uvnitř přístroje baterii o kapacitě 3.200 mAh a sloty na microSD a microSIM karty. Umístění obou karet je přísně logické. MicroSD je přístupná i bez potřeby výměny baterie a lze jí tedy vyjmout za chodu, microSIM bez vyjmutí baterie nevyndáte.
Baterie, kterou najdete v Galaxy Mega, má kapacitu, jak jsem zmínil v předešlé kapitole, 3.200 mAh. Tato hodnota je výborná a co se týká výdrže na jedno nabití, zcela se odráží do reálného použití. Kromě Samsungu Galaxy Note II jsem se zatím nesetkal s přístrojem, který by mi vydržel při mém běžném používání dva dny, navíc bez nočního vypnutí. Je sice pravda, že druhý den, když jsem se vrátil ve dvě v noci domů, měla baterie 2 procenta. Přesto, nebo spíše právě proto, jsem byl s výdrží spokojený.
Během obou dnů jsem normálně telefonoval, psal SMS, přijímal emaily. Wi-Fi modul jsem měl vypnutý pouze pár hodin, jinak byl stále zapnutý, ať jsem signál měl nebo ne. Data jsem nevypínal vůbec. V rámci těchto dvou dnů se našel čas i na krátkou herní pauzu a oba dny jsem aktivně poslouchal hudbu. Přesto mi mobil vydržel oba dny bez problémů a baterie se odporoučela poté až pozdě v noci. Pokud budete vypínat data a Wi-Fi, myslím si, že reálně není problém s Galaxy Mega dosáhnout 3, v krajním případě i 4 dny na jedno nabití.
Zklamán jsem naopak zůstal při měření času, jak dlouho dokáže mobil přehrávat filmy. Film v HD 720p o velikosti necelých 4 GB vydržel Galaxy Mega nonstop přehrávat pouze necelých 7 hodin. Telefony s podstatně menší kapacitou baterie dokážou filmy přehrávat někdy i déle, u Galaxy Mega se tak projevuje vyšší spotřeba displeje díky jeho velikosti a použití slabšího procesoru, který je při přehrávání více vytížen a tudíž má v daný čas aktuálně vyšší spotřebu.
Displej je jedna z věcí, která na Galaxy Mega zaujme téměř každého. V momentě, kdy se rozzáří, vypadá mobil jako menší portál do jiné dimenze. Můj Google Nexus 4 vedle něj vypadá jako chudý příbuzný. Displej u Galaxy Mega má úhlopříčku 6,3 palce a dosahuje HD rozlišení 1280 x 720 pixelů. Jemnost displeje se zastavila na hodnotě 233 ppi a i když zdaleka nedosahuje hodnot vlajkových lodí jednotlivých výrobců, při běžném použití jej mohu směle označit jako dostatečně jemný. Panel není Super AMOLED, ani IPS, ale jedná se o PLS zobrazovač. Pozorovací úhly jsou zcela dostatečné a mírného ztmavnutí se dočkáte až při opravdu ostrém úhlu při pohledu z boku. Pohled z horní či spodní hrany barvám problém nečiní. Displej barvy navíc zobrazuje velmi věrně a taktéž svítivost je na velice dobré úrovni. Ani během jasného dne jsem neměl s čitelností vážnější problém.
Ovládání je klasické, jaké známe z ostatních Samsungů. Středová hardwarová klávesa pod displejem slouží kromě návratu na hlavní obrazovku taktéž k vyvolání oken multitaskingu, a to tak, že se podrží delší dobu. Navíc, Samsung do této obrazovky přidal tři ikony, kdy jedna odkazuje na vyhledávání Google, druhá na správce paměti a třetí vymaže všechny aktuálně běžící aplikace. Levá senzorová klávesa kromě kontextového menu umí při dlouhém podržení přesměrovat přímo do vyhledávání Google a pravá senzorová klávesa, kromě klasického vrácení o úroveň zpět, zobrazí při dlouhém podržení ouško na kraji displeje, pro aktivaci multi-window módu. Jinak řečeno, aktivuje či deaktivuje schopnost použití dvou oken na obrazovce.
Prostředí telefonu je u Samsungu prezentováno nadstavbou Androidu TouchWiz UX. Jedná se tedy o stejné prostředí, které najdeme u Galaxy S4, a které se v různých verzích objevilo ve všech moderních smartphonech od Samsungu, tedy těch, které používají Android. V základu je tak hlavní obrazovka rozdělená na 5 ploch, jejichž počet můžete měnit od minimální jedné plochy až po maximálních sedm. Libovolnou plochu lze zvolit jako domovskou, tedy označit si vybranou, na kterou vás vždy vrátí Home klávesa pod displejem. Ve spodní části obrazovek si lze umístit 4 vybrané aplikace, včetně vytvořených adresářů. Narozdíl od většiny konkurentů zachovává Galaxy Mega i u těchto ikon ve spodní části telefonu stále popisy.
Přechod mezi plochami je většinou zcela plynulý, pouze pokud vyskočíte z nějaké aplikace, může být na pár chvil znát jistá trhanost pohybu. Mřížka aplikací na ploše je 5×5, což je více než je u Androidu zvykem, velký displej je tak tedy rozumně využit. Pokud vstoupíme do menu aplikací, mřížka se změní na 6×4. Přímo z menu aplikací lze vstoupit ikonou při horní hraně přístroje do menu Nástrojů, což není nic jiného než widgety. Narozdíl od čistého Androidu se tak k widgetům nedostanete posouváním aplikací až na konec, ale je nutno je zobrazit takto zvlášť. Pro většinu lidí bude asi tento systém přehlednější. Šikovná je taktéž šipka v pravém horním rohu nad aplikacemi, která po stisku zobrazí pouze stažené aplikace. Navíc, pokud z menu aplikací vyskočíte a poté se sem vrátíte, mobil vždy zobrazí vše tak, jak jste naposledy zanechali. Třeba právě pouze stažené aplikace. Šikovné.
Pokud se vrátíme zpět na plochu, najdeme nad ní samozřejmě ještě notifikační lištu. Ta po stažení kromě pásu rychlých přepínačů zobrazuje lištu pro nastavení jasu a poté samozřejmě veškeré notifikace. Pokud lištu pro nastavení jasu nebudete využívat, lze jí v nastavení vypnout a v notifikační liště tak získáte více místa. Pás s rychlými zástupci je velice obsáhlý a kromě klasických přepínačů jako je Wi-Fi, GPS, rotace displeje či Bluetooth, zde najdeme možnost zapnout či vypnout S Beam, NFC, režim vozidlo či Chytrý pohotovostní stav. Navíc lze přepínače zobrazit všechny najednou, což zvyšuje jejich přehlednost. A pokud k tomu připočtete možnost si v nastavení měnit pořadí jednotlivých zástupců, máme před sebou notifikační lištu par excelence.
Samsung navíc do prostředí svých vyšších modelů s větším displejem přidává možnost mít na displeji dvě souběžně okna najednou. Po podržení šipky zpět, případně aktivace této funkce z pásu rychlých přepínačů, se na straně mobilu zobrazí malé ouško, které po vytažení zobrazuje pás aplikací, které lze takto používat. Z toho plyne skutečnost, že ne každá aplikace může pracovat v tomto “Multi-Windows” módu, na druhou stranu, aplikací je dost a své využití tato funkčnost mít může. Dvě okna vedle sebe lze navíc zmenšovat či zvětšovat, vždy na úkor toho druhého, či je jednoduše přehazovat. Osobně neznám moc lidí, kteří by tuto funkci používali, byť vlastní adekvátní mobil, to nicméně nemění nic na faktu, že hodit se může a až jí budete potřebovat, prostě jí zde naleznete.
Tyto dvě části jsou u Samsungu tradičně na vysoké úrovni. Telefonní seznam je vyveden v příjemné černé barvě, ani v tmavém prostředí tedy ostré barvy neřežou do očí. Seznam je rozdělen na čtyři hlavní karty, kdy první je klasický číselník, druhá zobrazuje skupiny, třetí oblíbené uživatele a poslední kontakty. Číselník umí vyhledávat ve jménech a příjmení, firmu a další poznámky již nezvládá. Oblíbené skupiny bohužel na prvním místě zobrazují, bez možnosti změny, skupiny integrované v telefonu. Tyto skupiny nelze ani odebrat, ani jim určit pořadí. Pokud tedy stejně jako já používáte skupiny hlavně v rámci svého Google účtu, najdete je až na konci a vždy je nutné se dostat přes prázdné skupiny v mobilu. Oblíbené kontakty lze naopak zobrazit buď jako mřížku, kdy je viditelných 12 kontaktů, nebo jako seznam, kdy je viditelných 11 vašich oblíbenců.
Samotné kontakty jsou řazeny dle vašeho uvážení, tedy buď dle jména, či dle příjmení, jak je u Androidu dobrým zvykem. Vyhledávat můžete buď zadáním jména, příjmení, firmy nebo poznámky přímo ve vyhledávacím poli, případně můžete prstem přejíždět abecedu v pravé části displeje a tím rychle přeskakovat po jednotlivých počátečních písmenech. Pokud ale bez přerušení stisku displeje posunete prst více doleva, vyhledávání se zúží pouze v rámci daného písmena. Lze tedy vyhledávat tažením prstu pouze v rámci písmenka K, pokud tam máte spousty kontaktů. Tuto funkci, pokud mě paměť neklame, nemá žádný z konkurentů, přitom je velmi dobře využitelná.
Taktéž zde najdeme možnost po přejetí daného kontaktu z prava do leva rovnou psát SMS, či při obráceném pohybu prstem po displeji, rovnou daný kontakt zavolat. Taktéž se jedná o velice návykovou funkci a opět jí naleznete pouze u značky Samsung. V aplikaci Telefon, kromě klávesnice na vytáčení, najdeme navíc ještě tzv. Protokoly, kde nalezneme veškeré zmeškané, vytočené či přijaté hovory. Vše jasně oddělené barevnými šipkami, navíc s možností si nastavit, aby se zobrazovaly třeba pouze odmítnuté hovory, či pouze přijaté zprávy.
Když už jsme u těch zpráv, tak ty jsou, stejně jako telefonní seznam, vyvedené v černé barvě. Samozřejmě se řadí do konverzací, kde lze jednotlivá vlákna mazat, či si zvolit pouze jednu zprávu v rámci vlákna a smazat pouze tuto vybranou. Do zpráv lze přidávat jednoduše smajlíky, které má Galaxy Mega předdefinované, či zprávy přeložit pomocí integrované aplikace S překladač. Samozřejmostí jsou doručenky, které se nepřijímají nesmyslně jako samostatné zprávy, ale jako oznámení do notifikační lišty. Ve zprávách najdeme taktéž vyhledávání, a to ve všech vláknech, mobil navíc hledané slovo zvýrazní a zpřístupní pouze ty zprávy, které jej obsahují. K telefonování a psaní zpráv na Galaxy Mega nemám tedy větších výhrad. Dobrému pocitu pomáhá taktéž klávesnice pro vytáčení čísel, kterou si, stejně jako na Galaxy Note II, můžete zmenšit a vložit jí k libovolné straně displeje. Jste tím pádem díky tomu schopni vytočit telefonní číslo pouze jednou rukou i při použití takto velkého telefonu, jako je Galaxy Mega.
Hudební přehrávač je stejný jako ten v Samsungu Galaxy S4. Kromě zobrazení jednotlivých skladeb tedy umožňuje zobrazit seznamy skladeb, kde najdeme kromě oblíbeného seznamu, taktéž seznam nejčastěji přehrávaných či posledních přidaných písní. Najdeme zde taktéž možnost nechat si zobrazit pouze alba nebo interprety. Potěší určitě schopnost přehrávače procházet adresářovou strukturu, byť pouze tu v adresáři /Music.
Specialitou Samsungu je tzv. Hudební ráj, kde máte k dispozici čtverec, u kterého každá hrana znamená jinou náladu písní. Horní hrana je Vzrušující, spodní Klidná, levá Vášnivá a pravá Veselá. Čtverec je následně složen z menších čtverců 5×5 a dle toho, jaké z nich označíte a jak moc se bude blížit výše vypsaným náladám, bude Galaxy Mega vybírat písně, které bude pouštět. Občas se taková selekce písní, pokud chce člověk lenošit, může hodit.
Čistota zvuku je u Galaxy Mega dostatečná, tak jako jeho hudební výkon. Pokud připojíte kvalitní sluchátka, je zvuk dostatečně prokreslený a hutný. V rámci nastavení hudebního přehrávače najdete totiž nejenom ekvalizér, ale též funkci Adapt Sound, kdy se pomocí kalibrace zvuku přizpůsobí hudební výstup na míru vašemu sluchu. Potěší určitě taktéž tzv. Chytrá hlasitost, kdy mobil nastaví hlasitost všech písní na stejnou úroveň.
Videopřehrávač vyniká podporou DivX a XviD certifikací, díky čemuž je poměrně schopný. Nicméně to, co v době Samsungu Galaxy S1 vypadalo jako fantastická výhoda, se dnes již ztrácí. Díky této podpoře totiž mobil dokáže sice přehrát více videí než většina konkurence, na plnohodnotný zážitek z filmů to ale nestačí a rozměrnější (datově) videa třeba přehrává pouze bez zvuku. Po instalaci MX Playeru jsem tento problém nepozoroval a z Galaxy Mega se stal, z hlediska displeje a schopnosti přehrávat většinu videosouborů, ultimátní přehrávač seriálů a filmů. Obrazovka se totiž vážně povedla a sledovat film ve vysokém rozlišení je na úhlopříčce Galaxy Mega opravdu příjemné.
Během testování jsem na něm takto shlédl několik filmů a vždy bez jediného problému. Přístroj dokáže přehrávat dokonce i Full HD filmy, přičemž největší, který mi bez problémů zvládnul, byl MKV soubor o velikosti 11 GB. 19 GB velký film ve Full HD pro něj ale byl již velké sousto, docházelo k občasnému trhání obrazu a já byl ten den bez Star Wars. Osobně ale nepředpokládám, že by si většina uživatelů do mobilu nahrávala filmy o velikosti téměř 20 GB. Na to je i 64 GB microSD karta příliš malá. Co u filmů zamrzí, je nižší výdrž, než by mohla kapacita baterie, tedy 3.200 mAh, evokovat. Při nastavení jasu na 75 procent mobil umřel po necelých 7 hodinách přehrávání. Galaxy S4 s menší kapacitou nabídne delší dobu. Zde se projevuje, jak jsem uvedl v kapitole o baterii, velký rozměr displeje a slabší procesor. Pokud tedy neplánujete Galaxy Mega používat jako filmový přehrávač na cestách trvajících hodiny a hodiny, ale naopak rádi sledujete filmy cestou do práce, či když máte chvíli klidu, mohu na sledování filmů a seriálů Galaxy Mega pouze a jenom doporučit.
Fotoaparát je z hlediska ovládání identický s tím v Samsungu Galaxy S4. Na pravé straně tedy nalezneme kromě spouště fotoaparátu taktéž klávesu pro aktivaci videa a volič režimů. Režimy zde najdeme z větší části stejné jako u S4, tedy nechybí Panoráma, HDR, Nejlepší fotografie či Sport. Co zde ale již nenajdeme, je Akční snímek, Animovaná fotografie či Guma. Ovládání je díky identickému rozložení ovládacích prvků stejné a stejně jako u Galaxy S4 si musím postěžovat na zbytečně schované základní funkce jako je blesk či časovač spouště za ikonou ozubeného kolečka. To se totiž musí nejdříve zmáčknout a až poté se objeví ikony těchto funkcí. Považuji to za zbytečně zdlouhavé. A to nemluvím o možnosti změnit velikost snímku, měření ISO či vyvážení bílé. Pro tyto funkce musíte již do vnořené tabulky nastavení, navíc nastavení ISO je v záložce s fotoaparátem, vyvážení bílé pro změnu v globálním nastavení. Logika je tu evidentně za nepřítele. Nové prostředí fotoaparátu navíc neumožňuje vzít libovolnou funkci a vytvořit jí rychlého zástupce přímo na obrazovce, tak jako to uměly starší modely. Z hlediska ovládání tedy hodnotím nové prostředí, které Samsung postupně nasazuje u všech svých novinek, jako zbytečně komplikované.
Kvalita fotografií neohromí. Galaxy Mega disponuje 8 Mpx snímačem s autofocusem a přisvětlovací LED diodou, což jsou dnes zcela průměrné hodnoty. Taková je i kvalita samotných fotografií. Galaxy Mega mě sice překvapil relativně slušnou drobnokresbou, takže i vzdálenější objekty mají určitou míru detailů. Na velké výřezy to ale nebude, protože snímky trpí na ustřelené pixely. Navíc, fotoaparát má problém se zvýšenou mírou šumu ve snímcích. Jako klasické “hele vyfoť to, dělej…” se to hodí, jako přístroj na focení rodinných věcí moc ne. Čím ale Galaxy Mega překvapil je video. Málokdy je na mobilu vidět takto plynulé video, objekty nedoskakují, zvuk je na mobil dostatečně hlasitý a ani autofocus téměř s obrazem nepulzuje. I když video nemá špičkově ostrou kresbu jako videokamery, což od něj ani nikdo neočekává, je překvapivě použitelné.
Samsung se vždy snaží v rámci svých telefonů přinést něco navíc a nejinak je tomu i u Galaxy Mega. V telefonu tak najdeme u Samsungu již klasickou aplikaci S poznámka, která slouží k psaní krátkých poznámek. Navíc ale umožňuje do poznámek malovat. Každou poznámku lze samozřejmě sdílet dále pomocí emailu apod.
Dále v Galaxy Mega najdeme S překladač, který umí v reálném čase překládat konverzaci dvou lidí, pouze je nutné nejdříve stáhnout slovníky s daným jazykem. Aplikace funguje překvapivě dobře, pouze musíte jasně vyslovovat.
Dále zde najdeme S Voice, tedy aplikaci, která umožňuje ovládání mobilu hlasem. Bohužel češtinu zde nehledejte, pokud ale umí anglicky, lze mobilu spousty funkcí pouze oznámit hlasem a budou obratem provedeny.
Záznamník je klasický diktafon.
Velice zajímavá je funkce Group Play, která umožňuje v reálném čase sdílet s kompatibilními telefony hudbu, dokumenty či obrázky. V praxi to vypadá tak, že na jednom zařízení spustíte písničku a po spárování pomocí NFC začne hrát i na dalších. Není tedy problém mít puštěné třeba 3 Galaxy Mega a 2 Galaxy S4 a na všech bude hrát stejná píseň. Stejně funguje sdílení obrázků, kdy na jedno zařízení můžete obrázky posouvat, malovat do nich apod. a v reálném čase se vám zobrazuje identický snímek na všech ostatních spárovaných Galaxy zařízeních.
Jak jsme si již řekli, Samsung Galaxy Mega neobsahuje žádný výkonný hardware, nicméně pro běžné použití je zcela dostačující. Výrobce mobil evidentně necílil na hráče, ale spíše na lidi, kteří potřebují dlouhou výdrž, rádi koukají na video, často používají internet a vůbec, využívají mobil spíše jako multimediální centrum v kapse, než jako přenosnou herní konzoly. Tomu odpovídá použitý procesor Qualcomm Snapdragon 400, který je taktovaný na vysokých 1,7 GHz, což je mimochodem maximum, kterého je tento procesor schopný dosáhnout. Procesoru sekunduje grafický čip Adreno 305 a 1,5 GB operační paměti RAM. Zaměření, které jsem vypsal výše, odpovídají jak takt procesoru, tak dostatečně velká operační paměť.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Samsung Galaxy S4 | 1935 b |
Samsung Galaxy Mega | 1957 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Samsung Galaxy S II | 1552 b |
Huawei Ascend D2 | 1426 b |
LG Nexus 4 | 1280 b |
V rámci Vellamo HTML5 testu od Qualcommu dopadl Galaxy Mega na výbornou. Před něj se de-facto dostaly pouze ty nejlepší přístroje na trhu, naopak nechává za sebou jak Note II, tak i Galaxy S III, z konkurenčních značek se mu nejblíže přiblížil Sony Xperia T. Moje zkušenosti odpovídají výsledku. Prohlížení internetu je za všech okolností zcela bezproblémové.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem Samsung Galaxy Mega vybral Samsung Galaxy Note II, ve stejné cenové kategorii prodávaný Google Nexus 4 a taktéž za velmi podobné peníze Huawei Ascend D2
GPU Mark ukazuje na sílu grafického akcelerátoru Galaxy Mega v nízkém rozlišení. Pro srovnání jsem do grafu zařadil Google Nexus 4, který je jedním z nejsilnějších zařízení na trhu. Galaxy Mega mu přesto na nízké detaily zdatně sekunduje. Velké propady u něj začínají až se zvyšováním nároků na 3D grafiku. Ve všech případech je každopádně výkonnější jak Galaxy Note II, byť v náročných scénách o pověstný fous.
Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.
Graf průběhu FPS napříč rozlišením potvrzuje výsledky předchozí tabulky. Galaxy Mega je na nízké detaily (a nízké rozlišení) velice silným zařízením. Zde se ukazuje, že mu ale rychle dochází dech, jak se zvyšují nároky. 40% ztráty výkonu při přechodu z nízkého rozlišení na střední je hodně. Při HD rozlišení se Galaxy Mega dostává na úroveň Galaxy Note II. Stále ale disponuje podstatně vyšším výkonem než Ascend D2, který je po výkonové stránce pro výrobce problém.
3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Samsung Galaxy S4, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
3D Mark opět potvrzuje výše prezentované výsledky. Galaxy Mega v 720p testu Ice Storm deklasoval nejenom Ascend D2, ale i Note II. Jak se ale zvedla kvalita textur a rozlišení na 1080p, nastává obrovský výkonnostní propad o hrozivých 48%. Ascend D2 sice vykázal ztrátu ještě větší, 52% je tuším “rekord” ztráty výkonu, přesto je evidentní, že se Galaxy Mega nehodí na pokročilé hry.
Výkonostní testy ukázaly to, na co jsem poukázal už v prvním pohledu Galaxy Mega. Mobil je díky grafické jednotce Adreno 305 vhodný spíše na méně náročné hry jako je třeba Carmagedon, Asphalt série, či jednoduché 3D hry jako je třeba Temple Run. Ale již třeba v herně jednoduché arkádě Beach Buggy chybí efekty stříkající vody, dynamické stíny, vyhlazování hran, dynamická hladina vody apod. Stejně osekané čekejte náročné hry typu Real Racing 3 (chybí dynamické stíny kokpitu, odrazy v zrcátkách, jsou zjednodušené odrazy na kapotách vozů apod.) či v Modern Combat 4: Zero Hour (chybí dynamická hladina vody, chybí post process efekty či drobné objekty na pozadí apod.). Všechny tyto hry jsou na Galaxy Mega hratelné, nicméně do budoucna lze očekávat více omezení. Pokud ale nejste hráč, nemusí vás toto trápit a pokud by přeci jenom došlo na nějaké jednoduší hry, tak 2D tituly zvládá Galaxy Mega zcela bez problémů.
Co se týká dat, nelze Galaxy Mega moc vyčítat. Najdeme zde veškeré běžné bezdrátové technologie, tedy Wi-Fi ve verzích a/b/g/n/ a dokonce i ac. Bluetooth je zastoupen ve verzi 4.0, samozřejmě zde najdeme přítomnost GPS a GLONASS čipu pro navigaci, NFC či podporu MHL. V rámci Wi-Fi lze vytvářet Wi-Fi hotspoty. Taktéž LTE nebylo opomenuto a najdeme jej zde ve verzi Cat3, tedy 50 Mbps upload a 100 Mbps download.
Kalendář je zastoupen u Samsungu již tradičně S Plánovačem. Ten dokáže zobrazovat roční, měsíční, týdenní a denní náhled. Nechybí ani seznam schůzek či úkolovník. Z hlediska použití se jedná o klasický Android kalendář, Samsung jej ale převlékl do příjemného grafického kabátku a naučil jej pár věcí navíc. K jednotlivým schůzkám lze třeba přidávat různé “nálepky”, tedy obrázky, které mají danou schůzku již na první pohled odlišit. Pokud toto ale budete dělat pravidelně, stane se měsíční pohled, pro samé barevné malůvky, až nepřehledným. Týdenní náhled zobrazuje pouze 10-ti hodinový časový interval a u takto velkého displeje se jedná o trestuhodné plýtvání místem. Nevyhnete se tedy nepřehlednému šoupání náhledem nahoru a dolů, jestli náhodou není schovaná mimo zobrazený čas další schůzka. Denní náhled je identický s tím týdenním, pouze zobrazuje, dle svého názvu, jeden den. Naopak seznam schůzek je přehledný a potěší barevně odlišené kalendáře, které odpovídá vašemu Google kalendáři. Samsung je jeden z mála výrobců, kteří do svého kalendáře integrují i úkolovník. Bohužel, není synchronizaovaný s těmi v rámci Google účtu. Takže, sice potěší, ale synchronizace by jim neuškodila.
Pro koho je vlastně určen Galaxy Mega? Telefon svým výkonem balancuje na hraně rok starých modelů, přitom ale nabízí největší displej ve své kategorii a nejenom vzhledem se hlásí do roku 2013. Silná baterie vydrží s přehledem náročný pracovní den, tak jako několik dní střídmého používání. Pokud tedy hry na mobilu nejsou pro vás tím pravým ořechovým a jde vám především o multimédia s důrazem na velikost obrazovky pro prohlížení fotografií či sledování videa, je Galaxy Mega tím pravým, co jste hledali. Pokud budete chtít od mobilu kromě obří obrazovky taktéž maximální výkon a rozlišení displeje, budete si muset počkat na Samsung Galaxy Note III a k tomu přišetřit nějakou tu tisícovku navíc. Samsung Galaxy Mega je tu ale především pro ty, kteří si již zvykli na velký displej a kteří od mobilu chtějí hlavně obří obrazovku.
Na druhou stranu, Galaxy Mega není smartphone rozhodně pro každého. Svojí hmotností a velikostí může v létě dělat problémy v lehkých plátěných kalhotách, tak jako v drobnějších prstech nejednoho z nás. Tohle už není o kompromisu, tohle je především o velikosti. Buď obří smartphone chcete a nic nebude překážkou, nebo je už příliš velký. Nic mezitím. Zde si musí každý vybrat sám. Své místo na slunci si ale rozhodně Galaxy Mega najde.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
obří displej | vyšší hmotnost |
svižná práce s internetem | slabší 3D výkon |
skvělý na přehrávání filmů | |
špičková pohotovostní výdrž |
Budete po něm toužit, nebo jím budete opovrhovat. Samsung Galaxy Mega 6.3. Obří smartphone není rozhodně pro každého. Dnešní recenze vám napoví, jestli jste pro tento smartphone tím pravým. A on pro vás.
Když Samsung oznámil telefony Galaxy Mega 5.8 a 6.3, nepřekvapilo mě to. Tento jihokorejský výrobce, pokud se na jeho produktovou řadu Galaxy podíváme podrobněji, nabízí totiž opravdu pro každého něco. Kdo chce malý a levný mobil, koupí si Pocket nebo Mini, kdo chce nižší střední třídu, tedy za rozumné peníze použitelný mobil, koupí si Galaxy Ace, případně S III mini. Zájemci o vyšší střední třídu mají možnost zakoupit Galaxy S III a ti, co chtějí absolutní vrchol nabídky, sáhnout po Galaxy S4. Ale co když potřebujeme z libovolného důvodu mobil odolný? Není problém, stačí koupit Galaxy XCover, to v případě, že nechcete high-end, případně si počkat na S4 Active, to když ten high-end v odolném balení potřebujete. Co chybí? Série Galaxy Note. Ano, ta s tím dotykovým perem. Mobil pro všechny, kteří sice chtějí maximum toho, co lze od výrobce v daný čas koupit, ale s nějakou tou přidanou hodnotou. Dotykové pero či velká obrazovka si získala nejednoho zákazníka. Snad poslední mutace rodiny Galaxy, která Samsungu chyběla, byl mobil s velkou obrazovkou, ale bez špičkových součástek, tedy i s nižší cenou. Vlastně. Ona ta obrazovka velká není. Je obří. Je Mega..
Po hardwarové stránce Samsung Galaxy Mega opravdu na titul “Nejvíce nabušený smartphone široko daleko a v přilehlém vesmíru” aspirovat nebude. Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, kterému sekunduje grafický čip Adreno 305. Výrobce mobilu dal do vínku taktéž 1,5 GB operační paměti RAM a v případě testovaného kousku taktéž 8 GB vnitřního úložiště. Respektive, 4,78 GB vnitřního úložiště. Zbytek zabírá systém. Tuto skrovnou kapacitu lze ale rozšířit pomocí microSD karet, a to až do kapacity 64 GB. Displej, který dosahuje úhlopříčky 6,3 palce, disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů, tedy na dané úhlopříčce jemnosti 233 ppi.
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete Samsung Galaxy Mega objednat.
Rozměry | 168 x 88 x 8 mm |
---|---|
Hmotnost | 199 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), PLS, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 233 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 6,3“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,7 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400, grafika Adreno 305 1,5 GB RAM, vnitřní paměť 8/16 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB) |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean + TouchWiz UX |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, červen 2013 |
Takhle mobil popsalo několik lidí nezávisle na sobě, kterým jsem do ruky Galaxy Mega půjčil. A mají pravdu. Po stránce designu se totiž od S4 liší model Mega pramálo. Stejné linky, stejně zkosené boky, stejná textura jak zad, tak předního překrytu. Vše je vůči S4 stejné, pouze větší. Galaxy Mega se tak hrdě hlásí k designu, který Samsung představil tento rok a který odkazuje na aktuální vlajkovou loď výrobce.
Rozměry telefonu jsou 168 x 88 x 8 mm a hmotnost činí 199 gramů. Baterie je v přístroji umístěná spíše níže, tudíž mobil v ruce dobře drží, v rámci své velikosti. Tendenci klouzat nemá, tak jako se překlápět. S ohledem na velikost lze říct, že se drží dobře. Hodně tomu pomáhají boky přístroje, které jsou vůči přední a zadní části zkosené a prsty tak nachází potřebnou oporu. Mega se tváří, stejně jako Galaxy S4, že má boky kovové, jedná se ale o plast. Ten je na druhou stranu zpracován na jedničku a obecně není konstrukci téměř co vytknout.
Pokud se podíváme na Galaxy Mega detailněji, tak nad displejem, kromě výdechu reproduktoru, najdeme samozřejmě nápis “Samsung”, nezbytný senzor přiblížení a čidlo okolního osvětlení. Nechybí taktéž kamerka dosahující rozlišení 1,9 Mpx, která je určená primárně pro videohovory. Pod displejem je uprostřed umístěná hardwarová klávesa pro návrat na hlavní obrazovku či pro vyvolání multitaskingu, vlevo vedle ní je senzor kontextového menu a vpravo senzor pro návrat o krok zpět. Samsung má takto rozložené ovládací prvky na všech svých telefonech, od absolutního základu, až po vrchol nabídky. Pokud jste tedy již nějaký ten Galaxy mobil od Samsungu měli, budete s ovládáním jako doma.
Levý bok obsahuje kolébku hlasitosti, která velmi mírně vyčnívá a tudíž jí lze dobře nahmatat. Pravý bok nese klávesu zámku displeje, která je ale téměř zarovnaná s okolní, povrchem a její stisk není tak jistý jako u kolébky pro hlasitost. Navíc, pokud klávesu pro vypnutí displeje zmáčknete příliš na kraji, nereaguje. Nejistého pocitu ohledně aktivace telefonu jsem se nemohl zbavit po celou dobu testování. Horní hrana telefonu nese zdířku pro připojení sluchátek, druhý mikrofon pro potlačení okolního šumu a infračervený senzor pro ovládání domácích spotřebičů.
Spodní hrana hostí pouze microUSB konektor, který slouží k nabíjení i datové komunikaci. Zadní kryt na sobě nese opět, kromě loga výrobce, taktéž výdech reproduktoru a najdeme zde také kameru. Výdech reproduktoru je krytý pro Samsung typickým výstupkem, který nedovolí mobilu, aby svým tělem reproduktor při položení na stůl zalehnul a tím pádem je zvuk vyzvánění stále slyšet.
Pokud sundáme zadní kryt, který je vyroben z velmi pružného plastu, najdeme uvnitř přístroje baterii o kapacitě 3.200 mAh a sloty na microSD a microSIM karty. Umístění obou karet je přísně logické. MicroSD je přístupná i bez potřeby výměny baterie a lze jí tedy vyjmout za chodu, microSIM bez vyjmutí baterie nevyndáte.
Baterie, kterou najdete v Galaxy Mega, má kapacitu, jak jsem zmínil v předešlé kapitole, 3.200 mAh. Tato hodnota je výborná a co se týká výdrže na jedno nabití, zcela se odráží do reálného použití. Kromě Samsungu Galaxy Note II jsem se zatím nesetkal s přístrojem, který by mi vydržel při mém běžném používání dva dny, navíc bez nočního vypnutí. Je sice pravda, že druhý den, když jsem se vrátil ve dvě v noci domů, měla baterie 2 procenta. Přesto, nebo spíše právě proto, jsem byl s výdrží spokojený.
Během obou dnů jsem normálně telefonoval, psal SMS, přijímal emaily. Wi-Fi modul jsem měl vypnutý pouze pár hodin, jinak byl stále zapnutý, ať jsem signál měl nebo ne. Data jsem nevypínal vůbec. V rámci těchto dvou dnů se našel čas i na krátkou herní pauzu a oba dny jsem aktivně poslouchal hudbu. Přesto mi mobil vydržel oba dny bez problémů a baterie se odporoučela poté až pozdě v noci. Pokud budete vypínat data a Wi-Fi, myslím si, že reálně není problém s Galaxy Mega dosáhnout 3, v krajním případě i 4 dny na jedno nabití.
Zklamán jsem naopak zůstal při měření času, jak dlouho dokáže mobil přehrávat filmy. Film v HD 720p o velikosti necelých 4 GB vydržel Galaxy Mega nonstop přehrávat pouze necelých 7 hodin. Telefony s podstatně menší kapacitou baterie dokážou filmy přehrávat někdy i déle, u Galaxy Mega se tak projevuje vyšší spotřeba displeje díky jeho velikosti a použití slabšího procesoru, který je při přehrávání více vytížen a tudíž má v daný čas aktuálně vyšší spotřebu.
Displej je jedna z věcí, která na Galaxy Mega zaujme téměř každého. V momentě, kdy se rozzáří, vypadá mobil jako menší portál do jiné dimenze. Můj Google Nexus 4 vedle něj vypadá jako chudý příbuzný. Displej u Galaxy Mega má úhlopříčku 6,3 palce a dosahuje HD rozlišení 1280 x 720 pixelů. Jemnost displeje se zastavila na hodnotě 233 ppi a i když zdaleka nedosahuje hodnot vlajkových lodí jednotlivých výrobců, při běžném použití jej mohu směle označit jako dostatečně jemný. Panel není Super AMOLED, ani IPS, ale jedná se o PLS zobrazovač. Pozorovací úhly jsou zcela dostatečné a mírného ztmavnutí se dočkáte až při opravdu ostrém úhlu při pohledu z boku. Pohled z horní či spodní hrany barvám problém nečiní. Displej barvy navíc zobrazuje velmi věrně a taktéž svítivost je na velice dobré úrovni. Ani během jasného dne jsem neměl s čitelností vážnější problém.
Ovládání je klasické, jaké známe z ostatních Samsungů. Středová hardwarová klávesa pod displejem slouží kromě návratu na hlavní obrazovku taktéž k vyvolání oken multitaskingu, a to tak, že se podrží delší dobu. Navíc, Samsung do této obrazovky přidal tři ikony, kdy jedna odkazuje na vyhledávání Google, druhá na správce paměti a třetí vymaže všechny aktuálně běžící aplikace. Levá senzorová klávesa kromě kontextového menu umí při dlouhém podržení přesměrovat přímo do vyhledávání Google a pravá senzorová klávesa, kromě klasického vrácení o úroveň zpět, zobrazí při dlouhém podržení ouško na kraji displeje, pro aktivaci multi-window módu. Jinak řečeno, aktivuje či deaktivuje schopnost použití dvou oken na obrazovce.
Prostředí telefonu je u Samsungu prezentováno nadstavbou Androidu TouchWiz UX. Jedná se tedy o stejné prostředí, které najdeme u Galaxy S4, a které se v různých verzích objevilo ve všech moderních smartphonech od Samsungu, tedy těch, které používají Android. V základu je tak hlavní obrazovka rozdělená na 5 ploch, jejichž počet můžete měnit od minimální jedné plochy až po maximálních sedm. Libovolnou plochu lze zvolit jako domovskou, tedy označit si vybranou, na kterou vás vždy vrátí Home klávesa pod displejem. Ve spodní části obrazovek si lze umístit 4 vybrané aplikace, včetně vytvořených adresářů. Narozdíl od většiny konkurentů zachovává Galaxy Mega i u těchto ikon ve spodní části telefonu stále popisy.
Přechod mezi plochami je většinou zcela plynulý, pouze pokud vyskočíte z nějaké aplikace, může být na pár chvil znát jistá trhanost pohybu. Mřížka aplikací na ploše je 5×5, což je více než je u Androidu zvykem, velký displej je tak tedy rozumně využit. Pokud vstoupíme do menu aplikací, mřížka se změní na 6×4. Přímo z menu aplikací lze vstoupit ikonou při horní hraně přístroje do menu Nástrojů, což není nic jiného než widgety. Narozdíl od čistého Androidu se tak k widgetům nedostanete posouváním aplikací až na konec, ale je nutno je zobrazit takto zvlášť. Pro většinu lidí bude asi tento systém přehlednější. Šikovná je taktéž šipka v pravém horním rohu nad aplikacemi, která po stisku zobrazí pouze stažené aplikace. Navíc, pokud z menu aplikací vyskočíte a poté se sem vrátíte, mobil vždy zobrazí vše tak, jak jste naposledy zanechali. Třeba právě pouze stažené aplikace. Šikovné.
Pokud se vrátíme zpět na plochu, najdeme nad ní samozřejmě ještě notifikační lištu. Ta po stažení kromě pásu rychlých přepínačů zobrazuje lištu pro nastavení jasu a poté samozřejmě veškeré notifikace. Pokud lištu pro nastavení jasu nebudete využívat, lze jí v nastavení vypnout a v notifikační liště tak získáte více místa. Pás s rychlými zástupci je velice obsáhlý a kromě klasických přepínačů jako je Wi-Fi, GPS, rotace displeje či Bluetooth, zde najdeme možnost zapnout či vypnout S Beam, NFC, režim vozidlo či Chytrý pohotovostní stav. Navíc lze přepínače zobrazit všechny najednou, což zvyšuje jejich přehlednost. A pokud k tomu připočtete možnost si v nastavení měnit pořadí jednotlivých zástupců, máme před sebou notifikační lištu par excelence.
Samsung navíc do prostředí svých vyšších modelů s větším displejem přidává možnost mít na displeji dvě souběžně okna najednou. Po podržení šipky zpět, případně aktivace této funkce z pásu rychlých přepínačů, se na straně mobilu zobrazí malé ouško, které po vytažení zobrazuje pás aplikací, které lze takto používat. Z toho plyne skutečnost, že ne každá aplikace může pracovat v tomto “Multi-Windows” módu, na druhou stranu, aplikací je dost a své využití tato funkčnost mít může. Dvě okna vedle sebe lze navíc zmenšovat či zvětšovat, vždy na úkor toho druhého, či je jednoduše přehazovat. Osobně neznám moc lidí, kteří by tuto funkci používali, byť vlastní adekvátní mobil, to nicméně nemění nic na faktu, že hodit se může a až jí budete potřebovat, prostě jí zde naleznete.
Tyto dvě části jsou u Samsungu tradičně na vysoké úrovni. Telefonní seznam je vyveden v příjemné černé barvě, ani v tmavém prostředí tedy ostré barvy neřežou do očí. Seznam je rozdělen na čtyři hlavní karty, kdy první je klasický číselník, druhá zobrazuje skupiny, třetí oblíbené uživatele a poslední kontakty. Číselník umí vyhledávat ve jménech a příjmení, firmu a další poznámky již nezvládá. Oblíbené skupiny bohužel na prvním místě zobrazují, bez možnosti změny, skupiny integrované v telefonu. Tyto skupiny nelze ani odebrat, ani jim určit pořadí. Pokud tedy stejně jako já používáte skupiny hlavně v rámci svého Google účtu, najdete je až na konci a vždy je nutné se dostat přes prázdné skupiny v mobilu. Oblíbené kontakty lze naopak zobrazit buď jako mřížku, kdy je viditelných 12 kontaktů, nebo jako seznam, kdy je viditelných 11 vašich oblíbenců.
Samotné kontakty jsou řazeny dle vašeho uvážení, tedy buď dle jména, či dle příjmení, jak je u Androidu dobrým zvykem. Vyhledávat můžete buď zadáním jména, příjmení, firmy nebo poznámky přímo ve vyhledávacím poli, případně můžete prstem přejíždět abecedu v pravé části displeje a tím rychle přeskakovat po jednotlivých počátečních písmenech. Pokud ale bez přerušení stisku displeje posunete prst více doleva, vyhledávání se zúží pouze v rámci daného písmena. Lze tedy vyhledávat tažením prstu pouze v rámci písmenka K, pokud tam máte spousty kontaktů. Tuto funkci, pokud mě paměť neklame, nemá žádný z konkurentů, přitom je velmi dobře využitelná.
Taktéž zde najdeme možnost po přejetí daného kontaktu z prava do leva rovnou psát SMS, či při obráceném pohybu prstem po displeji, rovnou daný kontakt zavolat. Taktéž se jedná o velice návykovou funkci a opět jí naleznete pouze u značky Samsung. V aplikaci Telefon, kromě klávesnice na vytáčení, najdeme navíc ještě tzv. Protokoly, kde nalezneme veškeré zmeškané, vytočené či přijaté hovory. Vše jasně oddělené barevnými šipkami, navíc s možností si nastavit, aby se zobrazovaly třeba pouze odmítnuté hovory, či pouze přijaté zprávy.
Když už jsme u těch zpráv, tak ty jsou, stejně jako telefonní seznam, vyvedené v černé barvě. Samozřejmě se řadí do konverzací, kde lze jednotlivá vlákna mazat, či si zvolit pouze jednu zprávu v rámci vlákna a smazat pouze tuto vybranou. Do zpráv lze přidávat jednoduše smajlíky, které má Galaxy Mega předdefinované, či zprávy přeložit pomocí integrované aplikace S překladač. Samozřejmostí jsou doručenky, které se nepřijímají nesmyslně jako samostatné zprávy, ale jako oznámení do notifikační lišty. Ve zprávách najdeme taktéž vyhledávání, a to ve všech vláknech, mobil navíc hledané slovo zvýrazní a zpřístupní pouze ty zprávy, které jej obsahují. K telefonování a psaní zpráv na Galaxy Mega nemám tedy větších výhrad. Dobrému pocitu pomáhá taktéž klávesnice pro vytáčení čísel, kterou si, stejně jako na Galaxy Note II, můžete zmenšit a vložit jí k libovolné straně displeje. Jste tím pádem díky tomu schopni vytočit telefonní číslo pouze jednou rukou i při použití takto velkého telefonu, jako je Galaxy Mega.
Hudební přehrávač je stejný jako ten v Samsungu Galaxy S4. Kromě zobrazení jednotlivých skladeb tedy umožňuje zobrazit seznamy skladeb, kde najdeme kromě oblíbeného seznamu, taktéž seznam nejčastěji přehrávaných či posledních přidaných písní. Najdeme zde taktéž možnost nechat si zobrazit pouze alba nebo interprety. Potěší určitě schopnost přehrávače procházet adresářovou strukturu, byť pouze tu v adresáři /Music.
Specialitou Samsungu je tzv. Hudební ráj, kde máte k dispozici čtverec, u kterého každá hrana znamená jinou náladu písní. Horní hrana je Vzrušující, spodní Klidná, levá Vášnivá a pravá Veselá. Čtverec je následně složen z menších čtverců 5×5 a dle toho, jaké z nich označíte a jak moc se bude blížit výše vypsaným náladám, bude Galaxy Mega vybírat písně, které bude pouštět. Občas se taková selekce písní, pokud chce člověk lenošit, může hodit.
Čistota zvuku je u Galaxy Mega dostatečná, tak jako jeho hudební výkon. Pokud připojíte kvalitní sluchátka, je zvuk dostatečně prokreslený a hutný. V rámci nastavení hudebního přehrávače najdete totiž nejenom ekvalizér, ale též funkci Adapt Sound, kdy se pomocí kalibrace zvuku přizpůsobí hudební výstup na míru vašemu sluchu. Potěší určitě taktéž tzv. Chytrá hlasitost, kdy mobil nastaví hlasitost všech písní na stejnou úroveň.
Videopřehrávač vyniká podporou DivX a XviD certifikací, díky čemuž je poměrně schopný. Nicméně to, co v době Samsungu Galaxy S1 vypadalo jako fantastická výhoda, se dnes již ztrácí. Díky této podpoře totiž mobil dokáže sice přehrát více videí než většina konkurence, na plnohodnotný zážitek z filmů to ale nestačí a rozměrnější (datově) videa třeba přehrává pouze bez zvuku. Po instalaci MX Playeru jsem tento problém nepozoroval a z Galaxy Mega se stal, z hlediska displeje a schopnosti přehrávat většinu videosouborů, ultimátní přehrávač seriálů a filmů. Obrazovka se totiž vážně povedla a sledovat film ve vysokém rozlišení je na úhlopříčce Galaxy Mega opravdu příjemné.
Během testování jsem na něm takto shlédl několik filmů a vždy bez jediného problému. Přístroj dokáže přehrávat dokonce i Full HD filmy, přičemž největší, který mi bez problémů zvládnul, byl MKV soubor o velikosti 11 GB. 19 GB velký film ve Full HD pro něj ale byl již velké sousto, docházelo k občasnému trhání obrazu a já byl ten den bez Star Wars. Osobně ale nepředpokládám, že by si většina uživatelů do mobilu nahrávala filmy o velikosti téměř 20 GB. Na to je i 64 GB microSD karta příliš malá. Co u filmů zamrzí, je nižší výdrž, než by mohla kapacita baterie, tedy 3.200 mAh, evokovat. Při nastavení jasu na 75 procent mobil umřel po necelých 7 hodinách přehrávání. Galaxy S4 s menší kapacitou nabídne delší dobu. Zde se projevuje, jak jsem uvedl v kapitole o baterii, velký rozměr displeje a slabší procesor. Pokud tedy neplánujete Galaxy Mega používat jako filmový přehrávač na cestách trvajících hodiny a hodiny, ale naopak rádi sledujete filmy cestou do práce, či když máte chvíli klidu, mohu na sledování filmů a seriálů Galaxy Mega pouze a jenom doporučit.
Fotoaparát je z hlediska ovládání identický s tím v Samsungu Galaxy S4. Na pravé straně tedy nalezneme kromě spouště fotoaparátu taktéž klávesu pro aktivaci videa a volič režimů. Režimy zde najdeme z větší části stejné jako u S4, tedy nechybí Panoráma, HDR, Nejlepší fotografie či Sport. Co zde ale již nenajdeme, je Akční snímek, Animovaná fotografie či Guma. Ovládání je díky identickému rozložení ovládacích prvků stejné a stejně jako u Galaxy S4 si musím postěžovat na zbytečně schované základní funkce jako je blesk či časovač spouště za ikonou ozubeného kolečka. To se totiž musí nejdříve zmáčknout a až poté se objeví ikony těchto funkcí. Považuji to za zbytečně zdlouhavé. A to nemluvím o možnosti změnit velikost snímku, měření ISO či vyvážení bílé. Pro tyto funkce musíte již do vnořené tabulky nastavení, navíc nastavení ISO je v záložce s fotoaparátem, vyvážení bílé pro změnu v globálním nastavení. Logika je tu evidentně za nepřítele. Nové prostředí fotoaparátu navíc neumožňuje vzít libovolnou funkci a vytvořit jí rychlého zástupce přímo na obrazovce, tak jako to uměly starší modely. Z hlediska ovládání tedy hodnotím nové prostředí, které Samsung postupně nasazuje u všech svých novinek, jako zbytečně komplikované.
Kvalita fotografií neohromí. Galaxy Mega disponuje 8 Mpx snímačem s autofocusem a přisvětlovací LED diodou, což jsou dnes zcela průměrné hodnoty. Taková je i kvalita samotných fotografií. Galaxy Mega mě sice překvapil relativně slušnou drobnokresbou, takže i vzdálenější objekty mají určitou míru detailů. Na velké výřezy to ale nebude, protože snímky trpí na ustřelené pixely. Navíc, fotoaparát má problém se zvýšenou mírou šumu ve snímcích. Jako klasické “hele vyfoť to, dělej…” se to hodí, jako přístroj na focení rodinných věcí moc ne. Čím ale Galaxy Mega překvapil je video. Málokdy je na mobilu vidět takto plynulé video, objekty nedoskakují, zvuk je na mobil dostatečně hlasitý a ani autofocus téměř s obrazem nepulzuje. I když video nemá špičkově ostrou kresbu jako videokamery, což od něj ani nikdo neočekává, je překvapivě použitelné.
Samsung se vždy snaží v rámci svých telefonů přinést něco navíc a nejinak je tomu i u Galaxy Mega. V telefonu tak najdeme u Samsungu již klasickou aplikaci S poznámka, která slouží k psaní krátkých poznámek. Navíc ale umožňuje do poznámek malovat. Každou poznámku lze samozřejmě sdílet dále pomocí emailu apod.
Dále v Galaxy Mega najdeme S překladač, který umí v reálném čase překládat konverzaci dvou lidí, pouze je nutné nejdříve stáhnout slovníky s daným jazykem. Aplikace funguje překvapivě dobře, pouze musíte jasně vyslovovat.
Dále zde najdeme S Voice, tedy aplikaci, která umožňuje ovládání mobilu hlasem. Bohužel češtinu zde nehledejte, pokud ale umí anglicky, lze mobilu spousty funkcí pouze oznámit hlasem a budou obratem provedeny.
Záznamník je klasický diktafon.
Velice zajímavá je funkce Group Play, která umožňuje v reálném čase sdílet s kompatibilními telefony hudbu, dokumenty či obrázky. V praxi to vypadá tak, že na jednom zařízení spustíte písničku a po spárování pomocí NFC začne hrát i na dalších. Není tedy problém mít puštěné třeba 3 Galaxy Mega a 2 Galaxy S4 a na všech bude hrát stejná píseň. Stejně funguje sdílení obrázků, kdy na jedno zařízení můžete obrázky posouvat, malovat do nich apod. a v reálném čase se vám zobrazuje identický snímek na všech ostatních spárovaných Galaxy zařízeních.
Jak jsme si již řekli, Samsung Galaxy Mega neobsahuje žádný výkonný hardware, nicméně pro běžné použití je zcela dostačující. Výrobce mobil evidentně necílil na hráče, ale spíše na lidi, kteří potřebují dlouhou výdrž, rádi koukají na video, často používají internet a vůbec, využívají mobil spíše jako multimediální centrum v kapse, než jako přenosnou herní konzoly. Tomu odpovídá použitý procesor Qualcomm Snapdragon 400, který je taktovaný na vysokých 1,7 GHz, což je mimochodem maximum, kterého je tento procesor schopný dosáhnout. Procesoru sekunduje grafický čip Adreno 305 a 1,5 GB operační paměti RAM. Zaměření, které jsem vypsal výše, odpovídají jak takt procesoru, tak dostatečně velká operační paměť.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj smartphone používat prioritně pro práci s internetem.
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Samsung Galaxy S4 | 1935 b |
Samsung Galaxy Mega | 1957 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Samsung Galaxy S II | 1552 b |
Huawei Ascend D2 | 1426 b |
LG Nexus 4 | 1280 b |
V rámci Vellamo HTML5 testu od Qualcommu dopadl Galaxy Mega na výbornou. Před něj se de-facto dostaly pouze ty nejlepší přístroje na trhu, naopak nechává za sebou jak Note II, tak i Galaxy S III, z konkurenčních značek se mu nejblíže přiblížil Sony Xperia T. Moje zkušenosti odpovídají výsledku. Prohlížení internetu je za všech okolností zcela bezproblémové.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem Samsung Galaxy Mega vybral Samsung Galaxy Note II, ve stejné cenové kategorii prodávaný Google Nexus 4 a taktéž za velmi podobné peníze Huawei Ascend D2
GPU Mark ukazuje na sílu grafického akcelerátoru Galaxy Mega v nízkém rozlišení. Pro srovnání jsem do grafu zařadil Google Nexus 4, který je jedním z nejsilnějších zařízení na trhu. Galaxy Mega mu přesto na nízké detaily zdatně sekunduje. Velké propady u něj začínají až se zvyšováním nároků na 3D grafiku. Ve všech případech je každopádně výkonnější jak Galaxy Note II, byť v náročných scénách o pověstný fous.
Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.
Graf průběhu FPS napříč rozlišením potvrzuje výsledky předchozí tabulky. Galaxy Mega je na nízké detaily (a nízké rozlišení) velice silným zařízením. Zde se ukazuje, že mu ale rychle dochází dech, jak se zvyšují nároky. 40% ztráty výkonu při přechodu z nízkého rozlišení na střední je hodně. Při HD rozlišení se Galaxy Mega dostává na úroveň Galaxy Note II. Stále ale disponuje podstatně vyšším výkonem než Ascend D2, který je po výkonové stránce pro výrobce problém.
3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Samsung Galaxy S4, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
3D Mark opět potvrzuje výše prezentované výsledky. Galaxy Mega v 720p testu Ice Storm deklasoval nejenom Ascend D2, ale i Note II. Jak se ale zvedla kvalita textur a rozlišení na 1080p, nastává obrovský výkonnostní propad o hrozivých 48%. Ascend D2 sice vykázal ztrátu ještě větší, 52% je tuším “rekord” ztráty výkonu, přesto je evidentní, že se Galaxy Mega nehodí na pokročilé hry.
Výkonostní testy ukázaly to, na co jsem poukázal už v prvním pohledu Galaxy Mega. Mobil je díky grafické jednotce Adreno 305 vhodný spíše na méně náročné hry jako je třeba Carmagedon, Asphalt série, či jednoduché 3D hry jako je třeba Temple Run. Ale již třeba v herně jednoduché arkádě Beach Buggy chybí efekty stříkající vody, dynamické stíny, vyhlazování hran, dynamická hladina vody apod. Stejně osekané čekejte náročné hry typu Real Racing 3 (chybí dynamické stíny kokpitu, odrazy v zrcátkách, jsou zjednodušené odrazy na kapotách vozů apod.) či v Modern Combat 4: Zero Hour (chybí dynamická hladina vody, chybí post process efekty či drobné objekty na pozadí apod.). Všechny tyto hry jsou na Galaxy Mega hratelné, nicméně do budoucna lze očekávat více omezení. Pokud ale nejste hráč, nemusí vás toto trápit a pokud by přeci jenom došlo na nějaké jednoduší hry, tak 2D tituly zvládá Galaxy Mega zcela bez problémů.
Co se týká dat, nelze Galaxy Mega moc vyčítat. Najdeme zde veškeré běžné bezdrátové technologie, tedy Wi-Fi ve verzích a/b/g/n/ a dokonce i ac. Bluetooth je zastoupen ve verzi 4.0, samozřejmě zde najdeme přítomnost GPS a GLONASS čipu pro navigaci, NFC či podporu MHL. V rámci Wi-Fi lze vytvářet Wi-Fi hotspoty. Taktéž LTE nebylo opomenuto a najdeme jej zde ve verzi Cat3, tedy 50 Mbps upload a 100 Mbps download.
Kalendář je zastoupen u Samsungu již tradičně S Plánovačem. Ten dokáže zobrazovat roční, měsíční, týdenní a denní náhled. Nechybí ani seznam schůzek či úkolovník. Z hlediska použití se jedná o klasický Android kalendář, Samsung jej ale převlékl do příjemného grafického kabátku a naučil jej pár věcí navíc. K jednotlivým schůzkám lze třeba přidávat různé “nálepky”, tedy obrázky, které mají danou schůzku již na první pohled odlišit. Pokud toto ale budete dělat pravidelně, stane se měsíční pohled, pro samé barevné malůvky, až nepřehledným. Týdenní náhled zobrazuje pouze 10-ti hodinový časový interval a u takto velkého displeje se jedná o trestuhodné plýtvání místem. Nevyhnete se tedy nepřehlednému šoupání náhledem nahoru a dolů, jestli náhodou není schovaná mimo zobrazený čas další schůzka. Denní náhled je identický s tím týdenním, pouze zobrazuje, dle svého názvu, jeden den. Naopak seznam schůzek je přehledný a potěší barevně odlišené kalendáře, které odpovídá vašemu Google kalendáři. Samsung je jeden z mála výrobců, kteří do svého kalendáře integrují i úkolovník. Bohužel, není synchronizaovaný s těmi v rámci Google účtu. Takže, sice potěší, ale synchronizace by jim neuškodila.
Pro koho je vlastně určen Galaxy Mega? Telefon svým výkonem balancuje na hraně rok starých modelů, přitom ale nabízí největší displej ve své kategorii a nejenom vzhledem se hlásí do roku 2013. Silná baterie vydrží s přehledem náročný pracovní den, tak jako několik dní střídmého používání. Pokud tedy hry na mobilu nejsou pro vás tím pravým ořechovým a jde vám především o multimédia s důrazem na velikost obrazovky pro prohlížení fotografií či sledování videa, je Galaxy Mega tím pravým, co jste hledali. Pokud budete chtít od mobilu kromě obří obrazovky taktéž maximální výkon a rozlišení displeje, budete si muset počkat na Samsung Galaxy Note III a k tomu přišetřit nějakou tu tisícovku navíc. Samsung Galaxy Mega je tu ale především pro ty, kteří si již zvykli na velký displej a kteří od mobilu chtějí hlavně obří obrazovku.
Na druhou stranu, Galaxy Mega není smartphone rozhodně pro každého. Svojí hmotností a velikostí může v létě dělat problémy v lehkých plátěných kalhotách, tak jako v drobnějších prstech nejednoho z nás. Tohle už není o kompromisu, tohle je především o velikosti. Buď obří smartphone chcete a nic nebude překážkou, nebo je už příliš velký. Nic mezitím. Zde si musí každý vybrat sám. Své místo na slunci si ale rozhodně Galaxy Mega najde.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
obří displej | vyšší hmotnost |
svižná práce s internetem | slabší 3D výkon |
skvělý na přehrávání filmů | |
špičková pohotovostní výdrž |