Recenze Apple iPhone 6S: Maskovaný revolucionář
Na první pohled se u Applu nezměnilo vůbec nic. Vylepšení, která letošní iPhone 6S přináší, jsou skryta opravdu důkladně. Paradoxně mají však právě proto větší význam než obří evoluční skoky. Kdo stráví s iPhonem 6S delší čas, bude se ke starším modelům vracet opravdu jen těžko.
Už to není ten Apple jako dřív. Nostalgické stýskání podobného typu slýcháme od fanoušků nakousnutého jablka stále častěji. Společnost z Cupertina se podle nich zpronevěřuje svým někdejším ideálům, vydává operační systémy plné chyb a jeho výrobky si o kvalitě svých dávných předchůdců mohou nechat jen zdát. Je tedy iPhone 6S „best iPhone ever“, jak se stalo zvykem říkat o každé nové generaci? Podle mého názoru je to sporné víc než dříve.
Po dvou týdnech s iPhonem 6S si každopádně dovoluji tvrdit, že pokud si nejnovější iPhone koupí příznivce některého z konkurenčních operačních systémů, dostane za své peníze něco, na co od konkurence není zvyklý: kombinaci neuvěřitelné rychlosti a odladěnosti, intuitivního ovládání a doposud nevídaných technických inovací. Na druhou stranu: ani tato lichotivá slova neznamenají, že zklamaní „jablíčkáři“ nemají v lecčems pravdu. Poslední inkarnace jablečného telefonu ve spojení s iOS 9 skutečně přináší dosud nepoznané problémy. Jak ale poslední prodejní čísla ukazují, historie se ráda opakuje a ani na iPhonu 6S Apple nijak neprodělá.
iPhone 6S: specifikace
Konstrukce | kov, 138 x 67 x 7,1 mm, 143 g |
---|---|
Displej | 4,7″, IPS LCD, 1334 x 750 px, jemnost 326 ppi |
Operační systém | iOS 9 |
Procesor | 2 jádrový, 2 GHz, Apple A9 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16, 64 a 128 GB, bez microSD slotu |
Fotoaparát | 12 Mpx, blesk, 4K video + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 1715 mAh |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2015 |
Za zapůjčení mobilního telefonu Apple iPhone 6S děkujeme prodejci Mironet.cz, u kterého si jej můžete zakoupit.
Design a zpracování: kus „šestky“ navíc
Víte-li, jak vypadá iPhone 6, znáte i nový iPhone 6S. Do ringu opět vstupuje konstrukce kluzkého hladkého oblázku, poněkud nevzhledné plastové pruhy antén na zádech a vystouplý fotoaparát, kvůli kterému se přístroj na každém stole tak trochu „vrklá“ a situaci napraví až patřičné pouzdro. Pohled příznivce jablečných výrobků je v tomto případě nemilosrdný.
Tip: Díly pro iPhone 6S nestojí ani 6 tisíc, prodává se přitom 3x dráž
Objektivní uživatel ovšem musí i poslednímu vydání mobilního telefonu Apple iPhone 6S přiznat, že patří mezi ty nejluxusnější kousky na trhu. Ani z nejdražších Samsungů – Galaxy S6 nedává svou cenovku na odiv tak, jako právě iPhone. Výjimečnost svého zboží buduje od samého počátku: začíná to obrázkem telefonu na krabičce v poměru 1:1, jehož poloha dokonale kopíruje uložení telefonu pod víkem. Vše pak pokračuje chladivým kovem v dlani, zaobleným sklíčkem na okrajích a nulovou vůlí všech hardwarových prvků na celém těle.
Výše zmíněná slova platí pro většinu iPhonů v dějinách. To, že vylepšené modely „s“ do posledního detailu kopírují design vlastní pro celou generaci, už si zákaznici také zvykli. U iPhonu 6S je ale něco jinak. Uživatel na to však přijde až poté, co dostane do ruky oba modely najednou. 6S je totiž výrazně těžší. V číselném vyjádření sice 14 g nepředstavuje žádnou extrémní hodnotu. V přímém porovnání však iPhone 6 vypadá jako lehká, tenká stylová modelka, iPhone 6S pak jako obludný krám.
Že takové extrémní hodnocení není na místě? Naopak. Uvědomme si, že se nacházíme v kategorii luxusních telefonů s cenovkou nad dvacet tisíc, kde hraje obrovskou roli sebemenší detail. Daň za implementaci nových technologií v tomto případě platí elegance, k čemuž přispívá i ztloustnutí telefonu ve všech rozměrech o desetinky milimetru. Zdá se vám to málo? Tak tedy jiný pohled na věc: iPhone 6S je o 2 cm3 objemnější, než iPhone 6. Samozřejmě, že to není na první pohled poznat. Dovedu si ale živě představit situaci, kdy právě tento parametr nakonec při výběru nového telefonu převáží nakloněnou rovinu uživatelského názoru na stranu původního iPhonu 6. Éterické slečně totiž jen těžko vysvětlíte, že za nárůstem hmotnosti a rozměrů může stát i nová slitina, z níž Apple iPhone 6S vyrobil. Jedná se údajně o tzv. „7000 series Aluminium“, tedy o materiál, z něhož jsou vyrobeny i Apple Watch Sport.
Displej, ovládání, baterie: 3D síla revoluce
Stejně jako design je i displej starý známý. Jedná se o IPS LCD 4,7palcový zobrazovač s nestandardním rozlišením 1334 x 750 pixelů. Připomeňme, že právě tato kombinace hodnot dává vzniknout hustotě zobrazení 326 ppi, tedy číslu, které u mobilních telefonů Apple definuje tzv. „retina displej“. Tou samou hustotou disponovaly všechny iPhony už od modelu iPhone 4. A nutno uznat, že i zde to má Apple dobře spočítané. Žádné pixely nejsou vidět a zároveň displej tolik „nežere“ – ani kapacitu baterie, ani výkon procesoru. A protože i ostatní parametry obrazovky řadí iPhone k tou nejlepšímu na trhu, necítím potřebu tlačit Apple do rychlého vylepšování. Čitelnost na slunci je skvělá, ještě o něco víc jsem ale hodnotil minimální hodnotu jasu, na kterou se iPhone 6S dokáže dostat při čtení v nočních hodinách.
První opravdovou změnu znamená použití nového typu krycího skla. Opět je zde naprosto zřejmá inspirace u Apple Watch – jedná se totiž o model „dual ION“, který má být podle názoru výrobce „nejodolnějším sklem na trhu s mobilními telefony“. Praktické zkušenosti však hovoří trochu jinak. I na dokonalém Apple skle se po dvoutýdenním užívaní objevily drobné mikroškrábanečky, zkrátka jako na každém přístroji se sebeodolnějším sklem. Za pozornost ovšem stojí ještě jeden fakt, a to přímé porovnání se starším iPhonem 6. Od Mironetu jsme pro co možná nejlepší porovnání půjčili obě generace a používali je současně a co možná nejpodobněji. Výsledek překvapil: zatímco na modelu „s“ na konci testu bylo jasně patrné množství mikroškrábanečků v dolních rozích zaobleného skla (pravděpodobně coby důsledek zastrkávání do kapsy), „šestka“ s Gorilla Glass přestála test kalhotami bez ztráty květinky.
Daleko zvědavější, než na nové krycí sklo, jsem byl však od začátku testování na to, jak mi přejde do krve nový způsob ovládání pomocí tzv. 3D Touch. Pro čtenáře, kteří stačili uniknout PR masáži Apple: jedná se o schopnost krycího skla rozeznávat tlak prstu a vyvolávat v závislosti na tom různé funkce. Na Apple Watch mě tento způsob ovládání spíše rozčiloval: bylo potřeba hodně tlačit, a někdy ani to nepomohlo. V případě iPhonu jako by se Apple poučil. Displej reaguje už na mírně silnější dotek – možná i proto, že v některých případech vyvolá různá síla různé funkce.
Typický příklad tohoto využití představuje klávesnice. Kvůli tomu, že na iOS preferuji alternativní klávesnice, bych na nejpraktičtější využití 3D Touch málem vůbec nepřišel. Silnějším dotykem prstu se totiž integrovaná klávesnice přemění na touchpad, kde lze pohybem prstu pohybovat také kurzorem. A pokud přitlačíte ještě trochu víc, voilá, text můžete tahem po virtuálních trackpadu dokonce označovat. Pravda, vše ještě není dotažené k úplné dokonalosti. Pravidelně se mi stávalo, že po oddálení prstu od skla kurzor aspoň o jeden znak poodskočil, čímž se výhoda přesného označení rázem stala poněkud diskutabilní.
Ostatní možnosti využití 3D Touch se však v porovnání s klávesnicí zdají vysloveně nedotažené, nebo vysloveně samoúčelné. Pojďme popořádku. Tahem od okraje displeje lze přepínat mezi aplikacemi a vstupovat do nabídky multitaskingu. Naučit se tu správnou sílu dotyku je ale nadlidský úkol a raději jsem po desítkách nezdařených pokusů zůstal konzervativně u dvojího stisku domovského tlačítka.
Zatlačením na některé ikony aplikací lze vyvolat seznam úkonů, které se v aplikaci mají odehrát: přímo z domovské obrazovky tak lze třeba napsat tweet, odeslat zprávu konkrétnímu člověku, zavolat konkrétnímu člověku, anebo vyfotit selfie. To vše bez nutnosti vstupovat do aplikace a lovit v menu. To má však hned několik zádrhelů. Jednak není zcela zřejmé, které aplikace 3D Touch podporují, a které nikoli. Nezbývá proto, než si jejich seznam pamatovat, anebo vždy zkoušet a setkávat se s odmítnutím. Možná také proto jsem si na nový způsob ovládání ani po dvou týdnech nezvykl a pokaždé raději vstupoval do aplikace postaru. Než se uživatelé na 3D Touch přeučí, bude to podle mého názoru trvat několik let.
Tip: iPhone 6S: Bude fungovat 3D Touch displej s ochrannou fólií?
Peek and Pop je další využití nové technologie: zatlačení na email zobrazí jeho náhled, potáhnutím nahoru pak rychlé volby, co s emailem udělat. Bohužel, poté co prst odsunete, nabídka zmizí. A pokud na mailu prst stále držíte, stíníte si zase ve čtení textu. Peek and Pop funguje však také v kontaktech, kde vyvolá seznam akcí, jež lze s danou položkou provést. V Safari táž funkcionalita platí pro hypertextové odkazy. Jednou větou: 3D Touch má obrovský potenciál, zbývá jen doladit některé mouchy. Pokud by ovšem někomu nový způsob ovládání extrémně nevyhovoval, může ho v nastavení vypnout. Pak ale vyjde levněji pořídit si starší iPhone 6.
S použitím 3D Touch se váže i implementace další funkcionality známé z Apple Watch. Jedná se o Taptic Engine, kterou právě 3D Touch využíva. Místo klasického vibrování může telefon lehce „poklepávat“. Co se praktického využití týče, jde jen o zvyk. Jedná se totiž o natolik přirozený pocit, až se nechce věřit, že vám třeba na stehno může polepávat telefon v kapse. Proto jsem také zpočátku často zameškal příchozí zprávu. Když si však nový způsob vibrování v mysli s telefonem spojíte, nebudou notifikace představovat žádný problém.
Daleko větší uživatelský přínos než inovativní vychytávky znamenají pro běžného člověka zbrusu nová střeva iPhone 6S. Nejde jen o procesor A9, ale také dvojnásobnou kapacitu operační paměti RAM oproti předchozímu modelu. Už jen zvětšené operační paměti na 2 GB v praxi znamená, že telefon udrží v běhu třeba až 10 aplikací. To tam je otravné znovunačítání sociálních klientů, nebo otvírání Safari na stránce, kterou jste měli otevřenou před několik dny. A to není vše. Operační paměť nejen že je větší, ale díky použití DDR4 modulů je také rychlejší, což zrychluje celý telefon. Oproti už tak rychlému iPhone 6 se běžné aplikace otevírají o vteřinu rychleji, v případě složitějších jde dokonce o několikasekundový rozdíl. Rychleji se načítá i web, k čemuž přispívá i rychlejší Wi-Fi a LTE.
Kde je však zrychlení znát nejvíce, to je čtečka otisků prstů Touch ID. Podle některých názorů se správným otiskem dokonce nelze iPhone 6S udržet zamčený, což mohu v mnoha případech potvrdit. Stačí jen krátce stisknout domovské tlačítko k rozsvícení zamykací obrazovky, bleskurychlá čtečka přesto už pozná vás otisk a reaguje. Ten, kdo je tímto způsobem zvyklý jen kontrolovat notifikace, bude muset najít jiný způsob (třeba stisk bočního tlačítka bez čtečky). Nám ostatním ale nezbývá než konstatovat, že iPhone 6S je první telefon, kde čtečka otisků skutečně dává smysl.
Tip: Výdrž baterie iPhonů 6S se liší v závislosti na výrobci procesoru
Zatímco všechny ostatní parametry se zlepšují, kapacita baterie se zhoršuje – konkrétně se snižuje o 95 mAh. Ani ti největší skalní fanoušci firmy z Cupertina nemohou popřít fakt, že takto pokrok skutečně nevypadá. Apple se dušuje, že díky úsporným opatřením vydrží „esko“ stejnou dobu jako „šestka“. Víceméně to skutečně platí – bohužel. Už iPhone 6 nebyl ve výdrži žádným přeborníkem, iPhone 6S je na tom ještě o trochu hůř. Naštěstí nejde o víc než jednotky procent za den. Po běžném pracovním dni jsem vždy přicházel domů s baterií nabitou na cca 30 % kolem 19 hodin. Jinými slovy: pokud plánujete delší výlet za noční kulturou, noste s sebou powerbanku. Ať už si pořídíte iPhone 6 nebo iPhone 6S.
Fotoaparát a multimédia: nepotřebné oživlé fotografie
Ačkoli Apple slibuje, že fotoaparát v iPhonu 6S patří k největším vylepšením nového modelu, pokud netočíte 4K videa, rozdíl ani nemusíte poznat. Schopnost natáčet v ultravysokém rozlišení ale asi nebude patřit k běžným argumentům nákupu modelu 6S. Jednak zcela diskvalifikuje nejlevnější 16 GB model – stačí totiž 40 minut videa, aby se tato teoretická kapacita telefonu zaplnila úplně celá. Málokdo má také potřebné vybavení k tomu, aby si podobné video přehrál, nebo v nezměněné kvalitě sdílel.
Tip: Fotoduel: iPhone 6S vs Samsung Galaxy S6 (velké srovnání)
Kromě videa narostlo i rozlišení fotoaparátu a fotky z nového modelu se tak mohou pyšnit větším množstvím detailů. To ostatně ukázal i náš nedávný srovnávací fototest se Samsungem Galaxy S6. Pro charakteristiku fotografií platí to samé jako pro všechny předchozí iPhony – telefon volí spíše studenější odstíny barev, které lze ovšem charakterizovat jako velmi přirozené. S ubývajícím světlem je občas cítit horší světelnost objektivu oproti konkurenci v podobné cenové kategorii. Velké a nemilé překvapení pro mě osobně znamenaly noční fotografie. Jakkoli Apple v této disciplíně sliboval obrovské zlepšení oproti předchozímu modelu, takové se rozhodně nekonalo. Stále se setkáváme s poměrně výrazným šumem a málo prokreslenými detaily.
Snímky pořízené s Apple iPhone 6S
Kvalitativní skok představuje pouze přední kamerka. Její rozlišení taktéž narostlo, a to z 1,2 Mpx na 5 Mpx. Na první pohled tak laik nepozná, zda jste daný obrázek vyfotili předním nebo zadním fotoaparátem. Příjemnou změnou je také použití tzv. Retina Flash – celý displej se při zachytávání fotografie rozsvítí meruňkovou barvou. Oproti klasickému blesku ovšem barvy selfies pořízených pomocí iPhonu 6S působí daleko přirozeněji. Na rozdíl od LED diody, jíž používají jiní výrobci, jsem Retina Flash rád nechal zapnutý.
Jaký účel má však další inovace, tzv. Live Photos, nad tím marně přemýšlím dodnes. Ve zkratce: pokud tuto funkcionalitu zapnete, s každou pořízenou fotografií vznikne ještě krátké časosběrné video o délce cca 3 vteřin. Tomu, kdo nikdy neviděl časosběr, snad může krátký film s vynechanými okny záznamu připadat atraktivní (někde jsem dokonce četl, že to působí magicky jako z Harryho Pottera), osobně však v údajně převratné funkcionalitě vidím jen nekvalitní video, které se dá využít například k zachycení „legračně“ se měnícího výrazu obličeje pro kamarády na Facebooku. Nemluvě o tom, že Live Photo velikostí odpovídá přibližně dvojnásobku běžné fotografie. Spíš než coby přitažlivou novinku proto vnímám Live Photos jako další tlak výrobce na zákazníky, aby je odradil od koupě modelu s nejnižší kapacitou.
Závěr a zhodnocení
Majitelé androidových telefonů často považují iPhony za předražené. Částečně mají pravdu. Dát víc než 21 tisíc za telefon s dostupnou pamětí 10,5 GB je skutečně svého druhu bláznovství. Jenže iPhone 6S je svým způsobem unikátní kus železa. 3D Touch je přitažlivá inovace, která zatím nemá obdoby. Rychlejší smartphone na trhu nenajdete. To vše doplňuje luxusní dílenské zpracování a přijatelná velikost, která pro mnoho uživatelů zůstává tím hlavním argumentem. Nemluvě o výhodách, které s sebou nese vlastnictví většího počtu přístrojů od Apple, jako je třeba bezproblémová synchronizace fotek, přijímání hovorů a zpráv na všech zařízeních nebo fuknce Handoff, která usnadňuje přecházení mezi přístroji během tvorby dokumentů.
Celá recenze však zatím držela v tajnosti jeden nepříliš známý fakt – a to proto, že se nejedná čistě o problém iPhone 6S. Jakkoli se Apple snaží udržovat své telefony ve stavu bez velkých bugů pomocí častých updatů, iOS 9 občas trpí na zásadní softwarové kopance. Během testování jsem například pomocí integrovaného systému Spotlight nemohl vyhledávat v kontaktech. Často mi přestávala fungovat vestavěná zdravotní aplikace a s velkými komplikacemi jsem se setkával také u dříve bezproblémového obnovování ze zálohy. A právě tyto softwarové nedokonalosti tvoří ve výsledku horší obrázek o daném přístroji, než by si tak kvalitní telefon zasloužil. Dokud se s tím Apple nepopere, je cenovka nových iPhonů skutečně neomluvitelná.
Tip: Spermobanky lákají na iPhone, stačí poskytnout genetický materiál
Jediným a nejdůležitějším konkurentem každopádně pro nový iPhone 6S zůstává jeho starší bratr iPhone 6. A pokud mohu posoudit, rozhodování mezi nimi je snad nejtěžší v dějinách modelových řad telefonů Apple.
Vyplatí se iPhone 6? Nebo jít do nového modelu? Duel argumentů vydáme za pár dní.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |