Recenze LG Optimus L9 – dravec s elánem a chutí
Čtvrtý a zároveň nejvyšší zástupce stylové L řady, LG Optimus L9, staví na všem dobrém, co měli jeho předchůdci, přidává několik vychytávek a samozřejmě se snaží poučit z chyb. Recenze prozradí, do jaké míry se mu to vše povedlo.
LG začátkem letošního roku představilo na barcelonském mobilním kongresu MWC 2012 zcela novou řadu L, která dostala za úkol získat si své zákazníky díky netradičnímu hranatému designu. Jednalo se o modely L3, L5 a L7. V létě představená novinka L9 tak, jak už číselné označení napovídá, patří na samotný vrchol nabídky.
LG Optimus L9 v černém a bílém provedení
Dalo by se říci, že korejský výrobce s prvními třemi modely L řady tak trochu experimentoval a až pak, po půl roce, přispěchal s vlajkovou lodí této řady. Snažil se poučit z chyb a nedotažeností, kterými první modely této série trpěly. O tom, jak se mu to povedlo, se dozvíte. Navrh pak LG přidalo několik zajímavých vychytávek vlastní produkce, jako např. vylepšenou notifikační lištu, vylepšenou klávesnici, real-time překladač využívající naskenování textu přes fotoaparát, focení hlasovými povely a další.
Telefon jako takový vždy ale dělá hlavně kostra, která znamená hardware a software jako takový. A u LG to vypadá už na papíře poměrně dobře: velký 4,7“ dotykový IPS displej s qHD rozlišením, dvoujádrový 1 GHz procesor, 1 GB RAM či operační systém Android ve verzi 4.0 s obohacující nadstavbou LG Optimus UI. Jaké ale budou reálné zkušenosti s telefonem LG Optimus L9? To prozradí až následující řádky a odstavce této recenze. Jdeme na to.
Do redakce jsme měli od českého zastoupení výrobce zapůjčený předfinální vzorek. Některé funkce a vlastnosti se tak mohou ještě do uvedení telefonu na český trh změnit.
Základní parametry – LG Optimus L9
Rozměry | 132 x 68 x 9,1 mm |
---|---|
Hmotnost | 125 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor TI OMAP4430, grafika PowerVR SGX540 1 GB RAM, 4 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 4.0.4 + LG Optimus UI |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, NFC štítek |
Cena a dostupnost | 7 900 Kč, listopad 2012 |
Krátké postřehy z testování smartphonu LG Optimus L9:
Co se nám líbilo: parádní imitace kovu a celkově vyšší dojem z designu telefonu na jeho překvapivě nižší cenu, použití klasické miniSIM, lehce delší výdrž telefonu díky vylepšené baterii, výborně odladěné celé prostředí telefonu, vynikající notifikační lišta s možností personalizace, další vylepšení nadstavby Optimus UI od LG, DivX HD certifikace u videí, focení hlasovými povely i tlačítky pro regulaci hlasitosti
Co se nám nelíbilo: telefon i přes úpravu povrchu zadní strany v rukou klouže, slot na microSD je pod baterií (takže těžší pravidelná výměna), chybí světelné čidlo pro automatickou regulaci podsvícení, velmi pomalé vyhledávání mediálních souborů, focení hlasovými povely reaguje i na jiná slova, z nadstavby nelze odstranit lištu vyhledávání pevně umístěnou na každé ploše (bez doinstalování launcheru)
Obsah balení: ještě se uvidí
Jelikož jsme testovali předfinální vzorek, neměli jsme ještě k dispozici prodejní balení telefonu. V balení by ale neměla chybět nabíječka složená již tradičně z adaptéru a USB kabelu, se kterým pak můžeme telefon propojit i s počítačem. Dále má být přiložen stereo headset s peckovými sluchátky, baterie, návod a NFC štítek, stejně jako např. u modelu 4X HD. Tedy nic nového pod sluncem. Paměťovou kartu microSD si uživatel bude muset dokoupit.
Oficiální video
Komentovaný videopohled na design LG Optimusu L9
Design a konstrukce: jako 4X HD
LG s designem svých telefonů v letošním roce výrazně zamíchalo. Prim hrají u nové stylové řady L hranaté tvary a výjimkou není ani její nejvyšší zástupce, Optimus L9. Z přední strany je dokonce podobný modelu 4X HD jako vejce vejci, až na středové tlačítko pod displejem a pár dalších drobností. Významný rozdíl se odehrál na zadní straně, kde má zkosenou větší část právě zadní části než 4X HD. A je to vítaná změna, díky ní se telefon v ruce drží podstatně lépe a hranaté křivky tolik „neřežou“ do ruky.
Porovnání telefonů LG Optimus 4X (vlevo) a Optimusu L9 (vpravo)
Jestliže má tahle maličkost pozitivní vliv na držení Optimusu L9 v ruce, o další plánované vychytávce v podobě povrchové úpravy na zadním krytu už se to říci nedá. Při dlouhodobějším držení LG Optimusu L9 mi telefon lehce z ruky vyklouzával tak jako tak. Fígl, který dokáže v tomto ohledu pomoci, a aplikoval jej i například největší konkurent Samsung u modelu Galaxy S II, je jaká si brada telefonu na zadní straně. Tu ale Optimus L9 nemá.
Co asi každého překvapí při prvním kontaktu s telefonem, je jeho nízká hmotnost 125 gramů. U zadní strany je sice jasné, že je z lehkého plastu a na hmotnosti tak příliš nepřidá, ale na bocích se line dokonalá imitace kovu. Ve skutečnosti je to však jen plast s lehce pochromovaným povrchem. LG Optimus L9 celkově díky tomu získává vyšší dojem, než který bychom u telefonu za cenu pod hranicí 8 tisíc korun čekali. Výborně.
Telefon už s rozměry 132 x 68 x 9,1 mm a velkým 4,7“ displejem patří mezi větší telefony na trhu. Díky některým vychytávkám od LG by však ani větší proporce neměly být překážkou pro uživatele, kteří chtějí svůj telefon ovládat co nejsnáze. Proč, o tom bude řeč v jedné z dalších kapitol recenze. Teď ještě zůstaňme u konstrukce telefonu. Zpracování Optimusu L9 je na první pohled na vysoké úrovni, ovšem ukazuje se, že zdání může klamat. Zadní kryt v jednom z míst poblíž kláves pro redukci hlasitosti úplně nedoléhal. Při držení telefonu v ruce a běžné manipulaci to vůbec nevadí, ale .. nikdo si asi nechce pořídit smartphone, kde bude něco v nepořádku. Doporučujeme tak telefon si před zakoupením ještě někde nejprve vyzkoušet, pro jistotu.
Do redakce jsme si vybrali Optimus L9 v luxusním bílém provedení. U této varianty se nám líbí, jak výrobce kolem displeje aplikoval kontrastní černý rámeček, který působí opravdu dobře, koneckonců jako celý povedený design telefonu. Nad displejem najdeme uprostřed reproduktor a v pravé části pak senzor vzdálenosti pro vypnutí displeje během hovoru a VGA kamerku pro videohovory, chybí zde ale světelný senzor pro regulaci jasu.
Pod displejem je umístěna trojice kláves, klasicky zleva: vracečka, domů a možnosti. Krajní klávesy jsou senzorové, prostřední tlačítko pak je mechanické. Sice díky tomu telefon lépe vypadá, na ovládání Optimusu L9 to ale nikterak nepřidává. Ba naopak. Pokud jednou mačkáte senzorovou klávesu a pak mechanickou, není to příliš konzistentní řešení. Navíc se při každém stisknutí středové klávesy domů ozve „levné“ cvaknutí plastu.
A jdeme dále. Na pravý bok výrobce konečně chytře umístil vypínací klávesu, ke které tak máme při držení telefonu v pravé ruce s palcem mnohem blíže, než například u modelu Optimus 4X HD, kde je tato klávesa špatně přístupná na horní straně. Takže tuhle změnu vřele kvitujeme. Na protějším, levém, boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti.
Spodní strana přináší otvor pro microUSB a otvor s mikrofonem. Na horní straně pak najdeme druhý mikrofon pro snížení hluku během hovoru a 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek. Zadní strana obnáší 5 Mpx fotoaparát s bleskem, logo výrobce a mřížku s reproduktorem. Pod zadní krytem pak nechybí slot na microSD kartu, ovšem je umístěn až pod baterií, což znamená těžší podmínky pro pravidelnou výměnu, když je potřeba telefon vždy vypnout. Naopak jsme ale rádi za použití klasické miniSIM, když na ní je v telefonu místo a lidí, kteří by přecházeli z microSIM asi příliš nebude.
Hardware a výkon: dobré předpoklady
LG dalo Optimusu L9 do vínku dvoujádrový 1 GHz procesor TI OMAP4430, grafiku PowerVR SGX540 a 1 GB operační paměti RAM. Takové jsou základní parametry vnitřností, které rozhodují o úspěchu a neúspěchu dnešních smartphonů. Vzhledem k tomu, že je Optimus L9 telefon za méně než 8 tisíc korun, nejsou to nijak špatné parametry. Jak v další kapitole s operačním systémem uvidíte, prostředí je velmi odladěné.
Vnitřní paměť pro uživatele je maximálně něco přes 2 GB, zbytek z celkových 4 GB si bere samotný systém. Konkrétně v našem případě po instalaci běžných aplikací nám zbylo v telefonu jen něco přes 1 GB. Pokud jste například náruživým hráčem, nemusela by vám tato paměť stačit. Paměťové karty microSD sice telefon podporuje, a to až o velikosti 32 GB, ovšem některé hry stále musíte mít na vnitřní paměti telefonu. V našem případě jsme s pamětí vystačili.
Baterie a výdrž: zlepšení, ale ne moc velké
Jak už samotný nadpis této kapitoly prozrazuje, dočkali jsme se jistého zlepšení oproti jiným modelům. Výrobce totiž použil novou Li-Ion baterii s křemičitým elektrolytem, o kapacitě 2.150 mAh, díky které údajně telefon vydrží o 30% déle, než konkurenční Galaxy S II od Samsungu. Jaká je skutečnost?
Vyzkoušel jsem tři různé scénáře. V prvním jsem telefon používal ostošest, měl jsem zapnutá data 3G, neustálá synchronizace, několik hovorů o celkové délce kolem 20 minut denně, půl hodiny strávené na internetu a ještě občasné sepsání poznámek, nových schůzek do kalendáře a vyřízení SMS. I když asi není můj scénář přesně změřitelný, dokázal mi LG Optimus L9 vydržet až do večera, energii z baterie měl až do rána druhého dne, ale to už je vždy lepší telefon nabít ihned po náročném dni. Je pravda, že jako dlouhodobý uživatel konkurenčního Galaxy S II od Samsungu jsme měl s výdrží při stejném, jako výše popsaném zatížení, už kolem 16 hodiny problémy. Takže jisté zlepšení tu rozhodně je.
Pokud naopak budu telefon šetřit a používat jen k volání a psaní zpráv, samozřejmě s občasným využitím multimediálních funkcí, vydržel mi Optimus L9 i třeba 3 dny. V jistém kompromisu mezi těmito dvěma scénáři se pak výdrž pohybovala kolem 2 dnů. Následné nabíjení je možné provádět jak klasicky přes nabíječku, tak přes USB kabel připojený k počítači. Trochu mi chyběla indikační LED dioda, který by svojí barvou informovala o stavu nabíjení, ale to výrobce vyřešil jinak, přes zvukové – vibrační upozornění, které dá najevo o 100% nabití. Během nabíjení pak na zamknutém displeji můžete sledovat aktuální stav v procentech.
Displej a ovládání: atraktivní velká úhlopříčka
LG dobře ví, že zákazníci, především ti mladší, se rozhodují při výběru svého smartphonu podle pravidla „čím větší úhlopříčka, tím lépe“. Optimus L9 tak obdařilo velkým 4,7“ dotykovým displejem. Ten se náramně hodí jak na hraní her, sledování videí, tak třeba i na prohlížení pořízených fotek apod.
Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Rozlišení na dané úhlopříčce není dokonalé, jedná se o qHD (540 x 960 px). Například výkonnější model 4X HD má na stejné úhlopříčce HD 720p rozlišení, tedy 1280 x 720 px, a to je, řekněme, dokonalé. Optimusu L9 to ale odpustíme, v dané cenové hladině nenajdeme nějaký srovnatelný model, který by měl takto velký displej. A pokud se někdo nespokojí s tím, že např. u některých nově doinstalovaných ikonek aplikací je vidět horší rastr, není nic jednoduššího, než si do telefonu doinstalovat libovolný launcher, který ikonky lehce zmenší na přijatelnou úroveň a navíc s ním Optimus L9 získá mnoho dalších funkcí. Je to pak takový „double win“. Osobně jsem takto používal telefon s vynikajícím Nova laucherem, existuje ale spousta dalších zdařilých.
Zpátky ještě k parametrům displeje. LG Optimus L9 má displej typu IPS LCD, díky čemuž jsou barvy poměrně věrohodné a hlavně displej dosahuje vysokého jasu a čitelnosti i venku na slunci. Nevýhodou pak klasicky u IPS displeje je horší podání černé barvy, která není tak černá, jako v případě AMOLED displejů. A u L9 ještě může leckoho dost zamrzet absence senzoru okolního osvětlení, které by automaticky regulovalo podsvícení displeje. To si tak musíte regulovat ručně.
Ohledně ovládání, displej s úhlopříčkou 4,7“ nemusí být pro každého. LG proto připravilo několik usnadnění pro lehčí manipulaci s větším displejem. Více se dozvíte v jednotlivých kapitolách, ale jen krátce, o co se jedná: vylepšená menší klávesnice pro psaní jednou rukou, jednoduché zoomování v internetovém prohlížeči pomocí speciálního tlačítka (opět stačí jedna ruka) a my k tomu ještě přidáme možnost nastavit si dotyková gesta u některých doinstalovatelných launcherů, jako je např. Nova Launcher.
Prostředí telefonu: obohacený Android o nejnovější nadstavbu Optimus
Většina lidí se při pořizování telefonu s Androidem, a nejen jím, dívá na verzi operačního systému, který s telefonem dostanou, a někteří bystřejší pak také sledují, jak rychle výrobce reaguje s aktualizacemi. Ano, je to jakési měřitko toho, co telefon přinese za funkce. Jenže v případě výrobců jako je HTC, Samsung a hlavně také LG to může být leckdy docela druhořadé. LG například ve své nejnovější nadstavbě Optimus UI 3.0 přináší funkce, o kterých se někomu nezdá ani v případě nejnovějšího Androidu 4.1 Jelly Bean. Pojďme ale na to postupně.
LG Optimus L9 má operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich, v redakci jsme měli konkrétně verzi 4.0.4. Prostředí má díky nadstavbě Optimus UI 3.0 řadu vylepšení. Hned na zamykací obrazovce, kam si můžeme umístit čtveřici ikonek pro jejich rychlejší spuštění, nebo si sem můžeme přidat i kalendář s hodinami. Pro odemknutí stačí kdekoliv přejet prstem a pěkně graficky a i účelně se nám zviditelňuje při posunu prstem zvětšující se průhledné kolečko s obrazovkou, na kterou bude následně telefon odemčený.
V nastavení si můžeme vybrat celkové téma telefonu, které nám změní veškeré ikonky, pozadí apod. do jednotného stylu. Ploch s widgety může být libovolně 1 až 7, nechybí možnost nastavit si cyklické procházení mezi plochami, nebo jej i vypnout. Widgety můžeme klasicky jako na kterémkoliv jiném ICS zvětšovat a zmenšovat, co nám dané widgety dovolí. V menu jsou standardně ikony v matici 4×5, popřípadě si je můžeme přepnout do menší podoby a matice 5×6 ikon. Procházení mezi obrazovkami je horizontální a cyklické.
Velké plus si získá výrobce se smartphonem LG Optimus L9 a dalšími s vylepšenou notifikační lištou. V ní totiž najdeme rychlé přepínače pro aktivaci Wi-Fi, Bluetooth, mobilních dat, GPS, vyzváněcích profilů apod. Co je např. od Samsungu a jeho vlajkové lodi Galaxy S III odlišné, je možnost si do lišty navolit vlastní zástupce a dokonce i v libovolném pořadí. Výborně.
LG Optimus L9 má aktuálně v době psaní recenze nejnovější verzi nejen operačního systému u LG, ale také grafické nadstavby. Další modely výrobce už budou mít převážně také nejméně tuto verzi s novými funkcemi. Odladěnost celého prostředí je téměř na jedničku. Zatímco u druhého nejvyššího zástupce L řady, modelu L7, jsme si stěžovali v době psaní recenze na neodladěné prostředí, které se sekalo, u L9 tohle v žádném případě nehrozí. A podle zástupců výrobce, se kterými jsme se nedávno bavili, už ani L7 nemá zmíněné problémy s odladěností. Nápravu prý sjednala hned první aktualizace systému.
Hledání a hledání .. s větším počtem souborů je to skutečně na dlouho
S čím má ale LG stále problémy, je velmi pomalé vyhledávání mediálních souborů. Zkusili jsme do telefonu dát naší redakční 16 GB microSD kartu téměř plnou hudebních souborů a videi. Než telefon vyhledal veškeré soubory, trvalo to takových 5 až 10 minut. A to je v dnešní době v porovnání s konkurencí příliš dlouho.
Telefonování a zprávy: vítaná zlepšení pro manipulaci v jedné ruce
Hurá. LG vymyslelo několik vylepšení, které zpříjemní práci s telefon při manipulaci v jedné ruce. Začněme s telefonním seznamem. Mezi jednotlivými pásy s rychlým vytáčením, záznamy hovorů, kontakty a oblíbenými kontakty můžeme listovat pohybovým gestem doleva/doprava ala Windows Phone. U zpráv je to vylepšená klávesnice. Pokud je pro vás aktuální klávesnice přes celou šířku displeje velká, stačí si ji přetáhnutím zleva doprava či obráceně zmenšit a psát pohodlněji i na takto velkém displeji jedním prstem. Pokud uchopíme telefon do obou rukou v režimu displeje na šířku, můžeme si gestem odtažení palců od středu ke stranám QWERTY klávesnici rozdělit na dvě menší a psát tak opět rychleji a pohodlněji.
Telefonní seznam dokáže jako u každého jiného Androidu ukládat tolik záznamů, kolik jen se jich vejde do sdílené vnitřní paměti. Ke každému kontaktu si lze přidat email, vyzvánění, přezdívku a spoustu dalších poznámek. Ale třeba takový tón upozornění na zprávu si nemůžeme ke každému kontaktu nastavit dle libosti. Vyzváněcí profily jsou taktéž pod taktovkou samotného Androidu, můžeme si pomocí kláves pro redukci hlasitosti přepínat mezi hlasitým, vibračním a tichým režimem.
Zprávy jsou tříděny do konverzací, a co je zde také pěkné, je číslo u každé konverzace s kontaktem, které ukazuje celkový počet vzájemných zpráv. Během psaní můžeme využít plnohodnotnou QWERTY klávesnici, klasickou alfanumerickou klávesnici telefonu, ruční psaní v rámečku a tzv. Shape Writer, kdy píšeme na QWERTY klávesnici tahem ala známá technologie Swype. S každým napsaným znakem se na počítadle vedle tlačítka odeslat odečítá zbývající počet znaků. Jediné, co mi zde chybělo, je možnost vkládání smajlíků, ať už obyčejných textových, tak grafických.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: na multimédia jako dělaný
Optimus L9 má hned dvojici hudebních přehrávačů – klasický od LG a pak ještě standardní, který je součástí Androidu, tedy Hudba Play. Mně osobně se to zdá poměrně zbytečně. Přehrávač od LG je výborný a žádný další už bych v telefonu nepotřeboval. Dokáže totiž řadit skladby podle ID3 tagů do sekcí dle interpretů, alb, playlistů a dalších složek, dále nechybí náhodný výběr a opakování skladeb, nebo třeba ekvalizér, i když funguje jen s připojenými sluchátky. Bonusovou funkcí pak je možnost zobrazit si básně, nebo spíše text skladby, ovšem ani u jedné z několika stovek skladeb, i sebepopulárnějších, telefon ani jednou nenašel dostupný text.
Zvukový výstup je v případě kvalitních sluchátek výtečný, osobně jsem vyzkoušel se sluchátky Beats i se špuntovými sluchátky od Samsungu a v obou případech byl zvuk více než přesvědčivý. Optimusu L9 neschází FM rádio, jako u jiných telefonů je ale nutné mít připojená sluchátka, která slouží jako anténa.
Video přehrávač také stojí za řeč. Už samotné rozdělení videí do aplikace „videa“ naznačuje, že to výrobce myslí narozdíl od jiných firem, které mají stále videa součástí galerie, vážně. LG Optimus L9 disponuje DivX HD certifikací, takže zvládne přehrávat zcela bez problémů videa v avi, bez nějakého převodu. Výhodou je 4,7“ displej, na kterém je obraz skutečně hodně velký a vhodný pro sledování videí třeba na cestách.
GPS navigace je v telefonu od Googlu, tradiční Google Maps. I když na jejich adresu už toho padlo nejen na Mobilizujeme.cz více než dost, alespoň ve zkratce uvedu, že pro plnohodnotnou navigaci, třeba i s hlasovými povely, je nutné neustálé připojení k internetu. Nalezení satelitů s Optimusem L9 bylo poměrně rychlé, fixace s asistovanou A-GPS proběhla do 10 sekund, většinou výrazně rychleji. Velmi přínosné jsou i StreetView a body zájmu, kterých Google dosahuje díky velké databázi uživatelů značného počtu.
Bonusové aplikace:
Správce aplikací – jednoduchý přehled instalovaných aplikací s možností odebrání či instalací aktualizace, pokud je k dispozici. Jedná se pouze o výrobcem předinstalované aplikace, nikoliv ty uživatelem doinstalované.
Správce souborů – jednoduchý správce souborů, který dokáže procházet veškerými soubory v telefonu i na paměťové kartě, dokáže je přesouvat či kopírovat, zazipovat i extrahovat. Člověk prakticky s tímhle většinou vystačí.
FileShare – sdílení souborů (multimediální soubory a dokumenty) mezi jinými zařízeními pomocí sdílení souborů přes Wi-Fi Direct.
LG Tag+ – aplikace pro nastavení NFC značek (štítků), nejprve si vytvoříte značku a k ní přidáte nastavení, co se má provést po přiložení této NFC značky k telefonu. Po dokončení tak lze přiblížením telefonu k dané NFC značce (štítku) automaticky aktivovat Wi-Fi, spustit webový prohlížeč a ještě třeba aktivovat hlasitý profil. Rychlé a šikovné.
Quick Memo – po přidržení obou tlačítek pro regulaci hlasitosti telefon pořídí screenshot aktuální obrazovky a na něj si pak můžeme libovolně kreslit, popřípadě přepnout do klasického zápisníku s kreslením.
Quick Translator – aplikace pro virtuální zachycení textu pomocí fotoaparátu a okamžitému překladu mezi různými jazyky. Jeden slovník si může uživatel stáhnout zdarma, další se dokupují na Google Play za zhruba 80 korun. Český slovník bohužel schází. I tak se ale dá v aplikaci nastavit překlad pomocí Google Překladače, sice není tak kvalitní a dopouští se výrazných chyb či nepřeloží některé fráze vůbec, je to alespoň něco a pro překlad třeba jen jediného slova, a ne celých souvětí, postačí.
SmartWorld – musíte mít účet u LG, který se vytváří zdarma, a pak máte přístup k přehledu aplikací přímo pro váš telefon, které by se vám mohli hodit.
SmartShare – přehrávání a sdílení multimediálních souborů mezi certifikovanými zařízeními DLNA pomocí SmartShare.
Fotoaparát a kamera: řekněte sýr
I když je LG Optimus L9 nejvyšším zástupcem řady L, jeho fotoaparát nedosahuje takového rozlišení, jako vlajková loď Optimus 4X HD. Pokud se podíváme na cenu, pochopíme. A rozhodnutí výrobce ušetřit zde na rozlišení, je myslím nejméně bolestné. 5 Mpx by pořád mělo každému pro běžné focení bohatě stačit. Důležitější je pak kvalita dané fotky.
Fotoaparátu asistuje autofocus, který neustále ostří při každému pohybu s fotoaparátem, lze také ale zaostřit přímo dotykem na obrazovce na dané místo, nebo v případě aktivované funkce sledování obličejů si stačí počkat. Pro pořízení pak musíme stisknout softwarové tlačítko spouště přímo na obrazovce, klasická mechanická spoušť fotoaparátu se sice nekoná, ale stejnou funkci supluje dvojice kláves pro regulaci hlasitosti. Pro rychlé vyfocení stačí jednou zmáčknout spoušť či jedno z tlačítek regulace hlasitosti a telefon ihned pořídí snímek, opravdu v rámci jedné vteřiny, bez zaostření. Při podržení tlačítka dojde nejprve k zaostření scény a poté vyfocení.
Při focení můžeme využít LED blesku, k dispozici jsou i režimy scén (normální, portrét, na šířku a západ slunce), panorama, sekvence, nastavení hodnoty ISO, vyvážení bílé, barevný efekt, časovač, zvuk spouště, který ovšem nelze trvalo vypnout (stačí si ale vypnout zvuky celého telefonu, a to pomůže), a mnoho dalšího. Velmi zajímavé je pak focení hlasovými povely, kdy stačí říct některé ze slovíček: Cheese, Smile, Whiskey, Kimchi a LG, a Optimus L9 ihned pořídí snímek. Nutno ale dodat, že telefon reaguje i na jiná slova, jak jsme ukázali na videu s prohlídkou prostředí.
Videa LG Optimus L9 dokáže natáčet v nejvyšším rozlišení Full HD 1080p se 30 snímky za sekundu. Kvalita je poměrně dobrá, hlavně zvuk docela překvapil. Zdali je to dostatečné, se můžete přesvědčit z našeho zkušebního videa níže. Stejně tak, jako o kvalitě pořízených zkušebních fotografií.
Zkušební fotografie: LG Optimus L9
Zkušební video natočené telefonem LG Optimus L9
Organizační a datové funkce: kvalitní základ
Organizační výbava se tradičně jako u každého jiného Androidu skládá z kalendáře, budíku, kalkulačky, poznámek, stopek, časovače, diktafonu a aplikace Polaris Office coby prohlížeče Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF. Kalendář je ovšem oproti běžnému Androidu vylepšený. Přináší přehled denní, týdenní a agendu. Z horní části si můžeme rozevřít další část, ve které je klasický měsíční kalendář, takže pak máme takový multiscreen ala Galaxy Note II.
Z datové výbavy nechybí prakticky nic. Pro připojení na internet jsou mobilní data ve složení GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA download až 21 Mb/s a HSUPA upload až 5,76 Mb/s) a nechybí populární Wi-Fi. Naopak pokud chceme přístup k internetu na jiném zařízení, není nic jednodušího, než si z LG Optimus L9 vytvořit Wi-Fi hotspot.
Standardní androidovský prohlížeč (vlevo) a prohlížeč Chrome
Internetové prohlížeče jsou pak v telefonu hned dva, jeden základní androidovský a druhý Chrome od Googlu. Důvod je takový, že do klasického prohlížeče si LG integrovalo novou funkci pro zoomování obsahu pomocí tlačítka a naklápění telefonu, což jde krásně provést i v jedné ruce, a nechtělo o tuto funkci přijít, zároveň chtělo nabídnout nový Chrome, který je dostupný pro Android 4.x a novější. Když už teď LG bude mít svůj první Nexus, smartphone Nexus 4, vyrobený ve spolupráci s Googlem, tahle spolupráce se začíná promítat i do dalších telefonů, jako je třeba právě Optimus L9.
Závěr recenze smartphonu LG Optimus L9
LG se v případě Optimusu L9 nesnažilo o nejnadupanější smartphone dnešní doby. Přineslo smartphone velmi dobře vybavený, s kompromisy, jako je třeba horší rozlišení displeje na velké 4,7“ úhlopříčce, či „pouze“ 5 Mpx fotoaparátu, což v praxi většinou stačí a příliš nevadí. K tomu výrobce přidal nějaké inovativní vychytávky a tohle celé nabídne za velmi atraktivní cenu necelých 8 tisíc korun.
Připomíná vám LG Optimus L9 nějaký celosvětově slavný smartphone? Není náhoda, že podstatnou řádku toho telefon má v podobné sestavě jako populární Galaxy S II od Samsungu, který se stal prodejním hitem. LG chce podobný úspěch s Optimusem L9. Podaří se to? Neměl výrobce za svojí konkurenci zvolit novější model? Přeci jen, i po dvou letech ale zůstává S II velmi známým smartphonem se stále kvalitní výbavou. Novinka L9 však přináší téměř ve všech ohledech o ždibec lepší výbavu, navíc za atraktivní nižší cenu, než na kolik dnes vyjde Galaxy S II.
Jako celek je Optimus L9 zdařilým počinem, stejně jako tomu bylo u mnohých modelů tohoto korejského výrobce i v minulosti. Tentokrát však nehází telefonu klacky pod nohy nepřiměřená cena. Naopak, LG začne nabízet smartphone s 4,7“ displejem a řadou vychytávek za cenu, za kterou dnes zřejmě jiný podobně vybavený telefon neseženeme. Dosáhne s tím LG většího úspěchu jako Samsung?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.