Recenze LG Optimus L5 – velké překvapení v malém balení
Pamatujete ještě, jakou naději LG vkládalo do stylové řady L? A jak jsme pak dali v recenzi za uši nejvybavenějšímu zástupci série, modelu L7? Světe div se, peklo zamrzlo a slunce svítí černě: model L5 vůbec není špatný. Jako jeden z mála levných androidů vám totiž používání operačního systému od Google hned neznechutí.
Na úvod recenze se ale pojďme ještě jednou vrátit k vybavenějšímu bratříčkovi dnes testovaného modelu. LG Optimus L7 byl v našem testu propadák, neřkuli úplný průšvih. Telefon zamrzal při jakékoli snaze ho přimět k nějaké činnosti, zasekával se i při pohybu úvodní obrazovky do stran a neodladěnost operačního systému přiváděla uživatele k šílenství a touze ovládat ho podpadkem boty s velkým rozeběhem.
LG Optimus L5 – oficiální fotografie
Když jsem přebíral Optimus L5, plánoval jsem sepsat další velkolepý výsměch neschopnosti LG přinést normální použitelné uživatelské prostředí. Jenže ouha – LG Optimus 5 mě velmi příjemně zaskočil. I když má parametry minulé generace smartphonů, vůbec to nedává znát. Příjemně se ovládá a konkurenci low-endových chytrých telefonů s Androidem čtyřkové řady čelí více než schopně. Ale popořadě.

Základní parametry – LG Optimus L5
Rozměry | 118 x 67 x 9,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 125 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor, grafika a paměť | 800 MHz procesor Qualcomm, grafika Adreno 200 512 MB RAM, 4 GB vnitřní (2,5 GB dostupných) a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 4.0 ICS + nadstavba LG |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1920 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, NFC štítek |
Cena a dostupnost | 4 000 Kč, léto 2012 |
Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy S III:
Co se nám líbilo: design, uživatelské prostředí Optimus UI, odladěný operační systém
Co se nám nelíbilo: slabší hardwarové parametry, horší displej, špatná ochrana displeje
Obsah balení: nakupujte dál!
Na to, že má být řada L jakousi stylovkou pro glamour jedince, krabice telefonu nejspíš nikoho příliš nezaujme. Nejspíš proto, že do cílovky LG L5 se řadí zejména ti, kteří stylové věci rádi vlastní, ale nehodlají za ně obětovat jmění. A je to vidět: obyčejná bílá krabice popsaná reklamními nápisy se sdělením, co že to vlastně přístroj uvnitř umí. Klasika, ale trochu nijaká.
A stejné je to uvnitř. Kromě telefonu a baterie najdeme v balení ještě sluchátka s handsfree a nabíječku s datovým kabelem v jednom. Snad abychom LG doma nepomluvili, přibalili jeho inženýři jakoby zkusmo ještě jeden NFC štítek, který je předprogramován na rychlé přepnutí telefonu do módu použití v automobilu.
Potěší, neurazí, ale také nenadchne. Jde spíš o promyšlený způsob, jak z kapes zákazníků vytáhnout další peníze za další příslušenství. Pro plné využití schopnosti NFC rychle přepínat nastavení telefonu dotekem příslušného štítku budete potřebovat ještě štítek s nastavením na doma a další s nočním režimem.
Oficiální video
https://www.youtube.com/watch?v=uLaCoGu2elw
Design a konstrukce: styl za málo
Pojďme si ale spravit náladu. Design, to je něco, co LG umí, a to zvlášť u telefonů řady L. U modelu L5 tomu není jinak. Opět se setkáváme s ostře řezanými hranami a šedým rámečkem po celém obvodu telefonu. Šedým odleskem imituje leštěný titan, ale když telefon vezmete do ruky, je hned jasné, která bije. Přístroj je zkrátka celý plastový, a i když ani ve zkrutu nevrže, i dotekem cítíte, že cenovka tohoto telefonu není bůhvíjak vysoká.
Zaoblený zadní kryt má mírně zvrásněný povrch, aby telefon z ruky nevyklouzl. Velmi praktický prvek. Monolitickou černou plochu zad přístroje narušuje jen logo výrobce, čočka fotoaparátu s LED diodou a logo technologie NFC, která se skrývá pod krytem.
Samotný plast drží na telefonu jen malé pacičky, a proto se musí před vstupem do útrob přístroje „odtrhnout“. To se sice může jevit jako zbytečné šetření, podle mých zkušeností však právě tyto zadní kryty dlouhodobě drží na telefonech nejpevněji, a koneckonců i nejtišeji. Zda to bude platit i u LG Optimus L5, ukáže až čas.
Z hardwarových prvků napočítáme už jen tlačítko zamykání displeje na horní hraně vpravo, vstup na 3,5 mm Jack vlevo a ovládání hlasitosti telefonu na levém boku. Hardwarová spoušť nikde, chybí také šuplíčky na SIM kartu a paměťovku – obé najdeme pod krytem.
Po čtyřpalcovým displejem najdeme hardwarové Home tlačítko, které se moc příjemně mačká. Vedle něj pak tlačítka senzorová – zpět a kontextová nabídka. Bez nich by se telefonní Android ovládal jen velmi těžko.
Na to, že LG disponuje čtyřpalcovým displeje, to není žádný drobek. Malý zobrazovač obklopuje spousta černého plastu. Nepotěší ani fakt, že displej nekryje sklo, jak se stalo zvykem ve vyšších smartphonových sférách, ale plast. A to měkký plast. Pořádně měkký. Tak měkký, že ho bez problémů promáčknete prstem a vytvoříte na LCD krystalech duhové obrazce jako na 20 let starém Palmu s odporovým displejem. Dávejte zkrátka pozor – tenhle displej poškrábete už jen tím, že se na něj křivě podíváte.
Baterie a výdrž: nenaplněná očekávání
LG vybavilo model Optimus L5 baterií s poměrně velkorysou kapacitou 1500 mAh. V některých testech se můžete dočíst, že telefon vydrží při běžné používání i tři dny provozu. Na papíře to vypadá reálně: slabý procesor a nízké rozlišení displeje mezi bůhvíjaké žrouty energie nepatří. Ale upřímně: osobně netuším, kde kolegové na tak zázračná čísla přišli.
Během mého testu LG vydrželo nabité nejdéle dva dny, a druhý den později odpoledne už polykalo andělíčky. Snad za to může způsob mého používání, kdy přístroje spíše než jako telefony používám jako internetové terminály. I když jsem se ale snažil více telefonovat (30 minut denně), poslat několik desítek SMS a omezit zírání na zapnutý displej, příliš se toho nezměnilo.
Abyste se na takovou výdrž dostali, musíte patřit mezi skutečně skromné uživatele. Nezapínat zbytečně displej, snížit jeho jas a naučit se pracovat s vestavěným manažerem spotřeby, který najdete v nastavení pod názvem Úsporný režim. Ten dovede při dosažení předem zvolené hranice vybití akumulátoru povybínat vybrané bezdrátové moduly a snížit výkon telefonu na minimum. Ale upřímně: to už si rovnou můžete pořídit obyčejný „hloupý“ telefon. Ani LG neprolomilo psychickou bariéru, která nutí uživatele pro jistotu připínat přes noc své telefony k nabíječce.
Displej a ovládání: co byste chtěli…
O dojmy z nepovedeného plastového „sklíčka“, které kryje displej LG Optimusu L5, jsme se s vámi už podělili. Samotný zobrazovač to příliš nenapraví. Jde o TFT kapacitní displej o úhlopříčce 4 palce, což je pro nekompromisně praktické ovládání tak akorát. A teď ten zádrhel – špatně je skoro všechno ostatní.
Tak třeba: chybí senzor okolního světla, a tak lze intenzitu podsvícení regulovat pouze ručně. Jste zvyklí na HD displeje u špičkových komunikátorů? Tak tudy u LG skutečně cesta nevede. Rozlišení Optimu L5 činí 320 x 480 pixelů. Takovým číslům v současnosti těžko věřit, ale je to tak – i v praxi je dojem z displeje velmi rozpačitý.
Pixely jsou viditelné pouhým okem, hrany písma jsou kostrbaté a dojem nevylepší ani podpora zobrazení pouhých 262 000 barev. I bez toho, abyste se dívali do specifikací telefonu, zjistíte, že barvy ikon vypadají „tak trochu jinak“ než u současných top modelů s větší barevnou hloubkou.
Poslední hřebíček do rakve displeje zatloukají pozorovací úhly. Zjednoduším to: raději s telefonem při práci moc nehýbejte. Sebemenší naklonění mění černou na stříbrnou a posléze na bílou.
Abychom ale pouze nehanili, musíme si uvědomit jednu věc: LG Optimus L5 stojí v některých obchodech necelé 4 tisíce. Za tuto cenu si někteří lidé kupují kalhoty. A pokud budete telefon používat na práci a ne na multimédia, nad kvalitami displeje můžete klidně přimhouřit oči. Protože poté, co začnete v LG Optimu L5 pracovat s operačním systémem, budete spokojeni.
Prostředí telefonu: bouchejte šampaňské!
Hned první pochvala míří do LG za použití Androidu ve verzi 4.0. To už je sice výběhová verze, nicméně Android 4.1 Jelly Bean nepřináší takové inovace, abyste nad nimi v telefonu nejnižší třídy museli nutně zajásat.
Zatímco většího brášku, Optimus L7, jsem za neodladěnost operačního systému pěkně natřel, Optimus L5 mě přikoval k zemi. Tohle přeci nemůže zvládnout jednojádrový procesor o taktu 800 MHz! Nebo za to může přítomnost poměrně dobrého grafického čipu Adreno 200? Nevím. Každopádně s takovou rychlostí a plynulostí ovládání jsem nepočítal.
I když pět ploch úvodní obrazovky zaplníte widgety a zástupci, telefon mezi nimi bez problémů zvládá rolovat bez záškubu, a to dokonce i když zakřížkujete možnost zobrazení všech animací (mimochodem velmi zábavných a povedených).
To samé platí víceméně u všech méně náročných operací, které s telefonem provedete. Stahování notifikační lišty (vybavené rychlými, a dokonce uživatelsky přizpůsobitelnými přepínači – gratulujeme), scrollování ve webovém prohlížeči, práce s fotografiemi – nic z toho nedělá LG Optimu 5 potíže. Co se stalo mezi uvedením modelů L7 a L5 na trh? Netuším. Ale přeju si, aby takhle odladěný systém už telefonům od LG zůstal.
Samozřejmě se ale najdou i výjimky. Pokud instalujete novou aplikaci, raději už nic jiného nedělejte a počkejte. Jiné aplikace se zase otevírají o něco pomaleji, než jste zvyklí (typicky třeba klient pro Google Tasks). Když má telefon špatnou náladu, pár vteřin se vykreslují ikony na ploše a při vstupu do menu vás přivítá asi vteřinové upozornění „Načítání“. Vždy se ale jedná o nárazový jev a práci s telefonem to nijak neomezí. V zásadě lze říct, že telefon potřebuje vždy zlomek sekundy na „rozehřátí“, potom už běží zcela spolehlivě a plynule.
Prostředí telefonu se u LG vůbec povedlo. O jeho ztvárnění se stará grafická nadstavba Optimus UI ve verzi 3.0. Tak oproti čistému Androidu obsahuje třeba už zmíněné přepínače bezdrátových sítí v notifikační liště, ale i chytře tříděné menu s možností filtrování vámi stažených aplikací, nebo možnost umístění pěti ikon zástupců do docku na spodní liště (to třeba Samsung ve svém slavném TouchWizu dlouho neuměl).
Potěší i zamykací obrazovka se čtyřmi spustitelnými zástupci, nebo možnost upravit počet ploch, se kterými pracujete (maximální počet je pět). Proti prostředí LG Optimu L5 zkrátka nejde říct ani popel. S telefonem je radost pracovat.
Ovšem: pracovat neznamená hrát. Pro hraní her, a to v zásadě jakýchkoli, je Optimus L5 nevhodné železo. Obraz se trhá i u jednoduchých hříček typu Fly Dragon (a to dokonce i po přepnutí do módu Weak device), graficky náročnější hry (osobně jsem zkoušel Eternity Warriors 2) doporučuji nestahovat vůbec. Jednak se spouští neúměrně dlouho (v našem případě klidně i čtvrt hodiny), a jednak s největší pravděpodobností po pár minutách hry spadnou kvůli nedostatku paměti RAM.
Telefonování a zprávy: klasik z rodu Androidů
Co se komunikace týče, LG Optimus L5 žádné zásadní inovace nepřináší – je to starý známý Android. Telefonní aplikaci opět obsluhujeme pomocí několika záložek, které skrývají numerickou klávesnici k zadání čísla a samotný vícepoložkový telefonní seznam synchronizovatelný se všemi účty sociálních sítí, které vlastníte.
Další v řadě je protokol telefonování, kde vidíte všechna čísla, se kterými jste komunikovali, a nakonec kontakty oblíbené. Stejně, jako máme každý oblíbené kontakty, stejně tak máme i kontakty neoblíbené. Ty lze zařadit do blacklistu, a máte od nich pokoj: nedovolají se vám. Pokud by se vám tyto lidi nechtělo hledat v seznamu, umí LG Optimus tento seznam vygenerovat z čísel, jejichž hovory nejčastěji odmítáte. Šikovné.
Žádné překvapení nenalezneme ani v položce Zprávy. SMS se řadí do konverzací a editor odpočítává znaky hned od začátku zprávy. Na vestavěné klávesnici se ovšem bůhví jak skvěle nepíše. Jednak nabízí pouze nečeské rozložení QWERTY, a jednak obsahuje příliš drobná písmenka. Je sice hezké, že si můžete nechat stisknutí virtuální klávesy doprovodit vibrací, nicméně telefon si vibruje více méně, jak chce. Někdy silněji, někdy slaběji, a tak se při psaní necítíte úplně jistě. Někdy navíc zavibruje až poté, co se písmeno skutečně napíše, a ne v okamžiku, když klávesu stisknete – a zmatek je tím dokonán.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: úplný základ
Přehrávání médií ořezali inženýři v LG v modelu Optimus L5 na minimum, ale podle mého je to k dobru věci. Hudební přehrávač sice není tak hezky graficky vyvedený, jako u top end modelů. Na druhou stranu ale přehraje většinu zvukových souborů a to na velmi slušné úrovni (to samozřejmě platí pro situaci, kdy nepoužijete přiložená sluchátka – plasťáčky).
Komu by přeci jen zvukový projev telefonu nevyhovoval, může si vybrat z deseti přednastavených úprav reprodukce. Nerad bych tomu říkal ekvalizér, protože manuální nastavení křivky neumožňuje a podle mého názoru výsledný zvuk spíše kazí, ale proti gustu žádný dišputát.
To samé platí pro přehrávač videa. Nemá problém s titulky, přehraje formáty AVI, 3GP a MP4. Problém nastane jedině u souborů s rozlišením HD a vyšším. Tady si LG neporadí a budete muset přeformátovávat. Jen tak mezi námi – na displeji o 320 x 480 si stejně HD rozlišení příliš neužijete. Pro multimediální soubory je v čtyřgigové paměti telefonu vyhrazeno 2,7 GB, přičemž tento prostor se dá rozšířit o 32GB na paměťové kartě. Tu si však musíte dokoupit.
Kompletní multimediální výčet doplňuje jednoduché FM rádio. U něj také zapomeňte na jakékoli výstřelky: do paměti uloží 20 stanic, a to je celé. Ani RDS nemá, takže si aspoň procvičíte paměť při dešifrování, co to vlastně hraje za rádio.
Co se navigování týče, k dispozici je, jako u každého Androidu, navigace od Googlu zadarmo. Fixování GPS sice není extrarychlé, ale bůhvíjak špatné to také není. I mezi domy v pražském centru zachytil Optimus L5 signál do půl minuty.
Bonusové aplikace: NFC potěší
U telefonu za pár tisíc nepochybně nejvíce zaujme podpora nejnovějšího výkřiku mobilních technologií – NFC (Near field Communication). Využití této technologie už existuje celá řada – od rychlého posílání souborů, až po mobilní platby. U LG Optimus L5 ho budete nejspíše používat k rychlému přenastavení chování telefonu v různých situacích. Výrobce nezapomněl do balení přiložit jeden NFC tag, což je samolepka s čipem, která trochu připomíná dálniční známku.
LG nabízí hned čtyři situace, kde byste NFC mohli použít. Po otevření aplikace LG Tag + na vás hned vykouknou: jedná se o řízení auta, Kancelářský režim, Režim Spánek a režim uživatelský, v němž si můžete nastavit téměř cokoli chcete.
Celé to probíhá následovně: vyberete si situaci, promyslíte, jaké aplikace byste chtěli v té které situaci mít spuštěné, navolíte je v prostředí aplikace LG Tag + a dotykem naší „dálniční známky“ je na ni zapíšete. Od té chvíle vždy když se telefon Tagu přiblíží, spustí se aplikace, které jste si nastavili, nebo bezdrátové moduly, které chcete.
V případě režimu Automobil to bude klasicky nejspíš Bluetooth a Navigace, v režimu spánku například telefon umí pustit hudební přehrávač a vy si můžete pustit třeba ukolébavku. Nebo cokoli jiného. Tak jako tak, přístroj není třeba na Tag přímo pokládat, stačí se přiblížit na 2 cm daleko. I přesto bude ideální nalepit čip na držák v autě, nebo na noční stolek.
Kromě podpory NFC zaujme LG ještě vestavěnou plnou verzí kancelářského balíku Polaris Office. Také ta funguje velmi plynule a nezastaví ji dokonce ani obsáhlé PowerPointové prezentace. Dále tu máme aplikací pro sdílení obsahu s ostatní domácí elektronikou přes technologii DLNA. Jmenovitě tuto technologii u low-endového telefonu stejně příliš nevyužijete. Značkových aplikací od LG naleznete ale v telefonu celou řadu. Samostatným marketem pro stahování aplikací počínaje, a konče aplikací Remote Call, která umožňuje technické podpoře LG vzdáleně spravovat váš telefon.
Fotoaparát a kamera: radši nepoužívat
Pokud jste dočetli až sem, už znáte základní schopnosti LG Optimus L5, a nejspíš jste pochopili, že se nejedná o žádného multimediálního bouráka. A schopnosti jeho fotoaparátu to jen potvrzují. Tohle jsou papírové vlastnosti foťáku: 5 Mpx snímač, fotky o maximálním rozlišení 2560 x 1920, video 640 x 480 bodů. Zkrátka průměr, možná lehký podprůměr.
Zkušební fotografie – LG Optimus L5:
A i při praktickém použití narazíte na cenové limity telefonu: chybí hardwarová spoušť, samotný fotoaparát se spouští 3-5 vteřin a výsledné fotky za moc nestojí. Bílá se přepaluje, barevné podání je až moc živé, v horších světelných podmínkách nejsou výsledky bůhvíjak přesvědčivé. Dioda pak scénu osvítí maximálně na vzdálenost dvou metrů, víc ani ťuk.
Na druhou stranu má foťák LG Optimu L5 i silné stránky. Potěší třeba možnost ostřit dotykem na displeji. Hračičkové naleznou celou škálu nastavení: od základních fotografických (vyvážení bílé, expozice) až po barevné efekty fotografií. Samotná aplikace se velmi příjemně ovládá a rychle reaguje na přetočení aparátu převrácením příslušných ovládacích ikonek.
I LG však obsahuje známý neduh – vlastnost: nelze u něj vypnout zvuk spouště. Můžete si pouze vybrat mezi čtyřmi předvolenými zvuky. Tři jsou obyčejné cvakání, ten čtvrtý ale vážně stojí za to. Po stisknutí virtuální spouště se totiž ozve ženský trojhlas, který v tónině G zazpívá slovo „Klik“! Tento zvuk jsem si zamiloval a věřte, že pokud máte rádi, když se za vámi lidi otáčejí, budete ho mít rádi také.
Záznam videa (kamera se této funkci u LG opravdu říkat nedá) poslouží snad jen… popravdě, vlastně ani nevím, k čemu poslouží. Tak nekvalitní záznam je. Popisu zde netřeba, podívejte se na přiložené video: pohyb se trhá, švenkovat nejde kvůli rozmazávajícímu se obrazu, barvy jako z omalovánek. Možnosti nastavení také nepatří mezi ty široké: potěší snad jen vyvážení bílé a možnost si celou scénu osvítit LED diodou. K záznamu videa proto LG používejte jen v nouzi nejvyšší.
Organizační a datové funkce: zvláštnosti potěší
Jako každý Android, ani LG Optimus L5 nepostrádá ty nejzákladnější organizační a kancelářské nástroje. Kalendář je jen mírně graficky upravenou variantou klasického kalendáře, jak jej známe z čistého androidu. Jde o silný nástroj, který se synchronizuje s Google účtem, umí všechny druhy časových náhledů a událostí. Jediné, co u LG chybí, je jakýkoli widget, který by s kalendářem byl spojen a práci s ním ještě urychlil. Takhle jste odkázání na obchod Google Play.
LG pak do telefonu přidalo samostatnou aplikaci na poznámky, které se umí zvukovým upozorněním. Daleko zajímavější je však možnost tvorby takzvaných Quick Memos – tedy kreslených poznámek, rychle dostupných z notifikační lišty. Zde stačí stisknout příslušné tlačítku, nakreslit to, co je právě potřeba a uložit. Kresba se ocitně v galerii jako obrázek – jde asi o nejrychlejší způsob, jak si cokoli zaznamenat a nezapomenout.
Připojení k internetu LG Optimus 5 zvládne skoro všemi možnými způsoby v sítích 3. generace, a k tomu návdavkem také pomocí Wi-Fi. Mimochodem – její příjem je extrémně kvalitní. Dokonce i za čtyřmi stěnami od routeru hlásil přístroj plný signál.
Kromě mailových klientů, které má LG společné s jinými telefony se systémem od Google, lze s internetem pracovat i za pomoci vestavěného prohlížeče. Stránky načítá rychle. Dá se říct, že na tak slabý telefon dokonce velmi rychle. Během scrollování se sice občas zadrhne, ale není to nic, co by vyloženě obtěžovalo. Pomalejší je snad jen při samotném načítání stránek.
Snad aby to LG uživatelům vynahradilo, implementovalo do prohlížeče podporu pohybových gest, respektive jednoho pohybového gesta. Zoomovat se v browseru dá nakláněním telefonu dopředu a dozadu. Upřímně – je to sice efektní, ale tuto funkcionalitu vypnete hned poté, co ji ukážete všem svým kamarádům.
Velice kladně pak hodnotím velmi dobře přístupná tlačítka pro spuštění záložek i zobrazení všech aktivních oken browseru. Těch může být až pět, a ani při tomto nejvyšším počtu telefon nijak výrazně nezpomalí.
Závěr recenze LG Optimus L5
LG Optimus L5 opravdu velmi příjemně překvapil. S cenovkou mírně pod čtyři tisíce uspokojí nejednoho nenáročného zájemce o chytrý telefon a může se stát velmi povedeným odrazovým můstkem do světa chytrých telefonů. Pro mladé uživatele příliš nebude – na to mu nedostačuje výkon potřebný zejména pro hraní her. Ty ostatní ale zaručeně nezklame – a to zejména tím, že je od užívání Androidu neodradí. A co si budeme povídat – některé neodladěné kousky, třeba i právě z dílny LG, tohle umí dokonale.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |