Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Luboš Srb

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší jeho prémiovost, jedinečnost, ale také praktičnost. Předem si dokonce dovolím prozradit, že nemá žádné větší slabiny. A to navíc láká na bezkonkurenční cenu zhruba jen 15 tisíc korun.

Huawei konečně patří do nejvyšší ligy. Tahle pohádková cesta čínského výrobce se začala psát už před lety, když poměrně velké vzrušení vzbudil předloni velmi povedený model Ascend Mate 7, tehdy černý kůň všech phabletů. A vloni pochopitelně následovaly další skvělé modely, P8 a Mate S, které taktéž zabodovaly prémiovými těly z kovu, bohatou výbavou a samozřejmě neobyčejným poměrem cena/výkon.

Nejnovější počin, Huawei Mate 8, jde však mnohem dál – zlepšuje kvality displeje, přináší nejnovější Android Marshmallow s novou nadstavbou EMUI 4.0, má supervýkonný procesor Kirin 950, profesionální 16 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu či větší 4 000 mAh baterii s podporou rychlonabíjení. A to není zdaleka vše, čím vším potěší Mate 8.

Telefon Huawei Mate 8 půjde na českém trhu do prodeje někdy na přelomu února a března. Na Mobilizujeme.cz si však už nyní s předstihem můžete přečíst exkluzivně první českou recenzi. Jedná se o finální kus určený pro distribuci.

Huawei Mate 8: specifikace

Konstrukcekov, 158 x 81 x 7,9 mm, 185 g
Displej6″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 368 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow + nadstavba EMUI 4.0
Procesor8 jádrový, 2,3 GHz, Kirin 950
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty
Fotoaparát16 Mpx, OIS, 2x blesk + přední 8 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie4 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost?, únor/březen 2016

Design a zpracování: celokovový klenot

Nemůžu jinak, než začít slovy chvály. Huawei Mate 8 je vyvedený z jediného kusu toho nejluxusnějšího kovu, přičemž tento pocit ještě umocňují broušené hrany a zakřivené krycí sklo displeje (Gorilla Glass 4), který sahá téměř od kraje ke kraji (rámečky má opravdu minimální). Telefon se snad ani nedá nazvat jinak, než mistrovským dílem. Nejde přitom jen o zvětšenou variantu předchozích modelů, nejnovější Mate udělal opět několik kroků vpřed, a to klobouk dolů.

Nejen vzhled, ale i konstrukční zpracování se povedlo na jedničku. Phablet má lehce zakřivená záda a také zkosené hrany, což značně přispívá k jeho snadnějšímu a pohodlnějšímu držení v ruce a při manipulaci s ním. Jen to chvíli trvá, než si zvyknete na neobvykle obří 6 palcový displej. Výrobce však neponechal nic náhodě a připravil známý jednoruční režim – stačí jen přejet prstem po softwarových klávesách a funkční část displeje se hned zmenší. Pak telefon můžete snadno ovládat i v jedné ruce. Ačkoliv ne, že by to bez tohoto režimu nešlo.

Pro moderní odemykání a zabezpečení slouží čtečka otisků prstů umístěná typicky pro Huawei na zádech zařízení. Je bleskurychlá a spolehlivá, výraznější rozdíly jsem oproti konkurenčním řešením např. u iPhonu 6S či Samsungu Galaxy S6 nezaznamenal. Paradoxně však oproti stájovému subbrandu Honor (který zasahuje do nižších cenových vod) postrádá ovládání gesty. Třeba u Honoru 7 je možné přejetím prstu po čtečce odshora dolů stáhnout notifikační lištu, přidržením vypnout budík apod. Funkcionalita se mi hodně líbí a je rozhodně škoda, že ji výrobce u svého nejvybavenějšího modelu nepřinesl.

Pozornost si jistě také zaslouží další součásti telefonu, ačkoliv se mohou na první pohled zdát jako méně významné. Potěší třeba hlavní fotoaparát na zadní straně, který téměř nevyčnívá nad okolní povrch (na rozdíl od konkurenčních telefonů), nebo přítomnost slotu na paměťovou microSD kartu (taktéž věc u konkurence vytýkaná). Ojedinělé je pak také použití hned trojice zabudovaných mikrofonů, přes které můžete nahrávat kvalitnější zvuk z okolí a přes speciální aplikaci diktafonu pak například zvýraznit jeden z hlasů na úkor jiných. Tohle je zejména na poradách k nezaplacení.

Displej, prostředí a baterie: jedno malé zaváhání

Je dobře, že se Huawei nežene do nesmyslného závodu o co nejjemnější displej. Jsou totiž mnohem důležitější aspekty, které zlepšovat, a to také výrobce u Mate 8 dokázal. Nejnovější generace LCD displeje vyniká vyšší sytostí barev (a opět se přibližuje po této stránce snad „nedostižitelným“ AMOLED displejům) a zlepšuje také maximální jas (což vede k lepší čitelnosti na slunci). Pokud jde o ostrost, rozlišení Full HD na šestipalcové úhlopříčce dělá stále výborných 368 ppi. A nejen oproti QHD displejům, ale ani oproti průlomové Xperii Z5 Premium se 4K displejem rozdíl prakticky nepoznáte. Bez přímého srovnání displej u Mate 8 doslova nadchne, při srovnání pak už jen potvrdí, že patří mezi to aktuálně nejlepší.

Rozměrný displej dosahuje téměř od kraje ke kraji (jen 2,7 mm postranní rámečky a minimální rámečky jsou také nad a pod displejem) a zaujímá tak podstatnou část čelní strany. To je rozhodně skvělé, telefon tak nemá zbytečně (ještě) větší rozměry. Třeba takový konkurenční iPhone 6S Plus má o něco větší tělo a přitom podstatně menší 5,5 palcový displej, u něj je tedy využití čelní plochy doslova tristní. Jenže ani Huawei Mate 8 není žádný andílek. Jeho větší displej totiž naopak postrádá praktičtější využití celé obří obrazovky. Softwaroví inženýři se zkrátka asi soustředili na něco jiného.

 

Telefon je vybaven nejnovějším Androidem 6.0 Marshmallow se zbrusu novou nadstavbou EMUI 4.0. A zde je nejspíš kámen úrazu. Nové překrásné animace při probuzení telefonu a odemknutí s následným vyskládáním ikonek na plochu (jako na iPhonech), konečně použitelnější multitasking (okna aplikací jsou krásně dostupná vedle sebe, nikoliv v nepraktické matici 2×2) nebo nové funkce Androidu Marshmallow, to vše zní naprosto úžasně a jako krok vpřed. Jenže nejspíše už výrobci nezbyl čas na to, aby doladil ostatní funkce.

 

Krásným příkladem je funkce pro rozdělení displeje na dvě části, kdy do každého okna můžete otevřít jinou aplikaci a používat je současně. Nápad skvělý, provedení mizerné. Na výběr totiž máte jen z 8 předinstalovaných aplikací, mezi kterými vlastně chybí snad všechny, které by pro tento účel stálo za to použít (komunikační aplikace, webový prohlížeč atd.). Nebo co taková pohybová gesta či gesta se čtečkou otisků prstů? Nebo alespoň swipe gesta pro snadnější ovládání většího displeje? Bohužel, zatím nic. Malou náplastí může být snad jen možnost volby mezi třemi režimy zobrazení, které ovlivňuje velikost fontů v celém systému (nejen písmo v nastavení, ale také písmo v notifikační liště apod.).

 

 

Prostředí jako takové je přitom velmi dobře odladěné a svižné. Aplikace se spouštějí během chvilky. O výkon se stará nový osmijádrový procesor Kirin 950 s operační pamětí 3 GB RAM, a je to znát. Takže teď už jen přidat do systému nové praktické funkce a možnosti, jak vymáčknout z telefonu maximum. Přitom se třeba jen stačí podívat na konkurenci, takový Galaxy Note je v tomto ohledu o míle dál a každým rokem se ještě dále zdokonaluje. Pokud jde ještě o další funkce, nad kterými jsem se u Mate 8 hned několikrát pozastavil, je to například otravné oznamování o nastavení oprávnění u každé aplikace (při jejím prvním spuštění nebo vyžádání oprávnění), nebo také pro Huawei typická hláška o tom, že byla nalezena aplikace náročná na energii.

 

Mate 8 by si mohl hlášení o občasné větší spotřebě klidně odpustit. Při běžném používání a absolutně bez jakéhokoliv nastavení totiž telefon vydržel dvoudenní provoz na jedno nabití. A ani při extrémním používání jej nebylo možné vybít od rána do večera, vždy několik desítek procent zbylo do dalšího dne. Poděkování by mělo mířit hlavně za kapacitní 4000 mAh baterií. Tu navíc díky rychlonabíjení dobijete z nuly na 37 procent za pouhých 30 minut. K naprosté dokonalosti už chybí jen bezdrátové nabíjení (ale to u celokovových telefonů teprve přijde, technologie byla oznámena teprve nedávno).

Fotoaparát: malý, ale šikovný

Huawei se snaží zdokonalovat po všech směrech, focením nevyjímaje. Výrobce tak do svého nejnovějšího phabletu použil nový 16 Mpx snímač Sony IMX298, který se chlubí nejen optickou stabilizací obrazu, ale také rychlejší a přesnější fázovou detekcí scény. Nechybí dvojitý LED blesk či manuální režim pro profesionální focení. Snad jen velikost snímače 1/2.8″ mohla být větší – konkurenční duo Sony Xperia Z5 a Samsung Galaxy S6 má v tomto ohledu navrch, jen iPhone 6S zůstává za Huawei lehce pozadu.

Nejnovější generace snímače však posouvá Huawei Mate 8 zase o krok dál. Pořízené snímky jsou ostré, mají přirozené barevné podání a obzvláště vynikající jsou pak makro snímky. Rozhodně jde o lepší výsledky než u předchozího modelu Mate S. Ve srovnání s konkurencí by to ovšem stále chtělo zlepšit softwarovou optimalizaci, někdy mají snímky nižší úroveň detailů nebo zbytečně pochmurné podání. Koneckonců, podívejte se sami.

Snímky pořízené s telefonem

Zhodnocení: výborný ale opožděný?

Během redakčního testování jsem si Huawei Mate 8 oblíbil tak, jako málokterý jiný telefon. Nemá totiž žádné větší slabiny, to nejdůležitější zvládá na jedničku a je tedy prakticky dokonalý. S ohledem na cenu zhruba 15 tisíc korun si dovolím tvrdit, že nemá ve své kategorii žádnou konkurenci. I když jen zatím. Za dveřmi je kongres MWC, kde se mají objevit přelomová zařízení letošního roku. A dá se očekávat, že po funkční stránce hvězdu od Huawei opět předběhnou. Po cenové stránce však nejspíše ne.

Pokud bych telefonu od Huawei přeci jen něco mohl vytknout, je to nedostatečné využití většího displeje. Chybějí zkrátka praktické funkce, které nabízí například Samsung – třeba model Galaxy S6 Edge Plus. Jenže za něj dáte kolem 20 tisíc korun a kromě oboustranně zakřiveného displeje nic dalšího zásadního nezískáte.

Mate 8 se také rád porovná s větším iPhonem 6S Plus, kterého strčí do kapsy například lepším využitím čelní plochy, delší výdrží baterie včetně rychlonabíjení a taktéž dostupnější cenou. A do třetice alternativ, Xiaomi Mi Note je možná o třetinu levnějí než Huawei, ovšem citelně postrádá u nás používaná pásma LTE a není celý z luxusního kovu.

Vypadá to tedy, že se čínskému výrobci povedl dokonalý mix parametrů, který sahá až na Olymp. Samozřejmě k dokonalosti stále pár parametrů chybí, například: voděodolnost, rozpoznání síly doteku, bezdrátové nabíjení, USB typu C, stereo reproduktory či natáčení 4K videí, jenže s ohledem na cenu to vůbec nevadí. Už se tak nezbývá než těšit, co výrobce předvede u své klasické vlajkové lodi Huawei P9.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus prémiový vzhledPlus jen malé využití většího displeje
Plus prvotřídní displej
Plus špičkový fotoaparát
Plus dlouhá výdrž a rychlonabíjení
Plus poměr cena/výkon
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články